wtorek, 4 listopada 2014

Nawet do 150 zł za nowe oplaty w Alior czyli pole minowe dla nielojalnych


Banki zaczynają coraz bardziej majstrować w swojej ofercie dla Kowalskiego. Z jednej strony obniżki stóp są pretekstem do obniżania oprocentowania lokat, co widzieliśmy wczoraj, z drugiej obniżki opłat interchange pozwalają wykręcać się wprowadzaniem opłat za każdą niemal czynność bankową.

Czytelnicy proszą mnie bym omówił co nowego banki szykują nam w najbliższym czasie. A tu i ówdzie już pojawiają się komunikaty o dokręcaniu śruby. Wiedząc o tym w roku bieżącym zlikwidowałem już kilkanaście niepotrzebnych kont, ale i tak z ciekawością przyglądam się co nowego wymyślają banki komercyjne by utrudnić nam życie.

Alior należy do wybitnie nieprzyjaznych banków dla wisieńkowiczów. W różnych bankach okres odsiadki wynosi od 3 miesięcy do kilku lat. Alior jak pamiętamy karze nielojalnych klientów dożywotnio. A teraz wprowadza całą serię nowych opłat, w tym tę najlepszą na 150 zł, co warto odnotować ze względu na pobicie dotychczasowego rekordu.

Prawdziwa bomba na polu minowym Alior Banku

Cóż w modzie jest pokazywanie dobrych wyników finansowych. Ktoś za te wyniki musi zapłacić, a komu się lepiej nie dowala jak Bogu ducha winnemu Kowalskiemu. Co więc go czeka?

Halloween to święto w którym modne jest straszenie innych, w końcu to święto duchów. Tego dnia zabawę w najlepsze urządził sobie Alior Bank, który na swojej stronie opublikował straszne zmiany jakie czekają posiadaczy kont. Mają one zmusić do wyboru banku z melonikiem jako banku głównego.

Co się zmieni? Przede wszystkim bank wprowadza falę opłat, których można uniknąć praktycznie tylko w jeden sposób. Poprzez przelewanie do banku wynagrodzenia, emerytury czy też renty. Kto tego nie zmieni tego spotkają nowe opłaty.

Konto Rachunki bez Opłat już takie będzie tylko z nazwy. Bank zamierza zdzierać swoich klientów po 6 zł za prowadzenie. Poinformowałem o tym znajomą, która dotąd płaciła tutaj rachunki, zapisała sobie w kalendarzu by udać się do oddziału i zlikwidować konto jak najszybciej. Być może warto pójść w jej ślady, w końcu praktycznie wszędzie jeszcze za rachunki nie płacimy opłat.

Konto rozsądne oraz Osobiste będą obarczone opłatami nawet w wysokości 8 zł za korzystanie z karty. Tutaj także warunek zwalniający z opłaty jest najgorszy z możliwych - przelewanie pensji do aliorowskiego melonika. 

Jakby tego było mało oberwą też posiadacze kart kredytowych. Aby uniknąć opłaty trzeba będzie w cyku rozliczeniowym wydać aż 1000 zł. A wystarczy porównać jak łagodne warunki stawia Citi Handowy, gdzie karta nie tylko jest darmowa, ale jeszcze na start daje 100 zł cashback.

To nie wszystko. Wydanie karty do rachunku ma kosztować... 10 zł. Tutaj bank trochę zaczyna już przeginać, chociaż informuje, że jeśli komuś ważność karty się kończy, temu dadzą kartę za free. Ale rzecz jasna jeśli przelewa tu swoje wynagrodzenie.

Kto myśli że to koniec niech zapomni. Bank chce pobierać opłaty za... wpłaty we wpłatomacie! Minimum 1 zł lub w wysokości 0,6% od wpłaconej kwoty. Innymi słowy chcemy wpłacić 1000 zł? Nie ma sprawy, ale bank policzy sobie za to 6 zł.

Komu się zamarzy dokonanie najnormalniejszego w świecie przelewu w placówce, niech się nie łudzi że coś zdziała, jeśli zostanie mu w zapasie powyższe 6 zł. Bank policzy sobie bowiem za taką banalną czynność 7 zł.

Na deser zostawiłem klejnot w koronie. Do tej pory zachwycaliśmy się opłatą w wysokości 100 zł za przelew w Kasie Polskiej. Teraz ten rekord zostaje pobity przez purpurowego melonika. Bank dumnie zapowiada bowiem, że pobierze sobie opłatę... 150 zł za zmianę konta na Konto Wyższej Jakości

Dla nowych klientów ta sieć opłat zostanie zarzucona 1 listopada. Obecni klienci będą w nią złapani 1 stycznia lub 15 dni później, w zależności od tego czy 30 października mieli podpisaną umowę o świadczenie usług. 

Podsumowując widzimy, że poleje się krew. Nic dziwnego że w artykule dominuje kolor czerwony, skoro klienci banku z wyższą kulturą muszą kulturalnie poddać się  przymusowemu wrzucaniu swoich dochodów do magicznego melonika. W przeciwnym wypadku dokonywanie jakiejkolwiek operacji będzie przypominać poruszanie się po prawdziwym polu minowym.

Wydawać by się mogło, że wszystko zaczyna się zmieniać na gorsze. Na szczęście są jeszcze oferty godne uwagi, które pozostają wciąż bez zmian o czym dziś na PP3.

Pełny wykaz zmian do wglądu tutaj.

21 komentarzy:

 1. Gdzie niby masz opłaty za darmo? od 0.99zł przez 1,50 po 1,89 do nawet 2.5zł za sztukę. Młodzi mogą sobie robić przez Internet, ale nasi rodzice już nie bardzo (w zasadzie to mniejszość).

  Poza tym nie każdy może od tak tam konto zamknąć, niektórzy mają tam ubezpieczenie/kredyt/ko ala ike i to na dobrych warunkach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alior!! Tragedia!! Zamknąłbym to konto w mgnieniu oka ale proste to nie będzie ponieważ mam u nich r-k brokerski. Jakiś czas niestety przyjdzie mi płacić owe 6zł. Zastanawia mnie ta opcja darmowości konta kiedy wpływa na nie wypłata od pracodawcy. Jeśli babcia będzie wysyłała mi środki z dopiskiem "wynagrodzenie" to powinno być konto darmowe tak? Czy muszę udać sie do banku z pracodawcą i udowodnić że to mój pracodawca. Tak czy siak to co zrobił Alior przechodzi wszelkie normy "wyższej kultury bankowości" mam nadzieję że tysiące kont będą zamykane i jak to było w "pocztowym" przemyślą swoje bzdurne działania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od miesiąca mam zamknęte tam konto.

   Usuń
  2. @Slawomir, spróbuj przekształcić konto na osobiste. Wtedy wystarczy przelew 2000zł który sam sobie zrobisz.

   Usuń
 3. Coraz bardziej przeraża mnie myśl, że Alior kupuje Meritum, w którym mam darmowe konto...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meritum też do zmknięcia w systemie bankowości internetowej. Nie ma problemu. Też zamknąłem.

   Usuń
 4. Reklamy kosztują , może mi się wydaje ale Alior dość często o ile nie najczęściej śmiga w reklamach tv

  OdpowiedzUsuń
 5. A był to taki dobry bank. Stracą przez to wielu klientów

  OdpowiedzUsuń
 6. @Slawomir Iciak

  Możesz spróbować wypowiedzieć tylko zwykły rachunek. Nigdzie w umowie rachunku brokerskiego nie znalazłem zapisu, że musisz dodatkowo posiadać zwykły rachunek.
  Ja jestem w identycznej sytuacji i w tym tygodniu będę zamykał konto "Rachunki bez opłat" a brokerski zostawię.
  Polcan kiedyś opisywał, że też tak zrobił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Mam tylko rachunek brokerski w Alior bez osobistego.

   Usuń
  2. Polcan można prosić o linka? Mam taką samą sytuację jak koledzy wyżej. Przy zakładaniu rachunku brokerskiego musiałem otworzyć darmowe konto, niestety w związku z powyższymi opłatami chcę zamknąć to niby darmowe konto.

   Usuń
  3. To teraz zmuszają do zakładania konta przy zakładania? Ja otwierałem konto maklerskie w lutym 2012, znajomej poleciłem założenie w grudniu 2013.. W obu przypadkach nie wymagano konta osobistego.

   Konto osobiste założyłem kiedyś w Alior, gdy rozdawali "lokaty bezkarne" na 6,20%, Gdy się skończyły zamknąłem ror bez problemu, bez konieczności zamykania konta brokerskiego.

   Usuń
  4. O sory sprawdziłem i widzę że założyłem wówczas konto oszczędnościowe, czy za KO też wprowadzają jakieś opłaty?

   Usuń
  5. "Zgadza się. Mam tylko rachunek brokerski w Alior bez osobistego."

   Polcan, masz możliwość wykonywania darmowych przelewów internetowych bezpośrednio z tego brokerskiego, bo mnie powiedzieli, że po zamknięciu RORu będę musiał każdorazowo wypłacać w oddziale.
   MD

   Usuń
  6. Pewnie, że mam. Jest tutaj zdefiniowane z góry konto na które przelewam, ale można też dodawać bezpośrednio.

   Wczoraj dostałem kolejne odsetki z firmy leasingowej, o której dziś piszę na PP3, i kolejny przelew darmowy poszedł bez problemu:)

   Usuń
 7. Hehe bank wprowadza opłatę za "konto bez opłat" - chyba kolejna granica logiki została przekroczona :-/.

  Z tą wysoko-płatną zmianą na Konto Wyższej Jakości to czuję taki manewr, że to jedyna deska ratunku dla ludzi z kredytem, żeby nie ponosić dodatkowych opłat przy spłacie. DB zrobił już taki patent, gdy wprowadził drakońskie opłaty do konta Inwestor wciskanego razem z kredytami, które przy zawieraniu umowy było "całkowicie za darmo". Nie można było zamknąć, można było tylko przejść na inny darmowy wtedy pakiet za jedyne xxx PLN. Podejrzewam, że tu działają podobnie.

  Ja mam pootwierane lokaty ze zwrotem ustawionym na to "konto już z opłatami", więc narazie mnie przywiązali, ale mogą spodziewać się wniosku o zamknięcie w dniu zapadalności lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie rozumiem podejścia tego banku. Jakbym miała u nich konto to bym zamknęła od razu. Jak można tak traktować klientów

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawie co zrobi RPP dzisiaj ze stopami %, jeśli obniży to o ile?

  OdpowiedzUsuń
 10. A czy mozna zamknac konto i otworzyc nowe omijajac oplate 150 zl :D :) Ktos testowal? :D

  OdpowiedzUsuń
 11. czy te opłaty będą się tez tyczyly klona czyli alior sync obecnie t-mobile bank?

  OdpowiedzUsuń
 12. konto ma być przez 5 lat bez opłat. czyli na rok wyjdzie po 30zł. PKO BP przebił tą opłatę 150zł. już wcześniej. Zaoferował kiedyś przejście na konto za zero za 50zł. z zachowaniem numeru konta. Po roku zaczął kombinować z ofertą i wprowadzać dodatkowe opłaty np za kartę. Więc wg mnie to PKO BP jest liderem

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...