środa, 15 stycznia 2014

Druga rocznica bloga FpG w cieniu wielkich spadków


Dziś z okazji drugiej rocznicy działalności bloga Finanse po Godzinach mała przerwa w aktualnościach ze świata bankowego. Czytelnicy oczekują zapewne komentarza co do wczorajszych wydarzeń, ale chyba w drodze wyjątku zrozumieją, że taki dzień jest tylko raz w roku.

Jakoś tak się dziwnie składa, że rocznice przypadają na dość wisielczy moment. Dwa lata temu w dniu otwarcia bloga klimat był niewesoły, gdyż panowała wówczas nagonka na likwidację lokat antybelkowych. 

W pierwszą rocznicę istnienia bloga też było niewesoło, gdyż banki prześcigały się w spadkach na lokatach. W drugą rocznicę bloga wcale nie jest, gdyż tym razem w spadkach na lokatach prześcigają się SKOKi. I kto czyta komentarze wie dobrze o co chodzi.


Wystarczy wspomnieć chociażby fakt, że niedawny lider Kasa Polska całkowicie wyleciała z rankingu nawet drugiej ligi, a idący w nim do niedawna łeb w łeb Wołomin zafundował nam w tym roku już drugi i to znacznie większy zjazd.

Być może kolejna będzie weselsza
Komentarz do spadków w Wołominie pojawi się jutro, fakt faktem że to co się stało wczoraj w Wołominie to dość historyczny moment. Dość nieoczekiwanie oznacza to bezapelacyjny koniec lokat na szóstkę bez jakichkolwiek haczyków.

W chwili obecnej muszę dość mocno przebierać w ofertach by wyszukać cokolwiek co wystaje jeszcze powyżej drugiej stałej dolnej 4% i niestety są to przeważnie tylko Kasy. Bowiem to co robią banki komercyjne jak chociażby omawiany wczoraj Getin na swoim Bumerangu II to już lekka przesada by nie rzec czysta kpina z klienta.

Miało być święto, jest pogrzeb. W życiu niestety nie zawsze jest tak jak by się tego chciało. W końcówce ubiegłego roku w artykule Podsumowanie roku 2013 napisałem:

6 Fundusz awaryjny w SKOK Wołomin
Od tego roku wszystkie środki wycofałem z banków. Zyski stały się kilkakrotnie większe, ale też ryzyko niepomiernie wzrosło. Stąd potrzeba budowania funduszu awaryjnego w najlepszej instytucji finansowej w Polsce. 

I już po kilkunastu dniach przyszło mi zrewidować ten punkt. SKOK Wołomin z dnia na dzień przestaje być najlepszą instytucją, a lokowanie środków w chwili obecnej warto będzie rozlokować w sposób zdywersyfikowany. W końcu o 7% na krótki termin dziś nietrudno o czym informowałem wczoraj. A była to niemal 100% inwestycja, która sprzedała się w ciągu kilku godzin.

To jednak jest domena bloga PP2 i tak pozostanie. Tam omawiam w dalszym ciągu okazje inwestycyjne, tam jednak trzeba nastawić się na małe ryzyko, bowiem to furtka dla odważnych, którzy nie boją się zaryzykować w inwestycje, które przynoszą wyższe stopy zwrotu.

Finanse po Godzinach, jak sama nazwa wskazuje, musi pozostać blogiem o finansach którymi zajmujemy się po godzinach, w wolnym czasie.  A w wolnym czasie nie chcemy zajmować się analizą ryzyka czy studiowaniem raportów spółek. Tutaj mają być informacje o rzeczach pewnych, bezpiecznych a zarazem okazyjnych.

I w przeciwieństwie do bloga Polak Potrafi, który opisuje moje zainteresowanie w świecie finansów, FpG jest blogiem na którego tematykę wpływ macie wy, czytelnicy bloga. Tutaj można podawać propozycje, tutaj można sugerować co warto omówić, czemu się przyjrzeć, co poddać krytyce.

Rozpoczynamy zatem trzeci rok działalności. Lokaty stają się coraz bardziej nieciekawe, Lokata Idealna Plus oraz Pewna oferowane przez Idea bank zostały w tym roku całkowicie wycofane z oferty. Możecie zatem podsyłać swojej propozycje tematów o jakich warto poczytać po godzinach.

21 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że nie ostatnia to rocznica i za rok będzie trzecia ... Natomiast jest to po raz kolejny okazja żeby podziękować za Twoją pracę !. Super że jest Twój blog bo w sumie dla mnie jest to jedyne źródło informacji o tym co się dzieje na rynku. Dzięki niemu mam więcej czasu na inne sprawy a i pieniędzy z odsetek trochę przybyło :)
  Wszystkiego najlepszego Marcinie z okazji drugiej rocznicy bloga !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie mogę zagwarantować. Obniżki na pewno działają demotywująco, za to komentarze czytelników jak zwykle motywująco!
   Dzięki:)

   Usuń
 2. oj tam... oj tam...

  sto lat!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Marcin to może w przypływie wolnego czasu poruszysz temat dlaczego Corporatebonds znalazło się na liście KNFu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mniej ciekawy byłby temat dlaczego na liście KNF jest firma EDG.

   Usuń
  2. Bardzo chętnie rozwinę wątek firmy EDG dla zainteresowanych. Spółka została umieszczona na listach KNF bez jakiejkolwiek weryfikacji ze strony urzędu, bez możliwości ustosunkowania się do zarzutów. Co więcej, nigdy nawet nie została poinformowana przez KNF o umieszczeniu jej na "listach"....

   Usuń
  3. A solidna jak mało która. Zarzuty dotyczyły między innymi obligacji, które zostały bezproblemowo wykupione. Odsetki też terminowo zapłacono.

   Usuń
 4. Dzięki za dwa lata naprawdę dobrej roboty.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję rocznicy bloga i życzę wszystkiego dobrego.

  Pozdrawiam
  Stały bywalec Janek

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego dobrego Marcin, aby blog działał jak najdłużej.
  Ładna rocznica na pierwszy większy śnieg tej zimy, może chociaż częściowo przykryje on te "śmieciowe" lokaty oferowane przez banki.

  Zawsze można zacząć przygodę z giełdą i akcjami :)
  gdyby banki zjechały jeszcze bardziej z lokatami, mógłbyś zacząć uczyć nas, lub razem z nami uczyć się, a dokładniej to my z Tobą, o tym jak zacząć "zabawę" na giełdzie. Ale to jak napisałeś na pewnie nie po godzinach.

  Jedno mnie zastanawia bo co Bumerengu II, czy Getin dając aż tak wysokie oprocentowanie (inna kwestia, że warunki trudne do spełnienia), nie chce pociągnąć innych banków do tego, aby włączyły się do walki na wyższe oprocentowanie?

  Może być też tak, że RPP zobaczy, że banki oferują 5 czy 6% na lokaci i uzna, że w takim razie stopy procentowe są nadal za wysokie i jeszcze je obniży. Jednak mam nadzieje, że tak się nie stanie.

  Wczoraj wpłacając gotówkę w PKOBP pani zaproponowała mi formę oszczędzania na kilka miesięcy (?, albo lat) żebym wpłacał miesięcznie po 100 zł, gdy zapytałem na ile % pani się jakby trochę zawstydziła i powiedziała, że na 2,85%. Polski bank a robi ludzi w ....a jakby był bankiem prywatnym i do tego zagranicznym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Dominik to nie działa tak, że RPP patrzy co banki robią. Zupełnie inne wskaźniki są do tego potrzebne by ustalać stopy procentowe, a te wiadomo że w tym roku przez długi czas pozostaną niezmienione. A więc raczej nie ma co liczyć na zmiany na lokatach.

   Bardziej ważne tutaj są regulacje i ograniczenia jakie wprowadza KNF czy stopy WIBOR ustalane przez wybrane banki (pisałem o tym kiedyś). Banki walczą tylko między sobą o kapitał i badają naiwność klientów i prawdopodobnie tak należy rozpatrywać wszelkiej maści bumerangopodobne twory.

   Co do akcji to na pewno nie będzie to temat tego bloga, od czasu do czasu coś publikuję na PP2, ale zawsze jako obserwator. Tutaj rządzą zupełnie inne mechanizmy i pewnie nieraz opowiemy sobie co i jak. Na chwilę obecną na pewno w dalszym ciągu warto inwestować w obligacje lub niebywałe okazje jak opisana wczoraj. To była kilkumiesięczna lokata na 7% do jakich mieliśmy dostęp jeszcze rok temu...

   Mam nadzieję, że podobnych ofert solidnych firm będzie więcej. Ale takich okazji należy szukać na PP2. Ten blog będzie zawsze blogiem po godzinach, dla laików którzy chcą sobie zarobić trochę grosza i może w końcu przekonać się do tematyki prezentowanej na PP2 by wyciągnąć nieco więcej.

   Usuń
 7. Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy.
  I dołączam się do podziękowań. Robisz kawał dobrej roboty i proszę nie zniechęcaj się "poczynaniami" banków.
  Ty i Twój blog jesteście potrzebni takim "niezorientowanym" jak ja a myślę że jest nas tu sporo.
  Dlatego jeszcze raz wielkie ukłony w Twoją stronę przy okazji pięknej rocznicy. Bardzo podziwiam Twoją pracę.
  A jeśli na rynku jest już tak źle - to świadczy tylko o tym że będzie tylko lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego co najlepsze dla Ciebie p.Marcinie z okazji rocznicy bloga... niech sie dalej kręci ten blog!!!
  A mój mąż się dziwi skąd ja tyle wiem o finansach... ano STĄD!
  Pozdrawiam
  Wierna 50-letnia fanka p. Marcina.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkiego najlepszego i kolejnych ciekawych artykułów na blogu. Super że jest Twój blog bo w sumie dla mnie jest to jedyne AKTUALNE źródło informacji o tym co się dzieje na rynku.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Najlepszego dla Ciebie i Twojego bloga:) A nam wszystkim z tej okazji życzę aby RPP się wkońcu opamiętała .......:)Ojjj Wołomin grubo kosi, druga obniżka w przeciągu 2 tygodni?:((
  <>

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziekuje za prowadzenie bloga, czytam codziennie i dzieki temu odkrylem Wolomin

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan kiedy zestawienie SKOK-ow?Obiecales:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SKOKi są teraz w zwykłym rankingu lokat. Jutro się ukaże aktualizacja i odtąd będą już w obu ligach.

   Usuń
 13. Wszystkiego naj Marcinie! Blog odkrył dużo możliwości dla mnie i codziennie wypatruję nowych wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 14. I ode mnie wszystkiego co najlepsze. Kawał dob rej roboty.

  Ja od siebie dodam, że pewnie w okolicach października stopy pójdą w górę i zarówno na lokatach jak i korporatach zaczną pojawiać się wyższe cyferki ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...