piątek, 1 listopada 2013

Lokaty rentierskie w SKOK Wołomin wciąż powyżej 6%


We wtorek omówiliśmy szczegółowo nową ofertę lokat w popularnym SKOK Wołomin. Spadki są dość znaczne ale nie oznaczają one, że mamy od razu skreślać ulubioną Kasę większości Polaków. 

Wciąż oferta jest lepsza od banków komercyjnych, tylko różnica nie jest już tak wybitna. Niektóre lokaty zaczynają już spadać poniżej 4% a jak widzieliśmy w dwóch ostatnich wpisach 4% jest dostępne obecnie tak na długi termin w SBR czy na krótki w Getin.

Na koniec tygodnia zostawiłem jednak coś co poprawia humor - lokaty rentierskie w SKOK Wołomin. Tutaj jest dalej bardzo przyjemnie bowiem wszystkie lokaty czy to na rok, dwa czy trzy nie schodzą poniżej starego dobrego minimum FpG czyli 6%.

W ostatnim artykule na temat lokat rentierskich w wołomińskiej kasie zwróciłem uwagę na bardzo nietypową rzecz. Oprocentowanie tych lokat było jednakowe bez względu na okres deponowania. Różnica była jedynie w przypadku częstotliwości wypłat odsetek czyli kapitalizacji miesięcznej lub kwartalnej.
 
Nowe stawki wciąż powyżej 6% Źródło: skok.wolomin


Jak widzimy wyżej tym razem po wprowadzeniu zmian mamy różne stawki tak dla różnych okresów jak i dla częstotliwości odsetek. I nie ma tutaj żadnych anomalii, czyli im dłuższy okres deponowania i rzadziej wypłacamy odsetki tym więcej  możemy na tym zyskać.

Porównując je z poprzednimi stawkami widzimy spadki od 0,50 pp do 0,30 pp. Ale i tak bariera psychologiczna została zachowana. W SK bank lokaty rentierskie z oprocentowaniem na 6% mamy tylko na okres 3 letni, co widzieliśmy tutaj. Krótsze okresy są już gorzej oprocentowane.

Lokaty rentierskie w SKOKu mają jednak jedną zasadniczą wadę, pomijając już fakt zmiennego oprocentowania. Nie dotyczy ona osób, które mają dostęp do placówek, tylko tych, którzy korzystają z maili oraz poczty do kontaktu. SKOK w Wołominie dalej bowiem nie ma oddziałów w Polsce północno zachodniej oraz południowo zachodniej.

Problem dotyczy samej konstrukcji tego typu depozytów. Lokaty rentierskie z definicji wypłacają odsetki co miesiąc lub co kwartał. Ale wypłata tych odsetek nie jest darmowa, gdyż przelewy są płatne. Osoby korzystające z placówek mogą zrobić to darmowo, ale osoby korzystające z usług na odległość muszą każdorazowo ponosić dodatkowe koszta.

Ale różnica jaka dzieli lokaty rentierskie od lokat w zwykłych bankach jest na tyle duża, że i tak opłaca się je założyć i wybrać kwartalny okres wypłat. Nawet wybierając najlepsze lokaty bankowe mamy tam praktycznie ponad 2pp mniej. Przy większych kwotach daje to już dużą różnicę na korzyść SKOKu Wołomin.

Podsumowując lokaty rentierskie przypominają w dalszym ciągu o różnicy jaka dzieli SKOK Wołomin od 'reszty świata'. Rozbieżność wciąż jest znaczna i jeśli SKOK Wołomin dotrwa z taką ofertą do 29 listopada, gdy zostanie objęty gwarancjami BFG, może przeżywać prawdziwe oblężenie nowych klientów spragnionych wyższego zysku niż obecnie oferują banki komercyjne.

23 komentarze:

 1. http://www.getinbank.pl/files/documents/regulamin_promocji_karta_debetowa_dla_kierowcw_31.10.13.pdf "Punkt odniesienia" to już 4,95 zł a nie 3,95 zł.

  OdpowiedzUsuń
 2. polcan -->
  dobrze rozumiem?,
  czy przy 3 m-cznej kapitalizacji, lokatę rentierską 12M mogę potraktować np. jako 3 m-czny depozyt?
  zrywam ją np. po 3 m-cach nie tracąc odsetek (bo te się kapitalizują i wpadają na ROR w SKOK) a ja wypłacam kapitał.
  Czy jest może jakaś kara np. pobierana z kapitału przy zerwaniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest pobierana kara. Jeśli zamkniesz ją po kwartale czyli:
   "przed upływem okresu umownego Posiadaczowi przysługują odsetki w wysokości 10 % odsetek naliczonych do dnia podjęcia lokaty pomniejszonych o należny podatek"

   Zajrzyj sobie tutaj na sekcję Zamknięcie lokaty
   http://skok.wolomin.pl/23/Artukuly/Lokaty_rentierskie

   Myślałem o założeniu rentierskiej ale jak pomyślałem o płaceniu za przelewy, karach za zerwanie oraz o niepotrzebnym BFG zmieniłem zdanie i założyłem lokatę kwartalną na 6%.

   Jeśli jednak ktoś lubi BFG i potrzebny mu jest do szczęścia ten twór, ma dobrą propozycję, której nie znajdzie w innych bankach.

   Usuń
  2. polcan --> dziękuję :)
   właśnie skończyła mi się lokata w Getin, jedyna jaką można u nich założyć (na dobry początek) i myślę co dalej, kwota nikczemna więc lokata rentierska nie ma sensu.
   Tak na marginesie, sparwdzcie koledzy swoje lokaty w GetinOnline, bo przy zmianie layoutu, nagle z lokat nieodnawialnych zrobiły się odnawialne :(

   Usuń
  3. Ja zakładałem kilka lokat w Getinonline i to także przed zmianą layoutu i zawsze lokata kończąca się ... widniała jako jakaś standardowa z ubogim oprocentwaniem, którą zresztą zaraz na początku jej życia zrywałem. Także tak jest w Getinbanku od dawna. I chyba z każdą lokatą, przynajmniej tak było ze wszystkimi jakie zakładałem.

   Usuń
 3. Polcan, czy mógłbyś zrobić zestawienie historii spadku oprocentowania lokaty rentierskiej w Wołominie? Chciałbym w to wejść, ale trochę się obawiam, że bardzo obniżą... Mogliby zrobic tu mechanizm WIBOR + x% i byłoby git. Czy BFG w SKOKach będzie obejmować również lokaty założone przed 29XI2013?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba po prostu poszukać na tym blogu odpowiednich wpisów. Wpisz sobie w wyszukiwarce blogowej lokaty rentierskie Wołomin i dostaniesz co trzeba.

   Kolejny raz powtarzam, że nic co jest związane z BFG nie ma dla mnie znaczenia. Wołomin sam w sobie jest firmą, która nie potrzebuje takich nieproszonych gości i wielka szkoda, że od tego miesiąca będzie tutaj BFG.

   Usuń
 4. [...]"założyłem lokatę kwartalną na 6%."
  A którą dokładnie bo nie widzę takiej oferty. Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było 18 października. Wówczas jeszcze obowiązywały stare stawki, więc kolejny raz zdążyłem założyć przed obniżką, już trzeci raz z rzędu:)

   Usuń
 5. Oj tną te procenty a stopy RPP od wielu miesięcy bz.
  Banksterzy... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do kart paliwowej z getinu to 4,95 jako kwotę bazową maja osoby, które założą konto po 1 listopadzie. A co do osób do 31 października jest bez zmian. I będzie dajek wpadać około 60 zł co miesiąc:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Polcan - czy zauważyłeś dopiski pod lokatami "Oferta dla członków, którzy uzyskają Członkostwo w Kasie do dnia 31 października 2013 r. włącznie". Może w ten sposób (wg mnie rozsądny z punktu widzenia skoku) chcą się zabezpieczyć przed zalaniem kasą i nadpłynnością po objęciu nadzorem KNF. Być może w standardzie będą w ofercie różne poziomy oprocentowania dla tych co byli "mimo wszystko" i się nie bali zaufać pomimo braku gwarancji KNF i dla tych co przyjdą później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O faktycznie, nie zauważyłem. Może być ciekawie:)

   Usuń
  2. Nie jestem pewien czy ten dopisek był.Zauważ, że nie ma go w przypadku lokat rentierskich, tylko w przypadku lokat zwykłych.

   Usuń
 8. Troszkę nie na temat ale ING znów rozdaje kasę.

  Otwórz konto przez Internet, skorzystaj z promocji i odbierz 100 zł

  Wystarczy że do 31.11.2013 r. otworzysz konto przez Internet, do 15.01.2014 r. wydasz kartą do konta kwotę min. 500 zł i będziesz posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej ING BankOnLine oraz kartę do konta do 14.02.2014 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie na temat ale za to konkretnie. Dzięki za namiary. Szczegóły otwierania i zamykania niżej
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/11/ing-rozdaje-100-z-za-zaozenie-konta.html

   Usuń
 9. lokaty założone przed 29 listopada nie będą gwarantowane, na ten dzień będzie liczone saldo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarantowane beda WSZYSTKIE srodki jakie beda znajdowaly sie w SKOK'ach od 29.11.2013.
   Nie ma tu znaczenia czy srodki wplynely do SKOK po 29'ym, czy tez byly tam juz od dluzszego czasu (nawet od lat).

   Usuń
  2. Potwierdzam o gwarancji. Stosowne pismo w połowie września wystosowałem do Dyrektora Departamentu Gwarantowania Depozytów BFG.
   Dla mnie czyli wielomiesięcznego klienta SW jest jednak małe, duże ale...

   Usuń
 10. skąd takie rewelacje? z ustawy to nie wynika!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta zakładać Lokaty rentierskie w SKOKach i obudzić się kiedyś jak koleś na Cyprze jako dziad bez kapitału i jedynego dochodu...

  OdpowiedzUsuń
 12. Większość Skoków ma już podobną ofertę na depozytach co banki (niektóre kasy nawet gorszą...) teraz w szybkim tempie dołączają Wołomin i Kasa Polska - w Kasie Polskiej to prawdziwa rzeź oprocentowania.... Skok Arka też już słabo... bardzo blado to wygląda... i jeszcze te koszty na wejściu, czar pryska...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było wiadome odkąd swoje łapy po kasę wyciągnął polski Rothschild czyli BFG.

   Czy ktoś się łudził, że będzie inaczej?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...