niedziela, 27 maja 2018

5% na lokacie w Idea bank na razie dla desperatów


W komentarzach królują wpisy na temat Idea bank. Nie brakuje obaw o przyszłość tego banku ze względu na aferę związaną z Getback. Notowania niebieskich dalej spadają, a Czarnecki zapowiedział, że uzna zasadne reklamacje w sprawie Getbacku.

W weekend piszecie o trudności w logowaniu oraz... blokadzie zmiany limitów przelewów jakby Idea bank zabezpieczał się na wypadek runu na bank.

W IB znów mamy kłopoty z cloudem

Niektórzy nawet twierdzą, że ze względu na gorącą sytuację wkrótce można się będzie spodziewać rosnących dalej stawek lokat. Anonimowy pisze:
IDA tonie, poglebianie historycznego dna na kursie akcji trwa.
Insiderzy wiedza wiecej, ale to co sie dzieje na kursie akcji nie dzieje sie bez powodu. Raczki z dala od IDA.
Uwaga na spadajace noze.
IB za chwile da 6-7% na standardowej lokacie a chwile potem oproc. bedzie roslo, bo jeleni na parkowanie kasy w IB zabraknie.


Bieżące notowania Idea bank znów testują minima...

W kwietniu faktycznie lokaty w Idea bank poszybowały do dawno nie widzianego poziomu 3,50% ale w maju to się nie powtórzyło. Mieliśmy już tylko maksymalnie 3,20% i to tyko przez 6 dni, a więc znacznie krócej aniżeli w kwietniu.

Czy faktycznie można liczyć na takie fajne stawki? Nie sądzę by było to możliwe. Na chwilę obecną Idea bank oferuje 5% na lokacie na lubiany przez nas okres kwartalny. Ale nie jest to zwykła lokata standardowa dla każdego o której mówi anonimowy.

5% już jest ale tylko dla desperatów

W przypadku lokaty na 5% Idea bank znów bawi się w lokaty strukturyzowane czyli mówiąc krótko struktury, lokatami bowiem nazwać tego nie sposób. Idea bank nazywa je jednak ciągle lokatami licząc na to, że mniej zorientowani klienci dają się nabrać na lepszy zysk.A zysk 5% przypomina tu bardziej wygraną aniżeli faktyczny zysk. Jak widzimy w powyższej tabeli prawdziwy zysk przy niespełnieniu warunku wynosi 0%. To tak jak w Totolotku jak nie będzie wylosowana wskazana przez nas liczba, to nie dostaniemy wygranej.

Różnica między totkiem a lokatą na 5% jest taka, że w Idea bank w najlepszych przypadku zarobimy tak naprawdę jedynie 1,8 pp czyli nadwyżkę powyżej okazjonalne oferty. I to bez podatku. A w przypadku wygranej w totka zyski są dużo wyższe.

Tutaj jednak nie zajmujemy się totkiem ani pochodnymi gier w jakie bawi się z klientami Idea bank. Nazywa się je szumnie Negocjator, dając złudzenie lokat negocjowanych. To jednak raczej oferta dla desperatów, którzy lubią liczyć na łut szczęścia aniżeli dla wisienkowców.

 
Nam pozostaje obserwować dalej gorącą sytuację i liczyć na nowe fajne stawki na lokatach. Ale tych spodziewamy się raczej dopiero w czerwcu. Kolejne lokaty kończą się 20 czerwca i w tych okolicach zapewne pojawi się coś ciekawego.

59 komentarzy:

 1. Powinna być jeszcze lokata na dzień dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo można powiedzieć o lokacie na dzień matki, a takowej nie było.

   Usuń
 2. 1 czerwca kończy sie pewnie masa lokat zakładanych 3mc temu na nowe środki wiec tutaj można się spodziewać jakichś nowych ofert. Obecnie nie ma w IB nic pow 3% co można wziąć z marszu za wyj lokaty na 6mc a to trochę długo więc ja ewakuuję się raczej na konta oszczędnosciowe aż coś większego się pojawi.
  Natomiast co do upadku banku to najpierw musiałaby być potrzeba wprowadzenia planu naprawczego, potem kurator a dopiero komisarz i upadłość - gdzie temu bankowi do tego?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi proponowali lokatę strukturyzowaną na 2 lata (z opcją przedłużenia na kolejne 2 jeśli przewidziany zysk się nie powiedzie, z czego po 4 latach otrzymuje się 2x zysk) + zwykłą lokatę 3msc z stałymi bodajże 4 albo 4.5%

  OdpowiedzUsuń
 4. tak, w ogole od wczoraj zniknela opcja zerwania lokaty...., nie ma po prostu przyciku ZERWIJ ponqdto konsultant takze nie moze zakonczyc lokaty i zlecic przelania na wybrane konto ze swego poziomu, co sie dzieje...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konsultant nie potrafił też dziś zmienić limitu transakcyjnego. Po prostu mają burdel IB chyba nigdy nie słynęła ze stabilności swojej platformy elektronicznej. Tak to u nich od czasu do czasu jest

   Usuń
  2. Przed chwilą zalogowałem się do Idea Cloud i faktycznie nie ma opcji zerwania lokaty (tej bombowej na 0,01%). Oby to był tylko niedzielny błąd...

   Usuń
  3. Sie dzieje sie

   Usuń
  4. Dziwne, że u mnie jest przycisk zerwij...

   Usuń
  5. U mnie też jest ale nie próbowałam go użyć.

   Usuń
 5. 22.57 nie można się zalogować do IDA, przerwa techniczna, nic więcej nie piszą.

  OdpowiedzUsuń
 6. 22.59 nie da się zalogować do IDA, przerwa techniczna i nic więcej inforamacji.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Anonimowy

  cytat
  "Natomiast co do upadku banku to najpierw musiałaby być potrzeba wprowadzenia planu naprawczego, potem kurator a dopiero komisarz i upadłość - gdzie temu bankowi do tego?"

  Nie jest to tak pewne do końca. To co napisałeś zgadza się w 100% w przypadku normalnie zarządzanego banku , a nie jeśli masz do czynienia z świadomymi działaniami (nielegalnymi) tak jak to było w Getbacku, który był tylko wehikułem do upłynniania długów GETIN-a. W przypadku Getbacku wyparowało 2,5 mld PLN ... pojawiają się w prasie doniesienia o wywindowaniu wartości majątku trwałego przedsiębiorstwa, jak np. drastycznie zawyżone wyceny np. laptopy za 25000 PLN, leasingi na auta ujęte w majątku i inne chwyty, które KAŻDY biegły natychmiast wychwyci i zamonituje do Zarządu.
  Widać, że nie robiono tego w sposób profesjonalny tylko nagle zawalił im się grunt pod nogami i ad-hoc próbowali coś zrobić. Dziwi mnie w tym wszystkim, że Pan Kąkolewski jest jeszcze w Polsce. Na jego miejscu dawno byłbym na wyspie St. Marie :)
  Po co mu ten stres ? Albo z góry założono, że można przebąblować 2, może 3 lata za kratkami i cieszyć się potem milionami od lemmingów ? - NIE WIEM. Wiem jedynie, że Idea Bank wcześniej czy później imploduje, razem z resztą para-banków Pana Czarneckiego.
  IDA Akcje Idea Bank w tym tygodniu dotkną 5 PLN.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przycisk "Zerwij" u mnie jest, ale nieaktywny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzeczywiście przycisk zerwij jest nieaktywny!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie, u mnie przycisk jak najbardziej działa. Jest kilka opcji: albo jaj mam szczęście i u mnie jest OK, albo już naprawili, albo ktoś tu robi krecią robotę i sieje defetyzm (konkurencja, "zielone ludziki" etc)

   Usuń
  2. Po tej dyskusji sprawdziłem i u mnie, chociaż nie cierpię się logować do tego banku.
   Potwierdzam, przycisk jest, a nawet dwa, więc wszystko powinno być ok.

   Usuń
  3. Nadal nieaktywny, nawet nie dali żadnej informacji. Twierdzą, że mają modernizacje strony.

   Usuń
  4. U mnie wczoraj przycisku Zerwij nie było w ogóle. Dziś jest, ale nieaktywny (sprawdzane rano i po 15-tej)

   Usuń
 10. jakich lemingów !? Po co jest BFG !? / ta nie piramida finansowa KNF pozwala ----to BFG będzie płacić !

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie lokata kończy się niestety w sobotę. Zobaczymy co będzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A u mnie w ten piątek 1-ego czerwca. Liczę na jakąś lokatę na Dzień Dziecka ;) - to z kaską zostanę. Kiedyś takie u nich bywały :)

   Usuń
 12. u mnie jest "zerwij" ale na szaro nieaktywny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to że jest na szaro niczego nie oznacza. Niżej jest 'pobierz' też na szaro i działa. Ja nie sprawdzałem czy działa 'zerwij' bo nie wiem czy sobie lokaty tak nie zerwę więc nie naciskałem
   A co do Skarbonki to lokaty to podziękuję Idei że mnie sama zdopingowała do pożegnania się z ich ofertą. mam nadzieję że choć środki wytransferuję bez problemu choć to jak widać różnie się moze skończyć. Niech tak dalej robią a w przyszłym tygodniu rzeczywiscie może być odpływ z tego banku jakiego jeszcze nie widzieli

   Usuń
  2. klikałem na niego i nie działa przycisk "zerwij"

   Usuń
  3. generalnie problem dotyczy chyba lokat odnawialnych - one się odnawiają na ten marny procencik i nie można ich zerwać. natomiast nieodnawialne normalnie przelew na konto. Nie zmienia to jednak faktu że to rysuje fatalny obraz banku i jeśli to potrwa to rzeczywiscie zacznie się duży kłopot z depozytami. Znów pojawi się 3.5% pewnie. Jest ktoś chętny ? :-) Sam jestem ciekaw czy wycofam bez problemu środki.

   Usuń
 13. Mało, że nie zaproponowali nic ciekawego - to jeszcze Lokata SKARBONKA PLUS obniżona do max 2,80% :(

  OdpowiedzUsuń
 14. u mnie tak samo nie mogę zerwać lokaty a potrzebuję moich pieniędzy!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nadal przycisk zerwij jest nieaktywny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na facebooku odpisali że wiedzą o tym problemie i mają to naprawić

   Usuń
 16. I nadal ... a miało być usunięte po południu, infolinia milczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mam rozumieć, że przycisk "zerwij" działa już wszystkim, że tu taka cisza? ;)

   Usuń
  2. TomTom miej na uwadze, że w tygodniu jestem w pracy i nie zawsze mam możliwość publikowania komentarzy na bieżąco. Czasami opóźnienie jest dość duże, co już nie jest zależne ode mnie.
   sławeks222 już potwierdził zerwanie lokaty czyli wszystko powinno działać.

   Usuń
  3. To zrozumiałe. Byłem tylko ciekaw czy wszystko już działa poprawnie - bo sam nie chciałem zrywać lokaty żeby to sprawdzić ;)

   Usuń
 17. potwierdzam ze problem rozwiazany w moim przypadku dzis rano, lokata zerwana

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe czy dadzą coś wiecej niż 3%. Zamówiłem dziś KO w TMObile na 50k i musze dalej klecić gdzie wywieźć moje milijony. Nie jest to łatwe. Wszystko się kiełbasi. Oglądajcie sytuację w Italii. Dziś włoskie banki wprowadziły limity na wyplaty.. Zaczyna się... W Polskce tez prędzej czy później to zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mógłbyś podesłać link do wiadomości o ograniczeniu wypłat we Włoszech?

   Usuń
  2. To mój błąd. jeden z analityków rzucił tweeta który mógł sugerować ze kilka banków włoskich ma problemy z płynnościa i obniża limity wypłat. Gdy przeszukałem włoskie doniesienia wyszło na to że kilka dużych banków ma czasowo zawieszane notowania na giełdzie co niczego dobrego swoją droga też nie zwiastuje

   Usuń
  3. Ok. Byłem ciekawy, bo sytuacja we Włoszech rzeczywiście jest nieciekawa, podobno w Hiszpanii wcale nie jest lepiej. Dopóki odbija się to tylko na kursach akcji, to pół biedy, lecz jeśli zacznie się sypać system bankowy, to mamy potencjalny wstęp do nowego kryzysu.

   Usuń
 19. Co sądzicie o trzymaniu kasy w Idea bank, niedługo kończą mi się lokaty i zastanawiam się czy dać tam trochę pieniędzy, ale kurs akcji leci codziennie praktycznie o 5% , jak tak dalej pójdzie to w piątek i poniżej 5 zł może być. Oprocentowanie to minimum będzie niedługo 3,5% u nich przy tych problemach tylko czy warto narazić się na wypłatę z BFG, bo poniżej gwarancji tylko teraz jest tam sens lokować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ile kosztuje getin? Obliacje getina są w większości funduszy dłużnych i pieniężnych i jakoś nikt nie oczekuje że ten bank padnie

   Usuń
  2. Ja nie panikuję - bo testowałem już na sobie BFG i nie mam aktualnie w IB dużej kasy. Ale pojutrze kończą mi się u nich lokaty. Słyszałem, że innym też jakoś na dniach. Aktualnie (nie na nowe środki) dają oni tylko 2,80%. Jeśli inne banki dają na KO 3%, a oni mając problemy 2,8% na długiej lokacie - to życzę im szczęścia - bo będzie im niebawem potrzebne... ;)

   Usuń
  3. Idea to jeden z większych banków w kraju. nikomu nie zależy na tym aby upadł. nie siejcie defetyzmu bo to nie żaden mały SKOK czy bank spóldzielczy które padają co kilka miesięcy. Upadek Idea poważnie wzruszyłby systemem bankowym całego kraju jeśli nie przynajmniej regionu skoro ten bank ponoć działa też za granicą .
   Natomiast co do lokat to ja sie wyprowadzam bo po co mi lokata na 2.8 skoro konta są na 3%

   Usuń
  4. Do Tom Tom - wszystko jest zależne od tego ilu jeleni nałapią na strukturze, jeśli dużo to zapomnijmy o stawce większej aniżeli 2,8% na standardowej lokacie.

   Usuń
  5. Do Anonimowy30 maja 2018 15:24 : na chwilę obecną IB sobie z nami pogrywa tragikomicznym oprocentowaniem 2,8% - które przy ich sytuacji może zakończyć się upadłością banku wręcz na ich własne życzenie.
   Zobaczymy czy coś przygotują na 1 czerwca w segmencie standardowych lokat - jeśli nic to przewiduję dalsze kłopoty IB i szorowanie dna na giełdzie.

   Usuń
  6. Aż mi się wierzyć nie chce, że łapią jeszcze kogoś na te ich struktury, ale kto wie... PS Zobaczymy, moim zdaniem szybko się złamią - jak zacznie im odpływać kasa z lokat ;)

   Usuń
 20. Sam fakt, że "wyskoczyli" ze strukturą 5% oznacza w/g mnie, iż raczej nie będą chcieli podwyższać oprocentowania standardowych lokat, dodatkowo mamy kurs akcji IB, który leci na łeb, na szyję.
  Do "m" uważam, że o 3,5% to raczej możemy pomarzyć, IB jak zauważyłem działa w prosty sposób : masowy odpływ kapitału = podwyższenie oprocentowania, aby zatrzymać ludzi, jak nałapią naiwnych na struktury to wiadomo zatrzymają odpływ kapitału i nie podwyższą oprocentowania.
  Moja dobra rada : nie ma wysokiego oprocentowania to uciekać z kapitałem wtedy ( być może ) zmądrzeją i dadzą odpowiednio wysokie oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem kto teraz struktury bierze i tooparte na funduszach skoro nawet fundusze pienieżne każdy dzien na stracie. bryndza się porobiła straszna a rynki nie nadążają za polityką. Sam sprzedaję swoje fundy bo na lokacie wiecej zarobię niz przy tych wszystkich politykach od 7 boleści co twitem wywindują rentowności a po 2 dniach spuszczą je jeszcze mocniej.

   Usuń
 21. Idea nurkuje dziś ponad 8% https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=IDEABANK
  Ktoś pisał, że niedługo będzie po 5zł. Do tego "niedługo" już niewiele brakuje, a oni już się nawet nie starają jeśli chodzi o lokaty? Poddali się? Przyznam, że teraz nawet jak z czymś ciekawym wyskoczą - to nie wiem czy u nich przedłużę te lokaty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jeszcze nic nie znaczy. Podejrzewam że sprawa GB wkrótce przybierze zaskakujący zwrot po którym IDEa moze przybrać formę 'cwaniaka który oszukany został przez jeszcze wiekszego cwaniaka" . Bardzo ciekawa jest bowiem sprawa spółki EGB kupionej przez TFI Altus. To tfi kupowało też obligacje od grupy HUZZZAR - szefa Getbacka.Czyli finansowało dzialalność prywatnych przedsięwzięć szefa GB. EGB pod rządami altusa nabierała w jakiś cudowny sposób rynkowej wartości. Nabrała tak dużej że aż kupił ją Getback. Zaraz jednak okazuje się że EGB jest nic nie warte i GB ponosi stratę. TFI które kupuje dług od szefa Getbacka a potem sprzedaje mu spółkę za świetne pieniądze która później okazuje się nic nie warta. Prawda że duży zbieg okoliczności? Kto traci? Getback. kto zyskuje? Posiadacze certyfikatów TFI (co nei znaczy że samo TFI). Poczekajmy. jeszcze bedzie ciekawie.
   Dla mnie funkcja IB w tej układance była taka: Bank chciał być cwany i korzystać z okazji ze GB płaci tyle prowizji za sprzedaż bondów. Sprzedawał je na wydrę - to fakt, bo im wiecej sprzeda tym wiecej dostanie z prowizji, ale nie miał większego pojęcia ze zaraz okaże się to lipą i ma teraz kłopot. natomiast całe zło działo się nawet nie w Getbacku. Działo się w jakimś dziwnym układzie utworzonym w sercu tej firmy. Nie zakładam ze wszyscy w RN, audytor i KNF dostali amnezji i potracili zdolność racjonalnego postrzegania. Nie - tam w firmie istniał układ który drenował tą spółkę na własną korzyść podkładając Radzie i audytorom lewe papiery bo inaczej być nie może. IDea juz zapowiedziała ze będzie oddawać kasę jeśli był misseling, a że na 100% klienci podpisywali oświadczenia o świadomości ryzyka to nic nie dostaną tą droga. Sprawa trafi do sadów a to potrwa kilka lat.
   O wiele większe uderzenie nastąpi w wiarygodność branzy windykacyjnej. Obligacje emitentów tej branży mogą się wkrótce stać gorącym papierem a gorączka rozlać na cały rynek bo w końcu ktoś te obligacje od nich kupował. A czemu tak bedzie? Bo nikt od nich nie kupi nowego długu a bez tego nie ma kasy ani nakupowanie ani na dzialalnosć wiec nie ma kto tych długów windykować i kółko się zamyka.Reasumując - dla oszczędzajacych IB to był zawsze swietny bank, dla reszty niekoniecznie i rozumiem uprzedzenia, ale jak pisałem...jeszcze wiele ciemnych historii GB ujrzymy i IDEA będzie w tym raczej nieistotnym trybikiem

   Usuń
 22. No to mamy w Idea lokatę beztroską na 3 miesiące przy oprocentowaniu 2,8%. Coś słabo się starają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badają rynek, na razie nieudolnie. Czekamy dalej ;)

   Usuń
  2. Jutro dopiero kończy się masa lokat zakładanych na nowe środki 1 marca. Ja wycofuję bo 3% mam gwarantowane na KO ale nie dla całosci wiec nawet 3% w Idei nie skłoni mnie do powrotu z całymi środkami.

   Usuń
  3. Aaaa to ta lokata się kończy. Ciekawiło mnie o której tak się rozpisujecie, bo moja najbliższa kończy się 20 czerwca.
   Nie interesowała mnie wcale przez trudny wymóg nowych środków. Wybieram tylko krótkoterminowe, więc tutaj co miesiąc kończyły mi się lokaty. W efekcie tę całkowicie olałem.

   Usuń
  4. Nowość w Idei! Możliwość zerwania bez utraty odsetek.

   Usuń
  5. (Nowość w Idei! Możliwość zerwania bez utraty odsetek.)
   można coś bliżej, więcej? To opcja dotycząca wszystkich lokat?
   MM

   Usuń
  6. Tylko jednej, beztroskiej na 2,80%

   Usuń
 23. Knf to ludzi w błąd wprowadza zarząd komisaryczny skok jaworzno rok temu mówił ze plan naprawczy A jest na sprzedaż wystawiony A zarząd komisaryczny zebrał pieniądze za udział obowiązkowy 25 lat żaden skok nie padł A ani bank spółdzielczy to cały nadzór finansowy nie działa

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja założyłam tę beztroską, bo codziennie bawiłam się z Ping Pongiem, a tę kasę trzymam bardzo krótkoterminowo - na wakacje, co już "za progiem":).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...