poniedziałek, 15 lipca 2013

W kuluarach już spokojniej czyli kosmetyczne zmiany na Pewnej Lokacie


Porównując sytuację obecną na lokatach z tą sprzed roku można wysnuć jeden konkretny wniosek - zmienił się niewątpliwie układ sił w bankach komercyjnych. Jeżeli jeszcze do niedawna o palmę pierwszeństwa obok trojaczków biły się Meritum czy FM, to teraz trojaczki całkowicie zdominowały lokaty.

Oba wspomniane banki spoza stajni Getin Holding czyli Meritum czy FM oferują już depozyty znacznie poniżej 4%. Na okres do jednego roku Meritum oferuje zaledwie 3,30% co jest wręcz alarmujące dla fanów konta, a FM zaledwie 3,50% co wygląda licho na tle 4% i więcej u trojaczków. Do dziś jest w ofercie opisywana wczoraj lokata na 4,50%.

W zasadzie w przypadku Idea bank wydaje się, że poza lokatą wabikiem i Ping Pongiem w ofercie nie ma lokat powyżej 4%. Należy jednak pamiętać, że twórca Lion's bank ma cały czas w ofercie lokatę w kuluarach na której ostatnio zaszły kolejne lipcowe zmiany.

W poprzednim artykule na temat lokat w kuluarach wskazałem, że począwszy od września ubiegłego roku czyli od momentu gdy zaczęły się spadki, lokata w kuluarach regularnie zaczęła spadać co miesiąc. Oprocentowanie było tutaj zawsze na tyle dobre, że zacząłem je nazywać stawką referencyjną najlepszych lokat.

Jak owe stawki referencyjne spadały zebrałem w artykule Ostatnia stawka referencyjna dla lokat. Niestety manipulacja procentami zaszła dalej niż zakładałem a układy bankowców jak widać są większe niż dyktuje logika.

Wróćmy zatem do omówienia najnowszej oferty lokaty w kuluarach. Kolejny raz mamy spadek więc kolejny raz zmieniły się minimalne kwoty i tak:


Źródło: idea bank


A więc minimum na lokacie kwartalnej jest już zdecydowanie większe niż lokata w bankowości prywatnej dla krezusów. Lion's bank czy Noble wymagają 50.000 zł natomiast tutaj mamy aż 61.000 zł.

Jest jeszcze druga opcja z 30.500 zł na okres pół roku. Jakie oprocentowanie daje bank za te niemałe kwoty? Wydawać się mogło, że 4% będzie niemal pewniakiem a jednak nie. Tym razem obniżono oprocentowanie najmniej spośród dotychczasowych obniżek bo tylko o 0,10pp a więc zmiana jest wręcz kosmetyczna.

Zatem polisolokata na dziś oferuje 4,15% i taka powinna być stawka referencyjna. Powinna. Pytanie czy będzie patrząc bowiem na poczynania dawnych solidnych banków zaczynam w to powoli wątpić.

1 komentarz:

  1. Bez sensu troche, bo w idei jest normalna lokata nr.1 w tej chwili na 4%, bez wymogu takiej duzej kwoty minimalnej i kombinacji z ubezpieczeniem.

    A odsetki wracaja normalnie z tych lokat? Bo cos wczesniej ludzie panikowali, ze sa jakies problemy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...