wtorek, 31 grudnia 2019

Rekordowa stawka na 'promocyjnej' lokacie na koniec roku


Nie doczekaliśmy się w tym roku ani lokat świątecznych ani noworocznych. To było zresztą do przewidzenia, ten trend bowiem zanikł już jakiś czas temu, banki zaś nie mają potrzeby dokapitalizowania.

Jedyne na co można liczyć to okazjonalne propozycje, jakie pojawiają się podczas przelewów większych kwot do innego banku. Staje się to już powoli tradycją, że większość banków przy przelewie wyświetla nam komunikat z ofertą promocyjnej lokaty.


Stawki bywają różne i co dziwne zmieniają się w zależności do banku do którego robimy przelew. Ostatnio zaczynam coraz częściej porównywać stawki jakie proponują banki w ten sposób. Wczoraj padł rekord przy przelewie z Aliora do Getin.

Rekordowa stawka rzekomej promocyjnej lokaty

Komunikat jaki mi się wyświetlił widać wyżej. Oferta rzekomo promocyjna daje aż 1% w skali roku na lokacie rocznej. I to w banku, który 3% do 20k ma od kilku lat, zaś 2,60% dostępne jest do 100k za banalny warunek jednego przelewu i przelania nowych środków. 

Oferty takie zaczynają być powoli parodią promocji. O wiele rozsądniejsza jest z pewnością lokata urodzinowa. Na niej można liczyć na 2,50% gwarantowane przez okres 65 dni. Nie skorzystałem jednak, wybrałem za to ofertę z Millennium dającej 3% przez 30 dni.Dla zainteresowanych lokatami urodzinowymi przypomnę, że Millennium daje 30 dni na jej założenie od daty urodzin. Alior robi to inaczej, daje bowiem tylko czas do końca miesiąca.
Po świętach zmiany na kontach i lokatach jakie będą obowiązywały od 1 marca 2020 zapowiedział Santander. Na szczęście nie znalazłem w komunikacie bankowym zmian dotyczących kont 123.

Skąd te zmiany? Bank tłumaczy je spadkiem rentowności o 0,19 p.p. 5-letnich obligacji skarbowych jakie nastąpiły w okresie od lipca do listopada tego roku. W ofercie zostaje jednak lokata mobilna na 2,50% której nie zdążyłem jeszcze wykorzystać, skoro w innych bankach mamy lepsze stawki na KO.

Zegnamy dziś nie tylko rok 2019, ale i całą dekadę 10s. To nie był zły rok, ale porównując sytuację z grudnia 2018, gdy mieliśmy 3,90% na lokatach w Idea bank, a obecną, dość absurdalną promocją 1% w Alior widzimy, że perspektywy nie wyglądają zbyt ciekawie.

Będziemy jednak w nowym roku szukać dalej fajnych ofert nie tylko w bankach. Fintechy są całkiem fajną alternatywą w promocjach kart, być może nowe pojawią się w nadchodzącym 2020 roku. Dla wszystkich czytelników życzę już by w nowym roku było jak najwięcej fajnych ofert oraz wszystkiego dobrego w życiu - nie tylko w sferze finansowej.

25 komentarzy:

 1. Dekadę pożegnamy dopiero 31 grudnia 2020 a nie dziś, ale reszta się zgadza :-)
  Do Siego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może logika nakazuje liczyć dekadę według numeracji 1-10 z pominięciem roku zerowego, jednak angielski zapis dekad 10s, 20s, gdzie literka 's' oznacza liczbę mnogą, sugeruje inną numerację i ją miałem na myśli.

   Usuń
 2. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla Ciebie Polcan i wszystkich obecnych na tym forum! 🍾🥂

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
  Ile aktualnie wynosi max oprocentowanie lokaty zawrotnej w Idea Banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już zamknąłem konto w tym banku...

   Usuń
  2. Lipa już jest w IB, 1,80% mi wyskakuje do Getina, Pekao, Millenium
   Tam znowu zwalniają ze 200 osób więc bank się bardzo kurczy, i nie boli ich odpływ kasy.

   Usuń
  3. IB wspierana jest środkami z NBP. Ten Bank jest do kasacji (wg mnie do przejęcia za symboliczną złotówkę)

   Usuń
 4. Czy od jutra w Getinie na koncie elastycznym nadal ilość przelewów wewnętrznych nieograniczona, czy coś się zmienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile pamiętam ta promocja potrwa do końca 2020 czyli jeszcze przez cały przyszły rok:)

   Usuń
  2. Zgadza się i grunt żeby już %-tu nie obniżali ;)

   Usuń
 5. Mój ranking banków 2019: 1.Getin (za konto elastyczne 2,8%), 2. City Handlowy (za USD/2,5%/12M - niestety tylko do lutego), 3. Alior (za 20tyś/3% i bezpłatne przelewy natychmiastowe). Rezerwowy: Millenium za KO/2,7%

  OdpowiedzUsuń
 6. Podsumowanie 2019r. - generalnie zejście % poniżej 3%, moje prognozy 2020 - zejście poniżej 2,5%

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja wypłaciłem wszystko i zwiedzamy świat. Człowiek statystycznie żyje tylko 75 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratuluję pomysłu... jak skończysz 75 lat, to sie odezwij, podeślę Ci mój tynk ze ściany, będziesz gryzł :) Szczęśliwego 2020

   Usuń
  2. polaczek - już zazdrości

   Usuń
 8. $zcz€$£iw€go 2020 dla Autora i Czytelników. BTW czy temat 3,50% na lokacie w Open Finance jeszcze żyje? Ktoś? Coś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś niby miał podesłać Polcanowi kartę produktu tej lokaty, ale chyba zapomniał... :( Jeśli to prawda o czym piszą Ci co byli na spotkaniu w OF - to i tak ta oferta odpada dla większości z nas - bo trzeba być "świeżakiem" w Getinie.

   Usuń
 9. Miłemu Polcanowi i Czytelnikom znakomitego bloga życzę w Nowym Roku AD 2020 nawzajem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziwna sprawa. Mam zwykłe KO w Getinie ale w grudniu otworzyłem też to Elastyczne KO. Tak więc teraz mam dwa konta. Natomiast przy zwykłym koncie mam informację, że mogę je przekształcić w to elastyczne KO. Czyli można posiadać dwa elastyczne KO czy to błąd banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bank wycofał z oferty stare KO, więc chce, żeby każdy zamienił je na nowe EKO, lecz tylko najstarsze EKO jest w promocji.

   Usuń
 11. Lokata 1 procent jest w ofertach standardowych lokaty bez utraty osetek

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan, wybierahac lokate urodzinowa w Millenium spowodowales, ze nie wyzerujesz konta 10 stycznia.
  No chyba, ze nie zalezy Ci na kolejnej edycji promocji, albo wiesz cos czego nam nie napisales?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego miałbym nie wyzerować konta? Lokata kończy mi się 9 stycznia i tego dnia przeleję kasę do Getin. To będzie czwartek więc nie powinno być z tym problemu.

   Usuń
  2. No chyba, ze ta lokata konczy Ci sie przed dniem zerowania. Piszac w obecnej dacir, ze ja zalozyles mozna bylo odniesc wrazenie, ze zrobiles to niedawno.

   Usuń
  3. Czasami robię screeny, które trafiają do foldera roboczego. Większość z nich wywalam po czasie do kosza, niektóre jednak są wykorzystywane w artykułach. Tak było przykładowo z lokatą urodzinową w Alior, komunikat był z pierwszej dekady grudnia, ale przydał się tutaj przy okazji lokaty na 1%. A że dostałem dwie oferty urodzinowe, to skorzystałem z lepszej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...