niedziela, 1 marca 2015

Seria promocji na allegro 50 zł + 10 zł i darmowa wystawa na 7 dni


Wczoraj na PP1 pisałem o dwóch promocjach jakie są dostępne obecnie na Allegro. Z ilości wejść jakie jednak obserwuję na pierwszego mojego bloga wynika, że nie jest on tak licznie odwiedzany jak FpG.

A skoro dziś pojawiła się kolejna, warto je zebrać wszystkie w jednym miejscu. Przypomnę zatem, że mamy możliwość zgarnięcia 50 zł, jeśli wydamy 150 zł. Niestety, jak zauważył anonimowy w komentarzu, promocja jest ograniczona do osób, które w ciągu ostatniego roku nie korzystały z mobilnego allegro.

Wielu z Was pewnie już korzysta z tej możliwości. Na pociechę pozostaje zatem nowa promocja dostępna od dziś. Jest też krótsza bo trwa tylko do 3 marca, stąd info dziś, przed jutrzejszą publikacją rankingu lokat na marzec.


Tylko przez 3 dni

Od czasu do czasu na blogu pojawiają się pytania co z podatkiem od tego typu promocji? Warto może tutaj zacytować świeżutki komentarz jednej z czytelniczek.
Byłam w Urzędzie Skarbowym w sprawie kuponów na Allegro. Zapytałam czy należy te kupony traktować jako rabaty w związku ze sprzedażą premiową, które nie podlegają opodatkowaniu czy też kupony stanowią dodatkowe źródło dochodu i należy je uwzględniać w zeznaniu podatkowym.

Naczelnik po godzinnej dyskusji ustalił, że kupony Allegro to w rzeczywistości są kupony rabatowe motywujące użytkowników Allegro do zakupu w portalu internetowym. Więc zamiast iść do galerii do sklepu stacjonarnego, Allegro zachęcało do zakupów online w ich portalu internetowym. Kupony Allegro działają na podobnej zasadzie jak kupony rabatowe np. w stacjonarnym sklepie odzieżowym. Po zakupieniu towaru powyżej jakiejś progowej kwoty, otrzymuje się rabat. Przykładowo 10% rabatu na garnitur z nowej kolekcji.

W praktyce udzielenie rabatu polega więc tylko na obniżeniu ceny zakupu usług lub towarów. Użytkownik nie dostaje pieniędzy do ręki, a wyłącznie upust w związku z kupnem towaru. Kupony Allegro nie były wymienialne na pieniądze, można było je konsumować wyłączenie na zakupy określonych towarów. Na przykład zabawki jak zbliżał się termin Mikołajek. W rezultacie po wykorzystaniu kupony Allegro, zapłacona kwota, dla kupującego stanowiła rzeczywistą cenę zakupu za towar, a udzielony rabat nie stanowi dla konsumenta przychodu.

Naczelnik dodał, że jeśli w ramach akcji promocyjnej każdy klient ma możliwość otrzymać rabat przy zakupie towarów lub usług, rabat nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota udzielonego rabatu nie stanowi również nagrody związanej ze sprzedażą premiową i nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem.


Nie ma więc sensu szukać dziury w całym.


Trzecią promocją jest możliwość darmowej wystawy przez 7 dni, szczegóły podałem wczoraj tutaj. Kolejny raz za informację o promocjach dziękuję Rafałowi.

Regulamin dzisiejszej promocji do wglądu dla zainteresowanych.

10 komentarzy:

 1. Nie twierdzę że interpretacja tej urzędniczki jest zła ale odradzam opierania się na tym co powie urzędnik jeśli nie będzie to na piśmie.
  Izby Skarbowe potrafią wydawać sprzeczne interpretacje podatkowe a co dopiero naczelnik czy pracownik skarbówki. Jedynym skutecznym zapytaniem jest wniosek o interpretację do właściwej Izby Skarbowej podatnika. Odpowiedź udzielana jest pisemnie i w przypadku kontroli z US nie można jej podważyć.
  W Polsce już nie raz były przypadki gdzie jedna Izba wydała interpretację przeciwną drugiej a podatnik musi stosować się do tej pod którą podlega. Ratunkiem jest oczywiście Sąd a ten wcale nie tak rzadko staje po stronie podatnika.

  Odpowiedzi jakie mi udzielił pracownik skarbówki gdy testowo zadawałem pytania:

  - czy kosztowe fv z grudnia w przypadku metody kasowej mogę wrzucić do stycznia: tak może pan. Co jest oczywiście bzdurą i podczas kontroli polegniesz.

  - czy trzeba robić dowód wewnętrzny gdy pracodawca opłaca szkołę za pracownika a szkoła ta jest powiązana z wykonywanym zawodem: a skąd pan w ogóle znalazł taki przepis że można wrzucać wydatki na szkolenie do kosztów! Pracownik nawet nie ma pojęcia że jak najbardziej można dawać to w koszty.

  - mam kolegę który miał kontrolę skarbową i rozliczał się ryczałtem, Przychody z bannerów reklamowych ujmował jako 8,5% a kontrola w protokole uznała że powinno być 17% po podlega pod reklamę. Jest to bzdura bo bannery reklamowe są dzierżawą miejsca na stronie i podlegają stawce 8,5%.

  Przykładów można mnożyć. Nie ma co wierzyć urzędnikom na słowo tylko najlepiej znaleźć interpretację izby skarbowej niekoniecznie właściwej dla dłużnika, w przypadku kontroli można im ją przedstawić i wtedy najczęściej się odczepiają bo wiedzą że można się odwołać i albo izba właściwa przyzna ci rację albo sprawę kierujesz do sądu i tam prawdopodobnie wygrasz.

  OdpowiedzUsuń
 2. nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu... Jak wchodzisz do Zabki i kupujecie cos z rabatem 30% bo mija np. termin waznosci to tez z tym biegacie di naczelnika US?

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak by kupić 150zł na allegro w postaci pieniądza papierowego, doładowania konta jakiegokolwiek np. plnów w konsoli, lub zakupić 3 karty prepaid z doładowaniem 50zł? Ciekawe... co wtedy?

  Kolejna sprawa, jak skorzystać nie mając urządzenia mobilnego np. smartfonu? Ktoś ma sprawdzony emulator? Kiedyś jeden wgrywałem lecz nic z tego nie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie wczoraj robiłem zakupy na allegro na ponad 200 PLN i w pierwszym momencie trochę żałowałem że nie wiedziałem o tej promocji, ale ... No właśnie - po wczytaniu się w regulamin jeden z punktów mówi, że nagrody są przyznawane użytkownikom, którzy :
  - Otrzymali mailing od Allegro oraz
  - Kliknęli w buton „Odbierz kupon” w wyżej wskazanym mailingu

  Przeszukałem swoje ostatnie maile i nic takiego nie otrzymałem od allegro. Pomimo, że spełniam wszystkie pozostałe warunki promocji i tak bym nie mógł z niej skorzystać :(
  Znalazłem natomiast maila z promocją zwrotu 10 PLN ...

  OdpowiedzUsuń
 5. W mojej opinii problem z tą interpretacją Naczelnika jest taki, że porównuje te kupony do rabatów udzielanych przez sprzedawcę kupującemu np. w sklepie odzieżowym, spożywczym itp.
  Jeżeli to sprzedawca udziela rabatu, to oczywiście nie ma problemu.
  Nie wiem czy Naczelnik dokładnie wczytał się w treść regulaminu.
  Kupony rozdaje spółka holenderska "MIH Allegro B.V” z siedzibą pod adresem Taurusavenue 105, 2132 LS Hoofddorp, która NIE jest sprzedawcą zakupywanych przedmiotów i która WYRAŹNIE zastrzega w regulaminie w punkcie 19.
  ”Spółka nie pobiera żadnych podatków w związku z przyznawaniem kuponów. Użytkownicy powinni prowadzić prawidłowe rozliczenia podatkowe we własnym zakresie."
  Dlaczego Allegro wymyśliło taką konstrukcję prawną?
  Dlaczego nie organizuje tego zarejestrowana w Polsce spółka "Grupa Allegro Sp. z.o.o”?
  Pytanie: kto komu daje to 10 zł i na jakich zasadach prawnych/podatkowych?
  Coś tu nie gra.
  Mam nadzieję, że ewentualny problem ogranicza się tylko do podatku dochodowego bez dodatkowych problemów z VAT-em.
  Zgadzam się też z pierwszym Anonimowym. To jest tylko niewiążąca opinia urzędnika.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podstawa to regulamin. Na jego podstawie będziecie się tłumaczyć. Jeśli jest w nim zapis: "Użytkownicy powinni prowadzić prawidłowe rozliczenia podatkowe we własnym zakresie." to ja bym wpisał do PITa. Inna sprawa to podatek, jeśli macie inne dochody to trzeba go rozliczyć. I to pewnie większość boli bo musieli by około 10zł uiścić... a rentier nie musi więc może wpisywać jak leci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. mam dwa konta na alledrogo (każde na innej skrzynce poczt.), dostałem dwa maile i teraz nie wiem czy korzystać z obu? Dane weryfikacyjne w all te same wiec czemu przysłali na dwa konta...

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety na jedne dane zweryfikowane w allegro (przy dowolnej ilości kont) otrzymuje się jeden kupon. Widać to w aplikacji mobilnej, ja wcześniej nie korzystałem z 10 zł więc dostałem dwa 50+10, pięćdziesiątkę właśnie wykorzystałem :P, mam dostępne jeszcze 10 zł i czas dwa tygodnie. Miła promocja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta promocja z 50 zł rabatu jest tak naprawdę dostępna dla nielicznych, gdyż maila dostało jedynie wąskie grono osób.

  OdpowiedzUsuń
 10. No dobrze, można by to dla świętego spokoju wykazać w PIT - ale jak to udokumentować? - kupony znikły z aplikacji, nie ma tam żadnych danych odnośnie wykorzystanych kuponów. Z tego co wiem to żeby coś wykazać w PIT to trzeba mieć na to jakieś dokumenty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...