poniedziałek, 22 lipca 2013

Nokautujące zapowiedzi na koncie oszczędnościowym w Meritum


Skoro opisywana ostatnio Pierwsza lokata w Meritum oferuje na wyższe kwoty zaledwie 3% z tego prosty wniosek, że albo coś jest nie tak z władzami tego banku, albo szykują się piekielnie złe zmiany na koncie oszczędnościowym.

Sytuacja jest ewidentna. Logika mówi, że nie może być tak aby Pierwsza lokata adresowana dla żółtodziobów była lepiej oprocentowana od klienta masowego. Przecież każdy nie tylko może mieć więcej o 0,60 pp, to jeszcze na dodatek może sobie wypłacić kasę kiedy chce wedle własnej woli bez czekanie przez 3 miesiące na dostęp do własnych środków.

Bliższa inspekcja zdradza okrutną prawdę. Konto oszczędnościowe w Meritum czekają okrutne zmiany. Obecne 3,60% jest reklamowane najpierw jako... uderzające a dalej jako... nokautujące. Nokautujące jest chyba tylko infantylność tej reklamy. Co ciekawe 3,60% gwarantowane jest tylko do końca lipca a potem...


Infantylna reklama bije po oczach Źródło: meritum

Co może być nokautującego w tym śmiesznie niskim oprocentowaniu? Nokautująca jest informacja schowana głęboko w zakamarkach Meritum. Jak czytamy: 
Promocyjna stawka oprocentowania obowiązująca do dnia 31.07.2013 r. Poza okresem promocji stawka oprocentowania równa się Stawce inflacji, jednak nie więcej niż 75% Stopy referencyjnej NBP.

No to tutaj panowie z Meritum pojechali po bandzie. Po raz pierwszy dosłownie przetarłem oczy ze zdumienia. Przyznaję wszystkiego mogłem się spodziewać, ale nie czegoś tak absurdalnego ze strony do niedawna sumiennego i przyzwoitego banku.

Jaki zatem będzie zysk od sierpnia? Stawka inflacji to przecież 0,20 i jest rekordowo niska za czerwiec 2013. Z drugiej strony mamy tutaj ograniczenie górne w wysokości 75% Stopy referencyjnej NBP. Stopa referencyjna wynosi obecnie 2,50% co też jest rekordem (de facto rekordem były też niedawne stawki 2,75% oraz 3,00%).

Dlaczego takie dziwne ograniczenie górne? Dlatego, że inflacja prędzej czy później będzie koniec końców wzrastać i takim zapisem Meritum zabezpiecza się, żeby nie urosło zbyt wysoko.

Pytanie ile to jest 75% stopy referencyjnej która według zapewnień RPP nie ulegnie zmianie a zdaniem ministra Rostowskiego powinna być dalej ścinana!!! Trzy czwarte stopy referencyjnej daje nam na chwilę obecną 1,87% i to ma być maksymalne oprocentowanie konta oszczędnościowego!

Czyli jak inflacja wzrośnie do 2% to wtedy ważniejsze będzie stawka referencyjna, bo będzie można zaoferować mniej klientom  Meritum. Nie spodziewałbym się takiego numeru po Meritum oj nie.

Śmiać się czy płakać. Wczoraj postawiłem znak równości między Meritum a BGŻOptima ale po wnikliwszej analizie trzeba sobie uczciwie powiedzieć - Meritum upadło bardziej. I zapewne od nowego roku gdy skończy się gwarantowane 4% dla osób które założyły to konto przed 18 czerwca nastąpi masowy exodus do innego banku. Ja ustawiam się już w kolejce.

7 komentarzy:

 1. Z takim podejsciem do depozytow i do klienta, moga juz smialo zamykac oddzialy, ktoeych i tak jest niewiele. Podziela los Get Banku (dawniej Alianz) kulionego i zniszczonego przez Grupe LC. Powodzenia w bujaniu sie nad przepascia. Chyba Prezesi zapomnieli, ze bez klientow nie ma banku ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nadal będzie 4% dla tych co się załapali? Bo łaski nie robią IdeaBank daje 4% na 6M więc może pora się zwijać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto się załapał, ma 4% ale tylko do końca roku

   Usuń
 3. Polcan chyba nigdy nie pisałeś ile (mniej więcej) razy skorzystałeś z ofert obligacji korporacyjnych oraz ile razy "popłynąłeś" na nich. Czy możesz o tym napisać w komentarzu ? Z materiałów dla początkujących wiem że ryzyko jest małe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tam pisałem. Musiałbym policzyć ale mniej więcej 10 razy je kupowałem. Jak dotąd wszystkie były płatne w terminie i jak dotąd nie "popłynąłem" na nich.
   Jeden jedyny raz zdarzyło mi się upomnieć o odsetki w maju tego roku ale na drugi dzień dostałem odsetki. Następne będą płatne w sierpniu.

   Usuń
 4. Czyli rozumiem, że między innymi finansujesz budowę luksusowych jachtów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Admiral Boats wymaga zbyt wielkiej kwoty minimalnej na wejściu by powierzać to jednej firmie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...