piątek, 15 sierpnia 2014

Alior Bank przejmuje SKOK im Jana z Kęt czyli drugi zarządca też nie pomógł


Gdy miesiąc temu SKOK Wspólnota upadł, wszyscy zadawali sobie pytanie czy to samo spotka pozostałe SKOKi w których rezyduje zarządca komisaryczny. Jak pamiętamy jest ich w sumie cztery. I już wiadomo co stanie się z pierwszym do którego wkroczył zarządca.

Chociaż chęć przejęcia pierwszego pechowego SKOKu przejawiała Kasa Stefczyka, KNF nie wydała na to zgody. Za to jednogłośnie zadecydowano, że taka zgoda należy się dla Alior banku, jedynego spośród banków komercyjnych, który wyraził chęć przejęcia.

Jak podano w komunikacie, który można znaleźć na stronie SKOKu, przejęcie nastąpi już 1 września tego roku. Alior zaś wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki przejętego SKOKu. Sprawą rzecz jasna jest zaskoczona Kasa Krajowa SKOK.

 
Źródło: skokjan.pl


Rzecznik wyżej wspomnianej Kasy Andrzej Dunajski powiedział:
Kasa Krajowa SKOK wyraża zdumienie i zaniepokojenie faktem podejmowania przez KNF decyzji w oparciu o przepisy zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów, a także prezydenta RP. Kasa Krajowa zwraca uwagę, że można było zrestrukturyzować tę Kasę w ramach systemu SKOK tym bardziej, że według naszej wiedzy była Kasa gotowa do przejęcia SKOK-u im. Św. Jana z Kęt i wyłącznie warunki postawione przez KNF uniemożliwiły doprowadzenie do takiego połączenia. 

Nie widać jakoś w mediach wyjaśnienia dlaczego KNF nie wyraziła zgody na przejęcie SKOKu św. Jana z Kęt przez Kasę Stefczyka. Można za to przeczytać sobie felieton podejmujący temat dlaczego państwo polskie dewastuje spółdzielczość finansową. 

Felieton zaczyna się od ostrych słów:
Donald Tusk nie cierpi SKOK. Jego posłowie, podległe mu służby i instytucje państwowe, a także część sprzyjających władzy mediów robią wiele, by „problem” ten przestał zaprzątać głowę premiera. Wiele wskazuje na to, że działania państwa w sprawie SKOK są bliższe standardów białoruskich niż zachodnioeuropejskich.

W dalszej części na temat komisji śledczej w sprawie SKOK czytamy między innymi słowa Biereckiego:
Wreszcie mielibyśmy szansę wyjaśnić rolę polityków rządzącej obecnie koalicji, ich nominatów w ważnych instytucjach państwowych oraz części dziennikarzy w zorganizowanym ataku na Kasy Kredytowe. 

Nie będziemy tu jednak roztrząsać całej otoczki politycznej, w końcu to nie jest blog o aferach politycznych. Fakt faktem, że przez zmniejszanie liczby SKOKów maleje konkurencja na rynku finansowym, banki wciąż rosną w siłę i Kowalskiemu na pewno nie jest to na rękę.

Jak dotąd ostateczne losy dwóch pierwszych SKOKów są bardzo nie na rękę Kasy Krajowej SKOK, a zarządcy komisaryczni jakoś niewiele zdziałali w zakresie "poprawienia standardów zarządzania ryzykiem oraz zwiększenia efektywności działania". 

Z szerszym komentarzem wstrzymajmy się jednak do momentu, gdy będzie wiadomo co się stanie z pozostałymi dwoma SKOKami w których są obecnie zarządcy komisaryczni czyli w SKOKu im Kopernika w Ornontowicach oraz w SKOKu Wesoła w Mysłowicach.

Ciąg dalszy: 12 Prezesów SKOKów na czarnej liście KNF czyli spór się zaostrza

6 komentarzy:

 1. Polcan - czy gdzieś można sprawdzić kondycję poszczególnych skoków. Po wczorajszym artykule rozważam przystąpienie do Kasy Polskiej ale nie ma nigdzie info w jakiej są kondycji. Jedynie na stronie Kujawiaka jest ranking 10-ciu największych skoków - nie ma tam Kasy Polskiej ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie trudno jest coś znaleźć, to nie są spółki giełdowe, które publikują swoje wyniki na własnej stronie. Ale bez względu na to co będzie, to i tak masz gwarancję BFG.

   Usuń
  2. Z tego raportu wynika że najlepszy jest Skok Wołomin?
   Przychody finansowe na plus 20%, wynik netto największy ze wszystkich kas.

   Usuń
 2. Od początku było wiadomo, jaki jest cel "reformy" SKOK-ów. Przejęcie polskiego kapitału przez banki, a przy okazji zniszczenie tych, którzy odważyli się nie popierać rządu D. Tuska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan czy wiesz co to może oznaczać dla mojego ulubionego SKOKU:
  "Komunikat z 228. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 26 sierpnia 2014 r."
  Komisja jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia:
  • Pana Mariusza Gazdy na stanowisku Prezesa Zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://polakcandwa.blogspot.com/2014/08/12-prezesow-skokow-na-czarnej-liscie.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...