wtorek, 19 listopada 2013

Lokata na 6% z kontem czy kotem w worku


Raz na jakiś czas dostaję zapytanie by zbadać ofertę dobrze oprocentowanych lokat, które są doczepiane do kont. To jedne z najczęściej sugerowanych propozycji jakie przychodzą w mailach. Lokaty takie najczęściej są dwojakiego rodzaju.

Lokaty w połączeniu z funduszem czy jakimś produktem strukturyzowanym odpadają z marszu ze względu na furtkę jaką dają one zarządzającym. Nie jestem zwolennikiem Kubusia Fatalisty twierdzącego, że cokolwiek się stanie jest zapisane w gwiazdach i tak właśnie ma być. Argumentacja typu Fundusz spadł i zjadł zysk z lokaty czy warunki struktury nie zostały spełnione i potencjalne bajeczne zyski szag trafił, jest dobra dla naiwnych.

Co innego lokaty z połączeniu z kontem. Takie oferty warto zbadać bliżej, gdyż w tym przypadku nie ma żadnej losowości i z góry wiadomo jakie warunki stawiane przez bank trzeba spełnić, aby zysk z lokaty był realny. Czy obecna oferta w Getin lokaty  na 6% to lokata z kontem czy tak naprawdę z kotem w worku?

Powiedzmy sobie szczerze. To nie jest żadna nowość w ofercie banku. To stary produkt oferowany już od grubo ponad roku z którego bank odcina ciągle zysk i tak naprawdę to najbardziej ograbiona lokata ze wszystkich jakie mamy na rynku.

Na początku oferowała ona 12% i jak pamiętają najstarsi czytelnicy bloga sam z tej skorzystałem. Warunki były wówczas banalne a zysk ciekawy. Ale od tamtej pory bank sukcesywnie przykręca śrubę i dziś lokata nie przypomina ani trochę tego czym była latem ubiegłego roku.

Stara oferta w nowych nieciekawych szatach

Zysk z lokaty spadł dokładnie o połowę, a od ostatniej oferty aż o 1,25 pp czyli mamy kolejne drastyczne cięcie w Getin. I tak z dobrego do niedawna banku zrobił nam się nijaki bank gdzie jedna spośród multum ofert jedynie jedna czy dwie zasługują na uwagę.

Czego żąda Getin za owe 6%? Czy coś się zmieniło od ostatniego razu? Dalej można założyć tylko dwie lokaty po 5.000 zł a więc praktycznie rzecz biorąc tyle samo, co ile lokaty wabiki. Zysk zatem będzie niewielki bo raptem 121,50 zł. Ale z wiadomych powodów realnie musimy brać pod uwagę, że będzie o połowę mniejszy!

A w zamian co musimy zrobić? Niemało: przelewać 1000 zł przez... aż 30 miesięcy i płacić za konto 10 zł (jak zwykle olewamy zwrot grosika) chyba, że zechcemy płacić co miesiąc kartą na kwotę 400 zł co zwolni nas z opłaty za kartę.

Trudno to nazwać promocją. Promocje kojarzą się z czymś atrakcyjnym, a ta oferta nią zdecydowanie nie jest. Wystarczy proste porównanie z ofertą Konta Tanie Zakupy, które oferuje 10% cashback. Za zakupy w kwocie 400 zł zwalniającego nas z opłaty za kartę dostaniemy przynajmniej 40 zł zwrotu, a więc wyjdziemy 30 zł na czysto bez zamrażania kapitału.

Ale od zysku za zakupy trzeb jednak odjąć jeszcze opłatę za kartę z której nie ma zwolnienia. Uszczupli to co prawda zysk do 26 zł miesięcznie, ale i tak oznacza to, że zysk z Konta Tanie Zakupy po trzech miesiącach przewyższy zysk 'lokaty z kotem' i nie trzeba się blokować na 30 miesięcy a jedynie na 12.  Trzeba jednak pamiętać o innych ograniczeniach, które opisałem tutaj.

Podsumowując mamy jednak kota z lokatą a nie konto z lokatą. Za marny zysk wpakujemy się aż na 2 i pół roku w zależność od Getin i ominą nas wszystkie liczne promocje, wśród których raz na jakiś czas jest coś godnego uwagi. Gdyby Kubuś żył sobie w naszej rzeczywistości i nadział się na kota z lokatą, miałczałby oj miałczał.
 

14 komentarzy:

 1. To już zaczyna być śmieszne. Te lokaty na 4% góra 6% i te kwoty 1 tys 5 tys. Kolosalne zyski rzędu kilkudziesieciu zlotych na rok. A na gieldzie 5% w ciagu dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm czytelnicy tego bloga nie akceptuja gieldowego ryzyka, jak napisales dziennie 5% moze byc na plus ale czesto tez na minus:(Ok mozna zaakceptowac "ryzyko" SKOKU WOLOMIN ze to niby WOLOMIN w nazwie jest:) Ale nie gielda.....:)/Andreoz

   Usuń
  2. Dalej tak będziecie się rozczulać nawet jak oprocentowanie będzie 0,1-0,5% s w skalu roku? Teraz jest pora na GPW. Taka jest kolejność cyklu. Giełda będzie biła rekordy a tu będą się głowić która lokata lepsza, ta na 2.2 czy ta na 2,4%.

   Usuń
  3. Bajki dla leszczy opowiadacie. Może pochwalicie się jaki macie realny zwrot z inwestycji w skali roku? I ile czasu zajmują Wam transakcje na GPW?

   Usuń
 2. W onlineowym getinie jest teraz też promocja na kredyt w koncie, co prawda niewiele bo zupełnie za darmo jest 1000zł ale za to do wykorzystania przez cały miesiąc x 12 takich okresów (na jeden pełny dzień w miesiącu musimy wyzerować licznik w koncie). Prowizja za tysiaka też wynosi 0.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  Wasza opinia na temat lokaty RENTIERSKIEJ w SK Bank na 24 miesiace, przez 24 miesiece uwazacie ze oprocentowanie spadnie? 5,60 %

  http://www.skbank.pl/pl/oferty/dla_ciebie/lokaty/rentierskie-275.html

  ogromne dzieki za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepsza jest w Wołominie, założyłem ale na rok.

   Usuń
  2. wiem wiem, a opinia na temat SK? myslisz ze spadnie 5,60 w przeciagu 24 miesiecy?

   Usuń
  3. Spadnie i to całkiem możliwe, że niebawem.

   Usuń
  4. Oprocz Skoku Wolomin nie ma zadnej lokaty powyzej 5,5% dla rocznej lokaty? Skoki ? Banki?

   kwota wyzsza niz 100 tys

   Usuń
  5. Przerabiałem lokaty w SK Banku na początku br. Oprocentowanie wstępne było b. atrakcyjne - 6,66%, lecz (po "nałapaniu" klientów) stosunkowo szybko spadło do średniej obowiązującej w owym czasie (coś ok. 5%). Prosty chwyt marketingowy ...

   Usuń
 4. Ja tam wolę zainwestować niż oszczędzać. Jest ryzyko, jest zabawa! Gorzej jak nie będzie pieniędzy :)
  Super blog. Pozdrawiam.
  Follow me.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy ile masz do stracenia. :)

   Mnie też to kiedyś bawiło, aż straciłem na giełdzie kwotę stanowiącej swój roczny zarobek ...

   Usuń
 5. Może rząd powinien coś zrobić, żeby umowy firm z klientami nie mogły trwać dłużej niż rok, bo nie każdy zna się na tych sprawach na tyle, żeby nie dać się złapać w takie pułapki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...