środa, 21 marca 2012

BGŻ Optima lokata bezkarna i zmiana rachunku powiązanego

Na niniejszym blogu nie pojawiła się jeszcze informacja o BGŻ Optimie choć klientem tego banku jestem od samego początku jego istnienia. Jego pojawienie się na rynku w listopadzie ubiegłego roku było istnym objawieniem a pisanie o nim w modzie. Na Polak potrafi pojawił się jedynie jeden jedyny wpis o nim i muszę to przyznać jest najpopularniejszym wpisem z początkowego okresu.

Zobowiązałem się jednak pisać o wszystkich najlepszych ofertach lokat jakie mamy do dyspozycji na rynku z komentarzem. A lokata bezkarna bezsprzecznie do takich należy. Przybliżę zatem dziś tę lokatę tym którzy jeszcze jej nie znają.

Z drugiej strony osoby które są w banku od samego początku i za chwilę będą chciały wypłacić środki, gdyż za 10 dni wejdzie w życie podatek Belki, są zmuszone dokonać przelewu tylko na rachunek powiązany. Problem wystąpi jeśli zmieniliśmy w międzyczasie nasze konto. Banki zaostrzają warunki korzystania z kont, więc warto je zrywać zanim wpadniemy w sieć koniecznych opłat o czym pisałem tutaj. Co zatem należy wówczas zrobić?

BGŻ Optima została przez wielu blogowiczów ochrzczona mianem gwiazdy, która zgasła tak szybko jak rozbłysła. Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Oferta, którą bank przygotował na start, była dość imponująca 6,48% netto z możliwością zerwania w każdym momencie mówi samo za siebie. I do tego gwarancja do końca kwietnia.

Niestety tuż przed końcem 2011 ofertę wycofano. I niestety dla pierwszych klientów banku nic ciekawego do dziś się tam nie pojawiło. Jedyną godną odnotowania rzeczą jest opisywana lokata bezkarna. Problem w tym że to lokata dla tych którzy nie zapisali się do banku na starcie a więc dla nowych klientów.

I jak to zwykle bywa, oferta kolejna już nie jest taka rewelacyjna jak pierwotna. Oprocentowanie nowej lokaty to już tylko 6,3% więc teoretycznie niewiele mniej niż pierwsza lokata oferowana przez bank. Nic bardziej mylnego, gdyż to lokata brutto a więc na koniec trwania fiskus pobierze od nas podatek. A to oznacza, że realnie zarobimy na niej tylko 5,10% netto.

Trzeba jednak przyznać że największym jej atutem jest możliwość zerwania w dowolnym momencie bez utraty odsetek. To ewenement na rynku lokat, który czyni z niej praktycznie konto oszczędnościowe. Jedyna rzecz która odróżnia taką lokatę od konta jest konieczność wpłaty kwoty minimalnej w wysokości 1000 zł. Na konto zaś można wpłacać dowolną kwotę.

A więc nowi klienci mają lepszą opcję od opisywanej wczoraj oferty Alior banku ,który też oferuje lokatę z możliwością zerwania w dowolnym momencie, ale płaci tylko 6,2% brutto. Tyle, że Alior ofertę kieruje do wszystkich, nie tylko do nowych klientów.

W oprocentowaniu Alior zatem nieznacznie przegrywa. Wygrywa za to w przypadku długości oferty. BGŻ Optima oferuje lokatę bezkarną na 4 miesiące a Alior o dwa miesiące dłużej.

Osoby zainteresowane założeniem lokaty bezkarnej odsyłam do opisu działania Optimy. Opis dziwnego działania systemu eliksir oraz jeszcze dziwniejszego tokenu do autoryzacji transakcji, możecie znaleźć w artykule BGŻ Optima - odjeżdżamy o 16.30. 

Na koniec informacja dla starych klientów. Jeżeli zmieniamy konto w banku macierzystym będziemy mieli trudności w odzyskaniu pieniędzy z Optimy, gdyż tutaj musimy na starcie określić konto powiązane i tylko na to konto możemy przelewać pieniądze z Optimy.


Musiałem przejść ten proces po absurdalnych zmianach jakie zaserwował swoim klientom Polbank. Konieczność trzymania 1000 zł na nieoprocentowanym koncie oraz wprowadzenie opłat za przelewy wewnętrzne były jak dla mnie nie do zaakceptowania. Szczegóły zmiany oferty opisałem w artykule Nadciągają ciemne chmury.

Na szczęście jest na to sposób. Po zalogowaniu się na konto w Optimie należy w zakładce Osobiste -> Rachunek Powiązany wprowadzić nowy numer rachunku w nowym banku. Zmiana ta zostanie zatwierdzona dopiero wtedy gdy dokonamy przelewu na minimum 1 zł z nowego konta.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...