poniedziałek, 9 marca 2015

Obligacje Getin w nowej serii SP-i już tylko na 4,00%


Wydarzeniem ubiegłego tygodnia była obniżka stóp przez RPP aż o 0,50pp. Co to oznacza dla zwolenników lokat nie trzeba chyba nikomu powtarzać. Banki oczywiście skorzystały z tej okazji, by obniżyć swoje lokaty. Tak zrobił Alior oraz mBank.

Innym bankiem który zdecydował się na taki ruch był Getin. Nie będziemy tutaj oczywiście omawiać lokat, które zatrzymały się teraz już niestety pod 3%. Od tej pory trójka będzie już uważana za rarytas, gdyż zdecydowana większość lokat oferuje już stawki poniżej 3%. A to oznacza kolejne obniżenie progu...

Co więcej pojawiły się znów obligacje bankowe Getin. Tym razem nie ma już serii PP lecz SP do którego dodano rzecz jasna rzymską jedynkę. Obligacje Getin od teraz oferują już tylko... 4%, czyli niedawne minimum dla lokat.

A to oznacza, że trzeba będzie zdecydowanie obniżyć dolne minimum bloga dla lokat i to dość mocno. W końcu obligacje nie oferują gwarancji BFG i wiążą się z ryzykiem. Dlatego do tej pory przyjmowaliśmy, że oprocentowanie obligacji to mniej więcej granica między oprocentowaniem bezpiecznym, a ryzykownym.

Już tylko 4% za obligacje Getin...

Patrząc wstecz widzimy, że tak właśnie było od samego początku. W końcu, jak pamiętamy, pierwsze obligacje serii PP-i, gdy zacząłem interesować się tym tematem, oferowały 8.67%, co było nawet wyższą stawką od 8,00% będącego wówczas minimum na blogu dla lokat.

Teraz Getin zaczyna od nowa emisje i pierwsza seria została ustawiona już tylko na 4%, a więc ponad dwukrotnie niżej aniżeli stawka, która zaczynała poprzednie serie. Spójrzmy zresztą na kluczowe parametry:
Oprocentowanie: 4,00% stałe

Płatność odsetek: co rok
Czas trwania: 5 lat
Minimalny zapis: 25.000 zł
Termin zapisów: 18 marca 2015

Jak widzimy jest wręcz fatalnie. Nie dość że oprocentowanie jest już na start bardzo niskie, to dodatkowo płatność będzie następować tylko... raz do roku, a więc dwa razy rzadziej niż w serii PP. To rzadkość w świecie obligacji, gdzie zwykle płaci się co kwartał jak można zobaczyć w ofercie opisywanej dziś na PP3.

Skrócono za to czas trwania do 5 lat, w poprzednim przypadku bank zaczynał od papierów 6 letnich. Jedyne co się tutaj nie zmieniło to minimalny zapis, który praktycznie w każdym przypadku wynosi 25.000 zł. Niby dużo, ale często mamy tutaj redukcję zapisów i część środków jest zwracana dla inwestora. Ciekaw jestem czy będzie redukcja tym razem. Z mojego zakupu redukcja była niemal o połowę.

Warto też tutaj przypomnieć o dodatkowym dziwolągu, jakim jest jałowy czas czekania na przydział. Zapisy trwają do 18 marca i przez 5 dni kasa będzie się marnować, gdyż przydział następuje dopiero 23 marca. Na zwykłych obligacjach nie ma takiej dziury, przydział jest od razu po zakończeniu zapisów. W niektórych przypadkach, jak chociażby opisywanych dziś na PP3, środki pracują od momentu wpłaty.

Oczywiście obligacje będą notowane na Catalyst, a więc kto chciałby zakupić obligacje Getin musi posiadać konto maklerskie. W Getin takiego konta raczej mieć nie warto, gdyż nie jest ono darmowe. Niedawno publikowałem ranking takich kont tutaj. Jak widać są jeszcze darmowe konta maklerskie więc lepiej skorzystać z innych banków. Niżej zostawiam link do jednego z liderów rankingu.

Link do założenia konta maklerskiego w Alior banku.

A więc jak widzimy, zwolennicy 4,00% muszą się pogodzić z nową rzeczywistością. Do tej pory oprocentowanie obligacji Getin stało zawsze powyżej stawek dla wszystkich lokat, nawet wabików. Dlatego wygląda na to, że niebawem nawet wabiki adresowane dla nowych klientów już niedługo będą stać na poziomie czterech procent. Kto jeszcze nie skorzystał może to zrobić teraz.

Link do założenia lokaty na start z 4,00%.

Pozostaje zatem pytanie, jaki powinien być kolejny obniżony próg dla lokat? Czy teraz minimum powinno wynosić 3,25% by lokatę uważać dziś za godną uwagi, czy jednak jeszcze niższe?

5 komentarzy:

 1. Dali by 5 % emisje skonczyliby po 1 dniu / na 3 lata jeszcze można wejść a tak bedą wchodzić fundusze emerytalne ubezpieczeniowe

  OdpowiedzUsuń
 2. Oferta do prześwietlenia: https://lp.openfinance.pl/lp1/rk/doc/Regulamin_promocji_Negocjator_OF_03_15.PDF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze ktoś się daje nabierać na takie hybrydy?

   Usuń
 3. Ciekawe że oferta Getinu jest na stały procent co w tym momencie jest raczej mniej opłacalne Stopy procentowe jak przewidują analitycy do konca roku bez zmian a potem wraz ze wzrostem inflacji pójdą powoli w góre. Nie wykluczone żę za 3-4 lata lokaty będą w bankach w okolicach 4-5% więc więcej niż daje Getin łaskawie teraz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Wygląda na to, że Getin znacznie przeholował z tak niską stawką na 5 lat. Artykuł pokazuje górną stawkę dla lokat, a nie że jest to oferta godna uwagi, bo nie jest.

   Fakt że są to obligacje zwykłe, a nie podporządkowane, co oznacza mniejsze ryzyko, ale trudno mi sobie wyobrazić bankructwo takiego lisa w perspektywie 5 lat.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...