piątek, 15 listopada 2013

Obligacje PKN Orlen serii D wyznaczają nową granicę między lokatami a obligacjami


Wyłapane w internecie lokaty oferujące minimum 4% coraz trudniej znaleźć. Można je wręcz policzyć na palcach jednej ręki: Getin w obu wersjach, Bank Pocztowy, BZ WBK, oferują czwórkę. Ale ciągle przebija je oferta w Credit Agricole, gdzie 4,25% jest gwarantowane dla lokaty na 3 lata.

Nie łudźmy się. To lokatowe ostatki i raczej nie ma co liczyć na większe stawki. Za to w listopadzie namnożyło się ofert obligacji. Coraz więcej osób przekonuje się, że to o wiele lepszy sposób na pomnażanie kapitału. Zresztą co tu dużo mówić, kto raz zobaczy jak to funkcjonuje raczej nie będzie chciał wrócić do lokat.

O obligacjach skarbu państwa pisałem dwa dni temu i jak zobaczyliśmy szkoda nimi sobie zaprzątać głowę. Jedyne godne uwagi to obligacje korporacyjne. Coraz częściej ten temat gości tutaj ale z zastrzeżeniem, że tutaj są tylko pewniaki, które nie potrzebują gwarancji BFG. Są nimi z pewnością obligacje największej polskiej firmy czyli Orlen.

O papierach Orlenu pisałem już w artykule Fenomen obligacji Orlen. W świecie obligacji panuje reguła im solidniejsza firma, tym mniejszy zysk. Nic dziwnego aby się sprzedać firma potrzebuje jakiegoś silnego atutu. Tym atutem mogą być różne czynniki: zabezpieczenie, notowanie na Catalyst, najczęściej jednak oferuje się wysokie oprocentowanie.

Najgorzej oprocentowane ale najpewniejsze Źródło: orlen


Orlen nie musi się wysilać. Każdy zna firmę, która przoduje wśród firm o najwyższych dochodach w Polsce. A więc może sobie pozwolić na zaoferowanie małego zysku zbliżonego do lokat.

Najnowsza oferta lokat ma następujące parametry:
Okres: 4 lata
Oprocentowanie: WIBOR6M + 1,30%
Wypłata odsetek: co pół roku
Wartość jednej obligacji: 100 zł (codziennie drożeje o jeden grosz)
Zapisy: do 21 listopada 2013
Rating obligacji: A- (Fitch) 
Zabezpieczenie: brak
Wartość: 100 milionów zł

Co tu dużo mówić oferta jest kiepska. Obecnie mamy serię D i oferuje ona jeszcze niższe oprocentowanie od poprzednich. Serie A i B dawały 1,5% powyżej WIBOR, kolejna seria C dodawała 1,40%, teraz mamy już tylko 1,30% czyli stawki bliskie lokatom opartym o wibor.

Półroczny WIBOR  wynosi obecnie 2,70% a więc obligacje dają zarobić zaledwie 4% mamy zatem dobrze zarysowaną granicę między najlepszymi lokatami i najgorzej oprocentowanymi obligacjami. Skarbówek bowiem nie bierzemy tutaj wcale pod uwagę, gdyż po prostu na nie nie zasługują.

Obligacje Orlenu posiadają oczywiście rating na bardzo wysokim poziomie A-. I trudno się temu  dziwić, to przecież najbogatsza firma w Polsce co widać w rankingu tutaj i pewnie dlatego obligacje te rozchodzą się jak świeże bułeczki. Poprzednie emisje zostały wykupione w mig i zapewne tak będzie z czwartą serią.

To oferta raczej dla zwolenników BFG, którzy wszystko muszą mieć pewne i gwarantowane przez best of the best. Sęk w tym, że za te gwarancje nie ma co liczyć na dobry zysk. Ciekawsze wydają się obligacje Getin, które chociaż trwają dłużej to przynajmniej oferują 3% ponad WIBOR, ale też nie są jakoś szczególnie godne polecenia.

W chwili obecnej są w ofercie trzy dobre obligacje, które oferują bardzo dobry zysk i pisałem o nich niedawno na blogu Arkana Obligacji. W przyszłym tygodniu na PP2 pojawi się nowa, czwarta przedpremierowa oferta firmy z branży windykacyjnej. 

Podsumowując nie ma się co martwić beznadziejnym oprocentowaniem lokat. Mamy wysyp ofert  alternatywnych od roku po siedem lat, i dotyczą one tak
 • ofert publicznych: Orlen (4%) oraz Getin (5,70%) 
 • ofert prywatnych: branże finansowa, informatyczna, windykacyjna (zysk jak zwykle oscyluje wokół 10%)
A to już oprocentowanie do którego zdążyliśmy od dłuższego przywyknąć. I to od nas zależy, które papiery wybierzemy do naszego portfela.

9 komentarzy:

 1. Witam, nic nie wiem o obligacjach. Czy mogę prosić o szczegółowe informacje ile zarobię po zainwestowaniu 1000 zl. Na ile m-cy wkłada się te pieniądze (najkrócej i najdłużej)???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za marny 1tys zł to kup sobie telefon i poszukaj pracy.

   Usuń
  2. To zależy. 1000 zł zdarza się niezmiernie rzadko i praktycznie takie oferty można policzyć na palcach w ciągu roku.

   Do wyjątków należy między innymi opisywany dziś Orlen, gdzie zarobisz tylko 4%, z drugiej strony w maju była oferta gdzie za 1000 zł można było kupić obligacje oprocentowane aż na 15% i co tu dużo skusiłem się na nie, ale tutaj ryzyko jest już bardzo duże.

   A ile zarobisz? Tak jak na lokacie, tutaj nie ma ukrytych kosztów więc zarabiasz tyle ile masz na umowie.

   A skoro nie wiesz nic o obligacjach to zapraszam na blog Arkana Obligacji, zakładka Obligacje na niniejszym blogu.

   Usuń
  3. Właśnie złożyłem wniosek,.

   Usuń
  4. Niech mi ktoś wytłumaczy jaki jest argument za zakupem obligacji oprocentowanych na 4% i nie mających żadnego zabezpieczenia gdy na rynku można spokojnie znaleźć lokaty dające takie samo oprocentowanie i z gwarancją BFG??? Wiedza ludzi w zakresie oszczędzania/inwestowania w Polsce jest naprawdę przerażająco niska... Ehhh.

   Usuń
  5. wyobraź sobie że masz do zainwestowania 5 mln PLN i pomyśl ile jest warte teraz Twoje zabezpieczenie BFG :)

   zresztą BFG to tylko sztuczny zapis, coś jak ZUS o potędze/ lub marności BFG przekonamy się dopiero wtedy gdy upadnie choćby jeden mały Bank :)

   Usuń
  6. A co za problem znaleźć kilkanaście banków? Nadal popieram poprzednika, iż wybieranie obligacji na 4% na 4lata jest bez sensu. Jeszcze te głupie uśmieszki, że BGF nic nie znaczy, a potem będzie poker face, i szum w mediach, że się nie wiedziało. Lepiej mieć złudzenie na możliwość odzyskania kasy niż nie mieć go w cale.

   Usuń
  7. a dlaczego masz trzymać te obligacje aż 4 lata? przecież są notowane i możesz je sprzedać w każdym momencie ...

   Usuń
 2. PBS Ciechanów 4,22% na rok,oprocentowanie stałe,minimalna kwota 5tys.zł.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...