piątek, 3 stycznia 2014

Nowe stawki lokat z wyraźnym podziałem na nowy rok w SKOK Wołomin


Od dobrych kilku dni czytelnicy rozmawiają sobie o nowej ofercie w SKOKu Wołomin. Bez wątpienia sporym zaskoczeniem jest pojawienie się w reklamie Michała Wiśniewskiego. Reklamuje on jednak nie lokaty, a pożyczki.

Nic dziwnego. Oferta lokat w Wołominie od wielu miesięcy jest bezkonkurencyjna i coraz więcej osób zostaje członkami tutaj właśnie dla lokat. W efekcie bilans robi się zbytnio zachwiany. Na szali w dół idą ciążące depozyty, a w górę pożyczki. Idealnie jest zaś, gdy obie szale się mniej więcej równoważą. Stąd mocne lansowanie pożyczek nie dziwi. Kogo interesują szczegóły może zajrzeć na dedykowaną stronę tutaj.

Wiśniewski co prawda zmienił swój image, ale i tak kojarzony jest różnie, nie zawsze z dobrej strony. Trudno się jednak spodziewać by był to np. Vedder, w końcu SKOKi, w przeciwieństwie do banków, lansują Polaków. Niemniej jednak to co się liczy jest nie twarz, a sama oferta. Jak ona się zmieniła z nowym rokiem?

Po pierwsze w oczy rzuca się wyraźny podział lokat na dwie grupy: tych, którzy wstąpili tutaj do 31 października i tych którzy wstąpili po 1 listopada. 


I Oferta dla członków sprzed listopada 2013

1 LOKATA PEWNA z ROR BIS
Zobaczmy jak wygląda bisowanie i porównajmy jak to wyglądało w końcówce ubiegłego roku by zobaczyć skalę zmian.


Źródło: skok.wolomin


Poprzednią ofertę lokaty pewnej opisywałem w październiku tutaj. Porównując obie tabele dochodzimy do wniosku, że obniżki nie są jakoś drastyczne, wynoszą bowiem 0,20pp a więc mniej aniżeli zwykła obniżka stóp procentowych.

2 LOKATA PEWNA bez ROR BIS
Popatrzmy teraz na zestawienie lokat dla osób, które nie chcą mieć ror.Kto nie ma ror może liczyć na 0,20pp mniej i to na wszystkich lokatach bez względu na okres trwania lokaty oraz ilość posiadanych udziałów. Dla przypomnienia jeden udział kosztuje tutaj 30 zł. Porównując to z lokatą pewną bez ror z ubiegłego roku widzimy, że tutaj także mamy obniżkę o 0,20pp.


3 LOKATA PEWNA STAŁA BIS
Powyższe lokaty oferują oprocentowanie zmienne. Kto woli oprocentowanie stałe musi się zadowolić poniższymi stawkami.
3 miesiące - 4,70%
4 miesiące - 4,80%
6 miesięcy - 4,60% 
Tutaj mamy jednak dwa razy większą obniżkę, bo aż o 0,40 pp. I także dotyczy to wszystkich trzech okresów deponowania.


 II Oferta dla członków od listopada 2013

4 LOKATA JEDYNA z ROR
Nowa lokata zastąpiła serię lokat o nazwie Lokata Nowa BIS. Teraz mamy Jedyną, gdzie stawki są następujące.


Nowa lokata dla nowych członków


Te stawki należałoby porównać do tego co mieliśmy w grudniu. Porównując powyższą tabelę z widoczną tutaj widzimy, że tutaj także mamy spadki o 0,20pp.


5 LOKATA JEDYNA bez ROR
Możemy zatem bez zaglądania przypuścić, że Lokata Jedyna  bez ROR będzie o 0,20pp mniej oprocentowana od Lokaty Nowej Bis bez ror. Sprawdzamy:
Bingo. Jest tak jak można wywnioskować studiując różnice w poprzednich przypadkach. Spadek o 0,20pp.

6 LOKATA JEDYNA STAŁA
Czy w przypadku lokat stałych mamy spadek o 0,40pp? Nie wiadomo, bowiem nie było takiej lokaty w roku ubiegłym, więc tutaj nie mamy skali porównawczej. Możemy je tylko porównać do Lokaty Pewnej Stałej Bis widzianej wyżej.

3 miesiące - 4,20%
4 miesiące - 4,30%
6 miesięcy - 4,10% 
Jak widzimy są one mniej oprocentowane mniej o całe 0,50pp a więc więcej. Jak widać warto było wstąpić do Wołomina wcześniej.

Niepokoi jednak częstość zmian. O tym że kierunek będzie w dół wiadomo było od samego początku, sądziłem jednak, że następna zmiana będzie w okolicach marca. Cóż trzeba się będzie przenieść na lokaty rentierskie gdzie jest o wiele ciekawiej.

Ciąg dalszy: Lokaty rentierskie w Wołominie wciąż z 6%

17 komentarzy:

 1. Zdaje sie ze z ustaw wynika, ze czlonkowiek spoldzielni maja rowne prawa. Jak to sie ma do praktyk Wolomina (podzial na starych i nowych czlonkow)?

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem bardzo dobry podział. Wierni członkowie dostają lepsze warunki. Kto wierzył czarnej propagandzie bankowych cwaniaków i bał się wesprzeć Polski kapitał bez gwarancji BFG (za które SKOKi teraz bardzo słono płacą) ten dostał gorsze warunki. Proste

  OdpowiedzUsuń
 3. W banku spółdzielczym Silesia bank założyłem lokatę 3-letnią i ścięli ją tylko 1,5% po obniżkach RPP a nowym ścięli o 3% wydaje mi się to uczciwe także SKOKi i banki spółdzielcze narazie wymiatają a propo polckan być może istnieje obejście podatku od lokat,ustawodawca zawsze pozostawia jakieś furtki może trzeba poszukać rozwiązania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odkąd weszła w życie ustawa o podatku Belki nie ma takiej opcji. Do końca ubiegłego roku furtką były jeszcze polisolokaty, ale od tego roku nawet i one zostały opodatkowane.

   Usuń
 4. Chyba lokaty idealne plus i bliźniacze od tego roku wyleciały z oferty? Czy mógłbyś to sprawdzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnia oferta Lokaty Pewnej ukazała się 10 grudnia 2013. Nie pisałem jednak o tym, gdyż stało się to po prostu nudne i zbytnio obwarowane dodatkowymi warunkami.

   Co więcej skoro SKOKi dają o wiele więcej praktycznie bez warunków, to po co jeszcze bawić się w Idealne czy Pewne Nabieranie Klienta w marne lokaty?

   Jeżeli jednak interesują was dalej te pseudolokaty, to oczywiście od czasu do czasu mogę coś tutaj wstawić.

   Usuń
  2. No mnie skoki na przykład nie interesują, jakoś bałbym się tam trzymać swoje całe oszczędności. Wolę prawdziwy bank i lokatę, nawet kosztem mniejszego zysku. Do mnie pisał konsultant pod koniec roku, że dają 4% na Idealnej Plus, napisałem teraz do niego i dostałem info. że lokaty były dostępne do końca roku i chyba ich więcej nie będzie :S

   To by się zgadzało z wcześniejszymi plotkami o zmianie prawa dotyczącego polisolokat (nałożenie opodatkowania) od nowego roku. Dlatego do Ciebie napisałem - warto to zweryfikować i napisać o tym newsa.

   Usuń
 5. Takie może głupie pytanie, ale:
  Załóżmy, że otwieramy lokatę na 12 miesięcy w Wołominie, z założenia objętą BFG. Załóżmy, że z jakiś przyczyn Wołomin kończy swoją działalność. Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania BFG to jeżeli wkładam do Wołomina 100 tys. zł, to po zamknięciu działalności, upadku, etc. fundusz gwarantuje mi zwrot tych 100 tys. zł w całości?
  Ps. Jakie są koszty prowadzenia ROR w Wołomienie i jakie warunki?

  OdpowiedzUsuń
 6. kolego ... wejdź sobie na stronę wołomina i doczytaj!
  odpowiedź na pierwszą cześć postu - TAK
  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy warunek min. 300 zł na ROR w Wołominie jest bezwzględnie przestrzegany? Jeśli tak to czy jest obojętne z jakiego rachunku pochodzą te wpływy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba. Napisałem kiedyś o tym szczegółowy artykuł. Niestety od pewnego czasu nie działa mi wyszukiwarka blogowa, z niewiadomych powodów.

   Jeśli ktoś orientuje się w temacie i może pomóc, proszę o kontakt. Wówczas będę w stanie podawać namiary na wartościowe artykuły.

   Usuń
  2. Dzięki za poradę. Artykuł udało się wyszukać po wpisaniu następującej frazy:
   site:http://moneyafterhours.blogspot.com wołomin ror 300zł

   A oto artykuł o który prosił anonimowy:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/08/skok-woomin-przymyka-oko.html

   Usuń
 8. Z tego co wiem,bo przy zakładaniu lokaty rentierskiej musiałem założyć ROR,to nie trzeba przestrzegać warunku tych 300 zł miesięcznie,więc to nie problem,co do wpływów,to też mi powiedziano,że po prostu można zrobić jakiś ruch,czyli pewnie jakikolwiek przelew raz na jakiś czas będzie wystarczający.
  I jak na razie dobra wiadomość,wczoraj się dowiedziałem,że lokaty rentierskie założone przed nowym rokiem nie uległy zmianie oprocentowania,więc jeśli założyłem w grudniu na 6,2%,to na razie (oby jak najdłużej) oprocentowanie się nie zmieniło :-).

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzwonią z Getin z lokatą i spotkaniem. Ktoś wie o co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie z tym co zawsze 6% za łańcuchy na 30 miesięcy.

   Usuń
 10. Mamy powtórkę http://www.ingbank.pl/_fileserver/item/1012511

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli chce się dopiero przystąpić do Skoku to najlepiej założyć LOKATĘ JEDYNĄ STAŁĄ na 6 miesięcy czy lepiej rentierską na 6%? Jak myślicie? Na rentierskiej blokuje się kapitał, ale odsetki spływają po 1 lub 3 miesiącach, więc jak chcę po pół roku wypłacić wszystko to nie tracę tych odsetek, np. po 6 miesiącach wypłacam i zamykam lokatę, można tak?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...