wtorek, 15 sierpnia 2017

Lokata wysoki procent Plus na 2,50% czyli dobra mina do złej gry w Idea bank


Stawka 2,50% zaczyna się pojawiać coraz częściej. Nie tylko Getin przyznaje ją dla wszystkich na koncie, to samo zrobił także neoBANK na lokacie. Co więcej po wyjaśnieniach Żytnickiego okazało się, że wpis o komisarzu w neo był pomyłką i nie jest tam tragicznie.

Wydawać by się mogło, że takie posunięcia konkurencji powinny zmusić Idea bank do reakcji. Tymczasem obserwujemy coś zupełnie innego - niebiescy udają, że dają tyle samo, ale w rzeczywistości robią nas w konia.

Gierki jakie prowadzi Idea bank ze swoimi klientami zaczynają mi się coraz mniej podobać. 

Po pierwsze oferty promocyjne w Idea bank ustawione przez dłuższy czas na max 2,50%. W momencie gdy Nest bank zaoferował 2.60%, niebiescy w sekcji Produkty promowane natychmiast wstawili u siebie stawkę rzekomo lepszą bo 2,65% i jest tak do dziś.

Brak informacji o tym, że 10% wartości marnujemy na ror

Niestety 2,65% nikt z nas nie dostanie. To lokata cloud na której bank odejmuje sobie 10% wartości, a więc tak naprawdę szacunkowo od 2,65% można odjąć 0,265 co w rzeczywistości daje zysk znacząco mniejszy od 2,50% !:( Ściślejsze wyliczenia w komentarzach dają konkretny wynik 2,41%.

Zresztą bank nie podaje tej informacji na stronie głównej, stąd zostawiłem na powyższym screenie żółty pasek z brakującą informacją, że rzeczywiste oprocentowanie to tylko 2,38%. Dopiero po kliknięciu w szczegóły możemy to zobaczyć. My to wiemy, ale wielu klientów dowie się o tym dopiero po założeniu lokaty.

Wariant 1 miesięczny ma już tylko 2,05 :(
Druga dobra mina do złej gry pojawiła się niedawno. Bank bowiem obniżył dwukrotnie oprocentowanie Lokaty Wysoki Procent. Jeszcze pod koniec lipca mieliśmy tutaj 2,50% na wariantach 1 i 5 miesięcznej.

Niebawem bank 1 miesięczną obniżył do 2,25% a ostatnio nawet do 2,05%. Informacji o tym nie znajdziecie już nawet w szczegółach lokaty lecz drobnym maczkiem w stópce. Innymi słowy w przeciągu kilkunastu dni oprocentowanie ścięto o 0,45 pp.

Dla niepoznaki dano tutaj wymóg konta
Jakby tego było mało w Idea bank wszystkie 5 wariantów lokat wielki procent, które należy już pisać z małej litery, ścięto równiutko o 0,25%. By nie wyglądało to źle zastąpiono je lokatą wielki procent PLUS, gdzie mamy o 0,25% więcej, ale wymagane jest posiadanie konta.

Tutaj założysz darmowe konto w Idea bank dla lokaty wysoki procent plus

Trzecia zła mina to oczywiście sławetne 0,01% na wszystkich odnowionych lokatach. Ten fakt pozostawię bez komentarza bo poświęciłem już temu kiedyś osobny artykuł. Nie podobają mi się jednak takie szemrane działania z dobrą miną.

Wielu ludzi przyzwyczaja się do swojego banku i z przyzwyczajenia godzi się zwykle na takie gierki. Sentymenty do Idea bank się już jednak skończyły. Ciekaw jestem co jeszcze włożą do swojego arsenału złych gierek.

Na marginesie pytanie do czytelników. Dobrą stroną konta u niebieskich jest możliwość dwu darmowych przelewów Ekspres Eliksir, niestety większych kwot nie przelejemy. W takim przypadku pojawia się bowiem następujący komunikat:

 
Większej kwoty przelać się nie da


Wiecie jaki jest górny limit dla przelewu ekspresowego?

15 komentarzy:

 1. Przelew ekspresowy w Idea Bank to 50 000 zł. Nie jest tak źle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie jakikolwiek produkt, który zmusza nas do trzymania kasy na nieoprocentowanym ROR to jakaś marketingowa porażka. Tak naprawdę jedynym zarabiającym w tej sytuacji jest bank. Omijać to z daleka. IDEA widać jest rozpieszczona ilością depozytów i dobrą sytuacją. Nic nie trwa wiecznie a konkurencja nie śpi, zwłaszcza ta w tarapatach, ktora przedstawia coraz korzystniejsze oferty. NO cóż... ale powinno się ryzyko wliczać w cenę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość banków bazuje na lenistwie i przyzwyczajeniu swoich klientów. Lubiłem kiedyś Idea bank, nie było tu bowiem takich wpadek jak w Getin i chętnie tu trzymałem kasę, ale ostatnio coraz chętniej ewakuuję się stąd, przełamując owe szkodliwe jak się okazuje nawyki.

   Usuń
 3. Popraw prosze artykul gdyz:
  1. Masz na mysli express eliksir a nie zwykly eliksir.
  2. Limit dla ekspresu to 100.000
  3. Zle liczysz realne iprocentiwanie clouda. Poprawne obliczenie to podzial stawki przez 1,1 czyli 2,65/1,1=2,409

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd dzielenie przez 1,1?

   Usuń
  2. 1000zl na lokacie 100 na ROR, czyli wsadzamy 1100zl do tej "zabawy", procent dostajemy 2,65% od 1 tys, czyli 26,5zl/1100zl daje 0,02409,czyli po zamianie na procent 2,409%, to takie bardziej "lopatologiczne" wyjasnienie do tego co napisal anonimowy z 13:46

   Usuń
  3. Dzielnik 1,1 bierze sie stad, ze wkladasz 110% srodkow z ktoruch oprocentowane jest tylko 100% wiec obliczenia sa proste:
   Procent rzeczywisty= Procent prezentowany/(110/100)=> Dzielnik 1,1.
   Kiedys przez blad systemu mozna bylo w IB zalozyc wiecej kont Zoska, a pokrycie w ROR zawsze bylo to samo pojedyncze.
   Dzieki temu majac np. dwa konta realne oprocentowanie obliczalismy dzielac przez 1,05.
   Majac 3 konta, dzilenie przez 1,0333 itd.
   Niestety IdeaBank dokonala zmiany Regulaminu w ktorym zapisala, ze nie mozna zalozyc wiecej niz jednego rachubku typu Zoska.
   Ci ktorzy zalozyli wczesniej maja teraz lepiej, chociaz i tak nawet majac 3 konta daje to realne oprocentowanie na poziomie 2,42%, wiec nizej niz 2,5% na lokacie

   Usuń
  4. Wszystko jasne i logiczne.

   Usuń
 4. Drobna korekta do mojego poprzedniego komentarza (tego z 3 podpunktami).
  Limit to 50.000zl.
  Szczegoly o limitach oraz godzinach granicznych dostepne sa w dokumencie pod linkiem:
  https://www.ideabank.pl/uploads/doc/tabela_przelewow_of_09092015.pdf

  OdpowiedzUsuń
 5. IdeBank jedynie co potrafi to wydzwaniać a ostatnio słać meile z ofertami STRUKTURYZOWANYCH LOKAT co się lokatą nazywać nie powinno! Są tak nachalni i nudni z tym że czas pomyśleć o zamknięciu rachunków u nich bo nie ma żadnych rozsądnych lokat!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy limit 50 KPLN express w Idei dotyczy jednorazowej transakcji czy jest limitem dziennym? Nie mam tam konta ale np. KWJ w Alior ma w tabeli ograniczenie maksymalnego limitu przelewu express do 20 kPLN, ale dzieląc np. 50 kPLN na 3 przelewy można przesłać cała kwotę (express w KWJ jest darmowy)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 50 000 PLN jest to jednorazowy limit przelewu expres elixir. W ciągu jednego dnia nie ma limitów przelewu, jednak trzeba pamiętać, że tylko 2 przelewy natychmiastowe są darmowe.

   Usuń
 7. uwaga na złe naliczanie odsetek od kont zyskownych. Ideabnk po raz kolejny nalicza niewłaściwie odsetki od kont zyskownych - zamiast 2,8% nalicza 1,3%. Mimo monitów proceduje już to drugi tydzień. Zdarzyło mi się to już drugi raz w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Ponieważ infolinia i obsługa klienta arogancko klepie bajki o 30dniowym okresie rozpatrywania reklamacji szukam innych klientów , którym się to zdarzyło by uruchomić nadzór bankowy , tudzień Rzecznika Finansowego i to nie tylko w mojej prywatnej sprawie ale na zasaddzie ukarania banku za nagminne łamanie umów bankowych. Nadmieniam, że przypadek dotyczy starego systemu dostępu klienta. W systemie cloud wszystko działa i się naliczyło prawidłowo. Przytrafiło się to komuś?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...