czwartek, 22 marca 2012

Lokata z funduszem czy sam fundusz?

Lokaty obecnie dostępne na rynku nie są zbyt atrakcyjne. Może więc jednak warto zainteresować się lokatą połączoną z funduszem? Takie lokaty mają podwyższone oprocentowanie i skonstruowane są na zasadzie 50/50 czyli połowa środków idzie na lokatę a połowa w fundusz.
W poście Quo vadis inwestorze - fundusze czy obligacje zastanawiałem się co dalej będzie po lokatach. Pokazałem też, że banki same podpowiadają nam co wybrać. Getin postawił na obligacje bankowe a że pomysł okazał się dość dobry, zająłem się nim bardziej szczegółowo. Efekty widać na blogu Polak potrafi.
Z drugiej strony Optima postawiła na fundusze inwestycyjne. W prezentowanym wyżej artykule skrytykowałem fundusze podając ku temu dowody. Powoli jednak wraca koniunktura na fundusze. Przy czym należy rozróżniać pojęcia lokata z funduszem od samego funduszu. Dlaczego ta różnica jest istotna? I co to w ogóle jest ten fundusz?

Fundusze inwestycyjne to teoretycznie instytucje, które zarządzają w sposób profesjonalny powierzonymi oszczędnościami. Adresowane są one do osób, które z jednej strony chciałyby otrzymać większy zysk niż na lokatach o których tutaj piszemy, a z drugiej boją się samodzielnie inwestować swoje oszczędności.
Dla osób które nie boją się samodzielnie inwestować i są skłonne ponieść przynajmniej minimum ryzyka polecam swój blog Polak potrafi, gdzie eksploruję alternatywne sposoby zarobku do lokat jak obligacje każdego rodzaju, akcje, zakłady bukmacherskie czy kontrakty.
Dla osób które wolą bezpieczne sposoby jest adresowany ten blog. Jednak fundusze tak bezpieczne jak lokaty nie są, mimo że prezentuje się je jako zarządzane przez specjalistów, którzy starają się tak ulokować pieniądze, żeby przy najniższym ryzyku osiągnąć największe zyski.
Przykład lokaty z funduszem w ofercie Eurobanku
Na blogu staram się dzielić z czytelnikami własnym doświadczeniem. W przypadku funduszy z lokatą jest źle, żeby nie rzec bardzo źle. Niejednokrotnie inwestowałem w fundusz w pakiecie z lokatą i przyznam szczerze, że praktycznie nigdy taki fundusz nie przyniósł zysku o jakim zapewniają doradcy.
Zdarzały się fundusze, które przyniosły malutki zysk, ale na pewno był on o wiele mniejszy niż zysk który oferowały najlepsze lokaty. Dlatego nie polecam funduszów dołączanych do lokat choćby nie wiem jak duże oprocentowanie lokat było.
Problem w produktach łączonych typu lokata + fundusz jest zawsze taki, że lokata trwa zwykle 3 miesiące a fundusz do niej dołączony musi być utrzymywany przez minimum rok. Wydaje się jednak, że takie fundusze nie mogą być dobre skoro potrzebują do sprzedaży przynęty w postaci dobrej lokaty.
Jest to logiczne. Produkt, który jest świetny sprzeda się sam i nie potrzebuje zachęty w postaci dodatków typu super oprocentowana lokata czy modnego gadgetu. Klienci sami go wypatrzą i wykupią przed innymi.

Jednak idea przewodnią obu moich blogów jest uświadomienie czytelnikom, że nikt nie zadba lepiej o pieniądze niż ich właściciel. Jeśli będziemy  powierzać pieniądze na fundusze z lokatą nie oczekujmy wiele. Te fundusze wybrano za nas lub dano nam skromniutki wybór bo to z reguły złe fundusze, które w ten sposób się ratuje. Fundusze jednak zarabiają, przynajmniej niektóre, więc warto to przetestować ale według własnego wyboru.
Optima jednak na szczęście nie wciska nam na siłę funduszu jako dodatku do swoich lokat, tylko pozwala nam wybrać spośród swojej oferty jeden czy kilka funduszy. To powoduje, że możemy sami decydować który fundusz sobie wybrać i kiedy możemy z niego wyjść bez konieczności wypatrywania końca roku jak to ma miejsce w przypadku lokat. Mało tego nie ma też wygórowanej kwoty gdyż można zacząć inwestycje zaczynając zaledwie od 100zł

Skoro mamy możliwość wyboru przyjrzymy się niebawem ofercie Optimy i zobaczymy czy warto inwestować w takie fundusze mając na uwadze oczywiście najlepsze lokaty jako alternatywę. Jeżeli okaże się że zysk z funduszy Optimy jest lepszy to będzie warto obstawiać te najlepsze, jeżeli nie powrócimy do omawiania najlepszych lokat na rynku.

Ciąg dalszy: Jak wybrać dobrze prosperujący fundusz?

1 komentarz:

  1. Tak naprawdę jak sama nazwa wskazuje, fundusze inwestycyjne to forma inwestycji, która zawsze niesie jakiś poziom ryzyka. Jednak w wypadku funduszy, to ryzyko jest bardzo zminimalizowane. Co więcej, istnieje tak wiele rodzajów funduszy, które oferują większy i mniejszy stopień ryzyka, że każdy może dopasować go do swoich możliwości. FI zarządzają profesjonaliści, co zdecydowanie podwyższa ich poziom bezpieczeństw. Od lat korzystam z FI i osobiście preferuję je dużo bardziej niż lokaty.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...