piątek, 24 czerwca 2016

Kończy się lokata wakacyjna na 3,00% i co dalej


Dziś koniec roku szkolnego i początek wakacji. Tak się składa, że jutro kończy się moja lokata wakacyjna z oprocentowaniem na 3,00% w Idea bank, gdyż wedle zamysłu banku miał to być depozyt, którego zyski mogliśmy przeznaczyć na wakacje.

W waszych częstych komentarzy wynika, że czekacie na stary dobry trick, że Idea bank w obawie przed odpływem dużego kapitału w wyniku masowej zapadalności lokat, zaoferuje nową lokatę na 3,00%. Póki co jej nie ma.

Czy są szanse, że się pojawi? Nie byłbym takim optymistą, przemawia zaś za tym kilka powodów. Kończąca się lokata była pierwszą jaką założyłem od dłuższego czasu w Idea bank, zaś po niej założyłem całą masę kolejnych lokat wakacyjnych jedna po drugiej.

Jutro koniec pierwszej lokaty wakacyjnej

W efekcie mam wiele lokat wakacyjnych o różnych dniach zapadalności, przy czym ostatnia z nich kończy się dopiero 30 lipca. Idea bank musiałaby zatem przez cały miesiąc oferować lokatę na 3,00% by powstrzymać odpływ gotówki, co jest mocno wątpliwe.

Druga rzecz, to fakt, że ostatnio Idea bank kolejny raz obniżył oprocentowanie swoich lokat. Lokata niezwykła ósemka spadła o kolejne 0.20pp, zaś jako promocyjna uznawana jest obecnie lokata do końca miesiąca oferująca zaledwie 2,50%.

Oczywiście lepszą alternatywą jest przelanie środków na konto Zośka Pro, gdzie stawka jest wyższa, ale trzeba spełnić dwa dodatkowe warunki. Po pierwsze trzeba posiadać tutaj konto, a nie każdy to lubi. Po drugie trzeba uważać, by na ror było minimum 10% tego co na Zośce. 

Salda na obu kontach są porównywane codziennie i w przypadku jeśli ktoś się zagapi, może liczyć co najwyżej na 1%. Lepsze to zagapienie niż przeoczenie zapadalności wakacyjnej, gdzie stawka spada do... 0,10%:( Jak widać pułapek w Idea bank nie brakuje.

Ta sama lokata dzień później da już... 0,10% :(
 Alternatywą jest obecnie lokata w Getin. Bank ten znów został postawiony pod ścianą przez KNF, więc podwyższył oprocentowanie swojej e-lokaty na nowe środki do 2,70%. Tutaj przynajmniej nie ma ograniczeń i pułapek jakie mamy w Idea bank.

Tutaj założysz eLokatę w Getin bank na 2,70% bez posiadania konta

Zaletą tej lokaty jest fakt, że nie musimy posiadać konta w Getin by móc z niej skorzystać. To duży plus biorąc pod uwagę fakt, że większość lokat wymaga posiadania konta, nawet w Toyota bank na stawce zaledwie 2,40%. Adresowana jest też do wszystkich, a więc także do obecnych klientów banku.

Stawkę oczywiście możemy sobie podwyższyć o 0,10% za rejestrację na portalu do podwyższenia oprocentowania, lub o 0,25% w przypadku posiadania połączeń na ybankingu. Da to już ciekawiej wyglądające 2,95%.  

Tutaj podniesiesz stawki swoich lokat

Warto może w tym miejscu zacytować wczorajszy komentarz Pana Pawła:
Niestety trzeba się przyzwyczaić do takich poziomów oprocentowania. Pomimo niskich stóp procentowych część banków potrzebowała płynności do akcji kredytowej i sporo było ofert znacznie powyżej stóp. Kredytowanie hamuje i banki nie mają powodu do nadpłacania za depozyty.

Trudno w to uwierzyć, ale większość klientów banków trzyma lokaty na poziomie 1 - 1,5%. W skali makro oprocentowanie 2 - 2,5% nie spowoduje odpływu depozytów. Nawet jeżeli tacy klienci jak Wy będą woleli trzymać kasę w skarpecie.


My jednak raczej nie mamy zamiaru trzymać kasy w skarpecie. Niestety ostatnio nawet BGŻOptima obniżyła swoją stawkę na sztandarowej lokacie bezkarnej. Już nie ma tutaj 3,20% do jakich przywykliśmy, teraz jest już tylko 3.00%, a to oferta dla nowych lub takich co odczekali 12 miesięcy by wrócić po bezkarną

Tu założysz lokatę bezkarną na 3,00% po 12 miesięcznej karencji

Co nam zatem pozostaje? Na dziś niestety nie ma zbyt wielu opcji. Z lepszych stawek do wyboru jest omawiana w środę na PP3 Lokata Piłkarska III na 3,20%. Chyba że liczymy na lepszą stawkę na Lokacie Piłkarskiej IV, ale tutaj warunkiem jest sobotnie zwycięstwo ze Szwajcarią i to przy wyniku wyższym niż z Ukrainą. Do tego mamy do spełnienia dwa dodatkowe warunki.

Link dla chętnych do założenia Lokaty pod Słońcem na 3,30% w Open Finance

Na deser przypomnę, że jeszcze lepsza stawka jest w Open Finance, który dalej oferuje swoje 3,30% ale tutaj trzeba się pofatygować do oddziału, co omawiałem w osobnym artykule na początku czerwca.

Nie wygląda to ciekawie, ale takie są realia na dzień dzisiejszy. My zaś jakiegoś wyboru musimy dokonać decydując się na mniejsze zło. Getin daje to co lubimy najbardziej czyli brak ograniczeń, ale stawka jest niższa. Wybór lepszych stawek wiąże się już z licznymi ograniczeniami, które mało komu pasują.

40 komentarzy:

 1. Pozostaje jeszcze BGŻ optima. Stawka na KO 2,6 % może nie powala, ale środki są płynne i w każdej chwili można je przerzucić, gdy coś fajnego się pojawi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko, że to do 14 lipca potem nie wiadomo co będzie

   Usuń
 2. A Idea nie da teraz żadnego ciekawego oprocentowania. Poczeka ile środków jej odpłynie, a ile pozostanie na marnym 0,1 % i wtedy mają darmową kasę. Po to przecież wprowadzili utrudnienia związane z brakiem możliwości nieprzedłużania lokaty przez internet i automatycznego jej zwrotu. A kiedyś było to bezproblemowe. Gdy za dużo środków od nich odpłynie to możemy się spodziewać jak myślę czegoś w granicach 2,7 - 2,8 %

  OdpowiedzUsuń
 3. Cyt.: "Po drugie trzeba uważać, by na ror było minimum 10% tego co na Zośce."
  Nie zupełnie tak jest - jak na ROR będzie więcej niż 10% tego co na Koncie Zośka PRO - oprocentowanie tylko 1%. Tutaj właśnie jest haczyk tego konta. Najkorzystniejsza sytuacja to 10% na ROR na koniec każdego dnia kalendarzowego lub minimalnie mniej. Wtedy, tylko nadwyżka na Koncie Zośka PRO, będzie oprocentowana 1%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to rozumiem dokładnie na odwrót.
   Cytat z banku:
   ...środki dostępne na Koncie ZOŚKA PRO będą większe, niż 10 krotność salda dostępnego na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym prowadzonym przez Bank na rzecz Posiadacza Rachunku. W tym wypadku Bank naliczy oprocentowanie w wysokości 3,00% dla środków równych 10 krotności salda na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym, a dla nadwyżki tych środków naliczy oprocentowanie w wysokości 1,00%

   Usuń
  2. Przeczytaj zaprzeczenie tego na stronie Idea Cloud.
   cyt.: ...środki dostępne na Koncie ZOŚKA PRO będą mniejsze, niż 10 krotność salda dostępnego na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym prowadzonym przez Bank na rzecz Posiadacza Rachunku.
   I tu jest niespójność. Co innego w Regulaminie, a co innego w opisie Lokaty Zośka PRO.

   Usuń
  3. Moim zdaniem olać regulaminy, ważne jest ile odsetek dostajemy na konto, a nie co tam pisze. W końcu raz wypłaconej kasy bank raczej nie będzie odbierać.
   No chyba, żeby w kolejnych miesiącach nie płacili nic, za swój błąd.
   Jutro sprawdzę jakie przyznano mi odsetki, bo trzymam na ror ponad 10% tego co na Zośce Pro.

   Usuń
  4. A co takiego będzie jutro?Przecież bank naliczy odsetki na koniec miesiąca.

   Usuń
  5. Wolny dzień od pracy, a sprawdzę jak było za maj.

   Usuń
  6. Mi za maj naliczyli 3 % a trzymałem ok.10 % na ROR

   Usuń
  7. No toś wyjaśnił. "Około" to zarówno 'więcej niż' jak i 'mniej niż'. Kluczowe pytanie to: która opcja jest prawdziwa.

   Usuń
  8. doprecyzowując trzymałem ok.1 zł więcej na ror

   Usuń
  9. Tylko rozumowanie Polcana ma sens ponieważ gdyby było odwrotnie to wystarczyło by trzymać 1 zł albo nawet 1 gr na ROR,żeby mieć 3 % na Zośce Pro co całkowicie by się Idei nie opłacało

   Usuń
  10. Jeżeli są dwie opcje dla banku, można założyć w ciemno, że bank wybiera niekorzystną dla klienta.
   Jak do tej pory nie znalazłem wyjątku od tej reguły.

   Usuń
  11. W sprawie zośki: bez cienia wątpliwości dziesięciokrotność salda ror na 3%, ponad saldo 1% . N.P. ror 5200zł, wówczas 52000zł na 3%, nadwyzka ponad 52000 zł na 1%

   Usuń
  12. Z tego co mówisz wynika, że w praktyce nie ma znaczenia ile masz na obu kontach, 3% na Zośce gwarantowane jest zawsze do jakiejś kwoty. Takiej jaką masz na ror*10.

   Usuń
  13. Sumę konta idealnego i Zośki należy podzielić na 11 części. 1/11 konto idealne z zaokrągleniem w górę, 10/11 Zośka z zaokrągleniem w dół

   Usuń
  14. polcan ma rację z opcją zawsze korzystną dla banku, ale Zośka pro jest tu wyjątkiem. Anonimowy11:20 ma absolutną rację w interpretacji regulaminu, a więc nadwyżka na Zośce na 1% jest korzystniejsza jest korzystniejsza niż na ror za 0%. chyba, że się skapują i zmienią...

   Usuń
  15. 01.07 nie widać odsetek na moim koncie zośka pro. w poprzednim miesiącu odsetki dopisane były 31.05. Też tak macie?

   Usuń
 4. Polcan czy mógłbyś przypomnieć mi co to była za lokata w Credit Agricole 3% bodajże do końca czerwca. Pamiętam, że trzeba było wypełnić jakiś formularz na stronie, żeby z niej skorzystać. Formularz oczywiście wypełniłem ale nie bardzo pamiętam właśnie nazwę tej lokaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, niestety nie pamiętam. Nie podoba mi się wymóg przenieienia wynagrodzenia do CA, więc nie przywiązuję zbytniej uwagi do tego banku.

   Usuń
  2. O tej lokacie właśnie pisałeś na swoim blogu dlatego się o niej dowiedziałem. No cóż trudno.

   Usuń
  3. Skoro pisałem, to pewnie łatwo ją znaleźć korzystając z archiwum widocznego w lewej kolumnie. Przypomnij sobie kiedy to mniej więcej było, kliknij w dany miesiąc i znajdź.
   Ja nie zakładam dużo lokat, w dalszym ciągu inwestuję większość środków poza lokatami, więc nie przywiązuję wagi do nazw, co zresztą często podkreślam w postach.

   Usuń
  4. Nie wiem, czy pomogę, ale podobne parametry jak te, o których piszesz miała lokata Piłkarska (w regulaminie zwana lokatą Kibica).
   Po wysłaniu danych rejestracyjnych z dedykowanej strony, pojawiał się komunikat:
   "Dziękujemy za rejestrację do promocji!
   Pamiętaj, aby do 10.07.2016r założyć 90-dniową lokatę terminową, stopa stała, której oprocentowanie podwyższymy w ciągu 5 dni roboczych do poziomu wynikającego z regulaminu promocji "Lokata Piłkarska"(...)
   W ramach konta możesz założyć jedną Lokatę Piłkarską na kwotę od 1 000 PLN do 10 000 PLN."
   Z oferty skorzystałem.
   Bank wywiązał się z postanowień Regul. i podniósł % do 3,2 (akurat wczoraj sprawdziłem).
   MD

   Usuń
  5. Przecież o tej lokacie jest mowa w powyższym artykule, więc z góry założyłem, że musi chodzić o jakąś inną.

   Usuń
 5. Dzięki Marcin za info. Uważajcie tylko w GB na wywalenie zgód marketingowych - są na dole przy składaniu wniosku !

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że nie ma najmniejszych szans na lokatę 3,00 % w IB , dlaczego ? osłabiająca się złotówka na skutek BrExitu spowoduje, że niedługo będziemy musieli się cieszyć z lokat 2,00 % , niestety czarny piątek odbije się na naszych lokatach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie panikowalbym tak bardzo, jak oslabia siee PLN i rosna rentownosci obligacji to i dlugoterminowe depozyty tez powinny rosnac. Krotkoterminowe rzadza sie innymi prawami a dla IB to istotne jest czy potrzebuja finansowania na udzielane kredyty. Po odplywie I edycji wakacyjnej do innych bankow kolejna fala na przelomie07/08. Watpie, zeby IB znalazla takie zrodelko w zastepstwie lokat, czyba, ze udzielanie kredytow bedzie drastycznie spadac. Przyjaciel IB Getin juz daje 2,7%, bo potrzebuje kapitalu. Getin IB nie wspomoze, bo i z czego?

   Usuń
 7. Nie tylko kończą się wakacyjne, mi kończy się kilka siedmiomiesięcznych lokat Power (3%) z początku stycznia. I tak jak sporo osób tutaj, nie ma opcji, abym przedłużył je poniżej 3% !

  OdpowiedzUsuń
 8. GETIN BANK da ci 2,7% ALE
  cyt."Podwyższone oprocentowanie obowiązuje wyłącznie dla nowych środków. Nowe środki są liczone jako nadwyżka ponad stan salda środków złotowych z dnia __31.03.2016__ Środki wpłacone na lokatę, które nie są nowymi środkami, trafią na drugą lokatę o standardowym oprocentowaniu." czyli 2,1% dla pozostałych :((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o mnie, to pomijając ubiegłoroczne lokaty w Open, które widziałem w bankowości Getin, ostatnią legendarną lokatę w Getinie miałem w... 2012 roku.

   Usuń
  2. Getin bezpieczny? Warto tutaj a nie gdzie indziej dla tych kilkudziesięciu punktów bazowych?

   Usuń
 9. Nie wiem czy wiecie ale na rynku międzybankowym od kilku tygodni rośnie wreście wibor 3m, a to oznacza że niedługo za tym powinniśmy też zobaczyć lekkie wzrosty na lokatach, oby tak było.

  OdpowiedzUsuń
 10. W Idea Banku zostanie podwyższone oprocentowanie w momencie kiedy zniknie w Getinie lokata na 2,7% być może zostanie ona podwyzszona nawet do 2,8%. Będzie to znaczyło że Getin zebrał odpowiednia ilość kasy, wtedy Idea Bank podwyższy oprocentowanie; dwa banki z jednej stajni nie mogą się zwalczać..

  OdpowiedzUsuń
 11. Małe pytanko, kiedy trzeba zlikwidować lokatę w Idea Banku, by nie przeszła na to żenujące oprocentowanie? W dniu jej zakończenia, czy dzień po?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dniu jej zakończenia z automatu się odnawia na 0,10%. Dziś była zmiana więc od razu ją zerwałem, w końcu dziś mecz Polski i pewnie zapomniałbym o tym, gdybym tego nie zrobił z samego rana.
   Na szczęście zerwała się prawidłowo i nie musiałem czekać na jej zerwanie przez kilka godzin jak w grudniu ubiegłego roku.

   Usuń
 12. Polcan. Co Ty za byki robisz, że lokaty Ci się kończą w sobotę ? Dwa dni bez odsetek. Coś nie zoptymalizowałeś tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że tu jest Zośka Pro, więc nie ma problemu. Przelewy wewnętrzne w soboty działają.

   Usuń
 13. W Credit Agricole pojawiła się Lokata Piłkarska 1/8 finału na 3,40% na 90 dni, zakładana przez Aplikację mobilną. Formularze do wypełnienia od 25-28.06.2016r. oraz opłacenie do 10.07.2016r. Zakładać mogą nawet Ci co korzystali z poprzednich Lokat Piłkarskich.
  Link: https://formularz.credit-agricole.pl/lead?lid=138517

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzisiaj sie dowiedziałem od Konsultanta w Getin Banku że jezeli Ktoś założył "Lokate pod Słoncem" w Open Finance to nie może juz skorzystać z promocyjnej lokaty na nowe środki VII 2,7% (4-m-ce) :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...