środa, 31 lipca 2013

Podwójny rykoszet niePewnej Lokaty czyli gdzie leżą granice absurdu


Niedawno pisałem o kolejnych comiesięcznych zmianach na Pewnej Lokacie w Idei. Niczym obligacje Getin mamy tutaj ofertę zmienianą co miesiąc i niestety także regularnie obniżaną od początkowego 7,50% według stawek, które od pewnego czasu wypisuję do wglądu czytelników.

Za lipiec podałem już zmianę więc myślałem, że lokata jest odhaczona. Mało tego zapowiadany wszem i wobec koniec spadków stóp sugerował, że także w kuluarach będzie już święty spokój ze spadkami a niePewna Lokata nareszcie stanie się Pewna.

Pewni jednak możemy być jednak tego, że nic nie jest pewne. I dowodem na to jest kolejna, druga już w tym miesiącu obniżka oprocentowania lokaty, której nie zobaczymy na stronie głównej banku.


Ostatnia obniżka była najmniejsza z dotychczasowych. Wynosiła zaledwie 0,10pp i dawała nadzieję na koniec długiego cyklu obniżek. Niestety obecna obniżka oprocentowania jest już... 12 (słownie: dwunastą) licząc od września 2012!

P/E już zakrawa na absurd Źródło: idea

I kolejny raz absurdalnie kosmiczne kwoty zostają podwyższone jeszcze bardziej. Obecnie jak widzimy lokata kwartalna wymaga aż 63.500 zł a półroczna 32.000 zł. I na chwilę obecną za dość wygórowane kwoty możemy dostać jedynie 4,00%.

Trudno uwierzyć, że coś takiego się sprzedaje. Jeżeli zastosować tutaj metodologię giełdową, gdzie bierzemy pod uwagę różne wskaźniki typu P/E (Price/Earnings), to otrzymamy szczególnie nieciekawą ofertę.

Niewątpliwie Idea wespół z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Warta trochę się zagalopowały w szacowaniu popularności tego dziś już marnego produktu. I widać to bardzo wyraźnie po komentarzach na tym blogu. Ostatnie wzmianki o tej polisolokacie nie wywołują już takiej euforii jak oferty z pierwszych dziesięciu edycji lokaty w kuluarach.

Nie da się ukryć, że lokata w kuluarach osiągnęła już dno. Ale przestaję już wieszczyć końca spadków bo każde dno może przecież mieć najzwyklejszą w świecie dziurę...

Na koniec prośba jednego z czytelników:
czy odsetki są bezproblemowo wypłacane przez TU Europa? pytanie skierowane do osób którym lokaty kończą się po 24 Lipca tego roku :)
polcan może zadasz zapytanie odnośnie wypłaty odsetek przy okazji kolejnego artykułu bo coś z odpowiedziami kiepsko


13 komentarzy:

 1. kol polcan skoro lokaty są słabo oprocentowane to być może warto zakładać IKE jako lokaty a po roku je likwidować wtedy nie płacimy żadnych kar np w SK banku oprocentowanie IKE daje nam 6.6% a opłaty 5 zł na pól roku może to jest jakaś furtka do lepszych zysków z lokat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze kwoty lokowane są tutaj bardzo małe. Ustawowo jest górna granica ustawiona na niskim pułapie, a poza tym o ile pamiętam to IKE jest zwolnione od podatku pod warunkiem wypłaty w okresie emerytalnym...

   Nie badałem regulaminu SK ale w ubiegłym roku wałkowaliśmy temat IKE w Idei. Tam były horrendalne kary za wyjście z IKE. Ale może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał to przetestować i podzieli się wrażeniami?

   Regulamin IKE w SK do wglądu tutaj:
   http://www.skbank.pl/UploadedFiles/userfiles/file/oszczednosci/IKE%20Regulamin.pdf

   Usuń
  2. jeśli chodzi o "idealną plus" skończyła mi się 17 lipca ,kapitał do dyspozycji od razu a odsetki po 6 dniach na konto z którego zakładałem lokatę

   Usuń
  3. dziękuję czyli problemów nie ma :)

   Usuń
 2. Wiadomość pojawiająca się po zalogowaniu do konta dBnet:
  http://imageshack.us/photo/my-images/690/6pri.png/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to mamy kolejne konto do odstrzału...

   Usuń
  2. właśnie miałem się polcanowi poskarżyć i ktoś mnie ubiegł :D

   w którym wpisie pisałeś, że zamknąłeś dużo banków. Czy w każdym byłeś osobiście?

   Usuń
  3. Dziś na PP2.
   Nie w każdym byłem osobiście. Wiele kont zamknąłem drogą korespondencyjną np. w neoBANKu, Toycie, Optimie, Alior Sync. Reszta osobiście w banku.

   Usuń
  4. Też mieliście kilka dni temu prośbę o aktualizowanie danych osobowych w tym tel, e-mail itd. U mnie się nic nie zmieniło a miałem taki komunikat i zastanawiam się czy to nie jest podejrzane...

   Usuń
 3. Odnosnie TU Europa: zadnych problemow z wyplata. Lokaty konczyly sie 24.07, dzis wplynela premia.

  OdpowiedzUsuń
 4. moja kuluarowa 7,5 procentowa lokata kończy się dopiero we wrześniu... mam nadzieję, że nic się nie zmieni z bezproblemową wypłatą....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. netto czy brutto

   ja miałem tax free na 7.76% a dziś marne 4-4,5% wyciągam :/

   Usuń
 5. niestety brutto....

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...