piątek, 13 marca 2015

Lokata na Piątkę czyli 5% czyli jak stracić na założeniu lokaty


W czasach, gdy 4% na lokacie wydaje się być tylko dla kompletnych nowicjuszy o czyściutkim koncie, oferta z wyższą stawką musi być obwarowana jakimiś kosmicznymi warunkami. Tak przynajmniej podpowiada logika.

Nieoczekiwanie w tym tygodniu pojawiła się nowa lokata, która oferuje nawet 5,00% i to gwarantowanego stałego oprocentowania. To bardzo dużo, jeśli obligacje Getin dają obecnie tylko 4,00%.

Oferentem jest kolejny raz Kasa Polska. Przez długi czas mieliśmy tutaj Lokatę Gwiazdkową także z 5.00%, która nie znikała ze strony nawet przez cały luty. W marcu w końcu się to zmieniło, a zastąpiła ją lokata na piątkę. Niestety jest taką tylko z nazwy, dlaczego?


Okres lokaty jest całkiem przyzwoity bo wynosi aż 5 miesięcy, co jest długim okresem jak na tak wysoką stawkę. Za to nie da się tutaj wcale zaszaleć. Kasa pozwoli nam na ulokowanie tylko malutkiej kwoty i to bez górnych i dolnych limitów.

Ale koszt na wejściu wynosi aż 205 zł

Słowem jest to lokata tylko i wyłącznie na kwotę 5.000 zł. Ani mniej, ani więcej. A to niewiele. Skończyły się czasy, gdy SKOKi pozwalały zaszaleć na wabikach i można było tu pakować ile kto ma, aż po gwarancje BFG.

Po aferze z SKOK Wołomin OVER 100K chyba nikt już nigdy nie powierzy jednemu bankowi więcej niż 100 tys euro. Jak widać dywersyfikacja jest wskazana zawsze, bez względu na to gdzie chcemy ulokować nasze środki. 

Kasa Polska daje jednak ograniczenia. Tylko 5.000 zł i tylko jedna lokata może być założona. Mało tego, środki muszą być dodatkowo nowe, więc kto miał Lokatę z Gwiazdką i nie wycofał odpowiednio wcześnie swojej kasy, musi dopłacić nowe środki.

A nowe osoby, które chciałyby się skusić na chude 5%? Te będą musiały ponieść niemałe koszty na wejściu, czeka ich bowiem kara na start za wpis w poczet klientów Kasy:
 • 100 zł wpisowe
 • 100 zł za udział
 • 1 zł za wkład członkowski
 • 4 zł na Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej
Wydaje się więc całkowicie bezsensowne, żeby wpłacać aż 205 zł tylko po to, by założyć marną lokatę na 5% z malutką kwotą na wejściu. Przy tak minimalnym wkładzie pozwoli ona zarobić jedynie... 84,38 zł.

W efekcie widzimy, że nowy członek Kasy, który założy tę niby to prestiżową lokatę, będzie w plecy, i to poważnie w plecy, bo przy wkładzie 205 zł na start straci aż 120,62 zł. Nie biorę tutaj pod uwagę kosztów dojazdu, czy opłat pocztowych.

Kasa co prawda informuje, że udział oraz wkład członkowski zostaną zwrócone, ale po aferze Wołomińskiej wiemy doskonale, że takie zapewnienia można włożyć między bajki. Nikt z byłych członków nie odzyskał ani grosza z obowiązkowego wkładu na wejście.

W efekcie oferta wyglądająca bardzo atrakcyjnie, tak naprawdę nie jest godna polecenia, dla nowych członków. I coraz bardziej zastanawia mnie, czy jest jeszcze sens umieszczania w rankingach lokat SKOKów. Tym bardziej, że ostatnia afera z Biereckim nie wygląda zbyt ciekawie, a SKOKi coraz bardziej są brane pod lupę.

W ostatnich dniach zaroiło się od nowych doniesień. Spekuluje się, że po ostatnich doniesieniach o tym jak majątek do ratowania SKOKów wpłynął do spółki senatora Biereckiego. W wyniku tego rzekomo ma powstać komisja śledcza do spraw SKOKów. Słowem politycznych przepychanek ciąg dalszy i nigdy nie wiadomo czy nowym członkom uda się odrobić straty na wejściu w atrakcyjne lokaty.

19 komentarzy:

 1. No właśnie - mi się niedawno skończyły lokaty w KP (5,2%) a do tego w przyszłym tygodniu kończą się lokaty w Nike (4,3%).
  Z niecierpliwością czekam na info jak "ujarzmić potwora z Jekyll Island".

  Oczywiście zostają próby indywidualnych negocjacji (z "opiekunem") np. z Lions można wytargować kilka dziesiątych procenta w górę od tego co widać w necie, czy Noble na 4% ale i tak jest bardzo kiepsko :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Może ktoś prześwietlić nową ofertę Comperia Bonus konto wymarzone 55zł+10zł lokata mobilna na 4%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, będzie takie omówienie w poniedziałek:)

   Usuń
  2. Marcin - czy wczoraj ok 7 rano nie opisywałeś Comperii i czy dziwnym sposobem cały artykuł nie wyparował z Twojego bloga :) ?

   Usuń
  3. Tobie nic nie umknie:) Potwór ma niekiedy różne zachowania, mało przewidywalne.

   Usuń
 3. Sądzę, że w obecnej sytuacji SKOKi można sobie spokojnie "odpuścić"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W żadnym wypadku. Wobec mizerii oprocentowania w bankach należy cały czas podawać i promować dobre lokaty w SKOKa. Ja mam spore lokaty na 4% w skokach a w bankach można o takich pomarzyć.

   Usuń
 4. Czy rzeczywiście można sobie odpuścić 25 udziałów w SKOK-u Wołomin? Rozumiem, że wśród nas jest wielu byłych już członków tej kasy; czy Państwo odpuszczacie sobie te 750 PLN i nie składacie wniosku do sądu o zwrot tej kwoty? Czy w sytuacji, gdy jak widać tutaj, walczymy o odsetki na lokatach i kwestia 100 zł więcej odgrywa rolę, rezygnujecie z ubiegania się o swoje 750 zł?
  Składać wniosek , czy nie składać???????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem 1 udział w Wołominie od samego początku był wliczony na straty Dla mnie temat zamknięty

   Usuń
 5. Mała korekta: odsetki po opodatkowaniu od kwoty 104.17 to 84.37 - podatek jest zaokrąglany do pełnych groszy w górę. Ale nie wiem jak to policzyłeś. Zakładając lokatę w marcu na 5 miesięcy mamy 153 dni. To daje 104.79 brutto, czyli 84.87 netto.
  Tak czy inaczej - jeśli ktoś do kasy jeszcze nie należy - to nie warto. Ale jak już sie tam jest, to czemu nie?
  YKS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że w tym przypadku nic nie liczyłem. Podane zyski pochodzą bezpośrednio ze strony Kasy Polskiej. To są ich obliczenia, więc pewnie tyle właśnie wypłacą.

   Usuń
  2. Jako dowód: na poniższej stronie
   http://www.kasapolska.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-na-piatke.html

   wejdź w zakładkę kalkulator i kliknij w oblicz odsetki, a dostaniesz obrazek, który umieściłem w artykule.

   Usuń
  3. Akurat mam tam konto. Przeleję 5 tyś, będzie nadwyżka ponad to co mam do tej pory i zawsze na 5%.
   W czasie kiedy mieli wysokie oprocentowania przy większych kwotach 200 zł wpisowego nie stanowiło bariery.

   Usuń
 6. Pewnie że składać! Tylko na co skoro na infolinii na pytanie co podlega zwrotowi i powiedzeniu jakimi dokumentami dysponuję pani odpowiedziała że nie ma takich informacji..Nie odpuszczam i pytam co podlegało zwrotowi gdy podpisywałem umowę i że zostałem poinformowany tylko zapomniałem pani odpowaiada że nie posiada takich informacji. Stwierdzam że licza na to że ludze odpuszczą. A przy okazji czy ktoś z forumowiczów może podpowiedzieć co podlega zwrotowi. Nie chodzi mi o 10zł w tą czy w tamtą tylko o to że przez nieprawidłowo wypełniony wniosek może zostać odrzucony.Posiadam pokwitowanie wpłaty -39 zł-wpisowe,
  -30 zł udziały
  -1 zł wkłady
  -635 tech
  Posiadam też Oświadczenie o zadeklarowaniu dodatkowych udziałów w liczbie 21. Wszystko powyższe opłacałem gotówką w dniu przystąpienia do kasy.
  Podejrzewam że tech to opłata za dodatkowe udziały ale trochę się nie zgadza kwota porównując z ceną za jeden udział 30 zł.

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę poczytać o wypełnieniu wniosku o upadłość i wypełnić wszystkie pola podkreślam wszystkie pola w formularzu z strony skok.wolomin.pl ( w puste pola nie dotyczące pani wpisać "nie dotyczy, brak") wtedy nie będzie braków formalnych. Odnośnie kwot to sędzia komisarz w przypadku błędnych wyliczeń rozpatrzy prawidłowo wniosek (samodzielnie wyliczy prawidło).

   Usuń
 7. polcan, nie rozsiewaj reżymowej propagandy na temat SKOK'ów.
  To wyłącznie brudna walka PO/KNF/IIIRP z polskim kapitałem
  Zapoznałes się choćby z tym artukułem? Nie dacie rady, misiaczki! Czyli o co naprawdę chodzi w atakach na SKOK-i i Grzegorza Biereckiego

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Polcan. W związku z upadłością EKA może byś napisał jak mają zachować sie obligatariusze , żeby próbować odzyskać kasę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od tego jaki układ zaproponuje firma obligatariuszom.

   Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku jeśli obligacje są niezabezpieczone, a tak było w tym przypadku, spółka i tak odpowiada całym swoim majątek za zobowiązania wobec obligatariuszy o czym pisałem tutaj:
   http://polakcan.blogspot.com/2012/09/postepowanie-w-przypadku-obligacji.html

   Warto też pamiętać, że obligatariusze mają zawsze pierwszeństwo przed akcjonariuszami w kwestiach spornych.

   Usuń
 9. Hmm z jednej strony chcialbym nie dac im zarobic a z drugiej to tylko jeden udzial w Wolominku. Szkoda mojego czasu, chyba se odpuszcze...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...