czwartek, 28 listopada 2013

Nowe stawki eLokat czyli SK publikuje historię wprowadzanych zmian


Omawiane wczoraj dwie sztandarowe lokaty w SK bank nie wyczerpują wszystkich zmian jakie zaszły tutaj w tym tygodniu. Banki mają to do siebie, że zmiany lubią wprowadzać hurtowo. Nie jest tak, że zmianie ulegają jedna, dwie lokaty. Jak ciąć to porządnie.

Nie inaczej jest tym razem. Po nóż poszły także udziwnione lokaty typu dla nowożeńców jak również swego czasu popularna eLokata24. Jak mówi sama nazwa to lokaty, które można zakładać poprzez internet gdyż prefix 'e-' oznacza tutaj elektroniczna.

A więc w nadchodzącym ostatnim miesiącu tego roku w pierwszej lidze nastąpią znów zmiany i znów na minus. W efekcie cały rok 2013 można uznać za totalną porażkę lokat, które teoretycznie od połowy roku powinny stać w miejscu a tymczasem bawią się z niedźwiedziami. Jakie ofiary mamy tym razem?

Najnowsza oferta eLokat, na których minimalny wkład to 3000 zł, wygląda następująco:
6 miesięcy - 3,80%
12 miesięcy - 4,50%
13 miesięcy - 4,00%

A więc półroczna spada do drugiej ligi, a 13 miesięczna ociera się już o dolny próg. Na uwagę teoretycznie zasługuje roczna, ale niestety zarezerwowana ona jest dla nowożeńców, którzy aby założyć lokatę muszą podać numer aktu małżeństwa

Wystarczy w tym przypadku przesłać skan odpisu skróconego aktu małżeństwa. Ważne jest by ślub odbył się nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożenie wniosku o eLokatę12.
Wątpię by lokata ta cieszyła się popularnością, ale bank uporczywie lansuje pary zmieniające stan cywilny, co jest swoistym ewenementem na rynku.

Spójrzmy na skalę spadków, która zmienia się w zależności od oprocentowania. Półroczna spadła o 0,20pp,  13 miesięczna nieco bardziej bo o 0,25pp natomiast najbardziej poszkodowano nowożeńców, którym obniżono stawkę o całe 0,50 pp.


Podgląd zmian wprowadzanych na eLokacie Źródło: skbank

Ciekawostką jest fakt, że SK bank sam opublikował... historię zmian. To powinno być bardzo cenne źródło informacji dla osób, niepokojących się lokatami o oprocentowaniu zmiennym. Nie musimy przeglądać wszystkich wpisów na tym blogu ani śledzić rankingów w kolejnych miesiącach. Teraz mamy wszystko jak na dłoni i tak.
 


Dzięki opublikowanej historii zmian osoby zainteresowane jak często zmieniają się lokaty z oprocentowane zmiennym, mają wreszcie wizualny podgląd w skalę spadków w jednym z lepszych banków na polskim rynku. 

Być może w przyszłości gdy inflacja będzie znów szaleć a cykl koniunkturalny się odwróci zobaczymy podobną historię z rosnącymi stawkami na lokatach. Pytanie kiedy to nastąpi... Nie sądzę jednak, żeby skala wzrostów była chociaż w połowie równa skali spadków w okresie krótszym  niż jeden rok.


3 komentarze:

 1. @polcan

  Jestem klientem SK Banku od ponad roku, ale wobec coraz niższego oprocentowania jakie oferuje oraz gwarancji BFG dla Skoków zaczynam coraz przychylniej patrzeć w ich stronę...czy zamierzasz napisać jakiś artykuł jak wygląda zakładanie lokat w Skokach po otrzymaniu przez nie gwarancji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo łatwo się zakłada...opcja przez neta Skok Wołomin:
   -piszesz do nich emaila (dostępny na ich stronie)
   -przysyłają Ci papiery/wnioski wypełniasz je i odsyłasz
   -robisz przelew składki członkowskiej na wskazane przez nich konto
   -oni potwierdzają że jesteś już członkiem SKOKU i podają nr konta/ nr Twojego ROR-u (jeżeli sobie taki życzysz) wtedy przelewasz pienążki na ich konto/ Twój ROR
   -piszesz emaila z dyspozycją jaką lokatę mają założyć
   - prosto szybko i na temat- żałuję że nie zdecydowałem się wcześniej np przed 28 października kiedy dosyć poważnie poucinali lokaty:)
   Andreoz

   Usuń
 2. W SK bank historia zmian na lokacie jest od samego początku e-lokaty. Dobrze że dla trwających lokat już nie obniżają oprocentowania, tylko dla nowych.
  Z dzisiejszej perwspektywy mogłem darować sobie SK bank i od razu rozgościć się w skoku wołomin.... trochę szkoda

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...