poniedziałek, 20 czerwca 2016

Rozstrzygnięcie konkursu Jak najlepiej oszczędzać


 Nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego ponad dwa tygodnie temu w artykule Jak najlepiej oszczędzać. Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom, którzy przedstawili swoje propozycje i ciekawe pomysły.

Muszę przyznać, że wcale niełatwo jest wybrać zwycięzcę. Wbrew pozorom pytanie o najlepszy sposób oszczędzania samo w sobie jest trudne. Najprościej byłoby wybrać kilka najciekawszych odpowiedzi, a takich nie brakowało, gdyż kilka ważnych aspektów oszczędzania znalazło się w różnych wypowiedziach.

Niestety regulamin konkursu przewiduje tylko jednego zwycięzcę. Został nim Bartosz, któremu serdecznie gratulujemy. Zgodnie z regulaminem Bartek proszony jest o kontakt na maila marszr1@gmail.com. Nagroda w postaci pochodzącej z Australii srebrnej monety lokacyjnej 1/2 uncji próby 999, zostanie przesłana kurierem.
Nie ma idealnego dla wszystkich sposobu na oszczędzanie, ponieważ wiele zależy od tego ile zarabiasz, ile masz wydatków, czy posiadasz zgromadzone oszczędności i w jakiej wysokości.
Bezsprzecznie najbardziej uniwersalnym sposobem jest rozsądne wydawanie, czyli kupowanie produktów oraz usług, które są nam niezbędne i z których będziemy korzystać. Przy chwili wolnego czasu można śledzić różne promocje zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, szczególnie produktów o wysokiej wartości, ponieważ różnice mogą być znaczące. Pamiętaj, że nie cena, a jakość powinna być decydująca - na dłuższą metę czasami jest bardziej opłacalna. Warto pomyśleć o własnej analizie wydatków wpisując na bieżąco wartości z paragonów do tabelki np. w Excelu. 


Awers i rewers monety lokacyjnej

Jeśli część pieniędzy zostanie niewykorzystanych, mogą one pracować na koncie oszczędnościowym aż do uzbierania na tyle wysokiej kwoty, by otworzyć lokatę lub zainwestować. Część środków lepiej pozostawić na koncie oszczędnościowym, aby w razie nieprzewidzianych wydatków można byłoby je wypłacić, nie tracąc wszystkich odsetek. 

Jeżeli ma się już zgromadzone oszczędności w odpowiednio wysokiej kwocie, warto sprawdzać rankingi lokat i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Inwestycje m.in. w fundusze, obligacje, kruszce, w przeciwieństwie do lokat, są związane z ryzykiem utraty części środków, dlatego początkującym doradziłbym zdobyć informacje odnośnie wybranej opcji i zacząć od niższych kwot. Zysk może się okazać wyższy niż w standardowych lokatach.


Dla tych, którzy szczególnie są zainteresowani zwiększeniem swojego budżetu, poleciłbym wzięcie udziału w przedstawianych przez FpG promocjach bankowych, oferujących wysokie premie, moneyback czy bezpłatne dodatkowe usługi; platformie Ybanking, zwiększającej zyski z lokat i kredytów oraz pogłębianie swojej wiedzy w tej dziedzinie, by umiejętnie czerpać z tego jak największe korzyści i nie dać się wyrolować. :) Bartosz

8 komentarzy:

 1. Czy ma ktoś listę promocji na nowe środki jakie były w BGŻOptima?

  Chodzi mi o tabelkę z następującymi kolumnami:
  Dzień rozpoczęcia promocji, dzień zakończenia promocji, dzień badania
  salda, kwota maksymalna, oprocentowanie promocyjne

  Najbardziej mnie interesuje jakie były do tej pory "zazębienia"
  terminów, tj. kiedy ze statystycznego punktu widzenia najlepiej
  wycofać środki by załapać się na kolejną promocję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem co odpowiedzieć !

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudno to ocenic, ale chyba najdluzej bylo to ok 2 tygodnie przed promocja. Najlepiej sprawdza sie posiadanie kont na kilka osob w rodzinie i wtedy przy obecnym limicie wyczyszczamy jedno z kont powiedzmy 1 -mies wczesniej i mamy pewnosc. Generalnie juz Getin podbil swoja lokate z 2,6% do 2,7%, takze Optime mozna traktowac jako przeczekanie a nie jako dlugofalowe oszczedzanie. Idea tez powinna wyskoczyc z czyms ciekawym, bo beda zapadac lokaty, ktore od nich odplyna przy braku oferty promocyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. ale to o czym napisal pan Bartosz jest OCZYWISTĄ OCZYWISTOŚCIĄ. Niczym przepisane z podrecznika do ekonomi z liceum lub technikum. Nie będę spekulował nt wygrania/1miejsca ;) takie tam blogowe lotto ;) Jednak szkoda ze ww laureat/zwyciezca nie wspomnial o surowcach czy walutach /mozna i sie zarabia. Ale to juz inna bajka. Mimo to gratuluje ! :-) Ps. prosze dobrze ZAINWESTOWAC nagrode panie Bartoszu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu musiałem przyjąć jakieś kryterium i gdyby konkurs był na PP3 byłyby one zupełnie inne. Rozdzielam pojęcia inwestowanie od oszczędzania i dla każdego z tych pojęć powstały różne blogi.

   Inwestowanie jest o wiele szerszym pojęciem od oszczędzania, ale wiąże się niestety z ryzykiem, na które przy oszczędzaniu raczej nie ma miejsca. Blog FpG jest blogiem o oszczędzaniu, a nie inwestowaniu i dlatego też spośród zaproponowanych do konkursu tematów wybrałem taki, który najbardziej pasował do tematyki FpG.

   Podobały mi się przykładowo wypowiedzi o inwestowaniu w siebie, ale tematem nie było jak najlepiej inwestować, lecz oszczędzać.

   Usuń
  2. Panie Anonimowy, na podstawie własnego doświadczenia wiem, że często najbardziej proste odpowiedzi są najlepsze, ponieważ stanowią zrozumiały przekaz dla ogółu społeczeństwa, są mniej chaotyczne i trafniej odpowiadają na pytanie. Poza tym coś, co może wydawać się komuś oczywistą oczywistością, innemu czymś zupełnie nieznanym. Nie każdy jest ekonomistą - ja też nie. Nie rozpisywałem się na temat inwestycji, ponieważ w życiu obieram inne drogi oszczędzania, którym poświęciłem większą uwagę w wypowiedzi. A nagroda będzie bardzo dobrze zainwestowana z uwagi na moje zapędy numizmatyczne. Pozdrawiam i życzę powodzenia w kolejnych konkursach :) Bartosz

   Usuń
  3. Dla mnie posiadanie walut nie jest zadnym inwestowaniem, trzymam je na rachunkach lokat nizej oprocentowanych niz PLN. To jest rodzaj ubezpieczenia, zeby nie zostac z niczym w przypadku naglego i nieodwracalnego krachu PLN, ktory zawsze moze sie zdarzyc i wymaze, te niewielka roznice w oprocentowaniu.
   Trzeba pamietac, ze zadluzenie Polski publiczne i prywatne to 3 bln PLN a rezerwy walutowe NBP to ok. 400 mld, stad przy duzym udziale inwestorow i pozyczek zagranicznych jestesmy wystawieni na "laske" duzego zewnetrznego kapitalu, ktory moze praktycznie zrobic wszystko z PLN.

   Usuń
 5. inwestycja w siebie tez jest inwestycja-mozna stracic lub zyskac ;) faktycznie Twoj blog jest dobrym miejscem odnosnie sprowadzenia wszystkich aktualnych/realnych drog przyoszczedzenia zebranych w jednym miejscu :-) podoba mi sie jak wykladasz wszystko na lawe bez ukrywania kruczkow/haczykow przede wszystkim lokat/kont. Chociaz ostatnio zalecialo reklamami / brandowaniem (moje odczucie). Moze troche wiecej o realnym inwestowaniu cos w stylu pitbula ;) to tyle .ps dzieki za odp w sprawie smartlokaty

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...