środa, 24 lipca 2013

Zarabianie na zakładaniu oraz odnawianiu lokat


Jeżeli na gruncie lokat Wołomin jest bezsprzecznym liderem wśród SKOKów tak Getin przewodzi wśród  banków komercyjnych. W roku ubiegłym to właśnie oferty w tym banku były właśnie najczęściej komentowane na tym blogu.

W tym roku w dalszym ciągu lokaty w Getin wyróżniają się na tle innych. A od lipca lokaty mają tutaj dodatkowy atut - można na nich dodatkowo zarabiać i to nie tylko za ich zakładanie ale i odnowienie! To ciekawe nowum, które warto sobie omówić w osobnym wpisie.

Rzeczą która szczególnie może ucieszyć lokatowców jest fajny zapis nie ma ograniczeń co do ilości zakładanych lokat. Z tego prosty wniosek zamiast lokaty na 10.000 zł bardziej opłaci się założenie 10 lokat po 1.000 zł a więc jak za starych dobrych bezbelkowych czasów:) Przy czym uwaga założenie lokaty musi być znów z konta w Getin!.

Z tego powodu warto przyjrzeć się obecnej ofercie, która niestety uległa zmianie w ostatnich dniach. Oczywiście na niekorzyść więc może warto rozważyć nowy sposób na podreperowanie zysków?


Im dłużej tym gorzej Źródło: getinonline


Przede wszystkim warto odnotować zmianę oprocentowanie na lokatach długoterminowych. Jeszcze w drugiej połowie lipca mieliśmy tutaj 4,50% tak na lokacie dwu jak i trzyletniej. Od teraz obniżono stawkę o 0,20 pp.
 
Biorąc jednak pod uwagę premiowanie zakładania oraz odnawiania lokaty długoterminowe pozwolą raczej na jednorazowe skorzystanie z promocji. Za 2 czy 3 lata zapewne ta oferta przestanie obowiązywać zatem warto skupić się na jak najkrótszych depozytach, które będzie można jak najszybciej odnowić.

Niestety na chwilę obecna nie ma takich. Bumerang byłby najlepszym rozwiązaniem, niestety taka opcja odpada wymaga bowiem posiadania konta swobodnego a te nie premiuje zakładania lokat. 

Najkrótszym depozytem dostępnym jest lokata tradycyjna na okres 3 miesięcy. Niestety taka lokata da zaledwie 3,20% zysku co nie jest zbyt dużą stawką. Be Green da nam 3,50% ale na odnowienie będziemy musieli poczekać aż 6 miesięcy a więc w tym roku zarobimy na niej tyko jednorazowo.

Najlepszą opcją jest zatem poczekanie na jakąś dobrze oprocentowaną nową lokatę promocyjną w granicach 4% lub więcej na 3 miesiące i założenie maksymalnej ilości lokat, tak jak się to robiło za czasów bezbelkowych. Wówczas trzeba było policzyć optymalną kwotę na wejściu by zysk był zaokrąglany codziennie w górę dla naszej korzyści. Teraz nie trzeba tego robić, wystarczy zakładać każdą lokatę na minimalną kwotę czyli 1.000 zł.

Najlepiej byłoby gdyby takie konto miało w ofercie w Open, wówczas bowiem zysk z premii moglibyśmy podwoić. Rozważmy lokatę na 20.000 zł. W Getin dzieląc je na 10 lokat dostajemy dodatkowe 20 zł. Open wymaga tylko 500 zł na wejściu, więc tutaj wystarczyłoby założyć np 20 lokat na 500 zł i zgarnąć w sumie 40 zł.

Jak widać każdy musi sam rozważyć, czy warto posiadać konto skarbonkowe i zgarniać dodatkową premię za zakładanie lokat. Raczej nie warto robić tego dziś, ale przy kolejnych wyścigach malców, układaniu klocków czy strzelaniu z rewolweru może to być bardziej opłacalne.

Ciąg dalszy: Konto skarbonkowe czyli co jedzą świnki by przytyć

14 komentarzy:

 1. Ten artykuł byłby ciekawy i warty popełnienia 2,5 roku temu kiedy konto wchodziło do oferty. Teraz to stary odgrzewany kotlet.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze zakładam najniższe lokaty jeśli ilość jest nieograniczona. Przypuśćmy, że nowy komputer chciałbym zfinansować za posiadane już środki to zrywam 3lokaty i kupuję nie tracąc zysku z kikuset innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszne podejście. Wielu ludziom nie chce się dzielić ich na kawałki i zakładają je hurtowo, ale nigdy nie wiadomo kiedy się kasa przyda i w jakiej ilości.
   Chociażby na inne ciekawsze inwestycje...

   Usuń
  2. Hehe zdarzyło mi się podzielić 50tys na 50lokat, i żadnej nie zerwać, ale muszę powiedzieć, że czułem się pewniej mając pod ręką kasę na coś. Może gdy lokujemy duże środki to nie warto np. 200 tys można podzielić na 10 po 1tys a resztę po 10tys bo jednak założyć 200lokat trochę trwać może. Najgorzej mi się zakładało 10szt w AS, tyle klikania aż się spociłem wiedząc, że zysk zaokrągli się na moją niekorzyść. Szanuję swoją kasę by poświęcić jej nawet kilka godzin. Nigdy nie wiadomo czy konkurencja nie wyskoczy z lepszą ofertą a zerwanie może się opłacać.

   Usuń
  3. Swego czasu zakładałem 547 lokat bodajże po 512,47 PLN w openonline i zajęło mi to kilka minut :)

   Usuń
  4. To fizycznie nie możliwe, muszą mieć taką opcje zbiorczą ;) Pamiętam te piękne czasy zaokrąglania grosza w górę :P Zrób to w takim AS a ręka Ci odpadnie :D

   Usuń
  5. Możliwe, wystarczy np; dodatek do firefoxa nagrywający czynność i uruchomiony w pętli.

   Usuń
  6. Jak się nazywa taki dodatek?

   Usuń
  7. Nie używałem czegoś takiego w Firefoxie, ale porponuję szukać pod hasłem "macro". W Chrome widzę, że jest wtyczka do tego celu pod nazwą "iMacros"

   Usuń
  8. Można nagrać ruchy myszy ale to dalej fizycznie nie możliwe. Bank to nie Windows, raz się założy w 2s innym razem może być jakiś błąd albo lag 5minutowy strony banku i cała pętla może narobić więcej problemu niż zysku (potem się doliczaj co się stało). Teoria swoje, a życie swoje. Nie raz zakładałem lokaty i rożnie to może być, jedna się założy inna wisi i nic nie poradzisz...

   Usuń
 3. No to w Skok Wołomin też lokaty idą w dół :( oprocentowanie już w większości tylko zmienne może jakiś mały artykuł na ten temat ? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie za bardzo kumam o co chodzi z przewaga wielu lokat po 1000 nad jedna z 10000? Jezeli jest 3.5% zwrotu to w obu sytuacjach wyjdzie po tyle samo. No chyba ze jest mozliwosc przelewania tych 10 tys do kazdej z nich na moment przed kapitalizacja odsetek, dobrze rozumiem? Czyli jest 3.5% z 10 tys x 10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli za każdą lokatę bank płaci złotówkę to jak założysz ich 10 to masz dychę za darmo.
   Kto założy lokatę w Lion's bank musi przynieść minimum 100.000 zł ale po co skoro tutaj założy 100 lokat i ma stówę za darmo na start?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...