środa, 27 sierpnia 2014

5,72% na obligacjach w Idea banku


Ponieważ generalnie jest to blog o lokatach, warto zobaczyć, gdzie jest górna granica oprocentowania depozytów. Lokaty są najbezpieczniejszą formą pomnażania kapitału, piętro wyżej stoją obligacje. Jakie zatem stawki są dziś na obligacjach bankowych, które z racji niewielkiego ryzyka muszą  być nieco wyżej oprocentowane?

Dobrym wyznacznikiem będzie Idea bank, który ma coś takiego w ofercie. Co prawda w przypadku gdy bank upadnie, BFG nie da kasy dla obligatariuszy bankowych. Z drugiej strony ciągle zaostrzane wymagania kapitałowe są już na tyle ostre, że banki są na dość stabilnej pozycji. I raczej nic nie wskazuje by w krótkiej perspektywie stało się tutaj coś katastrofalnego.

Jak zatem wyglądają parametry obligacji Idea Expert SA gdzie gwarantem jest Idea Bank? Czy są lepsze od odwiecznego konkurenta jakim jest Getin bank? W lokatach niebiescy wciąż są odrobinę lepsi od zielonych. Czy w przypadku obligacji jest podobnie?

Bardzo duża kwota minimalna

Pierwsza podstawowa rzecz to fakt, że Getin oferuje obligacje w ofercie publicznej, są więc dostępne dla każdego, bez względu na ilość zainteresowanych. Idea zaś oferuje je w ofercie prywatnej, a więc informacje nie są dostępne dla publiki w trakcie trwania emisji i tylko 149 osób może je dostać.

Zapisy się jednak skończyły jakiś czas temu, więc  można już podać orientacyjne informacje. Jak widzimy na stronie tytułowej PN-ki, minimalna kwota na wejściu to aż 40.000 zł, a więc o 15.000 zł droższe od Getin! Cena wręcz zaporowa w przypadku obligacji korporacyjnych. W obligacjach omawianych na PP3 oraz przyjmujemy, że maksymalna dopuszczalna kwota to połowa wymagania jakie stawia Idea Expert.

A pozostałe parametry? Przede wszystkim uwagę zwraca bardzo krótki czas trwania. Są oferowane na okres zaledwie jednego roku, przy czym płatność odsetek odbywa się kwartalnie. To o wiele ciekawiej niż w przypadku Getin, który pożycza kasę na 7 lat i płaci raz na pół roku.

A co z najciekawszym elementem czyli oprocentowaniem? Marża dodawana do stawki WIBOR3M wynosi 3,05pp. Niewiele jak na obligacje, ale i tak o 0,05 pp więcej od rywala. Biorąc pod uwagę, że oprocentowanie WIBOR na dzień dzisiejszy wynosi 2,67% wychodzi, że obligacje stoją na poziomie 5,72%. 

Jak to się ma do średniej obligacyjnej? Omawialiśmy je na poczatku miesiaca, gdzie widzieliśmy, że obligacje bankowe znacznie zaniżają statystyki. W pierwszej dekadzie sierpnia zakończyły się zapisy na serię M, a więc wnioskować z tego możemy, że Idea dość często wypuszcza takie emisje. Niestety nie są one dostępne nawet w kuluarach.

Podsumowując jak widzimy w perspektywie roku górna granica to dziś około 5,70%. Tyle mniej więcej oferują obligacje bankowe. Daleko im jednak do średniej wynoszącej 7.60%, lub 8.20% jeśliby wykluczyć banki. 

Dla zainteresowanych tematem obligacji dziś na PP3 prezentuję swój portfel obligacji. Tutaj dokładnie widać, gdzie byłoby miejsce obligacji Idea banku i jakie stawki oferują typowe obligacje omawiane często na blogu Arkana Obligacji.

11 komentarzy:

 1. "W pierwszej dekadzie sieronia [...]"
  "Sieroń" ładne zdrobnienie ;)))

  A jak inne banki oprócz Idea i Getinu w obligacjach wyglądają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to wygląda w innych bankach pisałem w ponizszym artykule
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/05/12-w-meritum-bank-czyli-ranking.html

   Usuń
 2. Czy uważasz, że obligacje bankowe są bardziej bezpieczne od obligacji dużych korporacji? Moim zdaniem stopa ryzyka jest tu podobna, tak samo jak trudno sobie wyobrazić upadek jakiegoś dużego banku (co nie znaczy, że się nie zdarza), tak samo jest w przypadku dużych, uznanych korporacji - w Polsce PZU, Polkomtel, Orange, Orlen czy Azoty. Ich obligacje też warto brać pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykład Orlenu pokazuje jak tragicznie są takie obligacje oprocentowane, właśnie ze względu na bezpieczeństwo.

   Usuń
 3. a jaka jest metoda, aby dowiedzieć się o analogicznych emisjach? Nie interesują mnie inwestycje długoterminowe w stylu Getin ale termin na Idea jest super, bardzo chętnie bym zainwestował

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojecia. Info pochodzi od jednego z czytelnikow, a nie od samego banku.

   Usuń
 4. Gdzie można nabyć te obligacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie w Idea banku. Wedlug ustawy o obligacjach w ofercie prywatnej można sprzedać jedynie 149 sztuk w jednej serii. Idea pewnie wybiera inwestorów według wlasnych kryteriów.

   Usuń
 5. nie za bardzo to rozumiem..."To o wiele ciekawiej niż w przypadku Getin, który pożycza kasę na 7 lat i płaci raz na pół roku."

  podpisując umową z Getin na obligacje musisz byc min 39 mcy, wypłata odsetek tak samo jak w przypadku Idea co kwartał, kwota wejściowa nie 25 tys jak napisałeś tylko 5 tys, nie wiem skąd te dane brałeś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje Getin omawiałem już wielokrotnie. Wystarczy zajrzeć do jednego z wielu artykułów, bowiem parametry są mniej wiecej takie same
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/11/obligacje-getin-pp3-vii-czyli-jak-to.html

   Usuń
  2. Ja zakupiłem te obligacje poprzez oddział Idei Banku - Lion`s Bank, chociaż obcięli to co chciałem kupić.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...