poniedziałek, 26 marca 2012

Wiosna w getin czyli lokata wiosenna


Z małym poślizgiem doczekaliśmy się lokaty wiosennej w Getin banku. Zwykle do tej pory lokaty na daną okazję ukazywały się punktualnie, ale jak widać czasy się zmieniają. Zawsze zresztą można powiedzieć, że jednak lepiej później niż wcale.

Co cieszy najbardziej to fakt, że stopniowo, pomalutku oprocentowanie pnie się w górę. Nowa lokata oferuje już 6,25% a więc o 0,05% więcej niż ostatnia lokata z koniczynką. Widać spece od marketingu doszli do wniosku, że klienci coraz bardziej porównują lokaty z innymi bankam,i a Alior ruszył ostro do promowania swojej 6,20%


Pięć setnych to niedużo ale zawsze więcej i na pewno swoje zrobi. Jakoś w reklamach lokat brutto nie pojawiają się na setnych częściach inne cyfry od zera oraz piątki. Pojawiają się dopiero przy przeliczaniu na kwotę netto, a omawiana dziś to 5,06% netto.


Lokata wiosenna jest mało intuicyjna. Nie dość że pojawiła się dopiero dziś to jeszcze nie trwa 3 miesiące, jak każda pora roku, tylko aż 7 miesięcy. To chyba kolejna przekora wobec Aliora, który oferuje lokatę na 6 miesięcy. 

Cóż niektórzy tak mają, że muszą być we wszystkim lepsi od konkurencji. Niestety kluczowy element lokaty czyli elastyczność czyni ofertę tak naprawdę mniej atrakcyjną. Lokata wiosenna lokatą elastyczną na pewno nie jest, gdyż zerwanie jej w trakcie trwania umowy skutkuje całkowitą utratą odsetek.

Jestem niemal pewien że w przeciągu 7 miesięcy trwania tej lokaty na rynku pojawią się lepsze oferty od 6,25%. Pewnie sam Getin podwyższy o kolejne setne czy dziesiąte części procenta, choćby i w lokacie letniej jeśli taka będzie. Wówczas ci którzy założą tę lokatę będą żałować, że ją założyli bo zablokują swoje środki na dość długi okres czasu.

Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż w roku ubiegłym w marcu zdarzyło mi się założyć lokatę na obcasach oprocentowaną na 4,85% na długie 8 miesięcy i nie zerwałem jej mimo, że na rynku oprocentowanie rosło i to znacznie. W maju było 5,67%, w lipcu 6,85%, a we wrześniu nawet 7,29%. Wszystkie liczby podaję netto.

Lokata w Alior jest elastyczna. Choć jest oprocentowana o miesiąc krócej i zaledwie o pół setnych części procenta mniej, oferuje niebywałą elastyczność, gdyż można ją zerwać w dowolnym momencie jej trwania bez utraty odsetek i założyć inną, lepszą jeśli się taka pojawi.

A tak na dobrą sprawę to lokata aliorowska jest obecnie zdecydowanie najlepszą na rynku, gdyż po zastosowaniu małego tricku jest to lokata 6,20% netto co daje 7,65%. W jaki sposób jest to możliwe opisałem we wczorajszym artykule dostępnym tutaj.


Lokata wiosenna w ofercie jest do dnia 28 marca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...