sobota, 20 lipca 2013

Pierwsza lokata po liftingu czyli Pierwszy wyjątkowo marny zysk


Po miłej odskoczni czas wrócić do tematu głównego bloga czyli do lokat. Teren to coraz mniej ciekawy i stąd coraz mniej artykułów dotyczy depozytów. Marazm tutaj niestety się pogłębia i w tym miesiącu najlepiej widać to po Meritum banku.

Wydarzeniem tygodnia było obniżenie oprocentowania Pierwszej lokaty do zaledwie 4% z jednoczesnym ograniczeniem maksymalnej kwoty o połowę czyli do 10.000 zł. Biorąc pod uwagę, że to lokata jednorazowa tylko dla żółtodziobów, widzimy, że nowi klienci tylko umoczą swoje dzióbki.

Należy pamiętać, że to lokata wabik więc tak niskie oprocentowanie na tego typu lokacie to wręcz ewenement na rynku. Getin, Idea czy Lion's bank wabią na 5,50% więc tutaj dziób już coś zysku się napije. Noble bank dalej kusi 5,25% a tymczasem Meritum z lichego 4,50% dalej wyciska soki i nazywa to...


Wyjątkowo jaki? Źródło: meritum

Aż trudno uwierzyć, że to ta sama lokata, która w roku ubiegłym oferowała przez bardzo długi czas 8,50%. Kto w to nie wierzy, bowiem dziś to już staje się to powoli nierealne, może zajrzeć tutaj. A więc do dziś lokata ta łącznie spadła aż o 4,50 punktu procentowego! A przecież w tym samym czasie stopy spadły łącznie o 2,25 pp.

Porównajmy spadki w Meritum ze spadkami na wabiku w Getin. Lokata na start maksymalnie oferowała 7,50% a więc dużo mniej i w chwili obecnej kusi 5,50% a więc w sumie spadek mamy tutaj o 2 pp a więc mniej niż spadła stopa referencyjna! Z tego powodu prędzej spodziewałbym się spadku na wabiku w Getin aniżeli w Meritum.

Meritum jednak ogarnęła jakaś nietypowa gorączka obniżek. Co ciekawe w przeciwieństwie do banków ze stajni Leszka Czarneckiego w Meritum można ulokować większe kwoty ale wówczas taki delikwent dostanie zaledwie... 3% co już zakrawa na kpinę. Cóż to za wabik, który daje mniej niż większość lepszych lokat. 

Stawka 3% na lokacie wabiku jest tym bardziej absurdalna i zupełnie niezrozumiała, jeśli spojrzymy na ofertę konta oszczędnościowego, które na chwilę obecną oferuje dla nowych klientów 3,60%.

Wiadomo jednak, że owe 3,60% będzie gwarantowane tylko do końca lipca. Wiadomo już co będzie dalej a będzie tragicznie. I choćby na siłę szukać lepszego słowa jakiegoś ładnego eufemizmu to słowo tragicznie narzuca się samo bo będzie tragicznie. Omówimy to sobie w osobnym artykule.

Z przykrością obserwuję jak do niedawna bardzo dobry bank idzie w ślady Optimy. Oba banki maja jakoś wiele wspólnego. Oba miały okropny interface i oba niemal jednocześnie postarali się o jego udoskonalenie. I faktycznie trzeba przyznać, że oba banki maja nowe ładniejsze strony główne. Niestety to jedyna pozytywna zmiana a jakże mało istotna.

Ciąg dalszy: Nokautujące zapowiedzi na koncie oszczędnościowym w Meritum

9 komentarzy:

 1. Każdy narzeka, że stopy spadły o 1/2 mniej niz lokaty, ale trzeba wziasc pod uwage, ze bank tez musi zdyskontowac sobie obnizke kredytow na których zarabia poprzez pozyczone od lokatowców pieniadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. "ze bank tez musi zdyskontowac sobie obnizke kredytow na których zarabia poprzez pozyczone od lokatowców pieniadze.

  tak tylko bank bierze 20% a my dostajemy 4%.

  ze bank tez musi zdyskontowac sobie obnizke kredytow na których zarabia poprzez pozyczone od lokatowców pieniadze.

  pozdrawiam
  O nauce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My nie dostajemy 4%, tylko nowicjusze i tylko do kwoty 10.000 zł.
   Zwykli ludzie dostaną niebawem na koncie maksymalnie 1,87% w Meritum.
   Meritum to zdecydowanie bank do odstrzału.

   Usuń
  2. Mam rachunek w Meritum i z tesknota wspominam stare dobre czasy,teraz konta w tym banku uzywam jedynie do przelewow-bo sa darmowe. To jedyny plus i wykorzystuje go do maximum:-)

   Usuń
 3. "Miło nam poinformować, że nasz produkt "Lokata Bezpieczna BIS" została nagrodzona tytułem Najwyższa Jakość Quality International 2013 w kategorii QI PRODUCT- produkt najwyższej jakości. Organizatorem konkursu jest Forum Biznesu ogólnopolski dodatek do Dziennik Gazeta Prawna"

  To tak dla równowagi. SKOK Wołomin rules :)

  Mnie kompletnie nie interesuje interes banków, a już zupełne kuriozum to wpisy podobne do Anonimowego z 15:45 że bank "musi sobie zdyskontować obniżkę kredytów"...no chyba że napisał to najemny pracownik banku na polecenie kierownika/dyrektora czy prezesa....


  FX

  OdpowiedzUsuń
 4. A pomyśleć, że rok temu można było spotkać lokaty oprocentowane na 7,5%..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 9% też były i to w niejednym banku...

   Usuń
  2. Polcan przydałby się wpis dotyczący porównania rachunków maklerskich. Jak wspominałeś wymagany jest rachunek maklerski w przypadku obligacji korporacyjnych. Lokaty już spadły na łeb na szyję...

   Usuń
  3. Zabieram się za to od pewnego czasu.

   Rachunek maklerski nie zawsze jest wymagany w przypadku obligacji korporacyjnych. Dotyczy to tylko tych papierów, które będą notowane na Catalyst.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...