wtorek, 20 marca 2012

Zawiły sposób zakładania dobrej lokaty w Alior banku

Niedawno pisałem o ciekawej ofercie Alior banku. Niestety mimo, że oferta jest adresowana dla wszystkich a wiec zarówno dla nowych jak i byłych klientów banku to z poziomu bankowości elektronicznej Aliora nie da się takiej lokaty założyć.

Klienci korzystający z bankowości internetowej mają możliwość zakładania lokat w domu. Niestety są to tylko standardowe lokaty, które są mało atrakcyjne. Dla przykładu najkrótsza lokata na 10 dni oprocentowana jest zaledwie na 2% a najdłuższa 3-letnia na 5,10%. Dlatego oferta półroczna  na 6,20%, o której pisałem tutaj, to miły ukłon w stronę klientów.

Jak zatem założyć tę lokatę? Istnieją 4 opcje, przedstawię dziś wszystkie tak, by każdy wybrał tę, która mu najbardziej odpowiada. Co więcej, jest możliwość założenia lokaty w domu dla osób którym nie po drodze do oddziału banku. Sposób jest identyczny jak jesienią przy lokacie 100-dniowej. Jakie zatem mamy opcje?

Możliwość zerwania lokaty w dowolnym momencie powoduje, że taką lokatę możemy traktować jak konto oszczędnościowe i zerwać je w momencie gdy na przykład mamy potrzebę zapłaty za liczne rachunki. Dlatego rozsądne wydaje się zakładanie dużej ilości lokat o minimalnym wkładzie. I zrywanie ich w dowolnym momencie tylko takiej ilości jaką kwotę w danej chwili potrzebujemy.
Lokaty dostępne z bankowości elektronicznej Alior Banku

Cztery możliwe opcje zakładania lokat to:
1) w oddziale banku - niestety Alior to dość popularny bank w którym często panuje duży ruch. Zeszłej jesieni zakładanie lokat w oddziale banku wiązało się ze staniem w długich kolejkach ze względu na bardzo popularną ofertę darmowych przelewów. 

Konieczność zakładania atrakcyjnych lokat w oddziale jeszcze te kolejki wydłużają. Spędzenie godziny oraz zakładanie kilkunastu lokat jest bardzo czasochłonne. Zresztą sami pracownicy banku odmawiają zakładania nadmiernej ilości lokat gdyż wiąże się to z wydłużaniem i tak długich kolejek. 

Jedynym wyjściem jest wpłata całej gotówki w kasie banku a następnie stanie w drugiej kolejce by rozpisać wpłatę na lokaty. Zakładanie dużej ilości jest rozsądnym rozwiązaniem gdyż Skarżyli się na nadmierny ruch ze względu na

2) placówkach partnerskich - tutaj dużo nie powiem, gdyż nie znam takich placówek. W innych bankach takie placówki mają zwykle mniejszy ruch więc na pewno jest to lepsze rozwiązanie od poprzedniego

3) przez infolinię - to oznacza dodatkowe koszty. Nie wiem ile ludzi lubi przedzierać się przez wysłuchiwanie witamy w oddziale Alior banku a następnie całej litanii opcji co się stanie jeśli wybierzemy numer jeden i tak dalej. 

A wszystko po to by na koniec usłyszeć: 'prosimy czekać na rozmowę z konsultantem'. Niczym zepsuta płyta będą nas informować 'w tej chwili wszyscy nasi konsultanci są zajęci, prosimy czekać na połączenie'.  Lokaty powinny być zakładane szybko i bez żadnych dodatkowych kosztów.

4) Składając przez internet wniosek o lokatę - zdecydowanie najlepszy sposób. Niestety wiąże się z koniecznością wpisywania wszystkich swoich danych osobowych, adresowych itd. Wypełnić trzeba aż 5 stron. Na podaną pocztę przyjdzie wówczas numer konta do wpłaty środków.

Wadą tego rozwiązania jest długość zakładania lokaty. Zakładałem lokaty w Alior banku w ten sposób wielokrotnie i niestety niezależnie od tego o której godzinie dokonywałem przelewu zawsze lokata została założona w dniu następnym.Zresztą pierwsze zdanie w pdf brzmi Lokata zostanie założona najpóźniej w kolejnym dniu roboczym po wpływie środków na rachunek w Alior Banku.

Można narzekać na trudności w zakładaniu prostej lokaty. Ale na pewno lepiej jest natrudzić się trochę jednym z powyższych sposobów, niż mieć totalną blokadę, którą dla starych klientów robi neoBANK, czy wiele innych banków, gdzie atrakcyjne oferty są tylko ofertami jednorazowego użytku.

2 komentarze:

 1. "Dlatego rozsądne wydaje się zakładanie dużej ilości lokat o minimalnym wkładzie." To dla 50 tys. to ile i na jaką kwotę trzeba zalożyc takich lokata zoptymalizowanych?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona od planów jakie inwestor czyni na przyszłość. Przed dniem 5 kwietnia można wpłacić nawet całą kwotę i dopiero 5 kwietnia ją zerwać, zgarnąć odsetki z 50 tys i założyć lokaty na nowo dzieląc je na pakiety wedle uznania po 1 000, 5 000 lub 10 000.
  Co do optymalizacji to niestety wraz z końcem ery antybelek nie da się już jej stosować gdyż nie będzie już zaokrąglania w górę. W przytoczonym zdaniu miałem na myśli swobodę w dostępie do naszych środków, gdyż jeśli taką lokatę zerwiemy to w przeciwieństwie do konta nie będziemy jej mogli założyć ponownie.
  Przy minimalnych pakietach mamy dostęp do dowolnej ilości gotówki jaka w danym momencie jest potrzebna. Potrzebujemy na nową inwestycję która na przykład pojawi się w czerwcu 10 tys zrywamy 10 lokat. Potrzebujemy w lipcu 30 tys zrywamy 30 lokat. Bez czekania aż nadejdzie termin zapadalności lokaty.
  Idea jest jedna: swoboda w dostępie bo w tym tkwi największa zaleta oferty Alior banku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...