sobota, 31 marca 2012

Lokata weekendowa krótka oferta na długi okres


Getin wrócił do swojego festiwalu lokat. Na festiwalu prezentuje się artystów, którzy mają swoje pięć minut na występy. A potem jury ocenia owe występy i wybiera najlepsze. Tyle, że tutaj mamy festiwal jednego aktora a jest nim czołowy przedstawiciel wśród banków Leszka Czarneckiego. 

Ledwo ze sceny zeszła lokata wiosenna, co o dziwo zeszło się z pogorszeniem pogody,  już mamy kolejną lokatę weekendową. Jak nietrudno przewidzieć, bo nazwa mówi sama za siebie, to lokata którą można założyć w weekend.

Lokata dostępna jest w zasadzie od wczoraj bo słowo weekend kojarzone jest z trzema ostatnimi dniami tygodnia obejmuje zatem także piątek. Zbiegła się ona jednak z lokata ekspresową, którą oferuje obecnie inny bank należący do Czarneckiego Idea. Pierwszeństwo przyznałem jednak lokacie w Idei. Dlaczego?

Dlatego, że jako członek jury któremu przyszło w udziale oceniać lokaty wydaje mi się, że lokata w Idei jest ciekawsza choć nie jest to takie oczywiste.

Na pewno cieszy, że oferta Getinu jest coraz lepsza, w tym sensie że każda kolejna lokata oferuje wyższe oprocentowanie. Lokata na szpilkach dawała zarobić 6,15%, następna  lokata z koniczynką oferowała 6,20% a kolejna lokata wiosenna już 6,25%

Można było obstawiać, że następną lokatą będzie lokata na 6,30%. Tymczasem omawiana dziś lokata weekendowa oferuje aż 6,40%. A więc istotny skok w górę. Należy jednak pamiętać o podatku Belki który z ładnie wyglądającego 6,40% brutto zrobi na koniec okresu tylko 5,18% netto.


I niestety jest to lokata, która trwa cały rok. A zerwanie jej w trakcie trwania umowy skutkuje utratą odsetek. Wojna na lokaty już się niestety skończyła a banki wracają do starego tradycyjnego schematu: im dłuższy okres depozytu tym wyższe oprocentowanie.

Nie jest więc tak rewelacyjnie bo rok to szmat czasu. Porównajmy lokata na obcasach była 4 miesięczna, lokata z koniczynką 5 miesięczna a lokata wiosenna 7 miesięczna. To tłumaczy wzrost oprocentowania. 

Lokata ekspresowa w Idei prezentowana wczoraj oferuje 6,20% za kwartał. Biorąc pod uwagę powyższą analizę byłaby ona odpowiednikiem 6,10% w Getin. Czyli w dalszym ciągu Idea ma festiwal na wyższym poziomie. Szkoda jednak, że festiwalu tam nie ma bo to pierwsza lokata od dłuższego czasu.

Podsumowując wpis: osob,y które nie lubią się bawić w przenoszenie pieniędzy między bankami co kwartał, mają w miarę dobrą ofertę. Ale dla wymagających jednak lokata ekspresowa jest ciekawszą alternatywą, bo kto wie czy za 3 miesiące nie będziemy mieli w ofercie lokatę letnią na 7%?

Lokata weekendowa w ofercie do 2 kwietnia 2012


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...