poniedziałek, 11 listopada 2013

Lokata aktywna na 6% w nowej wersji


Najnowszy ranking lokat pokazuje sprawę jasno. Lokaty do 4% to promocje bankowe, na które trzeba zapolować. Powyżej 4% są tylko lokaty z haczykami czyli takie, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków.

Oczywiście odpadają z marszu wszelakie kombinacje lokaty z funduszem, których pojawia się coraz więcej, czy lokaty strukturyzowanej. Banki lubią łapać naiwnych na takie mariaże a nawet podczepiają swoje stare dobre lokaty pod coś takiego, licząc na zagapienie klientów.

Na blogu przyjmujemy, że godne rozważań są tylko lokaty spełniające warunek typu założenie konta czy wykonanie płatności kartą. To w miarę bezbolesne warunki, które można zaakceptować. Przykładem jest najnowsza propozycja mBanku na lokacie Ona i On gdzie mamy 5,50%. Nieco więcej oferuje znów Toyota, ale przy nieco innych warunkach.

Przypomnę, że doskonałą Lokatę na Dzień Dobry po 4 miesiącach Toyota zastąpiła lokatą dla aktywnych, którą oferowano na pół roku. Niestety warunki były zbyt wygórowane by zaktywizować posiadaczy dawnej lokaty na dzień dobry, w efekcie czego warto było zamknąć konto w tym banku.

Źródło: toyotabank


Obecnie mamy w ofercie nową lokatę aktywną, do której podczepiono kartę kredytową. Karta kredytowa zawsze się przyda, pozwala optymalizować wydatki i żyć darmowo na kredyt na koszt banku, jeśli trzymamy się darmowego okresu grace period, trwającego zwykle w granicach 51-58 dni.

Jakie zatem warunki czekają nas tym razem? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tym razem jest to oferta tylko dla nowych klientów, czyli ci co skorzystali z Lokaty na Dzień Dobry i inni którzy zetknęli się wcześniej z Toyotą, są już na skreślonej pozycji.

Kto jest dla banku nowicjuszem ma do wyboru 4 karty kredytowe:
 • Black Pearl o Numerze BIN: 422204
 • Ice Rose o Numerze BIN: 422204
 • Double Gold o Numerze BIN:434935
 • Toyota More o Numerze BIN:42220
Wybraną kartą należy dokonać minimum 3 transakcje, czyli może być ich dowolna ilość, ale najmniej to trzy, tak by łączna kwota płatności była minimum 300 zł. Dodatkowo nie karta nie może mieć zaległości w spłacie lub niedozwolonego zadłużenia. Co się dzieje w takim przypadku dziś na PP2.

A więc warunki są właściwie banalne, ale jest tutaj bardzo brzydki haczyk. Płatność na 300 zł musi być dokonywana co miesiąc a nie tyko jednorazowo! I dopiero w przypadku zaksięgowania takiej kwoty na rachunku karty kredytowej, klientowi przysługuje prawo do premii czyli w tym przypadku do odsetek w wysokości 6%.

W sumie mamy sześć takich premii, a więc stąd wiemy, że jest to lokata na okres pół roku. Trudno o bardziej zawoalowany sposób ukrycia terminu trwania lokaty:) Informacji o czasie trwania nie ma nigdzie, i trochę czasu zajęło to odkrycie. Jest to jednak kopia dawnej lokaty dla aktywnych, więc czego tu się spodziewać?

Warto przypomnieć, że więcej daje zarobić karta kredytowa w Citi Handlowym. Tam za jednorazową płatność w wysokości 300 zł dostaniemy premię w postaci aż 200 zł, natomiast Toyota da tylko 6% na lokacie, a więc każe zamrażać środki, a rzeczywistym zyskiem nie jest 6% a nadwyżka ponad to co mamy obecnie czyli np 4% w Meritum.  W efekcie nasz realny zysk to zaledwie 2-3 punkty procentowe.

Lokata posiada na wejściu minimum typowe dla Toyoty czyli 5.000 zł. I jak zwykle mamy do wyboru 3 takie lokaty czyli łącznie 15.000 zł. Okres trwania to pół roku, a więc mamy znów powtórkę z rozrywki. Szczegółowy regulamin tej promocji jest do wglądu tutaj.

Jeden z czytelników napisał do mnie maila z którego wynika, że wcale nie tak łatwo jest dostać tę lokatę.
Wniosek o kartę kredytową jak i konto w Toyota bank złożyłem telefonicznie, w taki sam sposób uzyskałem odpowiedź odmowną od banku. W sumie to zapomniałem zapytać jakie były powody odmownej decyzji. 
Promocja potrwa do końca tego roku chociaż bank zastrzega sobie prawo do wydłużenia tej dla zagorzałych lokatofanów ciekawej oferty. Z drugiej strony należy pamiętać, że lokata wymaga używania karty kredytowej, która może być tak zbawienna jak i przeklęta. 

O mniej znanych konsekwencjach stosowania karty kredytowej dziś na PP2. Co się stanie przykładowo jeśli nie wpłacimy minimalnej kwoty, czy też dlaczego przelew z innego banku na rachunek karty kredytowej wysłany rano nie dochodzi ani po południu ani wieczorem. Odpowiedzi niżej.

Ciąg dalszy: Ciemne strony karty kredytowej czyli kiedy zysk staje się przekleństwem

5 komentarzy:

 1. Może byś ... sprawdził u dziadka jaka jest oferta NFC i opisał to na blogu. Przewijając "SPECJALNE OFERTY BANKÓW DLA KLIENTÓW MyWallet" widzimy iż ostatni bank to Noble. Niby warunki są ustalane indywidualnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NFC to jakiś martwy temat, ilekroć coś opiszę o tym to cisza. Zaczynam się powoli gubić w preferencjach czytelników. Spodziewałem się dziś ogromnej ilości komentarzy do tego artykułu, w końcu oferta jest jedną z najciekawszych obecnie na rynku, a tu nic.

   Co do dziadka, to tutaj godne uwagi są tyko obligacje, chociaż z nimi jest podobnie. Oferta bije na głowę jakąkolwiek lokatę na rynku, a tu zero komentarzy. Jutro kolejny test:)

   A tymczasem gdy opiszę marną lokatę idealną, gdzie odsetki wypłacane są z dużym opóźnieniem, to komentarzy aż nadto.

   Usuń
 2. Mnie nie interesuje nic co wymaga KK.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://polishproperty.eu/12 listopada 2013 11:03

  To skoro tk trudno załapać się na lokatę w Toyota Bank, to jaki trzeba spełnić warunki dodatkowe i z czego te utrudnienia wynikają?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie,
  Wypełniłem kilka dni temu formularz na stronie:
  http://www.toyotabank.pl/lokatazkarta.html

  Dzisiaj zadzwonił Pan z Toyota Bank. Pytał w czym może pomóc. Powiedziałem że jestem zainteresowany kartą kredytową wraz z lokatą 6%.

  Muszę przyznać że musiałem ciągnąć tego Pana za język żeby udzielił mi kilku lakonicznych informacji na temat lokaty. Co najdziwniejsze poinformował mnie że muszę najpierw otworzyć konto osobiste płatne 2,5zł miesięcznie.

  Gdy powiedziałem, że jestem mimo to zainteresowany otwarciem lokaty powiedział:
  "a to musi sobie Pan pobrać wnioski z naszej strony"...

  No świetna obsługa po prostu - tak jakby im wcale nie zależało:) Szczerze to po rozmowie z tym pracownikiem bardziej mnie on zniechęcił do tej lokaty:)

  Ciekawe czy to prawda z tym kontem osobistym?

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...