niedziela, 13 sierpnia 2017

2,5% na neoLokacie Gwarantowany Zysk dla każdego w cieniu nowej afery?


Od jutra w ofercie neo oprocentowanie neoLokaty Gwarantowany Zysk ma zostać podniesione o 0,20% i wynieść 2,50%. Depozyt na 3 miesiące będzie dostępny dla każdego co w przypadku tego banku jest rzadkością.

Dziwnym zbiegiem okoliczności zapowiedź podwyżki zbiega się z artykułem do którego link wielu z Was przysłało mi w ten weekend na maila. Tytuły maili są bardzo złowieszcze: neo się doigrał? neobank upada. Koniec neobanku.

Będzie w ofercie od jutra

Chodzi o artykuł Piotra Żytnickiego, który ostrzega, że bank od 'czyścicieli kamienic' dziś ma kłopoty w postaci niespłaconych kredytów oraz komisarza wprowadzonego przez KNF. Słowem brzmi jak początek końca tego banku.

Niestety artykuł jest płatny i widać tylko niewielki fragment. O co zatem chodzi? W przypadku tajemniczego 'czyszczenia kamienic' chodzi oczywiście o współudział neoBanku w bezpardonowym wyrzucaniu ludzi z kamienic, za co zyskał sobie przydomek neoGANG. Historię opisałem w artykule neoGANG czyli bojkot lokat w neoBANKu.

Historia jest stałym czytelnikom doskonale znana i stąd często pojawiające się wpisy o neoGANGu. Jednak jak w każdym banku jest tutaj gwarancja BFG, więc lokaty można zakładać bez obaw utraty środków. 

Inna sprawa jeśli do banku zostaje wprowadzony zarządca komisaryczny. Zwykle po kilku miesiącach dostajemy komunikat, że komisarz nie był w stanie pomóc rozsypującemu się bankowi i jedyne co mógł zrobić to dać sobie z tym spokój. 

Wkrótce potem depozytariusze dostają informację, że bank zostaje zlikwidowany i po depozyty trzeba się stawić w wyznaczonym banku, który będzie oddawać kasę. Tak było zresztą z innym bankiem spółdzielczym popularnym SK bank.

Mnie jednak zastanawia coś innego. Na stronie KNF nie ma żadnej informacji o wprowadzeniu komisarza do neoBANKu. Skoro artykuł ukazał się w piątek, to można się spodziewać, że stosowny komunikat KNF wydał na swoim posiedzeniu we czwartek.

Tymczasem na 366 posiedzeniu była mowa o dalszej rzeźni na SKOKach. Postanowiono, że Bieszczadzki SKOK przejmie ING Bank Śląski, bo tamtejszy komisarz oczywiście nic nie mógł zrobić. Zabroniono też przejęcia Lubuskiej SKOK przez inną Kasę i oczekuje się, że inny bank komercyjny zgłosi się do jej przejęcia.

Nie było natomiast mowy o wprowadzeniu komisarza do neo. Zresztą poza artykułem Żytnickiego nie ma nigdzie mowy o tym jakże ważnym fakcie. Ani na dużych portalach, ani w prasie lokalnej.

Czyżby wyborcza wiedziała o czymś z góry co zostanie ogłoszone dopiero w przyszłości? Być może na kolejnym posiedzeniu, które będzie 29 sierpnia? Przypomina to złowieszcze słowa dyrektorki PKO, które usłyszałem gdy stawiłem się po odbiór depozytów ze SKOK Wołomin: 'wszystkie SKOKi pójdą do odstrzału proszę pana'.

Jak dotąd proroctwo dyrektorki sprawdza się co do joty. Rzeźnia SKOKów trwa w najlepsze, co wygląda na realizację z góry zaplanowanego działania. Nikogo zresztą to już nie dziwi. Czy podobnie będzie z neo?

Jakby nie było oferta zapowiadana na jutro nie jest zbyt atrakcyjna. Jeśli komisarz faktycznie tu zawita i posprząta wszystko w 3 miesiące nie dostaniemy 2,50% zysku. Trzeba wziąć poprawkę na jałowe kilka lub kilkanaście dni oczekiwania na zwrot z BFG, za które nikt nam nie zapłaci.

Zwykle jednak 'porządki komisarza' trwają nieco dłużej, tym bardziej że na stronie neo w aktualnościach nie ma jeszcze mowy o wprowadzeniu niechcianego szefa. A gdy to się stanie dowiemy się o tym z normalnych stron internetowych, bez konieczności płacenia za przeczytanie takiej informacji.

Jeżeli neo jest faktycznie w podbramkowej sytuacji, powinien zaoferować znacznie więcej aniżeli 2,50% które jest w ofercie innych banków. Wszak tyle dla każdego daje od sierpnia Getin i to raz że na dłużej bo 4 miesiące, a dwa że bez blokowania środków, bowiem środki można przelać na konto, a nie na lokatę. 

Tutaj otworzysz konto oszczędnościowe w Getin na 2,50% do 100.000

Ofertę Getina omawiałem w czwartek. Ten bank też miał niełatwo ostatnimi czasy i dostawał mnóstwo ostrzeżeń ze strony KNF, ale udało mu się wyjść z kłopotów. Na początku sierpnia można było przeczytać nawet artykuł o szumnej nazwie Leszek Czarnecki może świętować.

Artykuł co prawda mówi o rekordowych zyskach Idea bank. Ale niebiescy udają tylko, że dają 2,50% na Zośce Pro bo w dalszym ciągu trzeba trzymać 10% kwoty z KO na ror. Getin daje 2,50% na czysto i nawet gdyby były nieoczekiwane problemy, można je wycofać w dowolnej chwili, czego w neo nie da się zrobić.Ciąg dalszy: Sprostowanie autora artykułu dotyczącego neoBanku w Gazecie Wyborczej

24 komentarze:

 1. Ja jutro zrywam lokatę. szkodanerwów i czasu. Rzeczywiscie coś tu poprostu smierdzi. Gazeta wie o fatalnej sytuacji banku a KNF nie daje żadnego ogłoszenia dlaklientów???? Gdybym wiedział to w życiu bym tam kasy nie zaniósł.
  Getin też daje tyle samo. getin również nie jest w wesołej sytuacji, ale to duży bank duzej grupy kapitałowej. Chodzi tylko o franki tak naprawdę w przypadku Getinu. natomiast w przypadku Neobanku 12% kredytów neispłaconych to masakra. i czemu nigdzie o tym nie ma informacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i jeszcze jedno. Wydaje mie się że klienci jeśłi dojdzie do upadłosci dostają kase z odsetkami, ale nei wiem czy to obejmuje lokaty bo zapadalność lokat to okreśłony termin. Jeśli bank upadnie przed naliczeniem odsetek i lokata się nie odnowi to rzeczywiście - odsetek nie dostaniemy. Być moze dowiem się dzis jak wygląda sprawa z tym komisarzem to tu napiszę bo to cos dziwnego że dziennikarz pisze o fakcie, o którym milczy cały internet i sam KNF, ale tak czy inaczej jeśłi rzeczywiscie bank ma tyle kredytów zagrozonych i niespłaconych to prędzej czy później upadnie.

   Usuń
  2. Z tego co mi wiadomo to neobank nie ma żadnego komisarza, tylko - jak połowa banków spółdzielczych - kuratora, który tam jest już prawie 2 lata. Wszedłem na stronę neobanku i widzę w bilansie, że bank ma zyski . Chyba więc ktoś na siłę szuka sensacji. Czyżby Pan Dziennikarz z GW umieszczał nieprawdziwe informacje? Oj nieładnie. Jeśli jest jak piszę, to GW stoczyła się już do poziomu tabloidu szukającego sensacji.

   Usuń
  3. strachy na lachy. weszłam na strone NEOBANKU (https://www.neobank.pl/1/portal/obanku) - zakładka "Zobacz również". jest tu "Bilans Banku" a tam zysk 5,5 mln. Widac, ze jest sezon ogorkowy i dziennikarze szukaja tematow. kiedys czytalem, ze w wielu BSach jest kurator, bo nadzoruje mi.in. wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia depozytów wymaganego przez UE. to jest IPS. wiec redaktor z "Gazety" chyba nie doinformowany.

   Usuń
 2. Odsetki są naliczane do dnia ogłoszenia upadłości, nie ma tu żadnej różnicy, czy lokata skończy się jutro, czy za 2 m-ce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale od tego dnia do momentu wypłaty mija przynajmniej kilkanascie dni za które odsetek nikt nie dostanie

   Usuń
  2. BFG ma obowiązek wypłacić gwarantowane depozyty do 7 dni roboczych od dnia zawieszenia działalności i skierowania sprawy do sądu w celu ogłoszenia upadłości. Oczywiście za te dni nie będą naliczone odsetki, więc nie trzeba czekać, tylko do wskazanego Banku jak najszybciej po kasiorę.

   Usuń
  3. no właśnie w tym jest problem... czas.. W przypadku tak niskich odsetek od lokat jak w obecnych czasach cenny jest każdy dzień roku. Cherry picker wysysa wisienki do cna i zostawia tylko pestki :-). Dlatego nie chce mi się marnować czasu i nerwów na komisarzy, bfg, wypłaty nie wiadomo gdzie... A jak mi każą jechać na drugi koniec Polski po te pieniądze zamiast wypłacić w PKO to po co mi to wszystko? Napisałem do samego banku prośbę o udzielenie info w tej sprawie i zapytałem się samego autora skąd ma takie info o komisarzu , którego nie ma na stronach KNF? Zobaczymy czy dostanę jakiekolwiek informacje. Z tym ze 25% zagrozonych kredytów to raczej jest już pozamiatane choć SK Bank miał coś około 50% przed samą upadłością wiec proces gnicia Neobanku może jeszcze chwilę potrwać, ale ja raczej czekać nie zamierzam tym bardziej że wokół tego banku jest już jakas akcja społecznosciowa i bojkot ze wzgl na czyścicieli i ludzie wycofują lokaty nawet bez info o komisarzu. Nie wiem... Zobaczę jakie info uzyskam i jutro/pojutrze podejmę decyzję. Jak pisałem - oferty nie są na tyle atrakcyjne aby czekać z ryzykiem na nie wiadomo kiedy. Wycofam środki, otworzę jeszcze raz konto oszcz. w Deutsche Bank na 100k i do tego lokata na 2.5 w Optimie i będzie neiwiele mniej niż w Neobanku na 2.6%. Do TFI nie chcę isć w momencie wojenek polsko-unijnych. Tylko kurcze czemu o takich informacjach muszę dowiadywać sie z gazet dl icha cieżkiego? Ja nie mam prenumeraty GW a dla jednego art nie bedę placił 20zł wiec trudno sie ustosunkowac do tego co tam napisano, ale nie wygląda to ciekawie

   Usuń
  4. CO do tabloidu to nie jestem pewien czy w redakcji się nei połapali bo biorę dziś gazetę do reki i w dodatku poznańskim nie widzę aby taki art. w ogóle był. Chyba że poszło w sobotnim/piątkowym wydaniu. Jest zapewne tak jak piszesz. bank jakna razie wykazuje zyski, ale z drugiej strony ma dużo zagrozonych kredytów. To ciągnie się od 2015r i od tego czasu jest tam program naprawczy i wprowadzono kuratora.Wiekszosć banków - nie tylko spółdzielczych ma programy naprawcze. Getin w zeszłym roku też taki musiał przedstawić a powszechnie mówiono że on już ma się ku upadkowi. ja nawet napisałem do Neo z pytaniem czy rzeczywiscie wprowadzono tam komisarza i czy w zwiazku z artykułem planują zajać jakies stanowisko lub wydać oswiadczenie bo sprawa wygląda poważnie. zobaczę co napisza i czy w ogóle dostanę jakąkolwiek odpowiedź. na dzis uważam że sprawa rozjaśniła się na tyle że można uznać ze to burza w szklance wody

   Usuń
 3. Czyli co? Run na bank i zamykamy?

  Idea też miesza na lokatach. Wielki procent plus się pojawił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale i tak jest gorzej niż poprzednio, bo wielki procent już tylko do 2,25% :(

   Usuń
  2. Idea ma świetne wyniki finansowe - lepsze od oczekiwanych i tu raczej potrzeba pozyskaniakapitału wynika raczej z rosnącej akcji kredytowej niz z kłopotów z płynnością. To dobrze ze ofert przybywa, ale wolałbym jednak mniej takich niespodzianek jak z neo.
   Natomiast w przypadku upadku dwóch duzych banków (np Getin i Mbank - najbardziej zagrożonych kursem franka) to głowę daję ze bez interwencji NBP BFG okaże sie wydmuszką. Poprostu fizycznie nie ma takiej możliwoscia aby spłacic w ciagu 7 dni zobowiązania dwóch takich banków. Nie piszę już o PKO boto byaby już katastrofa, ale to najbezpieczniejszy bank w kraju - co widać po kosztach ioprocentowaniulokat ;-)

   Usuń
  3. @Polcan /IB- wielki procent jest do 2,5% dla 5-mies i to od dluzszego czasu, widac zbieranie depozytow nie idzie tak latwo. Obstawiam, ze przed zapadnieciem kolejnych lokat z konca sierpnia IB musi dac wiecej, bo 2,5% daje juz spora czesc konkurencji.

   Usuń
  4. Moim zdaniem nie podwyższy, a przynajmniej nie w tym miesiącu.

   Usuń
 4. Więc tak... Przejrzałem trochę papierów bankowych i nie znalazłem zadnego info o tym jakoby w banku miał być wprowadzony jakiś komisarz KNF. W opinii rewidenckiej jest co prawda nota mówiaca o tym że jeszcze w 2014r KNF nakazał reklasyfikację części kredytów co skonczyło się przyjęciem planu naprawczego na lata 2016-2018. Plan jest realizowany. Współczynnik wypłacalności na poziomie blisko 12% czyli wyżej od granicznej liczby 8%. Zysk na poziomie 5.5mln...
  Kompletnie nie wiem skąd ten raban i o co chodzi. Moze ten dziennikarz jakiś niedysponowany albo co... Nie wiem... Skad on tego komisarza wytrzasnął. Jeśłi napisał nieprawdę to nie chciałbym być w jego skórze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według artykułu ten komisarz zwie się Paweł Pawłowski i został wprowadzony przed rokiem.
   Trochę dziwi fakt, że nie ma o tym info na stronie neo, skoro w przypadku SKOKów zawsze pojawia się o tym notka, zwykle w postaci okienka typu pop-up.
   Według autora artykułu komisarz unika rozmów od kilku tygodni...

   Usuń
  2. Mylicie dwa rozne pojecia.
   Prawo bankowe mowi wyraznie czym jest Kurator -Art.144,
   a czym Zarzad Komisaryczny -Art.145.
   W duzym skrocie:
   Kurator ma prawo wniesc do Sadu wniosek o uniewaznienie podejmowanych przez Bank Uchwal, a Zarzad Komisaryczny sam podejmuje Uchwaly w imieniu Banku.
   Czy dziennikarz wyborczej nie potrafi sprawdzic tego zanim napisze artykul?
   Halo - p. Zytnicki....

   Usuń
 5. https://knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=54885&p_id=18

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe ów Paweł Pawłowski był także przewodniczącym zarządu komisarycznego w... SK bank.
   https://knf.gov.pl/poprzednie_lata/komunikaty?articleId=53872&p_id=18

   Usuń
  2. Pod libkiem KNF czytamy ze to nie jest zaden syndyk ani zarzadca komisaryczny tylko KURATOR ktora sprawuje nadzor nad programem naprawczym a nie calym Bankiem.
   Cytat:"
   Komisja jednogłośnie ustanowiła z dniem 11 maja 2016 r. kuratora nadzorującego wykonywanie programu postępowania naprawczego
   ".
   Czyzby wiec dziennikarz GW nie potrafil odroznic tych diametralnie roznych funkcji?
   Komisarz a Kurator to totalnie rozne sprawy.
   Oj Wyborcza, wyborcza... czyzby ilosc sprzedanych abonamentow na dostep online znowu spadla i yrzeba sie posuwac do metod zastraszania?
   Ja tylko pytam.
   Wnioski wyciagnijcie sami

   Usuń
 6. No to teraz jasne. Komisarz został powołany do nadzoru tego planu o którym wcześniej pisałem. Plan ma się skonczyć w 2018r. Więc nie jest to tak ze tydzień, dwa temu gruchnęło im coś w papierach i w piątek KNF wprowadził komisarza.
  Z tym że SK był w dużó gorszej sytuacji niż neo na chwilę obecną. Skoro Neo miało w grudniu prawie 12 % wypłacalności to to jest lepiej niz miały niedawno duze banki z Getinem na czle (coś koło 7%). nestety - portfel kredytów straconych i zagrożonych jeśli to prawda co donosi gazeta wygląda bardzo nieciekawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy to aby nie ten sam dziennikarz z GW ktory slynie z artykulow ukierunkowanych na zrobienie zamieszania ?
  Czy to aby nie jest celowy artykul nastawiony na zaszkodzenie bankowi?
  Czy Wy tez nie dostrzegacie dziwnej otoczki calej sprawy?
  Naciaganie slow w artykule GW.

  OdpowiedzUsuń
 8. Poszperałem trochę w sieci i wynika ze autor tego artykułu od lat dybie na neobank w związku z aferą czyścicieli. Popełnił juz kilka artykułów o reprywatyzacji w Poznaniu, które oględnie rzecz ujmując mają luźny zwiazek z faktami. Nie czytałem tego artykułu wczorajszego, ale wrażenei mam takie że ten dziennikarz po prostu pozbierał kilka niewygodnych informacji z kilku lat, poskładał wjedno i przedstawił tak jakby tydzień temu w bilans bankowy trafił niemalże piorun.
  Tymczasem ta sytuacja trwa już od 2014r i jak widać skoro bank żyje i nie ma komunikatów o zagrożeniu upadłością to znaczy że cos tam się jednak dzieje i nie ma co robić na razie rabanu. nie znam się na tyle aby samodzielnie analizowac bilanse i ekspozycje na ryzyko, ale tam rzeczywiscie jest dużo kredytów przeterminowanych, tyle że prywatnych i zabezpieczonych na hipotece wiec dopóki nie makrachu na rynku nieruchomości to to sie wszystko skleja.
  A natomiast rózńica kurator - komisarz.. przyznam się ze też nie wyłapałem. Problem może być jeszcze taki ze kilka takich artykułów tego pana i rzeczywiście ludzie zrobią run na neo. sam mam duże wątpliwosci co do dalszego zwiazku z tymbankiem, ale poczekam parę dni i zobaczę czy coś bedzie się gotowało choć na 99% nie bedzie żadnych komunikatów i ostrzeżen.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że P. Redaktor z GW popełnił błędy typowe dla redaktorów piszących o ekonomii. Po prostu nie rozumie różnicy pomiędzy kuratorem, syndykiem, zarządcą komisarycznym, podobnie ja inni redaktorzy nie widzą różnicy między przychodem a zyskiem, nie mają pojęcia o różnicy między bilionem naszym a tym amerykańskim, piszą np., „cena spadła trzykrotnie”, a chodzi im zapewne o to, że spadła o ok. 77% (trzykrotnie to dziennikarz na bani może spaść ze schodów) itp. itd. Gazety podobne do GW nie są raczej cennym źródłem informacji ekonomicznych, a często i gęsto są nawet antyżródłem, pamiętam choćby jak w 2007 roku pełne były rad na temat sposobów na pozbycie się USD, a z przewalutowaniem kredytów frankowych radziły wstrzymać się do czasu ustanowienia parytetu między złotym a frankiem itp. itd. Myślę, że NEO powinien zażądać przeprosin i sowitej rekompensaty za szkody, niezależnie od mojej osobistej opinii na temat tego banku

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...