czwartek, 15 września 2022

Podwyżki na lokatach w Inbank oraz rewolucja w standardówkach

Pod dłuższej przerwie przypomina o sobie Inbank, w nieco spóźnionej reakcji na ruch BFF. Te banki zwykle idą łeb w łeb, więc skoro podnosi stawki jeden z nich wkrótce spodziewać się należy reakcji drugiego. No i mamy wreszcie odpowiedź ze strony fioletowych i to zdecydowanie bardziej drastyczną od dotychczasowych.


 

Ostatnia podwyżka miała tutaj miejsce dość dawno bo w drugiej dekadzie lipca, spodziewać się mogliśmy więc podobnego ruchu do lokat Facto. Jednak odpowiedź Inbanku jest dość zaskakująca, bowiem maksymalna stawka tutaj jest na pioziomie obecnej na KO w Getin, którego omawialiśmy wczoraj czyli 7,50%.

Tutaj założysz lokatę lojalną ze stawką do 7,50%

Mowa oczywiście o lokatach lojalnych, które od dłuższego czasu są lansowane. Najnowsza oferta lojalek to:

 • 3 miesiące - 7,00%
 • 6 miesięcy - 7,50%
Mamy więc w obu przypadkach wzrost o 0,50pp. Inbank ciągle obstaje przy tradycyjnej formule: im dłuższy okres tym wyższe oprocentowanie. Tyle 

O dziwo tym razem największe wzrosty mamy na lokatach standardowych, tutaj lokata kwartalna wzrosła aż o 1,90pp i obecnie jej stawka wynosi już 6,90%, półroczna zaś 7,40% co daje wzrost aż o 3,40pp.

Mamy zatem nowy trend, standardowe oferują tylko o 0,10 pp mniej od lojalek. Bank chyba zauważył, że mało kto u nas zrywa lokaty i karanie za brak lojalności nie jest opłacalne. Jak pamiętamy jeśli zerwiemy lojalkę, a będziemy mieć więcej tutaj lokat, to pozostałe zostaną one zamienione na standardówki. 

Innymi słowy w poprzedniej wersji jeśli mieliśmy kilka półrocznych lokat na 7% a zerwaliśmy choćby jedną z nich, to cała reszta została obcięta do 4%. Teraz mamy wreszcie większą swobodę w dostępie do gotówki przy zerwaniu jednej z nich, bo stawka zostanie obcięta tylko minimalnie o 0,10pp.

To z pewnością duża zmiana na plus. Sam zakładam raczej dużo lokat na mniejsze kwoty aniżeli jedną na wszystko co mam, trudno bowiem przewidzieć co przyniesie przyszłość i czy czasem nie będę mieć potrzeby skorzystać z lepszej oferty. Trudno też przewidzieć jaka kwota będzie potrzebna, więc dostęp do gotówki jest mile widziany.

Mamy zatem nareszcie rewolucję na standardówkach a więc większy dostęp do gotówki. Różnica między lojalkami a standardókami jest obecnie mało zauważalna, więc zmiana jest z pewnością na plus.

12 komentarzy:

 1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Muller-Ustawa-rozwiaze-sprawe-oprocentowania-depozytow-w-bankach-8406239.html

  Oni już tam chyba naprawdę upadli na głowę. Jest tyle prostych rozwiązań, a oni po raz kolejny chcą regulować ustawą.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Citi wystartowała nowa promocja https://www.citibank.pl/files/documents/accounts/cg_reg_citigold-7-5-09-09_22.pdf, ale jako że jedyną nagrodą miałoby tu być 'wysokie' oprocentowanie na lokacie (a nie jak wcześniej bywało nagroda pieniężna), to chyba się nie pyli...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurka - nie wiedziałem, że rachunek Facto można zasilać tylko ze swojego konta. Dziś zrobiłem przelew z GB żony i został on odrzucony przez bank.
  Pewnie było na forum a ja nie doczytałem niestety... Jutro powtórka jak zdążę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arku możesz zmieniać to na dowolny bank. Trzeba go wcześniej zdefiniować i wysłać przelew weryfikacyjny żeby działało na dłużej.
   Trzy razy to już zmienialem, obecnie mam tu podpiety Getin, ale wkrótce będę zerować tu środki, więc znów będę zmieniać na inny bank, jeszcze nawet nie wiem jaki.

   Usuń
  2. Dzięki Marcinie. A jak to jest - czy mogę zasilić Facto z innych kont na moje dane - np jednego dnia robię przelew z mille, mBanku i GB, czy zasilenie może być zawsze tylko ze "zdefiniowanego" w systemie Facto numeru konta?

   Usuń
  3. Tylko ze zdefiniowanego w Facto numeru

   Usuń
  4. Sytuacja jest analogiczną jak kiedyś w BGŻOptima

   Usuń
  5. W Optimie można było zasilić konto z każdego banku, nawet nie ze swojego konta.

   Usuń
  6. Czyli w druga stronę było to jednotorowe. Szkoda, ze dziś ten bank się już nie liczy.

   Usuń
 4. Ja zdefiniowałem numer konta w Facto przed przelewem (potwierdzenie SMS) a następnie zrobiłem przelew środków z których miały być założone lokaty (można uznać to za przelew weryfikacyjny). Wszystko bez problemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Orientuje się ktoś może jak oprocentowane są lokaty np. w Czechach? Nie pytam o poziom stóp tylko konkretne oferty bankowe. Zastanawiam się jak wygląda sytuacja w innych krajach regionu o podobnej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dziś bank nowy dla nowych klientów: 1m-7,5; 3m-7,4; 6m-8. Na nowe środki analogicznie: 7,1; 7,0; 7,1.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...