czwartek, 14 listopada 2013

Bank pocztowy wraca z ciekawą ofertą lokaty


Omówione wczoraj obligacje skarbu państwa są jednym z największych dziwów świata finansów na poziomie podstawowym. Oferują mniejszy zysk i mniejszą gwarancję niż topowe lokaty a mimo to cieszą się niesłabnącą popularnością.

Chwila namysłu daje odpowiedź dlaczego tak się dzieje. W końcu sprzedaje je PKO a więc bank gdzie oprocentowanie lokat jest zbliżone do granic absurdu. Z jednej strony dzieciom oferuje się atrakcyjne konto na 4,50%, a z drugiej dla dorosłych mamy np. lokatę kwartalną oprocentowaną na 1,20% i to dla... nowych środków!

Co więcej mamy tutaj wielką siłę tradycji a w takim układzie obligacje obiecujące zysk rzędu 3,04% może się wydawać dobry. Tutaj jednak traktujemy je tylko jako ciekawostkę a zarazem przestrogę by trzymać się od nich z daleka a w zamian przyjrzymy się ciekawszym ofertom bankowym.

Spośród banków oferujących magiczną od niedawna cyfrę 4 pojawił się znów Bank Pocztowy. I co więcej można go spokojnie porównać do wczorajszej Listopadowej 13-tki gdyż od niedawna ma w ofercie lokaty progresywne.

Ale tutaj oprocentowanie nie zaczyna się od 1% jak w przypadku obligacji skarbu państwa, ale od 2%. Co więcej najniższe oprocentowanie nie trwa aż 5 miesięcy ale tylko 3 i rośnie co kwartał, tak jak to widzimy na poniższej prezentacji.

Po uśrednieniu 4% Źródło: pocztowy.pl

Co prawda ostatecznie lokata zatrzymuje się na 7%, ale po drodze zatrzymuje się na 6%, 5,50%, 5,00% dzięki czemu po uśrednieniu wynik z lokaty jest wyższy. W sumie cierpliwi za wytrzymanie 3 lat współpracy z bankiem pocztowym zarobią na koniec 4% czyli o prawie cały punkt procentowy więcej niż posiadacze obligacji państwowych.

Mało tego, odsetki wypłacane są co miesiąc na rachunek! A więc mamy tutaj do czynienia z kombinacją lokaty progresywnej z rentierską. A to powoduje, że realne oprocentowanie tej lokaty jest nieco wyższe przy kapitalizacji odsetek, czyli jeśli założyć reinwestycję odsetek, przykładowo na koncie oszczędnościowym. 

W związku z taką konstrukcją lokaty musimy oczywiście posiadać konto w banku pocztowym. Do wyboru mamy dwa takie konta: Standard lub Nestor. Minimalna kwota do zdeponowania to zaledwie 500 zł czyli połowę mniej od przyjętego standardu. 

W ofercie pocztowy ma także lokaty o krótszym okresie deponowania, ale tam mamy już zysk niższy od minimum bloga. Dwulatka przykładowo po uśrednieniu da już tylko 3,81% a pozostałe już zdecydowanie mniej, więc nie będziemy ich tutaj omawiać.

8 komentarzy:

 1. Karta w pocztowym kosztuje 5 zł mies. Konto bez karty też kosztuje 5 zł. Żeby opłaty uniknąć trzeba zrobić transakcje kartą na 300 zł. mies. Kto tych warunków nie spełni to od zysku z lokaty musi odjąć 180 zł. w ciągu 3 lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za 2-3 lata owe 4% może być już w "dolnej strefie stanów średnich". Wg stanu na dzisiaj, patrząc na perspektywy inflacyjne, nie założyłbym lokaty na dłużej niż rok.

  OdpowiedzUsuń
 3. wejście w 4% na 3-lata to zabójstwo dla kapitału! nie dajcie się zwieść ... lepiej zastosować kombinację 3% na RO/ ewentualnie SKOK na krótkie terminy a resztę dociągnąć cash-backa'ami póki się da :) ... na chwilę obecną rynek sprzyja a do tego ten blog otwiera wiele możliwości :)

  polcan --> za twoim przykładem stworzyłem całkiem sprawną n-pasmówkę (8x cashback + konta do cash-flow + konta otwierane tylko dla zysków z promocji) ... w sumie z żoną to już będzie z 15 rachunków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ostatnie artykuły o lokatach są trochę na siłę ale wina tego, że uporczywie trzymamy się tutaj minimum bloga na poziomie 4% a takich ofert nie znajdziesz jedynie na 3 latkach.

   A co do rachunków to na pewno warto. Trochę jest z tym roboty na początku ale potem wszystko chodzi ładnie. Pojawia się jednak problem z samymi zakupami. Od października kupuję więcej niż potrzebuję właśnie z powodu zbytniej ilości kont (blisko 20) i zauważyłem, że wpadłem we własne sidła i obecnie przebudowuję swoją n-pasmówkę.

   Co do możliwości to o wiele więcej ich oferuje mój drugi blog PP2. Jest nieco bardziej hardcorowy ale do przejścia praktycznie dla każdego.

   Usuń
 4. ja póki co jeszcze całość ogarniam ... ale przyznam że 20 ROR robi wrażenie :)
  PP2 również czytam ... byłem już bliski przejścia ze SKOK w obligacje ...ale GANT i kilka mniejszych fuck'upów na rynku obligacji, na chwilę mnie zniechęciło :(
  zresztą nigdy nie byłem zwolennikiem zaczepiania się z kapitałem dłużej niż na 12 mc-y :)

  co do lokat bankowych ... niewielki ruch na rynku absolutnie nie wiąże się z brakiem płynności sektorowej relacja (kredyty/ depozyty) ... kilku graczy przygotowuje się do zakupu BGŹ i stąd troszkę lepiej kwotuje ... do końca 2014 rynek będzie stabilny i najlepsze oferty będą oscylować w granicach 3,5%-4% :(
  wiem ... bo siedzę w branży, pisząc nieskromnie ... również kreuje ten rynek :)

  polcan --> co sądzisz o pożyczkach społecznościowych? obecnie rozwijam autorski model scoringowy, który chciałbym intensywniej wykorzystać do tych celów ... początki są obiecujące >10% netto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry Pan, pani.

  Most finansowe pożyczki spółka otworzyła możliwość dla wszystkich klientów, którzy są poważnie potrzebują pomocy finansowej, oferta pożyczki na niskim oprocentowaniu 3% rozwiązać Twój problem i uzyskać firmy. zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: info.bridgesoffer@gmail.com dla
  Więcej informacji.

  Imię i nazwisko:
  adres:
  Kraj:
  seks:
  kwota:
  czas trwania:
  Tel:
  Zawód:

  Dziękuję i Bóg błogosławi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dotyczy sinior 15 listopada 2013 00:20. Polcan, spamuj takie badziewie.

   Usuń
  2. Spamuję jak najbardziej. Powyższy pseudokomentarz to tylko ilustracja dla osób które proszą by włączyć automatyczne przekierowanie komentarzy. O takich natrętnych dziwakach pisałem w artykule niżej
   http://polakcan.blogspot.com/2012/12/jestem-barrister-z-oferte-kturej.html

   jako przestroga dla naiwnych.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...