wtorek, 29 marca 2016

BFG a PFG czyli ewolucja systemu zabezpieczeń finansowych


BFG to dla zdecydowanej większości czytelników bezwzględny priorytet w podejmowaniu decyzji finansowych. Przypadki Amber Gold, SKOK Wołomin czy SK bank z czarnym tłem pokazują, że dobrze mieć gwaranta na wypadek kolejnych tego typu instytucji.

Niestety jakie lokaty są dziś każdy widzi. Gwarancja obejmuje tylko depozyty bankowe, a te oferują dziś już znacznie poniżej 3%. Nie daje to satysfakcjonującej stopy zwrotu. Dla wymagających lokatowców nie była zresztą odkąd lokaty spadły poniżej 6%.

Odkąd wprowadzono podatek Belki trwały poszukiwania alternatywy do lokat. Alternatywy z definicji nie mają BFG. Tutaj nie ma gwaranta i na dobrą sprawę sami musimy sobie stworzyć PFG - Prywatny Fundusz Gwarancyjny.


Cóż to takiego? To kolejny stworzony przeze mnie termin na potrzeby własnej ochrony kapitału. Większość ludzi w przypadku kłopotów zwraca się od razu w ręce stróżów prawa licząc na prawników, sądy w naiwnej wierze, że prawo i sprawiedliwość idą w parze.

Prawo i Sprawiedliwość idą w parze raczej tylko w ugrupowaniu politycznym znanym jako PiS. O wiele bardziej adekwatne jest hasło PaS czyli prawo a sprawiedliwość. Prawo bowiem niestety często idzie jedną drogą, a sprawiedliwość zupełnie inną, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Można oczywiście liczyć na sprawiedliwość i zacząć korzystać z licznych możliwości od pozwów zbiorowych począwszy, przez zgłaszanie sprawy do prokuratury, sądów, komorników, finansowych organów nadzorczych po samodzielne prowadzenie sprawy z wybraną przez siebie kancelarią.

Jesteśmy ludźmi, a przez to mamy prawo wyboru. Wybór jednak polega przede wszystkim na zaufaniu, wybieramy wszak to, co budzi w nas największe zaufanie. I dotyczy to wszystkich sfer życia, nie tylko finansowej.
  
Możemy dokonywać wyborów kierując się zaufaniem, ale w sprawach finansowych nikt nie zadba o finanse lepiej niż my sami. Historia o Pablu od początku jest kluczowa, bez względu na to kto ją używa. To my mamy sobie budować kapitał bez oglądania się na ZUS czy obietnice polityków.

Blogi założyłem w zamiarze szukania alternatywy do lokat. Początkowo ich główną alternatywą były obligacje. Powodem ich wyboru było analogiczne funkcjonowanie do lokat przy średnio trzykrotnie wyższym zysku i małym prawdopodobieństwie straty.

Zyski z lokat są na tyle małe, że od pewnego czasu nie są brane przeze mnie pod uwagę jako dopływ Pabla. Zapisywałem je kiedyś starając się wybrać z funduszem Warta nieruchomości. Dziś tego już nie robię

Inna sprawia z obligacjami. Tutaj zysk jest spory i łatwy do obliczenia. Bierzemy zysk z odsetek mnożymy przez ilość płatności. Dzięki temu wiemy jakie mamy zyski i jak kształtuje się nasz Prywatny Fundusz Gwarancyjny, przedstawiałem go niedawno w artykule Czy bankructwo jednej ze spółek może zrujnować portfel.  
W latach 2012-2015 powyższy model działał bardzo dobrze. Przy założeniu uczciwości emitentów taki model sprawdza się faktycznie tak jak mówi teoria: 95% emisji obligacji kończy się powodzeniem. W moim przypadku bankrutem okazało się tylko GC Investment, a strata 10k jest do zaakceptowania.

Nie brałem udziału w ofertach Administratora Hipoteki spółki GC Invest, chociaż jego propozycje są cennym materiałem, godnym osobnej analizy. Zaś działania sądów, zarządców w sprawie GCI potwierdzają tezę, że prawo swoją drogą drogą, a sprawiedliwość też swoją.

Rok 2015 był jednak ostatnim rokiem obligacji, o czym dziś na PP3. Opisane w ubiegłym roku przypadki Uboat line czy PCZ wskazywały iż dla tych firm obligacje były w zasadzie źródłem darmowego dochodu. Widać to bardzo dobrze na szeroko omawianej w tym roku aferze z TK Invest z całą gamą spółek zależnych z Browarem Wojcieszów na czele. 
 
Dlatego już w 2015 do dotychczasowego schematu PFG naniosłem znaczącą poprawkę. Na PP3 pojawiły się propozycje innych inwestycji od obligacji, zaś w ubiegłym tygodniu mogłem wreszcie zaprezentować pierwsze wyniki nowych alternatyw do obligacji.

Zysk z zakończonych pozycji zaznaczono na żółto
  Znacznie podreperowują one mój PFG. Opisany w czwartek Pitbull 2 jest już inwestycją zakończoną, po 10 miesiącach zysk przekroczył 50%, a przecież dalsze zyski będą dalej wypłacane. Jeszcze lepsze zyski przynosi opisana w piątek alternatywa 30%+ przynosząca średnio 60-70%. Nie da się też narzekać na start-upy, które radzą sobie całkiem nieźle.

Dwie ostatnie trwają nadal, więc nadal należy mieć poprawkę na potencjalne kłopoty w przyszłości. Nie wiadomo też jak zakończy się inne alternatywy. Generowane zyski są jednak znacznie wyższe od obligacji co pozwala na szybkie zwiększanie PFG, będącego kluczową gwarancją minimalizacji ponoszonego ryzyka.

Ciąg dalszy: Czerwona kartka dla obligacji AD 2016

12 komentarzy:

 1. Powiem krótko, na rynkach kapitałowych jestem od 10 lat, mam doświadczenia z różnymi instrumentami finansowymi. Ale inwestycje, które ty proponujesz jako "Prywatny Fundusz Gwarancyjny" to jest jawne pchanie się w kłopoty. Taki fundusz powinien być zbudowany na stabilnych instrumentach a nie na pseudo inwestycjach z możliwością straty całego kapitału. Bycie blogerem, szczególnie w temacie finansów wymaga trochę odpowiedzialności w przypadku przedstawiania jakiś rozwiązań finansowych. Na tym blogu tego brakuje. Może warto policzyć ile osób przejechało się na obligacjach opisywanych tutaj, czytając artykuły sugerujące, że obligacje są prawie tak jak lokata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedstawiłem te inwestycje, których ja używam. Zmieniają się one w zależności od tego, jak wygląda sytuacja na rynku, stąd taki tytuł.
   W komentarzach oczywiście można przedstawiać swoje propozycje, jeśli ktoś takowe tworzy. Po to zresztą między innymi tworzy się blogi, dla wymiany poglądów.
   Nie twierdzę, że to dobry sposób. U mnie działa i tworzy dobry PFG.
   Inna sprawa że ten blog nie jest adresowany do inwestorów, FpG jest adresowany do lokatowców i zwolenników BFG. Co nie znaczy, że takiego tematu nie można potraktować jako ciekawostkę lub zachęty do szukania własnych dróg. A czy będą to waluty, jak tu sugerują niektórzy kryptowaluty czy też inne sposoby jest już sprawą drugorzędną.

   Usuń
 2. No nie wiem czy 10k straty jest do zaakceptowania, bo wtedy zamiast 21k masz 11k zysku.
  Czyli maleje Ci zysk o połowę.
  Pewnie to samo zarobiłbyś na lokatach (w latach 2012-2015 średni procent był pewnie koło 5-6%), a nie musiałbyś biegać co chwilę na pocztę z papierami, czytać i analizować dokumentów spółek, i co najważniejsze: ryzykować i martwić się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że zysk byłby taki sam. Ale na pewnow takim przypadku nie próbowałbym żadnych ryzykowniejszych inwestycji, tylko twierdziłbym, że racją jest dziwne mniemanie, że co powyżej 3% to już śmierdzi.

   Pitbull 2 już na start dał ponad 50% zysku. Dotyczy to tylko okresu zaledwie 5 tygodni od premiery. A przecież prawa do zysku trwają 5 lat. Jakie będą ostecznie przekonam się z czasem.

   Jak widać są dobre okazje. Bez testowania metodą prob i błędów nie da się odkryć takich perełek inwestycyjnych.

   Usuń
 3. Ja popieram @polcana za wszystko co pisze i robi w świecie finansów. Też ryzykuję i trzymam część środków w bardzo ryzykownych inwestycjach. Mam nadzieję że @polcan nie zmieni swoich przemyśleń i w dalszym ciągu będzie przedstawiał SWÓJ pogląd na inwestycje. Pytanie brzmi gdzie są ci "fachowcy" jak jest omawiana jakaś propozycja @polcana? Jak coś się zawali to MĄDRYCH widzę tu nie brakuje. @polcan mam nadzieję że pozostaniesz sobą i nie będziesz sugerował się opiniami "dobrych wójków". Sławek

  OdpowiedzUsuń
 4. Polcan, opiszesz CB6, czy to tym razem nieoficjalna oferta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opiszę jak się tylko pojawi. Póki co przedłużają się pertraktacje z bankiem co do warunków.

   Usuń
  2. Myślisz tak wprawnym okiem czy będzie warto w to wejść? Nic tam u nich nie miałem, jeszcze przedwczoraj była na necie ta strona, ale zniknęła. Wstępne warunki były w miarę liberalne. Z tym że skreślę się z przyszłych promocji później.

   Usuń
 5. Nowe lokaty w Idea, 1-m 3% oraz 2-m 2,85%. Zapadaja "andrzejkowe" stad proba zatrzymania kasy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co to jest CB6?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...