wtorek, 28 stycznia 2014

Pierwsze podwyżki na obligacjach Getin PP3-ix


Nareszcie coś drgnęło w górę w przypadku obligacji. Do tej pory od ponad roku mieliśmy praktycznie decressendo duetu lokaty-obligacje. I obu przypadkach banki uprawiały totalną samowolkę. Nieważne ile stopy procentowe poleciały w dół, ważny był pretekst do obniżek.

To jak lokaty prześcigały się w spadkach komentowaliśmy sobie już tutaj wielokrotnie i chyba nikomu już o tym nie należy przypominać. Wystarczy przypomnieć ostatnie, tegoroczne ekscesy w SKOK Wołomin. W wyniku tego lokaty osiągnęły historyczne minima, dzięki czemu przestały być tutaj omawiane.

W przypadku obligacji też mieliśmy zjazdy, ale już nie tak drastyczne, więc warto je omawiać dalej. Tutaj w zasadzie obligacje zmienne są oparte o WIBOR i zmieniają się tak jak zmienia się ten wskaźnik. Ale Getin mimo to lubi ingerować jeszcze bardziej. Ale do czasu.

Wskaźnik WIBOR mniej więcej odpowiada spadkom stóp. Gdy stopy były na 4,75% WIBOR sięgał niewiele powyżej 5,00%. W chwili obecnej gdy stopy stoją od dłuższego czasu na 2,50%, WIBOR oscyluje w granicach 2,70% czyli więc generalnie możemy powiedzieć - w przybliżeniu WIBOR jest na poziomie stóp.

Wybór nietrudny

Kto zatem kupuje obligacje z oprocentowaniem zmiennym , może liczyć na  zyski w miarę adekwatne do zmian stóp procentowych. Nasz zysk z obligacji spadnie lub wzrośnie mniej więcej tak jak zmienią się stopy procentowe, a dokładniej do zmian stawki WIBOR.

Niestety oprocentowanie obligacji obliczane jest jednak według wzoru WIBOR + marża, a więc mamy tutaj dwa czynniki odpowiedzialne za wysokość zysku. Dla jednej serii WIBOR może się zmieniać, ale marża pozostaje stała, ale w kolejnych seriach zmienić się może WIBOR oraz marża, czyli dodatkowy bonus.

Getin w kolejnych seriach, które wypuszcza praktycznie co miesiąc, lubi sobie majstrować przy marży wedle własnego widzimisię, tak jak majstruje przy lokatach.  I do tej pory zawsze zaniżał marżę:
  • na początku przy okazji serii PP-i czyli w lutym 2012 oferował 3,75% marży. 
  • przy PP-iv obniżył marżę do 3,45%
  • następnie zredukował do 3,15%
  • jeszcze później do 3,00%
  • a ostatnio posunął się nawet do 2,75%
co mocno skrytykowałem w ostatnim opisie obligacji serii PP3-viii.

I przeholował w swoich spadkach. Obligacje przy tak niskiej marży po prostu się nie sprzedały:) Przedtem obligacje prawie za każdym razem sprzedały się bez problemu, że potrzebna była redukcja, ale ostatnio z puli 50 mln zł sprzedało się mniej niż połowa.

Lepsze parametry nowej serii PP3-ix ważnej do 7 lutego
Teraz jest szansa, że sprzedają się lepiej. Po tym co zrobił Wołomin z lokatami, nie będzie dziwne, jeśli sprzeda się wszystko. Na chwilę obecną obligacje Getin dają ponad 5,70% zysku, a tyle nie daje już praktycznie żadna lokata. 

Mamy zatem pierwszą podwyżkę na obligacjach Getin. Czy możemy liczyć na następne? Jest to bardzo mało prawdopodne. Podwyżka wynika raczej z korekty zbytniej manipulacji marżą. I jeśli więcej inwestorów nie przekona się, że są na rynku o wiele ciekawsze oferty, jak chociażby omawiana tutaj, i przerzucą się na tego typu propozycje, Getin będzie zmuszony do dalszych podwyżek marży.

1 komentarz:

  1. http://www.bgz.pl/downloads/ebgz/list_umowa_ramowa.pdf http://www.bgz.pl/downloads/ebgz/umowa_ramowa.pdf
    http://www.getinbank.pl/files/documents/tabela_opat_Getin_UP_7+17032014.pdf tu natomiast doprecyzowano iKasę

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...