niedziela, 18 marca 2012

Getin nie należy już do WIG20

Getin to bank, który zdecydowanie należy do czołówki, jeżeli chodzi o różnorodność oferty lokat. Mamy tutaj nowe lokaty praktycznie na każdą okazję czy to na nowy rok, na dzień kobiet, na święta. A poza okazjami mamy lokaty na wyścigi, rewolwerowe, magiczne piątki i wiele innych.

Od marca 2008 Getin jest także notowany na giełdzie, gdzie należał do WIG 20 a więc dwudziestu największych spółek na warszawskiej giełdzie, które cechuje duża kapitalizacja oraz płynność. Dlatego nie dziwiła mnie tak świetna oferta lokat, którą fundował nam w zeszłym roku.

Od tego roku jednak jego oferta lokat przestała być tak atrakcyjna o czym pisałem już kilka razy. Pod koniec ubiegłego roku Getin dostał 6 mln kary o czym pisałem tutaj. Na domiar złego w ubiegły piątek ogłoszono, że Getin przestaje należeć do WIG 2O czyli nie będzie już uważany za blue chipa.


Blue chip to określenie na dużą spółkę giełdową, która cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem inwestorów. Określenie wzięło się od koloru najdroższego żetonu używanego podczas gry w kasynach w Monte Carlo.
Żródło: pl.123rf.com

Ale do grona blue chipów można wejść lub wyjść. Rotacja może nastąpić pod koniec każdego kwartału a dokładniej w trzeci piątek kwartalnego miesiąca. Taki piątek był właśnie przedwczoraj. Ogłoszono wówczas, że Getin zostanie zastąpiony przez przedsiębiorstwo chemiczne Synthos, o czym można było przeczytać na przykład tutaj.


Po karze, którą nałożył na Getin sąd, bank przestał oferować dobre lokaty, za to przerzucił się na oferowanie obligacji bankowych. Jak do tej pory wydał już trzy serie obligacji o czym pisałem w poście obligacje bankowe Getin.

Kara sądowa i wyrzucenie spółki z WIG20 to nie wszystko. Właściciel Getin Leszek Czarnecki spadł także z podium najbogatszych polaków. Na trzecim miejscu zastąpił go Michał Sołowow. Zainteresowanych odsyłam do  tego linku.

Wydaje się, że po tym wszystkim raczej nie będziemy mogli liczyć na atrakcyjne lokaty ze strony niedawnego niekwestionowanego lidera w lokatach. Mający ostatnio coraz więcej kłopotów szef Getin, zamiast kontynuować ofertę najlepszych lokat zaczyna się interesować windykacją a jego nowa spółka ma bardzo wymowną nazwę getBack.

W świetle powyższych faktów wydaje się, że nie ma co liczyć na zwłokę z zakładaniem nowych lokat. W roku ubiegłym często praktykowanym procederem było czekanie na określone dni kiedy można było się spodziewać nowej oferty ze strony Getin. I zwykle była to najlepsza oferta na rynku. 

Teraz pozostaje nam wypatrywanie innych kierunków. Bo stagnacja ogarnęła wszystkie oddziały Getin czyli Idee bank, Open Finance oraz Get bank. Jeżeli coś się pojawi na pewno będzie o tym informacja na niniejszym blogu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...