piątek, 21 listopada 2014

Dobre wieści ze SKOK Wołomin czyli jak obejść problematyczne wypłaty


Przed tygodniem informowałem o bardzo istotnych zmianach jakie zaszły w SKOK Wołomin w związku z wprowadzeniem przez mBankowego zarządcę blokady wypłat dla zdalnych klientów

Ponieważ artykuł wywołał prawdziwą burzę, już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o żadne podburzanie, jak to niektórzy odbierają. Rolą bloga jest informowanie o zmianach jakie obserwuję, które stoją w jawnej sprzeczności z komunikatami Zarządcy, który dalej zapewnia, że: z punktu widzenia członków Kasy nic się nie zmienia.

Komentarze stwierdzają bezdyskusyjnie, że się zmienia i to sporo. Blokada zwrotu środków i żądanie wizyty w oddziale lub u notariusza jest po prostu upierdliwe. Na szczęście, jak udało mi się dowiedzieć, jest sposób by to obejść.

Jak już informowałem w poprzednim poście, zarządca wydał fatalne zarządzenie o blokadzie środków dla zdalnych klientów w piątek w godzinach popołudniowych przed długim weekendem. Moja lokata kończyła się w niedzielę, więc w sobotę mogłem wydać dyspozycję co zrobić ze środkami z kończącej się lokaty.

Początkowo nosiłem się z zamiarem  wypłaty środków. Niestety ze względu na dziwny pomysł zarządcy, że konto z którego dokonaliśmy przelewu nie jest wystarczająco wiarygodne by tam wróciły środki, postanowiłem po prostu założyć nową lokatę rentierską i problematyczną wypłatę odroczyć o rok.

Tak wygląda dyspozycja wypłaty środków z lokaty w Wołominie

Jak zwykle na maila dostałem potwierdzenie założenia lokaty w raporcie o kontach depozytowych, a jednocześnie drogą korespondencyjną dostałem odpowiednie dokumenty. Ku mojemu zaskoczeniu tym razem dokumentów było więcej. Poza zwykłą umową lokaty rentierskiej dostałem tajemniczą dyspozycję, którą widzicie wyżej.

O co chodzi?

Jak się okazuje, osoby które mają do oddziału daleko, w dalszym ciągu odsyłają tylko jeden egzemplarz podpisanej umowy. Osoby które udają się do oddziału przedkładają powyższą dyspozycję.

Odbyłem też długą rozmowę w sprawie blokady środków. W dalszym ciągu uważam, że wycieczka do oddziału oddalonego o 200 km tylko po to by odebrać depozyt mija się z celem. Nie mówiąc już o absurdzie wizyty u notariusza. Jedyną opcją wydaje się założenie eSKOK, pytanie po co? W końcu lokata to nie zwierzę, które  trzeba doglądać i karmić. Dla osób które mają tutaj dużo depozytów ma to sens, ale dla kogoś kto ma depozyt na rok czy dwa, eSKOK jest z pewnością zupełnie zbyteczny.

Na szczęście jest inny sposób. Jeśli komuś się kończy lokata za rok, może spokojnie udać się do oddziału przy okazji w dowolnym terminie w ciągu roku i załatwić wszystko z wyprzedzeniem. Przykładowo podczas naszych przyszłorocznych wojaży wakacyjnych, będzie się można się udać do krakowskiego czy warszawskiego oddziału i wydać dyspozycję przelewu w listopadzie.

To jest już jak najbardziej do zaakceptowania. Nie trzeba dzięki temu na siłę robić wycieczek skokowo-krajoznawczych w najgorszej porze roku, ani kisić się w kolejce do notariusza tylko po to by dać mu zarobić, bo tak pocztą pantoflową zarządził mBankowiec. Można odwiedzić oddział wtedy, gdy będzie ku temu okazja.

 Co więcej udało mi się dowiedzieć, że planowane są zmiany w samym eSKOK, tak by usprawnić problematyczne wypłaty. Nie wiadomo jeszcze czy zniesione zostaną opłaty czy uprości się obowiązującą procedurę, obecna bowiem jest bardzo uciążliwa dla klientów z północy i południa Polski, którzy do oddziału mają bardzo daleko.

Oczywiście jak zwykle podkreślam, że to tylko słowa i zapewnienia konsultantki. Napawają optymizmem, że wszystko pójdzie dobrym torem, nie należy jednak zapominać, że liczy się to co zostanie wprowadzone w życie, a nie co jest planowane. Mam być o tym poinformowany bezpośrednio po zmianach opiszę więc o tym dla Was na blogu jak tylko czegoś się dowiem.

Zarządca bez wątpienia zaliczył wpadkę na start. Wytknęliśmy mu ją, nie oznacza to jednak, że od razu trzeba go bojkotować. Ważne by w nowym otoczeniu znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, jeśli takowe istnieje, a jak widać można go znaleźć. W końcu to co najważniejsze, czyli lepsza od konkurencji oferta lokat dalej jest bez zmian, wiec dalej warto je zakładać

59 komentarzy:

 1. eSKOK powinien być bezpłatny, dostępny dla wszystkich (bez wizyty w placówce) i w pełni funkcjonalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby był bezpłatny, nie było żadnego problemu.

   Usuń
  2. Wiec ten caly szum robisz przez te 4,5/mc. Skoki sa nie dla wszystkich. Musisz korzystac z banku. Wiekszosc bankow i tak zalatwia takie sprawy w oddziale.

   Usuń
 2. eSkok dla wszystkich (albo dla większości) skoków w Polsce obsługuje jedna, zewnętrzna firma z Gdańska. Opłata za korzystanie pewnie w dużo większej części idzie na ich konto a nie na konto skoku.
  Na pewno możliwość skorzystania z eskoku powinna być do załatwienia korespondencyjnie bez notariusza lub wizyty w oddziale. Ja akurat załatwiłem to w kilkanaście minut odwiedzając "przy okazji" oddział.
  Usługa jest przydatna gdy mamy daleko do siedziby skoku oraz gdy mamy wiele lokat kończących się w rożnym okresie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oplata idzie dla skoku. Skok nie jest tak funkcjonalny jak bank i dobrze o tym wiecie wiec nie wymajcie za duzo jednoczesnie twierdzac nie do konca prawde.

   Usuń
  2. Za pomocą eSkok można przelać tylko 20 tys. miesięcznie i za nic nie chcą mi tego limitu podwyższyć(ze względu na bezpieczeństwo). Trzeba zakładać lokaty do 20 tys w jednym miesiącu. Może się mylę to poprawcie.

   Usuń
  3. Do anonimowego z 7:46. No to dziwne, bo ja bez żadnego problemu zwiększyłem kilka dni temu limit do 95k miesięcznie.

   Usuń
  4. Anonimowy 7:46. W skoku Wołomin masz limit miesięczny 1 milion (zwiększenie musisz załatwić dyspozycją telefoniczną) oraz dzienny który ustawiasz sam po zalogowaniu. W systemie jest zapis odnośnie limitu dziennego: "Dopuszczalne wartości od 0,01 do 1 000 000,00 PLN".
   Także jakieś dziwne rzeczy wypisujesz o limicie 20 tys miesięcznie i że nie chcą ci go podnieść.

   Usuń
 3. Dziwie sie polcam ze całkowicie zaufałeś nowemu komisarzowi skok wołomin zakładająć lokate aż roczną - a nie 3-mieieczną aby wrazie katastrofy myknąć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komisarzowi nie ufam wcale, bo to tylko marionetka. Lokaty w wołominie to nie obligacje, jest BFG, więc to co zrobi komisarz jest nieistotne z punktu widzenia klienta.

   Usuń
 4. zródło-stefczykradzi.pl
  Wczoraj Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) ustaliła stawkę opłaty obowiązkowej dla spółdzielczych kas oszczędnościwo-kredytowych na rok 2015. Według uchwały wysokość opłaty dla SKOK-ów ma wynieść 0,3% wartości aktywów oraz zobowiązań pozabilansowych ustalonych na dzień 31 grudnia 2014. Przypomnę tylko, że składka za rok 2014 wynosiła znacznie mniej bo 0,085% wartości aktywów oraz zobowiązań pozabilansowych, czyli wzrost obciążeń wynosi aż 353% (nominalnie wychodzi to ok. 50 mln zł).

  Dla porównania bankom przykręcono śrubę relatywnie mniej bo o 89% (z 0,1% do 1,89%), nominalnie jednak kwota ta wynosi ok. 1,3 mld. Maksymalna stawka jaka mogła być narzucona na banki i SKOK-i wynosi właśnie 0,3% 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie – Prawo bankowe (dla banków) lub 0,3% aktywów i zobowiązań pozabilansowych w przypadku SKOK-ów. Mówią o tym artykuły 13 i 13c. Ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw. Więcej o funduszu pomocowym BFG dla kas oraz banków można przeczytać we wpisie pt. Fundusz pomocowy BFG oraz Gwarancja depozytów: SKOK-i są już w BFG.

  OdpowiedzUsuń
 5. I dalej Polcan sieje lekki zamęt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sami widzicie jacy jesteście nielojalni i zdradzieccy.

  OdpowiedzUsuń
 7. System eskok jest prowadzony przez Kasę Krajową Skok dla wszystkich skoków jest taki. To poszczególne skoki same sobie ustalają jakie w tym systemie majà być udostępnione funkcjonalności i jakie opłaty. Sam system Kasy Karajowej ma wszelkie funkcjonalnosci . Proszę Panie Polcan nie siać niepotrzebnego zamieszania.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1) Czyli jak zakładam lokatę i odsyłam dostarczoną uprzednio korespondencje ze SKOK W. to mogę bez potwierdzenia notarialnego złożyć dyspozycję drogą pocztową a jak mam już założoną lokatę i kończy się a zdecydowałem się inaczej zagospodarować kasę to ważna jest dyspozycja złożona wyłącznie notarialnie?
  Jak oni weryfikują czy odesłana dyspozycja jest podpisana przeze mnie a nie przez cwanego "pośrednika" który podmienił numer konta. Zarządca w trosce o bezpieczeństwo srodków powołuje biegłego do weryfikacji podpisu skoro nie ma potwierdzenia notariusza?

  - jeśli się mylę w tym rozumowaniu to niech mnie ktoś oświeci, że to jednak nie jest chore!
  2) "umowę pocztą" ..... - co tak ucieło? To oryginalna pisownia/zdjecie bez edytowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oryginalna pisownia. Tak wygląda dyspozycja, której nie muszę odsyłać.

   Usuń
  2. A mozesz ustosunkować się jakoś do pkt 1 ?

   Usuń
  3. Generalnie zakładanie lokat jest bezproblemowe, nieważne czy jest nowa czy odnowiona, nie trzeba tutaj notariusza, a wszystko odbywa się drogą mailową tak jak było dotąd.

   Jeżeli chcesz wypłacać kasę na odległość, wówczas notariusz jest konieczny. Ale jak napisałem w artykule, można tego uniknąć jeśli założysz lokatę na dłuższy okres i odwiedzisz oddział w dogodnym dla ciebie terminie w trakcie trwania lokaty.

   Nie rozumiem pytania o dyspozycję. Dyspozycji nie można wysłać pocztą. Dyspozycję oddajesz w oddziale, więc nie trzeba tutaj niczego weryfikować.

   Usuń
 9. Polcan, a jak rozwiązałeś sprawę odbioru kwartalnych odsetek od Twojej lokaty rentierskiej?
  MD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozwiązałem. Były na ror, teraz zaś wszystkie te odsetki wraz z kapitałem wpakowałem na nową lokatę.

   Większą część kapitału wypłaciłem w kwietniu, gdy jeszcze nie było problemów z wypłatą. Z pozostałych środków nie ma zbyt wiele odsetek, więc nie opłaci mi się ich wypłacać.

   Usuń
 10. Zarządca sam bojkotuje SKOK, klienci nie muszą tego robić. W SKOK zablokowana została całkowicie akcja kredytowa. Przyjmując depozyty i nie udzielając Kredytów SKOK się wykrwawi I o to chodzi Grupie Trzymającej Władzę. Wszystko w temacie : (

  OdpowiedzUsuń
 11. Najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest myk z notariuszem i wymiksowanie się z lokatami. Czekać na rozwój wypadków i mieć w zanadrzu druk wypowiedzenia członkostwa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Każdy chce zarobić, a traci na tym klient.

  OdpowiedzUsuń
 13. W przyszłym roku BFG podwyższa drastycznie składki na fundusz, z którego ratowane są banki i SKOK-i. A właściwie na dwa fundusze, bo banki płacą też tzw. opłatę ostrożnościową. Przyszłoroczna składka na podstawowy fundusz wzrośnie z 0,1% tzw. aktywów ważonych ryzykiem do 0,189%. Druga pójdzie w górę z 0,04% do 0,05% wymogu kapitałowego wyliczanego dla każdego z banków (czyli wartości pieniędzy, którymi banki muszą dysponować, by udzielać kredytów).....

  OdpowiedzUsuń
 14. To tylko polityka Panie i Panowie.
  Wszystko ma na celu odcięcie gigantycznej gotówki przedwyborczej i niechybne wykończenie Skoków.
  Sytuacja uspokoi się deko po wyborach.

  OdpowiedzUsuń
 15. Polcan kocham Twojego bloga, obserwuję go dawno i podejmuje decyzje inwestycyjne- za co bardzo dziękuje - I liga. Jestem z okolic Krakowa i mam oddział na Kalwaryiskiej SKOK Wołomin czynny w sobotę do 13 ( WOW) .I zastanawiam się - co mam robić? założyłam lokatę na 5,55% poniżej gwarancji BFG 100 tys Euro -( 3 mies do 20 grudnia) zerwać czy nie zerwać. Bo z tej długiej listy dyskusji Panów trudno wywnioskować . A jeszcze dodam, że jestem kobietą w dojrzałym wieku tzw 50 plus Bardzo zależy mi na Twojej jednoznacznej opinii. Pozdrawiam Halina
  PS chętnie podam e-mail- tylko nie wiem jak to zrobić, ot wiadomo- blondynka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie zrywać. Depozyty są całkowicie bezpieczne i powinny zostać wypłacone wraz z odsetkami przed świętami. W razie zerwania Kasa przyzna tylko 10% wartości odsetek, więc szkoda marnować należnych zysków.
   A co do kontaktu, każdy może do mnie napisać na maila podanego w zakładce kontakt.

   Usuń
  2. dziękuję za błyskawiczną odpowiedź , Uwielbiam Cię

   Usuń
 16. Ja powiem więcej: nie zrywać, czekać na zakończenie lokaty i zasłużone procenty ale nowej już nie zakładać.

  OdpowiedzUsuń
 17. A mi sie konczy w styczniu i tak troszke mysle nad przedluzeniem, zalezy tylko jakie procenty dadza wtedy

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja tam przedłużam te kończące się. Co innego jakby BFG nie oddawało z procentami, ale tak najwyżej "szybciej skończą" mi się te na dłuższy okres. przedłużam góra na rok. Pozdrawiam wszystkich co nie spanikowali i liczę, że KNF nie wykończy tej dobrej konkurencji dla banków ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. A co jeśli Skoki zaczną się sypać na potęgę? czy bfg to zdzierży? Po mojemu właśnie KNF jest na dobrej drodze. To znaczy oni są wykonawcami zlecenia. Wiadomo czyjego. Komisarz, KNF to tylko pionki w wielkiej grze.

  OdpowiedzUsuń
 20. A jajco. Przestań już siać zamęt! Najwięcej marudzą ci co mają najmniej wspólnego ze skokami. Ty się kolego nie martw o BFG.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciężko zdzierżyć marudzenie z 18:12.

  OdpowiedzUsuń
 22. BFG realizuje gwarancje wynikające z mocy ustawy gdzie gwarantem jest państwo polskie, gdyby nie wywiązało się z gwarancji podważyło by to zaufanie do całego systemu finasowego oraz państwa. Moim zdaniem gdyby nawet ilość środków w BFG okazała się nie wystarczająca to deficyt pokryje budżet państwa.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dawno, dawno temu Alexis de Tocqueville rzekł tak: nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
  Radzę to dobrze zapamiętać albo powiesić nad wyrem aż dobrze zakoduje się we łbach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Do Anonimowy22 listopada 2014 18:12.
  Rozwalenie wszystkich skoków w taki sposób żeby zabrakło pieniędzy na wypłaty z BFG to ostatnia rzecz której chce KNF,banki i ten kto tym steruje. Utrata zaufania do BFG spowodowałaby duży odpływ pieniędzy z banków do skarpet materacy i innych form oszczędzania. Moim zdaniem tu chodzi o powolne przejmowanie klientów kas i ich pieniędzy przez banki.Wykończenie tej niemile widzianej polskiej konkurencji i odcięcie od wspomagania finansowego pewnej(niepoprawnej) politycznie partii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w całej rozciągłości. Wybory za rok a czas nagli...

   Usuń
  2. Przy tak niskim oprocentowaniu w bankach to lepiej trzymać kasę w skarpecie.

   Usuń
 25. Witam. Pewnie sporo osób ma takie pytanie ( sory, jeśli już odpowiedź była, ale nie czytam wszystkich komentów) Załóżmy, że mam lokatę która kończy się w czerwcu. Czy jeśli Skok upadnie w styczniu, to BFG wypłaci mi odsetki z okresu styczeń - czerwiec?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak wypłaci

   Usuń
  2. Głąby kapuściane. Widzę, że na głupie pytanie głupia odpowiedź jest udzielana. Wypłaci, wypłaci.

   Usuń
  3. Nie.
   Jeżeli skok upadnie w styczniu, to BFG wypłaci odsetki tylko do tego dnia/miesiąca. Czemu miałby wypłacić za okres w którym pieniądze są już zwrócone?

   Link do tej informacji, pkt 7 (BFG najczęściej zadawane pytania):
   https://www.bfg.pl/faq-najczesciej-zadawane-pytania#7._Czy_gwarancjami_Funduszu_obj_te_s__tak_e_odsetki_od__rodk_w_zgromadzonych_na_rachunkach___

   Usuń
  4. Wypłaci wszystkie należne odsetki w pełnej kwocie do dnia ogłoszenia upadłości. Takie warunki obejmują wszystkie banki i skoki na równi. To tak jakby zamiast w czerwcu skończyła się w styczniu i do stycznia naliczne odsetki według umowy. Głąby i jeszcze raz głąby.

   Usuń
  5. Dzięki za odpowiedź. Kolego, który wyzywa od głąbów.. Po to jest forum, żeby się pytać, nie każdy jest ekspertem w finansach i po to istnieje taki blog, żeby się zapytać. Zapewne w moim zawodzie również mógłbym nazwać Cię głąbem, apeluję o troszkę pokory. Pozdrawiam i życzę powodzenia w "lokowaniu" :)

   Usuń
 26. Teoretycznie tak. Umowa to umowa.

  OdpowiedzUsuń
 27. Odnosnie sytuacji w Skoku Wolomin, kraza plotki ze przejmie to pko bp, Polcan wiesz cos moze na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co na szczęście nie. To by była już katastrofa, żeby tak beznadziejny bank ich przejął.

   Usuń
  2. Ciekawe co zrobią z nowym budynkiem, który szykowali na centralę. Od poniedziałku zmieniają godziny przyjmowania klientów i w większości to będzie 10-18. Ludzie nie przychodzą do punktów, bo nie udzielają kredytów.

   Usuń
  3. nie wiem co masz do pko bp, ale dla mnie to czołowka bankowosci w polsce i poczucie bezpieczeństwa dla ciezko zarobionej kasy.

   Usuń
 28. 9 grudnia kończy mi się lokata. Co robić, jak żyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam wszystko przedłużam. Tylko góra na rok. Najwyżej skończą mi się ciut wcześniej i kto inny wypłaci ;) Póki co i tak mają najwyższe oprocentowanie, a na 3% w bankach nie mam na razie zamiaru wpłacać.

   Usuń
 29. Czy po dzisiejszych decyzjach KNF jest szansa na wypłaty większe niż poprzez BFG ? Z komunikatów wynika że to już koniec SKOK Wołomin, a jeszcze 8.12 panie w placówce namówiła mnie na przedłużenie lokaty na 5,5% na miesiąc no i jestem ładnie w plecy co za kraj. Zarządca komisaryczny wiedząc o sytuacji w/g mnie nie miał prawa zezwalać na zakładanie nowych lokat, no ale wtedy bym chciał wycofać kasę a tak okradziono mnie w imieniu prawa. Co Pan na to?

  OdpowiedzUsuń
 30. odzyskasz cala kwote w ciagu 20 dni , nie martw sie

  OdpowiedzUsuń
 31. dostaniesz kase + odsetki takie jak masz w umowie wpisane lokaty, czysty deal, pojdzie do banku pewnie pko bp , przy na pokazesz dowod i kasa cala w kieszeni

  OdpowiedzUsuń
 32. Ano nie cała bo tylko równowartość 100 ty. euro. Może ktoś wyjaśni mi jaka jest możliwość odzyskania tego co powyżej gwarancji BFG ?

  OdpowiedzUsuń
 33. No i doczekaliśmy się prezentu świątecznego od zarządcy komisarycznego i knf

  OdpowiedzUsuń
 34. A dopiero co założyłem usługę eskok.
  Niestety, ale sprawdził się mój scenariusz, że po nowym roku Skok Wołomin przestanie istnieć. Wielka szkoda. Po tym wszystkim do skoków już nie wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 35. co z oprocentowaniem , lokaty kończą mi sie 28 grudnia 2014

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...