poniedziałek, 1 lipca 2013

Ranking lokat lipiec 2013 - druga liga


Zaczęło się drugie półrocze fatalnego roku 2013. To co zostało w drugiej lidze czyli dla lokat powyżej 4% można nazwać niedobitkami. W miesiącu czerwcu dostałem jednak dość liczne prośby czytelników aby zmienić prezentowany ranking tak by nie zawierał żadnych dodatkowych warunków.

Nowy ranking początkowo nie będzie zawierał lokat posiadających:
 • oprocentowanie zmienne
 • górne limity kwotowe
 • warunek tylko dla nowych klientów (jednorazówki)
 • minimalną kwotę większą niż 1000 zł
w przypadku gdybym zapomniał o jakimś istotnym dodatkowym warunku proszę o zostawienie komentarza, lub przedstawienia nowej sugestii. Niżej natomiast prezentuję ranking tak jak rozwinął się dotąd.

1 Oprocentowanie dla drugiej ligi poniżej 4,50% do 4,00%
2 Maksymalna długość 12 miesięcy
3 Jeżeli oferowane są takie same stawki, wyżej w rankingu stoi ten bank, który wymaga mniejszej minimalnej wpłaty
4 Tam gdzie nie podano minimalnej kwoty wynosi ona standardowo 1000 zł
5 W nawiasie podane są wartości netto, które maja ułatwić wam obliczanie realnego zysku. Są one pomijane jeżeli wystąpiły wyżej.
6 W rankingu nie są brane pod uwagę lokaty, które wchodzą do obiegu w terminie późniejszym aniżeli data publikacji. Można umieszczać informacje o nich w komentarzach, lub zajrzeć na blog FpG w celu poznawania istotnych nowości.


Lokaty 3 miesięczne
BGŻOptima - Lokata bezkarna 4,30% (3,48%) - do 20.000 zł
2 Idea - Lokata Pewny Zysk 4,25% (3,44%) - min 60.000 zł 
3 neoBANK - energoLOKATA 3M PLUS 4,20%(3,40%)
4 neoBANK - Lokata BOGNA 4,10% (3,32%)
   neoBANK - Lokata KARINA 4,10%
6 SK bank - Interlokata standard 4,00%(3,24%)  zmienne 

Lokaty 4 miesięczne
1 Idea bank - Lokata nr 1 4,00% (3,24%)

Lokaty 6 miesięczne 
1 SK - Interlokata standard  4,30% (3,72%) zmienne
2 Idea - Lokata Pewny Zysk 4,25% (3,44%) min 30.000 zł


Lokaty 12 miesięczne 
1 Open online - Lokata twist 4,15% (3,36%)
1 FM bank - Lokata WIBOR Plus 4,20% (3,40%) zmienne od lipca 3,51%

Osobiście nie uważam zmiany obecnej formy rankingu za dobry pomysł i lepiej byłoby po prostu obniżyć dolny próg do np. 3,75% tak by było w czym wybierać. Ale to zapewne wina faktu, ze sam jako twórca rankingu orientuję się w nim doskonale a nowi czytelnicy mogą czuć się nieco zagubieni w gąszczu warunków.

Dlatego od dziś czekam na sugestie czy proponowane na początku zmiany są przez was akceptowane, czy też należy coś dodatkowego zawrzeć. Nie da się pewnie zaspokoić oczekiwań wszystkich ale może jakiś optymalny consensus uda się osiągnąć. Wstępnie nowy dolny próg ustawiłem na 3,50% by wybór był większy aniżeli mamy wyżej.

Ciąg dalszy: Ranking lokat bez haczyków - lipiec 2013

18 komentarzy:

 1. Myślę, że warunek górnego limitu kwotowego można sobie jednak darować: na tej pustyni nawet jeśli część pieniędzy uda się ulokować na lepszym procencie to już będzie coś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy warunek będzie zaciemniać sprawę i będą głosy, że znów jakieś warunki o których trzeba pamiętać.

   Chodzi mi ostatnio pomysł po głowie by:
   - na FpG był odchudzony, wyczyszczony ranking
   - na PP2byl ranking wypasiony pełen kolców i warunków.
   W końcu FpG jest dla początkujących a PP2 dla starych wyjadaczy, którym nie straszne litanie warunków, które i tak da się jako obejść.

   Usuń
  2. Dla mnie najważniejsze jest, aby ranking nie zawierał "jednorazówek" oraz "pokrętnych" lokat (Idea Pewny Zysk). Do rozważenia jest też niepublikowanie w tym rankingu lokat, które OBLIGATORYJNIE wymagają założenia konta.

   Usuń
  3. A co np z bankami, które za posiadanie konta dokładają dodatkowo 0,10pp do zakładanych lokat? Tak jest w przypadku Getin oraz FM

   Usuń
 2. No tak, ale nawet stary wyjadacz będzie mógł założyć jakąś lokatę z ograniczeniem do kwoty np.: 20 tys., natomiast bezkarnej już raczej nie. Moim zdaniem wystarczy, że obok podasz kwotę max. i tyle. Pozostałe 3 warunki są jak najbardziej ok.

  Co do lokalizacji to zostawiłbym tak jak jest teraz: 2 liga na FpG - starzy czytelnicy już się przyzwyczaili (ja na ranking na PP2 już nawet nie zaglądam), a świeżynki zawsze trafią po linku do I ligi, który zwykle wstawiasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie największym bólem pozbywam się warunku zmiennych lokat. Jak wykazałem w jednym z artykułów fakt, że lokaty oferują zmienne oprocentowane wcale nie są mniej atrakcyjne od tych o stałych stawkach czego dowodem jest SK bank.
   Ludzie z dziwną zaciętością zwalczają lokaty zmienne i wolą gwarancję stałych 4% aniżeli lokatę na 6% z oprocentowaniem zmiennym która może spaść do np. 4,50%.
   Porównując obie zmienna jest o wiele ciekawsza tym bardziej im krótszy okres jej trwania dlatego moim zdaniem powinna być w rankingu, ale to moje zdanie a rankingu mają służyć czytelnikom a nie autorowi.

   Usuń
 3. Mnie w rankingu interesuje czy nie trzeba mieć płatnego konta, czyli czy nie ma "ukrytych kosztów" lokaty. Reszta mogła być jak była (w tym jednorazówki, bo może z jakiejś nie korzystałem i bym skorzystał.)

  Pozdrawiam
  TomL

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod powyższym. Ranking wyczyszczony z lokat o ukrytych kosztach byłby super. Przy czym za ukryty koszt uważam też konieczność poświęcania czasu na zakładanie konta, robienie co miesiąc przelewów, płacenie kartą...
   Natomiast zostawiłabym lokaty z górnym lub dolnym ograniczeniem kwotowym - wystarczy podać je obok - lub dla nowych - wystarczy zaznaczyć na czerwono i wszystko jest jasne na pierwszy rzut oka.
   Pozdrawiam,
   Kasia

   Usuń
 4. Pomyłka ranking 2013;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Nowa propozycja na moneyback od Getinka od dzisiaj - do przeanalizowania
  http://www.getinonline.pl/konta-bankowe/konto-tanie-zakupy.html

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie analizowana:)

   Usuń
  2. Ciekawa promocja, ale tylko dla nowych klientów Getinonline: "W Promocji może wziąć udział każda osoba fizyczna (dalej: „Uczestnik”), nieposiadająca w Czasie przystąpienia do
   Promocji rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w Banku". Punkt IV.1 Regulaminu promocji.

   Usuń
  3. "osoba fizyczna, nieposiadająca w Czasie przystąpienia do promocji ror w Banku" - można pobawić się w zamknięcie konta (miesiąc czasu) oraz otworzenie nowego w ramach promocji - ciekawe czy przejdzie? :)

   Usuń
 6. Mół i wodorosty. Nie będę dla 0.25p% poliso-lokaty zakładał (za te 30 zł więcej na 60tys! sic! nie chce mi się tych regulaminów nawet oglądać a co dopiero czytać i analizować).

  Tym bardziej zakładał konta dla 10-30zł więcej (mam już 11).

  A właśnie, kto ma to konto banku pocztowego do skasowania. Wprowadzają opłatę 5zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podam jeszcze źródło:
   http://www.pocztowy.pl/aktualnosci.html

   "Zmiana miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku

   Prowadzenie Pocztowego Konta Standard i Pocztowego Konta Nestor pozostanie bezpłatne dla Klientów, którzy już teraz posiadają kartę płatniczą wydaną do rachunku lub ją zamówią. Miesięczna opłata za prowadzenie kont, do których nie została wydana żadna karta płatnicza, od 1 września br. wyniesie 5 zł."

   Usuń
 7. No tak, ale Ci co mają w Pocztowym lokatę rentierską na 7% (były takie rok temu), to już konta ot tak nie zamkną. Nieładnie to Pocztowy wymyślił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym pomyślałem. Ale ta oferta była tak krótko w czasie gdy inne banki dawały 6-9% tyle, że właśnie na 2lata i R.

   Mają problem :)

   Usuń
 8. Ktos testowal lokate w Lions Banku? Proponuja ponoc 5,5% wiec wyglada atrakcyjnie na pierwszy rzut oka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...