środa, 28 marca 2012

Powrót lokaty z doradcą


Wiele banków ma swój sztandarowy produkt jednorazowego użytku w stałej ofercie. Getin ma swoją lokatę na start, Meritum Pierwszą lokatę a neoBANK lokatę Wysoki zysk. Są to wypasione lokaty które mają tę wadę, że można z nich skorzystać tylko raz. I są na rynku niemal przez cały czas.

Inne banki jakoś nie mogą się zdecydować czy mieć coś takiego czy nie. Raz mają, raz nie mają. Idea miała swoją lokatę z kuponem która pojawiała się i znikała, ale każda kolejna jej edycja miała kolejny numer. W chwili obecnej nie ma jej w ofercie.

Identyczny produkt oferuje Open online tyle że pod inną nazwą jako lokata z doradcą. Jednak w przeciwieństwie do Idei nie podają tutaj numerów kolejnych edycji tylko ni stąd ni zowąd zmianie ulega oprocentowanie. Na jakiś czas lokata ta znikła z oferty. Teraz znów pojawiła się na stronie głównej. Co się zmieniło?


Od razu powiem że większość parametrów lokaty pozostała bez zmian. W dalszym ciągu jest to lokata zaledwie dwumiesięczna i w dalszym ciągu procedura czyli sposób zawierania lokaty jest ten sam. Po raz pierwszy to lokata z kapitalizacją na koniec okresu, ale o tym chyba nie muszę mówić, gdyż dotyczy to już wszystkich lokat.

Co z oprocentowaniem? Lokata ta jest skonstruowana dość nietypowo. Standardowo oferowane jest zaledwie 4,03%, ale jeżeli umówimy się na spotkanie z doradcą, dostaniemy po spotkaniu podwyżkę a ściślej mówiąc, oprocentowanie zostanie podniesione do 7,5%. To dużo jak na obecną ofertę lokat.Co należy zrobić żeby dostać tę podwyżkę? Krótko i zwięźle powiem: umówić się na spotkanie, puścić mimo uszu to co powie doradca i dać sobie podnieść oprocentowanie bo jeśli standardowe 4,03% do ciekawych nie należy, to 7,5% już na pewno tak.

Dlaczego mamy puścić mimo uszu to co powie doradca? Dlatego, że nie oszukujmy się, doradcy pracują dla banku i ich rolą jest po prostu namówić potencjalnych klientów na przedstawione im przez bank produkty. Na tym przecież zarabiają. O doradcach napisałem już wiele artykułów. Osobom, które mają zamiar założyć tę lokatę polecam zacząć od artykułu doradco, co ja mam teraz zrobić z moimi pieniędzmi.

Szeroko też komentuję produkty, które doradcy polecają. Należą do nich szczegółowo opisane: produkt oszczędnościowy Better future czy produkt ubezpieczeniowo-inwestycyjny Gold Tracker. Ostatnio w modzie także są konta IKE. Mają one jedną wspólną cechę: związanie klienta z bankiem na długie lata czy nawet dziesiątki lat.

Jeżeli ktoś z natury jest podatny na wpływ innych ludzi nie polecam wizyty w Open Finance. Tacy ludzie najłatwiej dają się namówić na długoletnie produkty, których zerwanie wiąże się z dość sporymi karami.
 
Jeśli zaś jesteś z natury nieufny i bardzo krytyczny, polecam tę wizytę jak najbardziej. Samą wizytę opisałem przy okazji komentowania lokaty z kuponem. A jakie produkty mi przedstawiono oraz jak wyglądają one naprawdę opisałem w artykule co oferują doradcy na spotkaniu.

Dużo tych odnośników w niniejszym poście. Tym bardziej powinno to dać do myślenia potencjalnym klientom. Spotkanie trwa średnio od pół godziny do godziny, ale przez ten czas poznamy prezentowane produkty tylko powierzchownie z ich najlepszej strony. Bo kruczki i tricki ukryte są głęboko w umowie tak by nie były widoczne od razu. A jak wyjdą na jaw? Cóż, wtedy nie będzie już odwrotu. 

Lokata z doradcą pokazuje wybitnie jak zmienił się krajobraz lokat. Zanim lokata ta zniknęła z oferty przez długi czas oferowała ona 8,5% Teraz spadła o cały procent mniej.  Ale po co oferować klientowi więcej, skoro 6% na tak krótki okres można znaleźć praktycznie tylko w promocjach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...