wtorek, 15 marca 2016

Wymierający gatunek 3% czyli złota wyspa dla rentiera


Jak wyglądają depozyty doskonale wiemy z omawianych tutaj najciekawszych ofert oraz cyklicznych rankingów lokat. Nie obejmują one jednak depozytów dłuższych niż 13 miesięcy, więc od czasu do czasu zajrzymy sobie co jest dostępnego w przypadku dłuższych okresów.

W dalszym ciągu oczywiście mamy tutaj warunek minimalnego oprocentowania ustawiony na 2,75% lub najlepiej na stare, dobre 3%. Jak doskonale pamiętamy to już wymierający gatunek, ale pojedyncze okazy są jeszcze dostępne jak widzimy poniżej.
Ofertę lokaty rentierskiej w Noble bank omawiałem już niejednokrotnie na niniejszym blogu. Dziś jednak bardziej niż kiedykolwiek wyróżnia się ona na tle marnych depozytów, ze względu na swoją stawkę. 

Z powyższego obrazka jednak wiele nie wynika. Wiemy tylko jedno: że mamy tutaj wypłatę co miesiąc co byłoby miłym dodatkiem do pensji. A jakie są tutaj szczegóły i o czego bank na reklamie nie pokazał?

Wiadomo, że na reklamie pokazuje się produkt od najlepszej strony. My zaś musimy wygrzebać to co najgorsze i zastanowić się czy to co jest za uszami to coś co da się jeszcze zaakceptować czy już nie.

Lokata to niby prosty produkt, ale niejednokrotnie omawiałem tutaj kwiatki, których zapach przyprawia o mdłości. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy przypomnieć Lokatę Fortune z Lionsa, wymagającą minimum 100.000 zł przy wymogu trzymania 10% kwoty lokaty na koncie na 0%.

Na szczęście takich kwiatków tutaj nie ma. Mamy lokatę rentierską z minimum na 150.000 zł, ale pracuje tutaj cała kwota, a nie tylko jej część. I trick reklamy jest klasyczny: pokazuje tylko lepszą z dwóch możliwości:
Na 2 lata - 2,90%
Na 3 lata - 3,00%

Tutaj założysz lokatę rentierską na 2,90% lub 3,00% w Noble bank

Termin opłacenia lokaty założonej internetowo wynosi 7 dni.
 
Zaletą jest możliwość wyboru dnia w którym życzymy sobie wypłaty odsetek co miesiąc. Wszak jak na rentiera przystało ma to być dodatek do pensji i to przez dwa lub trzy lata. Wadą jest kara za wcześniejsze zerwanie depozytu, ale chyba nie po to zakłada się tę lokatę.

Jakie są kary? Aż tak bardzo surowe te kary nie są, nie grozi nam bowiem utrata odsetek.
 • za zerwanie w pierwszym roku bank obniży stawkę do 1,00%
 • za zerwanie po pierwszym roku dostaniemy już 1,25% 
Dziś zatem lokata rentierska Gold wygląda dużo lepiej na tle konkurencji niż w latach ubiegłych. Być może jest to wynik problemów Getin opisanych w artykule Czy Getin może upaść.

Trzy lata to długo, ale nawet gdyby ten czarny scenariusz miał się spełnić, to i tak rozsądni deponenci nic na tym nie stracą. Z naciskiem na słowo rozsądni, bo maksimum lokaty wynosi tutaj... 20 milionów:)

14 komentarzy:

 1. 20 milionów na tej lokacie daje miesięcznie 40 tyś 500 zł. No tak to powinien żyć rentier ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. czyli jak wypłata jest miesięczna to różnicę za zerwaną lokatę bank sobie pobierze z kapitału?
  Zakładając wkładamy 150k po 6 miesiącach wypłacamy. W między czasie Bank wypłacił nam 6x375zł (brutto). To ile dostaniemy kapitału po 6 miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
 3. Za 3 lata to stopy centralne NBP moga byc na duzo wyzszym poziomie a tu jest staly% (ryzyko). Jestesmy na historycznie najnizszych % dla PLN.
  Wszystko jest mozliwe w niestabilnej swiatowej rzeczywistosci. Wystarczy wieksza zapasc PLN i jedynym ratunkiem stanie sie szybka podwyzka stop NBP.

  OdpowiedzUsuń
 4. Żebyś się nie zdziwił jak historia pokaże Ci jeszcze niższe stopy procentowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takiej kasie jaka zostanie wpompowana w gospodarkę z 500+, to bardzo mało realne.

   Usuń
 5. Na takie długie okresy mamy zdecydowanie wyższe oprocentowanie w SKOKa. Propozycja zatem nie jest atrakcyjna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie wyższe, czyli jakie: 3,2% a może 3,5%? Pamiętać należy, że w SKOKach trzeba mieć wykupione wkłady, których nie odzyskamy po upadłości. Poza tym tam też są górne pułapy i ktoś kto ma większą gotówkę np. 300k musiałby w kilku SKOKach zakładać. W Noble Banku wkładasz całą kasę do limitu BFG i masz święty spokój. Poza tym jeżeli SKOK jest 300-400km od miejsca zamieszkania to musisz dzień poświęcić na przejazd. No chyba, że się mylę i znalazłeś lokatę w SKOKu na 3,8% albo 4,0%. Jeżeli tak to podziel się tą informacją.

   Usuń
  2. Jest lista SKOKów na Polak potrafi. Niektórzy muszą jechać 300 km do Noble banku.

   Usuń
 6. Właśnie przez program 500+ oprocentowanie lokat jest tak niskie, skąd rząd wziął pieniądze na ten program ? oczywiście z banków, wprowadzając podatek bankowy, a skąd banki odbiją sobie podatek bankowy oczywiście od depozytariuszy czyli od tych co mają pieniądze ( w bankach )na lokatach .
  Rozdawanie za darmo pieniędzy w 500+ to najgłupszy pomysł jaki kiedykolwiek powstał, doprowadzi to do jeszcze większej patologii gospodarczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe analitycy Morgan Stanley wyciągnęli przeciwne wnioski:

   http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/program-500-nakreci-gospodarke-morgan,247,0,2039287.html

   No i komu tu wierzyć jak sama banksterka tego nie wie?

   Usuń
  2. Ja nasze 500+ zamierzam od razu wydać. Zatem wrzucę te pieniądze do obiegu i będę patrzał jak rozkręcają gospodarkę.

   Usuń
 7. Zgadzam się z Tobą.
  patologia w postaci nierobów się odradza. 500+ odbił się czkawką nas wszystkich.
  Nasi rodzice nas wychowali i nikt ich nie pytał czy mają do pierwszego.
  teraz banki odbijają sobie stratę na nas. Tych którzy pracują i coś sobie dołożyli. A nierobów się w tym kraju nagradza również za nasze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba pilnowac zeby nie zlecac wypłaty odsetek na zewnętrzne konto bo jest 5pln opłaty. Ja mam 3 lokaty i przez 2 miesiące pobrało mi 30 pln. Na szczęście zwrócili po reklamacji. Nie jest łatwo doliczyć się kwoty odsetek bo zależy od dni w danym miesiącu a pobrana prowizja nigdzie nie jest widoczna.

  OdpowiedzUsuń
 9. NOBLE Rentierska 2,9/3 % - 150k to minimum ale trzeba mieć założone u nich konto które jest płatne 50 zł/msc ;)

  Bezpłatne konto przy wpływach 10 k na msc lub przy lokacie 200k.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...