poniedziałek, 12 marca 2012

Jesteśmy lojalni także dla starych klientów czyli lokata 50/50

Po krótkiej przerwie Getin zaczyna nas znów powoli zasypywać nowymi lokatami. Dopiero co pisałem o lokacie na szpilkach a już mamy nową ofertę lokaty na której środki dzielone są po połowie 50/50. Nie sprawdziło się niestety moje podejrzenie, że oferta Open online od lokaty Tip top  będzie wreszcie inna od Getin, gdyż 50/50 mamy także w ofercie Open.


Wszystko zatem wraca do normy. Getin oferuje produkt, który dubluje małpka Open. I zwyczajowo żeby skorzystać z oferty Getin musimy mieć dwa razy większy kapitał. Cóż więc przygotowali bracia tym razem?Nie czarujmy się. Lokata 50/50 oznacza, że wkład dzielony jest po połowie. W Getin musimy wpłacić minimum 2000zł. A wówczas 1000zł pójdzie na jedną lokatę a drugi 1000zł na drugą lokatę. Jak te lokaty są oprocentowane pokazuje wyraźnie poniższa reklama:


Widać bardzo wyraźnie, że moda na krótkoterminowe lokaty się kończy. Marketingowcy z Getin zdają sobie sprawę z faktu, że nawyki ludzi bardzo trudno jest zmienić i na lokatę roczną raczej trudno będzie nakłonić klientów.


Ale od tego są haczyki, żeby łowić na nie naiwnych. 6% wygląda dziś bardzo przeciętnie bo to tylko 4,86% netto. 7% wygląda już o wiele ciekawiej bo to 5,67% netto. Dlatego lokatę skonstruowano tak by na haczyk w postaci dwumiesięcznego 7% złowić klientów i powoli zacząć ich przyzwyczajać do długoterminowych lokat w tym przypadku do rocznego 6%.


Sprytne. Narzekam na blogu na brak lojalności wobec starych klientów. Szerzej pisałem o tym w poście lojalność nie jest w cenie. Bardzo szybko dostałem odpowiedź na tę frustrację. Brak ci naszej lojalności? Myślisz, że traktujemy starych klientów gorzej od nowych, którym oferujemy lokatę na start na 2 miesiące na 7%? Damy taką samą i dla starych klientów.

No i proszę mamy 7% na dwa miesiące dla starych klientów. Od dziś Getin traktuje wszystkich po równo.


Nie dajmy się na to nabrać. Nie mamy tego samego co nowi. Po uśrednieniu obu lokat biorąc pod uwagę okresy trwania oraz oprocentowanie, po krótkich obliczeniach wychodzi nam, że realne oprocentowanie obu lokat wynosi 6,14%. A to już nie wygląda tak zachęcająco jak 7%


W Open ta sama lokata wymaga tylko 1000 zł i dzielona jest po 500 zł na każda z lokat. To jednak w niczym nie zmienia realnego oprocentowania. Tutaj także zarobimy tylko 6,14%.


Tyle, że w przypadku Open trzeba uważać na przelewy o czym pisałem tutaj
Oferta ważna tylko do 14 marca. A następnie przedłużona do 18 marca.

2 komentarze:

  1. Banki nie przyzwyczają klientów d lokat długoterminowych, jeśli nie zaoferują czegoś dobrego na krótki okres to klienci uciekną. Myślę, że wiedzą, że tak może być i dlatego proponują trochę lepsze produkty, prognozuję w najbliższym czasie podwyżki lokat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyzwyczajają oj przyzwyczajają. Trwa nagonka na niemal dożywotnie IKE, Better future trwa od 10 do 20 lat. Piszę o tym na Polak potrafi. A w przypadku lokat Getin ma w ofercie przecież lokatę na 6% na okres 2 lat oraz 3 lat.
    Oczywiście nie opisuję tych lokat, gdyż wydają się bardzo nieatrakcyjne. Popieram jednak ucieczkę, gdyż sam sukcesywnie wycofuję pieniądze z lokat. A czy będą podwyżki? Chwilowo są ale na pewno nie osiągną one poziomów jakie były jeszcze na początku tego roku.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...