czwartek, 15 marca 2012

Program Negocjator czyli kuszące lokaty do 22%

Oglądając obecne oferty lokat można się troszeczkę pogubić w ocenie, które są dobre a które nie. Ponieważ banki starają się jak mogą żeby omamić klienta, wskazuję zagrożenia które czyhają na naiwnych klientów, którzy nabiorą się na wysoki procent.
9% które oferuje neoBANK jest jak najbardziej prawdziwe. Skorzystałem i jestem zadowolony. 9% które reklamuje BGŻ (a oferuje tylko przez jeden miesiąc w trakcie trwania lokaty) mimo że z pozoru wygląda tak samo, tak naprawdę oznacza 5,12%. Każdy przyzna jednak że różnica między tymi liczbami jest znaczna.
Mamiącą lokatą BGŻ weszliśmy na śliski grunt kuszących lokat, które w zasadzie są gwoździem do trumny, do zatapiania naszych pieniędzy, na które zgadzamy się dobrowolnie nieświadomi tego w co się pakujemy. Jeżeli widzimy ofertę lokaty przekraczającej 10% powinna się u nas zapalić lampka z napisem coś tu jest nie tak. A co jeśli widzimy 22%? Wtedy powinny błyskać błyskawice przy huku gromów i grzmotów!

Chwalona przeze mnie do niedawna Idea wyskoczyła ostatnio z lokatą do 22% niczym filip z konopii. Najpierw bank ten oferował lokatę z kuponem. Lokata ta doczekała się aż 4 edycji, żeby ją jednak założyć, konieczne było spotkanie z doradcą finansowym, który reklamował nam odpowiednie produkty.
Na szczęście lokatę z kuponem można było założyć bez żadnych dodatkowych produktów. W chwili obecnej lokata z kuponem została wycofana, ale za to pojawiła się lokata negocjator. Nie udało się naciągać ludzi na oferowane produkty przy lokacie z kuponem to teraz Idea próbuje naciągnąć na nie klienta w inny sposób. Zamiast 8,5% oferuje teraz aż 22%
Warunek założenia lokaty? Obowiązkowo wybór jednego z produktów finansowych. Prawie wszystkie z nich opisałem przy omawianiu lokaty z kuponem. Do wyboru mamy:
1 Program regularnego oszczędzania LIBRA III
2 Produkt regularnego oszczędzania AXA (nie skomentowany dotąd)
3 Produkt strukturyzowany KURS NA WZROST
4 Produkt strukturyzowany KWARTALNY PROFIT
5 Produkt strukturyzowany CZAS NA ZŁOTO
Oczywiście nie polecam. Lokata nawet jeśli da nam 22% potrwa tylko 3 miesiące. Ale produkt, nieważne który wybierzemy ogołoci nas z tego pozornego zysku. 

W przypadku programu regularnego oszczędzania zjedzą nas składki, opłaty za zarządzanie i inne pułapki. Zresztą o przykładowym programie regularnego oszczędzania better future pisałem ostatnio serię artykułów. Warto przeczytać.
W przypadku produktów strukturyzowanych decydujemy się dobrowolnie na duże ryzyko. O produktach strukturyzowanych dotąd nie pisałem z prostego powodu, że w chwili obecnej prowadzę tylko dwa blogi: jeden poświęcony lokatom, drugi obligacjom, programom regularnego oszczędzania i alternatywnym sposobom zarobku. Dla zainteresowanych podaję jednak link do ostatniej analizy zakończonych produktów strukturyzowanych, który na pewno nie wygląda zachęcająco.
Wkrótce może pokuszę się o napisanie jakiegoś artykułu o produktach strukturyzowanych, gdyż ku memu zdziwieniu stają się one coraz bardziej popularne. Nie polecam ich jednak. Powodów wyjaśniających dlaczego jest tak wiele, że zasługują na osobny wpis - jeśli nie kilka.
Idea staje się z dnia na dzień nieciekawym bankiem. W chwili obecnej ma w ofercie jedynie lokatę stabilną która oferuje trzy okresy lokowania depozytów. Do wyboru mamy:
1 na kwartał – 5,80%,
2 na pół roku - 5,90%
3 na rok - 6%
Czyli niestety daleko za konkurencją. A przecież do niedawna to Idea rozdawała karty. I miała w ofercie cały arsenał rewelacyjnych lokat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...