piątek, 5 lipca 2013

Kontomierz czy emSzmal czyli czy istnieje optymalne zarządzanie finansami


Wczorajszy wpis o bankowości w Noble banku oferującej ciekawy pomysł zarządzania wieloma bankami jednocześnie ma jedną zasadniczą wadę - jest oferowana dla krezusów, którzy operują większą ilością gotówki a minimalny bilet wstępu czyli lokata na otwarcie to bagatela 50.000 zł.

Czytelnicy za to w komentarzach zaprezentowali preferowane przez siebie alternatywne narzędzia, które są pomocne w zarządzaniu wieloma kontami jednocześnie. Jeden zaprezentował kontomierz, inny eportfel jeszcze inny gnucash a to przecież nie wszystkie możliwości sam bowiem zastanawiałem się czy wypróbować emSzmal.

Co tak naprawdę byłoby potrzebne dla początkującego czytelnika FpG używającego dajmy na to średnio 10 kont. W przypadku n-pasmowców przydałaby się przede wszystkim aplikacja do rozróżniania typów transakcji kartowych. Wiadomo, że banki żądają sobie albo płatności ilościowych albo kwotowych przydałby się więc przede wszystkim program, który zliczałby oba sposoby.


1 Płatności ilościowe:
Przykładowo w niektórych bankach aby konto było darmowe, musimy dokonać różnych ilości płatności bezgotówkowych. I tak przykładowo co miesiąc musimy pamiętać, żeby  zrobić w:
Kredyt bank - 5 płatności
Eurobank - 3 płatności
Millennium - 1 płatność

Do tej pory po prostu zapisuję to ręcznie w Excelu oraz alternatywnie w teczce zawierającej tabele płatności. Mimo to pod koniec miesiąca i tak należy dodatkowo sprawdzić czy zaksięgowano tyle płatności, ile jest wymaganych. Przykładowo brak 5 płatności w KB skutkuje naliczeniem kary za konto w wysokości 70 zł co jest wystarczającym motywatorem by to sprawdzić.

Ponadto przykładowo najbardziej optymalne zarządzanie kontem z buddą w mBanku wymaga 15 płatności po 10 zł. Tylko w takim układzie można liczyć na optymalny cashback w wysokości 20% ale wymaga to albo skrupulatnego notowania ilości transakcji albo znów logowania do banku i ręcznego zliczania ilości wykonanych transakcji.


2 Płatności kwotowe
Inne banki wymagają płatności kwotowych. I tak przykładowo
BGŻ - wymaga 500 zł/ miesiąc
ING - wymaga 1000 zł/do 31 sierpnia

Co prawda ING posiada sumator wydanych kwot ale jest on tylko miesięczny, więc w przypadku promocji groupona musimy i tak ręcznie sumować wydatki z poszczególnych miesięcy. Z drugiej strony BGŻ pozostaje głuchy na sugestie zainstalowania takiego sumatora na swojej stronie i tutaj sami musimy ręcznie sumować wydatki nawet w obrębie jednego miesiąca.

Przykład aplikacji kontomierz


Ponadto do wymienionych powyżej sposobów zliczania płatności kartami w różnych bankach na oba sposoby, idealny manager musiałby
 • zliczać wszystkie lokaty w różnych bankach
 • obejmować masowe konta oszczędnościowe we wszystkich bankach 
 • brać pod uwagę SKOKi jak np. Wołomin
Jeżeli lokaty i konta oszczędnościowe w różnych bankach jeszcze są prawdopodobnie brane pod uwagę, to SKOKi są już pomijane jak wynika ze specyfikacji dostępnych na stronie na przykład emSzmal.

Brak trojaczków Źródło:emszmal

Na marginesie warto zauważyć, że emSzmal nie obsługuje nawet podstawowych banków czyli trojaczków a to przecież prawdziwy kanon bankowy. Na domiar złego nie ma tutaj także PayPal, z którego korzysta wielu internautów w tym autor bloga.

Oczywiście uczciwie muszę przyznać, że nie testowałem wymienionych na początku artykułu programów. Ocenie aktywnych użytkowników tych programów pozostawiam osąd czy spełniają one minimalne warunki wymienione w artykule na poziomie podstawowym dla początkujących adeptów oszczędzania.

Bardziej rozbudowane aplikacje na wyższym poziomie musiałyby zawierać dodatkowe funkcje. Pytanie jednak czy ma sens poszukiwanie oraz zakładanie optymalnego zarządcy finansów -  o tym szerzej w dalszej części na PP2.  

Ciąg dalszy: GnuCash czy ePortfel czyli kiedy szablon nie pasuje do układanki

7 komentarzy:

 1. Ja co jakiś czas, najpóźniej do 20 każdego miesiąca, sprawdzam płatności kartami i notuję. Widzę gdzie jeszcze trzeba dobić do limitów. Potem tylko dodaję sumę nowych płatności. Najpierw płacę kartami, które mają najbliżej okres rozliczeniowy i najwyższy zysk / ewentualnie ryzyko największej straty, czyli BGŻ do 28 dnia miesiąca, a potem te z deadlinem do końca miesiąca, a na końcu Millennium jako wisienka na torcie. Bo niestety cashbacku już nie uwzględniają :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. W kontomierzu jest bardzo mocna funkcjonalność: tagowanie. Czyli np można otagowac zaimportowane transakcje kartowe, np płatność bezgotówkowa, płatność gotówkowa, płatność kartą kredytową, itp. Kilkoma kliknięciami można zobaczyć ile nabiło się w danym banku transakcji po zadanym tagu w zadanym okresie wraz z kwotami.

  OdpowiedzUsuń
 3. KB - Konto Concerto:
  0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku (wystarczą regularne miesięczne wpływy na konto osobiste w wysokości min. 7 000 zł i/lub wartość średniomiesięcznych aktywów zgromadzonych w produktach depozytowych i/lub inwestycyjnych oferowanych przez Kredyt Bank w wysokości min. 200 000 zł) - info ze strony Banku.

  Te 5 płatności o których pisałeś może dotyczyć konta podstawowego z limitem oprocentowania do 3 000 PLN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zanim założyłem Concerto miałem właśnie Ekstrakonto gdzie był wymóg 5 płatności i nie sprawdzałem czy nie muszę płacić kartą a nawyki, jak widać szkodliwe, często się przenoszą...

   Cenna uwaga. Wiem, że założyłeś Concerto potwierdzasz, że nie trzeba wykonywać owych 5 płatności a tylko wykonać przelew na 7 tys?

   Usuń
  2. Potwierdzam,
   nie wykonuję, przelewam 7 000 PLN i nie płacę,
   ale 100% pewności będzie po 3 miesiącach, kiedy to zaczynają obowiązywać wszystkie warunki (nie pamiętam czy konto mam już 3 miesiące, czy krócej).
   Niemniej info ze strony banku jest jednoznaczne - tylko 2 warunki: przelew albo saldo środków :)

   Usuń
  3. Uwaga jeszcze do nowego konta NOBLE z bankowością internetową.
   Tam są 3 warunki albo/albo:
   1. Przelew 12 000 PLN miesięcznie,
   2. Obroty kartą 3 000 PLN miesięcznie (niech się wypchają),
   3. Saldo środków 300 000 PLN (też niech się wypchają przy swoich KIEPSKICH produktach).

   Usuń
  4. Skąd masz info o warunku pierwszym 12 tys miesięcznie? W TOiP nie ma o tym mowy a czytelnicy pytają o ten dość newralgiczny punkt.

   Warunek pierwszy nie jest jakiś trudny do spełnienia ale dość kłopotliwy i wielu ludziom nie będzie się chciało robić przelewów jeśli nie ma za to premii.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...