sobota, 17 listopada 2018

3,30% na lokacie na nowe środki w Getin czyli jak to jest z gwarancjami BFG


Nie tylko Idea, ale i Getin w końcu zaoferował bardzo dobre lokaty. Od wczoraj mamy oto bowiem lokatę na nowe środki, która oferuje 3,30% czyli więcej aniżeli dają atrakcyjne konta w IB, które dają 3,20%. Jak widać Getin zaczął odczuwać odpływ gotówki.Lokata rzecz jasna nie zawiera żadnych limitów, posiada limit w wysokości 200.000 zł. To dość zaskakujące, pokazuje bowiem, że w Getin nie ma tak desperacyjnego poszukiwania kapitału jak w Idea bank, gdzie nie ma żadnych limitów.

Tutaj założysz lokatę na nowe środki ze stawką 3,30% w Getin

Mamy 7 dni czasu od złożenia wniosku na opłacenie lokaty. Uwaga wiadomo, że ta oferta nie będzie trwać długo. Bank oferuje stawkę tylko do... 29 listopada 2018 włącznie. Mamy więc tylko niecałe dwa tygodnie by się załapać na tę okazję.

Depozyt trwa 4 miesiące i co ważne liczą się nowe środki względem 30 września 2018, więc jeśli ktoś wycofał kasę na lokaty w IB nie skorzysta z tej niewątpliwej okazji. Co ciekawe na dłuższy okres oprocentowanie spada do zaledwie 2,20%. Tak jest w przypadku wyboru wariantu rocznego. Mamy zatem bardzo dobrą ofertę z której mogą skorzystać osoby, które w Idea bank mają zapakowane pod korek. A jak to jest w przypadku gwarancji BFG? Takie pytania zadajecie mi masowo w mailu zamiast korzystać z komentarzy na blogu.

Dobra wieść jest taka, że Getin bank oraz Idea bank mimo iż należą do Czarneckiego mają oddzielne gwarancje! Jeśli zatem mamy lokatę w obu bankach to w przypadku jakichkolwiek problemów Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje nam zwrot z obu banków niezależnie. Innymi słowy mając lokaty pod korek w IB można nadwyżki pakować do Getina.

Co ciekawe nie dotyczy to Idea bank oraz Lion's Bank. Te banki są traktowane jednakowo, więc jeśli ktoś posiada w obu bankach więcej aniżeli równowartość 100k euro powinien jak najszybciej nadwyżkę w jednym z tych banków przelać do innego banku, chociażby na lokatę w Getin.

Idea bank oraz Getin są na szczęście niezależne dla BFG:)

Podobnie ma się sprawa w przypadku banków Getin oraz Noble bank. Tutaj też jeśli macie łączne saldo powyżej równowartości 100k euro powinniście jak najszybciej ewakuować się do innego banku tak by łączna kwota środków w obu bankach nie przekraczała sumy gwarantowanej przez BFG.

Tutaj założysz lokatę na nowe środki ze stawką 3,30% w Getin

Mamy zatem kolejną fajną okazję z której na pewno warto skorzystać. Mamy gwarancję o której poinformowano w osobnym komunikacie, tym bardziej, że obejmuje ona nie tylko wpłacony kapitał ale także wypracowane odsetki:)

To pierwsza edycja lokaty i miejmy nadzieję, że przyjdą też kolejne z równie atrakcyjnymi stawkami, zaś sytuacja z czasem się unormuje. Bo poza Getinem oraz IB z pewnością nie ma co liczyć na stawki powyżej 3%.

Regulamin promocji e-Lokata na nowe środki VII - edycja 1 w Getin
Podmioty objęte gwarancjami BFG czyli które banki są traktowane oddzielnie

114 komentarzy:

 1. Zauważyliście, że IDEA wprowadziła wczoraj nową tabelę oprocentowania? https://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/tab_oproc_lok_os_fiz.pdf?A

  To co zauważyłem (również przy składaniu dziś wniosku) - to to, że wydłużyli okres ważności wniosku z 2 - do 3 dni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no jest 3 dni.. A jak te wnioski powinno się składać mając już konto idealne. jak ktoś nie ma kasy w IDEI na chwile obecną to powinien normalnie wejść na konto i w zakładce lokaty pozakładać tyle beztroskich ile chce i potem jeden przelew do banku i bank sam z konta ściągnie i opłaci czy też jakoś inaczej się to robi i trzeba 'manualnie' załozyć lokatę jak nowy klient bez konta i przelać kase na wskazane konto?
   Powiem szczerze ze widząc wyceny banków Czarneckiego i to co dziennikarze, analitycy mówią w mediach to mam obawy przed deponowaniem tam środków i w sumie nie wiem czy się zdecyduję a kasę będę miał dopiero we wtorek . I jak to miałoby wygadać po zlikwidowaniu tych banków? Jak BFG wypłaca środki to wypłaca odsetki tylko do dnia od założenia lokaty do dnia wypłaty środków czy wypłaca za całość okresu umownego trwania lokaty? Podobnie pytanie - co się stanie gdy bank nie upadnie a zostanie przejęty- te lokaty dalej będą aktualne czy bank zrywa wszystko i wypłaca odsetki na dzień zerwania?

   Usuń
  2. Wcześniej ważność wniosku Lokaty beztroskiej było 5 dni

   Usuń
  3. czy mógłby ktoś pomóc jak 'zaklepać, wcześniej tą lokatę? ja mam konto w IB ale kasę dopiero na wtorek/środę mógłbym wpłacić

   Usuń
  4. Przy składaniu wniosku otwórz "ptaszek" konto idealne i zmień na inny bank (w zródle zasilenia lokaty).

   Usuń
  5. Tak ja mam wnioski złożone 14 ego z datą ważności do 19 ego..

   Usuń
 2. Ja zauważyłem że Beztroska dalej działa a reszta mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lokata ma kwotę maksymalną 200 tys.zł i mozna założyć tylko jedną lokatę..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za korektę. Naniosłem poprawkę do artykułu.

   Usuń
 4. Dzisiaj (sobota 17 XI), skończyły mi się lokaty w Idei, oczywiście automatycznie zostały przedłużone na 0,01%. Zerwałem je i zamieniłem na Beztroską. Ma mejla przyszło potwierdzenie wniosków o założenie lokat, tymczasem w systemie IB widnieje ich status "czekania na opłacenie". Ciekawe, czy w weekend lokaty Beztroskie zostaną założone, czy trzeba czekać do poniedziałku. Sytuacja jest taka: stare zerwane, pieniędzy na koncie nie ma, a nowe czekają na opłacenie i ich wartość wynosi w tej chwili zero zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne. Ja dziś zerwałem lokaty założone wczoraj i je odnowiłem, wszystko poszło bardzo sprawnie, od razu zaksięgowało kapitał z odsetkami.

   Usuń
  2. No może nie od razu, ale wystarczyło jedno odświeżenie ekranu.

   Usuń
  3. Już wiem, o co chodzi. Trzeba mi było zerwać lokaty i nowe Beztroskie zakładać z konta, a ja wybrałem prostszą opcję "zerwij i załóż nową". Jak się dowiedziałem na infolinii, zakładanie lokat w tej drugiej opcji może trwać nawet kilka godzin, o czym nie wiedziałem. W tej chwili sytuacja wygląda jak poprzednio - nowych lokat mi nie założono.

   Usuń
  4. Miałem tak samo i dopiero następnego dnia wszystko się naprawiło z datą faktycznego zlecenia więc nic nie bój :)

   Usuń
  5. Minęło 6 godzin i lokaty zostały założone.

   Usuń
  6. "Jak się dowiedziałem na infolinii, zakładanie lokat w tej drugiej opcji może trwać nawet kilka godzin, o czym nie wiedziałem. "

   Historia jakich wiele. Wielu było takich co jadem strzykali właśnie na tą opcję. Nie korzystaj z niej. Zrywaj i zakladaj step by step zwłaszcza jak masz zablokowany dostęp do bankowości telefonicznej - a nie wiedzieć czemu większość ludzi tak ma - odblokować to można tylko w oddziale

   Usuń
 5. BFG posiada 10 miliardów PLN.
  GB posiada 40 miliardów depozytów
  IB posiada 20 miliardów depozytów
  Gdyby!!! padły to co? Kto i z czego zasypie dziurę w ciągu 2 tygodni???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie banki nie padają tak łatwo, małe banki nawet są ratowane, a o takich jak GB i IB to niema mowy

   Usuń
  2. środki na rachunku bfg to nie wszystko. bfg posiada możliwość zaciągania pożyczki z nbp, ma obligacje i parasol rządowy. Przykra sprawa to taka że wszyscy za to ratowanie ewentualne zapłacimy niższym oprocentowaniem lokat bo składki banków na bfg pójdą w górę. Niestety taka jest cena uderzenia w banki prowadzona przez Glapińskiego i spółkę.
   Co ciekawe oba banki o ile mi wiadomo nie posiadają nawet kuratora knf jak to było np w przypadku Neobanku, który całkowicie wypadł z listy atrakcyjnych banków-depozytariuszy i już niczego ciekawego nie proponuje. Zamknąłem tam konto 2 lata temu a przecież w zeszłym roku była jakaś panika po artykule w prasie. Tyle że tutaj jest różnica skali. Myślę że rząd nie może dopuścić do upadku takiego banku jak Getin bo zachwieje to polskim systemem finansowym, ale także i generalnie wyceną polskich banków. Przecież PKO straciło 5% wczoraj. Czemu? Temu ze inwestorzy widzą że rząd stosuje nieczyste zagrania a do tego być może PKO będzie musiało wchłonąć któryś z banków. Ta ustawa pisana na kolanie i przepychana jak zwykle to źle wróży przyszłości obu banków chyba.

   Usuń
  3. Co za bzdury człowieku piszesz czy winą państwa polskiego jest to że komuś interes zaczął się sypać? Może jeszcze podatnicy będą się składać na prywatny biznes? Co za bzdury MJak się umoczyło to niech teraz ponosi konsekwencje właściciel a nie państwo

   Usuń
  4. Po pierwsze tu nie chodzi o upadek banku czy Idei czy Getin a raczej o przejęcie tego banku za przysłowiową złotówkę, dokapitalizowanie i wywłaszczenie LC Banki może nie sa jakieś bardzo silne ale warte napewno sporo spor wiecej. Przy takiej opcji to dla zwykłych klientów nic się nie zmienia. Przejęcie następuje z całym dobytkiem (kredytów i lokat)i prawami nabytymi. A jeśli nawet doszłoby do upadku któregoś banku to przecież nie możemy liczyć że bank posiada tylko lokaty na powiedzmy 20mld ale też ma sawoją wartość i jakieś kredyty czy kapitał własny. Dopiero różnica i brak płynności w obsłudze może spowodować upadłości może to być np 10-20% wartości lokat. Reasumując, spokojnie spokojnie bez paniki!

   Usuń
  5. "Co za bzdury człowieku piszesz czy winą państwa polskiego jest to że komuś interes zaczął się sypać? Może jeszcze podatnicy będą się składać na prywatny biznes? Co za bzdury MJak się umoczyło to niech teraz ponosi konsekwencje właściciel a nie państwo"

   post z rodzaju 'nie wiem ale się wypowiem'. Na szczęście tacy ludzie nie decydują o systemie bankowym (albo mi się wydaje) bo w trzy dni po runie na banki mielibyśmy w kraju armageddon
   Jak nie rozumiesz czym jest przejecie banku w tej sytuacji i jak działa system bankowy oraz gwarancji to doczytaj proszę.

   Usuń
 6. Imperium LC Getin Holding SA na giełdzie w ciągu 5 lat skurczyło się o 96,8%!!!!! czyli pozostało z jego firm 3,2%!!!!!
  Niech ktoś mnie przekona, że takie "imperium" może jeszcze powstać z kolan!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo osób pewnie jak ja miało w tym czasie konto oprocentowane na 3% i jak ktoś miał większą gotówkę to nie załapie się na tę promocję. Szkoda, że nie dali trochę późniejszego terminu badania salda konta.

  OdpowiedzUsuń
 8. w żadnym banku nie może "coś się wydarzyć" bo KSF, NBP na to nie pozwoli.nawet Glapinski o tym kilka razy mówi https://www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-W-sensie-stabilnosci-systemu-bankowego-jestesmy-oaza-bezpieczenstwa-4177325.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Ludzie, nie można bezkrytycznie wierzyć we wszystko co powie np. pan Glapiński.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza w czasie gdy poddaje się w wątpliwosć zaufanie do KNF i samego Glapinskiego. ale nie tutaj widziałbym problem. Rząd stanie na głowie aby depozyty były nieruszone. problem widzę gdzie indziej. W przypadku tak dużych banków zawsze może pojawić się coś nieoczekiwanego i zawsze może być jakis poślizg który niekoniecznie skończy się spokojnym snem. Samo życie i nie potrzeba do tego złej woli bo jakikolwiek bałagan w tej kwestii może skonczyć się źle dla całego systemu bankowego. Śledzę na bieżąco wszystko co się dzieje, komentarze i wrażenia mam takie: banki były jeszcze 3 miesiące zupełnie bezpieczne i nagle coś się całkowicie posypało. Przejęcia są bardzo prawdopodobne bo BFG nie da rady obsłużyć obu. Co do sensowności pozostawnia w nich to już ci wszyscy ludzie piszą róznie - od 'lepiej nie czekac na ostatnią chwilę' po 'nic się nie stanie'.
   Przecież ustawa przepychana chyłkiem nie powstaje ot tak sobie tyko prawdopodobnie na potrzeby tej operacji właśnie a szybkość z jaka procedują ustawodawcy zapowiada niemal jakiś Blitzkrieg w tej materii (jak i innych drażliwych dla tej władzy wczesniejszych kwestiach). sam mam jakieś 25tys w Idei na dzień dzisiejsy i o takie kwoty się nie boję. Jakichś większych jednak środków to bym jednak tam nie zostawiał ale każdy ma swój rozum i sam podejmuje decyzje. Równie dobrze oba banki mogą nagle wyzdrowieć jak tylko pierwsze sondaże ostudzą zapał PIS do majstrowania przy bankach. Wystarczy chyba aby akcje obu banków zaczęły rosnąc i będzie z czego pieniędzy dosypac ale na to się nie zanosi.

   Usuń
  2. Piszecie, piszecie swoje wypociny. A co jest lepsze, upadłość banków i strata dla obligatariuszy, akcjonariuszy, depozytów powyżej 100 tyś euro, czy przejęcie przez inny bank ze wszystkimi zobowiązaniami? Dla mnie na pewno druga opcja. Nie interesuje mnie w tym przypadku, czy upadający bank zostanie przejęty za przysłowiową złotówkę, lecz bezpieczeństwo moich środków.

   Usuń
  3. i tu jest właśnie problem bo w tym kraju to mam wrażenie że nikt niczego nie wie. jeszcze nawet nie ma gotowej ustawy o przejęciu więc jakby jutro banki padły to kaplica bo na dziś nie ma podstawy prawnej by nawet zacząć resolution

   Usuń
 10. R. Giertych (pełnomocnik Czarneckiego) zapowiedział dziś ujawnienie nowych taśm (nagrania z lipca br.) dot. przejmowania banku za złotówkę. Informacja na ten temat ma pojawić się w najbliższy poniedziałek (źródło TVN).

  OdpowiedzUsuń
 11. Na razie to knf doprowadza do bankructwa instytucjie finansowe

  OdpowiedzUsuń
 12. Uruchomienie procedury resolution jest bardzo prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ze swojej strony powiem Wam ciekawostkę, że spółdzielnia mieszkaniowa do której należę zmieniła w tym roku swoje rachunki w PKO właśnie na rachunki w Getin. Wzięła też kilka milionów kredytu na renowacje by spełniać wymogi smogowe.
  Póki co nie ma zmiany numerów konta do opłacania na inny bank:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można założyć więcej niż jedną lokatę na nowe środki?

   Usuń
  2. Zainteresowana: tylko jedna

   Usuń
  3. Polcan: pamietasz moze czy w GNB mozna tak samo zlozyc wniosek na inna kwote a pozniej iplacic inna kwota?

   Usuń
  4. Hoho, kiedy ja miałem lokatę w GB? Nie pamiętam już

   Usuń
  5. @polcan, obracasz sześciocyfrowymi kwotami a mieszkasz w spółdzielczym kołchozie? :D Ja przy pierwszej dwójce z przodu zacząłem już inwestować w swój kąt, który pozostanie dla potomnych...

   Usuń
  6. Kwestia gustu. Remonty w pełni i robi się ostatnio naprawdę fajnie. Najważniejsze to ocieplenie budynków bo ro przyniesie duuuże ograniczenie wydatków:-)

   Usuń
 14. Nie z tej beczki, ale... może ktoś ma pomysł.
  Posłałam skan nowego dowodu, miał zadzwonić doradca(dokończyć sprawę) i nie słychać od października.
  Tymczasem chyba skończyły się lokaty Liderzy Technologii III, z mojej środków nie widać ani słychać. Infolinia nie udzieli mi informacji, bo brak dowodu. Co mogę zrobić, aby popchnąć sprawę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maja 14 dni roboczych na zwrot kasy z takich struktur. ROBOCZYCH. Minelo juz?

   Usuń
  2. Tak, w informacji Banku stoi data wyceny 2018-10-09.

   Usuń
  3. Mnie też namawiali na tą strukturę Liderzy Technologi III, po prostu olałem ich, gdyż nigdy nie wchodziłem i nigdy nie wejdę w żadne struktury, nawet te z gwarancją kapitału.

   Usuń
 15. Rozumiem , że liczy się saldo w momencie zakładania lokaty. Jeżeli później saldo się zmniejszy/ koniec KO na 3%/ to już nie zmniejszą oprocentowania. Proszę o potwierdzenie .

  OdpowiedzUsuń
 16. właśnie założyłem lokatę, 3.9 to jeszcze chyba nigdy nie było. wspaniale.

  OdpowiedzUsuń
 17. a może omówicie to:
  Lokata BEZTROSKA IdeaBank
  wysokie oprocentowanie 3,90% w skali roku
  od 500 zł do 1 000 000 zł na 3 miesiące
  możliwość zerwania depozytu bez utraty odsetek
  https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-beztroska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Omówienie w wersji lapidarnej: chrzań to!

   Usuń
 18. Nie jestem bankowcem, a jestem tylko ciułaczem jak większość tu przychodzących.
  Tak na logikę to każdy bank ma równowagę pomiędzy wartością depozytów, a kredytów + jakieś zabezpieczenie w walutach, złocie i gotówce na niespodziewane wahania.
  W obecnej sytuacji bezdyskusyjny jest falowy odpływ gotówki z obu banków przez ucieczkę klientów indywidualnych i firm. Oba banki zasypują dziurę znacznie wyższym % depozytów(nieopłacalnym dla banku) i pożyczkami na rynku międzybankowym.
  Moja wątpliwość polega na tym jak długo potrwa ucieczka z banków i jak długo inne banki będą skłonne pożyczać bankom LC.
  Co do oczekiwanej przez forumowiczów pomocy państwa lub NBP to uważam, że na taką pomoc stanowczo nie zgodzi się UE, bo jest to nieuprawniona pomoc Państwa prywatnemu podmiotowi. Wspomnicie moje słowa, że jak tylko o pomocy bankom napomknie premier lub prezes NBP to natychmiast uruchomi się UE ze stanowczym sprzeciwem (UE nie zależy na ratowaniu polskich banków).
  Dlatego uważam, że pomimo zapewnień pisiorów, że "Polacy nic się nie stało", przyszłość banków jest przesądzona.
  Przypomnę tylko, że banki LC miały wartość 1,9 miliarda złotych, a teraz mają wartość 200 milionów i z każdym dniem na giełdzie ich wartość maleje.
  Dlaczego LC wywalił taśmy dopiero teraz? Bo wie, że się nie uda banków już uratować i chce stać się ofiarą systemowej upadłości.
  Ja mam ostatnie lokaty w $$$ do 1-2 grudnia w GB i odliczam dni, później godziny i wypad do skarpety i lecę na wreszcie spokojny urlop.
  Los banków będzie odbywał się na zasadach precedensów. Tego jeszcze w RP nie było aby bank(i) były w takich opałach. Moim zdaniem przyczyną byli pazerni frankowicze i kupujący obligacje GetBacku. Najpierw oba banki ugotowały frankowiczów. Później niestety oba banki przodowały w moim zdaniem legalnym wciskaniu obligacji GetBacku, bo to LC wymyślił ten twór aby upchnąć toksyczne kredyty frankowe. A gdy zachwiał się (a musiało się tak stać prędzej czy później bo to była zła konstrukcja) GetBack to zaczęło się wszystko sypać.
  Ze dwa miesiące temu prosiłem polcana aby tu na forum otworzył temat sytuacji banków LC to mnie zbył.
  Teraz namawiam wszystkich do opanowania żądzy zysku ale nic do Was nie dociera... Powodzenia, tylko później nie płakać, że nikt nie ostrzegał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Nie będzie żadnej pomocy Skarbu Państwa bo przejecie banku nie jest taką pomocą. Jest de facto nacjonalizacją - długów w tym wypadku
   2. Rynek międzybankowy prawdopodobnie w tej sytuacji nie istnieje bo Wibor nie zareagował w ostatnich dniach. Innymi słowy - albo banki juz nie chcą pożyczać Getinom, albo Getiny nie chodzą z koszykiem.
   3.To że Wibor nie rośnie oznacza że na razie banki nie boją się ryzyka upadłości banków i ryzyka że z Getinów nie zostaną spłacone pożyczki bo jakby banki się bały to nie tylko Getinom by nie pożyczały ale i samym sobie bo żaden bank (np PKO) nie byłby pewien czy bank któremu pożycza (np Millennium) nie ma np kilku milardów pożyczki dla Getin. Słowem w sytuacjach kryzysowych banki siedza jak na beczce prochu i łypią okiem przy pożyczaniu starajac się wybadać czy pożyczkobiorca (wspomniane Mille) nie ma przypadkiem wierzytelności w Getin i gdy getin jej nie spłaci to ten bank któremu się pożycza też będzie miał kłopoty a w konsekwencji wspomniane PKO. System bankowy to po prostu system uzależnionych od siebie podmiotów i dlatego nie wolno dopuszczać do zachwiania jego stabilności bo wszystko się posypie.
   3. LC wywalił te taśmy bo do tej pory nie było nawet ustawy o Resolution. Wywalił dokładnie w momencie gdy ona weszła pod procedowanie. Ta ustawa to nie jest ustawa o pomocy państwa - jest jej zaprzeczeniem (przynajmniej w UE gdzie państwa nie mają tak szerokiego udziału w rynku bankowym). Ustawa o resolution zrzuca ratowanie banków na barki akcjonariuszy. Niestety w Polsce głównym akcjonariuszem banków jest państwo i jeśli PKO przejmie GEtin to zapłacą za to akcjonariusze banku wycena spółki. i tyle. Taki był sens resolution - państwo miało się niedokładać do ratowania banków, ale Polska to Polska. PIS zrobił z sektora bankowego sektor państwowy i jako akcjonariusz państwo poniesie jakieś straty jako akcjonariusz. Straty poniosą też obligatariusze getina
   Dlatego żadnego działania, które mogłoby się spotkać ze sprzeciwem UE nie ma i nie będzie.
   Natomiast zgadzam się że jest to precedens i może pójść coś nie tak. Z praktycznego pkt widzenia odbędzie się to dokładnie tak samo jak przejęcie każdego innego banku na rynku - pytanie czy oba banki będą działać jako odrębne marki czy zostaną wchłonięte. Rozum mówi że znikną - dusza aby zostały i dawały dalej dobre lokaty.

   Usuń
  2. Jak KNF tłumaczy się ze swoich działań przeczytacie na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-laczenie-bankow-w-obecnej-sytuacji-rynkowej-i-prawnej-jest-jedynym-sposobem-na-unikniecie-upadlosci-4177716.html

   Usuń
  3. Ad "Co do oczekiwanej przez forumowiczów pomocy państwa lub NBP to uważam, że na taką pomoc stanowczo nie zgodzi się UE, bo jest to nieuprawniona pomoc Państwa prywatnemu podmiotowi."
   Poczytaj sobie jak w latach 2008-2009 Niemcy i Francja ratowały swoje banki pompując tam rządowe miliardy euro.

   Usuń
 19. Mam takie pytanie odbiegające od tematu. Czy jak w Millennium rozkładam sobie przelewy na kilka dni (tak żeby wyprowadzić kasę 24 listopada a są limity na 50tys więc trzeba to wcześniej zaplanować) to rozumiem że 23 listopada muszę przelać środki z KO na 360 i rano - 24 XI - system zrobi mi wszystkie przelewy. I teraz jeśli zrobię ten przelew 23 listopada to dostanę odsetki za ten dzień? Ewentualnie o której zrobić ten przelew żeby za ten dzień naliczono mi odsetki bo nie wiem jak ten system to zlicza i czy kasa musi być na KO do północy aby zaliczyły się odsetki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw ustawiasz przelew wewnętrzny z KO na ROR na 24 listopada ( tak 24 ) załóżmy że dzisiaj 18 listopada. Od razu po tym także dzisiaj robisz przelew odroczony zewnętrzny na 24 listopada na 50 tys. Powtarzasz tę ostatnią czynność przez kolejne dni tj. 19,20,21 listopada każdorazowo robiąc przelew na 50 tys. z datą wykonania 24 listopada. Powyższe odnosi się do kwoty łącznej 200 tys. Jeśli masz mniej niż 200 tys. to każdego dnia możesz zlecić dla bezpieczeństwa inną kwotę ponieważ chodzą słuchy że millenium uważa za błąd cztery razy identyczną kwotę i może okazać się że któryś nie pójdzie choc mi się nie zdarzyło ale wycofywałem max 100 tys. Z drugiej strony masz zapas dni więc możesz zlecić np. 50 tys,35 tys,25 tys, 40 tys,20 tys i 30 tys przez 5 kolejnych dni.

   Usuń
  2. Przelew na 360 musisz zrobić dzień wcześniej i za ten dzień nie dostaniesz odsetków. Jeżeli zrobisz to nawet minute po północy to owszem procenty dostaniesz , ale przelewy już nie wyjdą.

   Usuń
 20. Dzwonił dziś do Santander sprawie kont z db bank nie ma żadnych nowych prowizji konto Premium kosztuje 20 zl od 1 stycznia i nie ma żadnych specjalnych ofert dla klientów db banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto ci takich głupot naopowiadał, co za prorok, że od 1 stycznia konto Premium z byłego DB w Santander, tyle będzie kosztować?

   Usuń
  2. Krzysztof Pytel: bzdura. Jest bez oplat bezwarunkowo

   Usuń
  3. miałem likwidować to konto DB, ale myślę, że czasami może się przydać. Ten ROR jest oprocentowany 1,3%, może na krótkotrwałe przechowanie gotówki Lepsze to niż KJCh.

   Usuń
 21. Gorsze jest to, ze Santander nie odpowiada na reklamacje i obnizyl limit dzienny przelewów do zaledwie 25 tys zl. Wszyscy trąbią o IB, a obnizenie limitów w Santander to nielegalne działanie, bo umowa z DB mówiła , ze limit jest 50 tys zl. W bankowosci internetowej zmienic tego nie mozna, na infolinii pani twierdzi , ze ten limit to maksimum co santander oferuje osobom prywatnym. Nie moglem w ten sposób zasilic lakaty 3,9 w IB na 100 tys pomimo ze mam kase na koncie. Czyli Santander kisi sobie podstępem moja kase. W tym tygodniu wypowiadam konto w santander i tu pytanie czy mozna, bo mam u nich jeszcze lokate do czerwca 2019r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Santander mam limit 125 tyś ale możesz to zmienić w banku a poprzez jakieś dodatkowe procedury można go zwiększyć jeszcze bardziej.

   Usuń
  2. A czy w chwili przeniesienia byles juz tez klientem BZWBK/Santandera?
   Ja mialem konto w Santanderze wiec jedynie dokeili mi nowe dwa rachunki a limity w bankowosci pozostaly takie jak mialem w BZ/Santander.
   Poza tym dlaczego mowisz ze w DB limity byly na 50.000 skoro ja mialem duuuzo wyzszy

   Usuń
 22. Świnia z dyktafonem pada na ryj...Mnie tam agenta ubeka nie żal...ja tam zwijam kasę i w słoje na przeczekanie! Najpierw ogołocił banki nietrafionymi pomysłami, a teraz jak tonie to udaje pokrzywdzonego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu nie jest problemem to czy ktoś był TW czy też nie był bo Glapiński też ma teczkę w Zbiorze Zastrzeżonym i prawdopodobnie też nim był jako że to jest po pierwsze syn byłego wysokiego funkcjonariusza NBP za czasów Gomułki a po drugie w latach 70 wyjechał do Francji na studia. Kazdy sobie dopowie kto mógł na takie frykasy sobie wtedy pozwolić i jakim kosztem. Wywiad zagraniczny nie rozdaje takich prezentów za darmo. Olechowski przecież robił to samo.
   Problem dla nas jako klientów jest zaufanie do systemu i do banków. Rozumiem tych , którzy już przechodzili upadłości i im lżej jest zaakceptować ryzyko. zazdroszczę - gdybym przeszedł to na własnej skórze to byłoby mi łatwiej teraz dokapitalizować IB własnymi pieniędzmi, ale czuję się mało komfortowo bo trochę jak finansowy kamikaze włacając tam kasę w takiej sytuacji. Szczerze powiedziawszy to łatwiej byłoby mi teraz zainwestować na giełdzie bo znam ryzyko i wiem ile mogę tam włożyć ze wzgl na ryzyko i ile mogę stracić. Tutaj jednak dla wielu ludzi - jak i dla mnie upadłość banku to 'uncharted water". Mam tam lokatę kończąca się z 30 listopada. Może na tej lokacie przetestuję upadłość i nabiorę wprawy :-) Obserwuję sytuację i jak się poprawi to na pewno wróce.
   Może nawet już teraz dolałbym tam kasy, ale jest jeszcze jeden problem. Moja rodzina jakby dowiedziała się że teraz przelałem kase do IB to by zawału chyba dostała więc nie robię tego również ze względu na święty spokój w domu. W maju proponowałem mamie że jej środki mogę przenieść do IB na lepszą lokatę, ale uczciwie ostrzegłem że mogą się pojawić problemy związane z wizerunkiem i reputacją. Po rozmowie zrezygnowaliśmy z pomysłu. Sam nie podejrzewałem że aż takie będą szopki że zagrożona bedzie płynność tych banków. Getin jest już chyba ugotowany - IB może się wybronić ale to są naczynia połączone ze wzgl na właściciela. Do tej pory od 2 lat oszczędzałem w zasadzie tylko w Getin i IB. niestety te czasy już się chyba konczą.

   Usuń
  2. co to w ogóle jest, po co te zbędne i nic nie wnoszące wywody, czy aby wzniecać ogień ? ;)

   Usuń
 23. Sprawy nabierają tempa. banki mają już problemy z płynnością. Wczoraj posiedzenie KSF do późnego wieczora i komunikat o gotowości do udzielenia pomocy płynnościowej z NBP obu bankom. Jeszcze kilka dni grzania tematu w mediach i łajba zatonie bo pojawią się kolejki pod bankami. Mam wrażenie że tam na górze wszyscy jednak mówią o wypłacaniu środków z BFG co w tej sytuacji politycznej w sumie jest zrozumiałe z perspektywy PIS , które jak diabeł święconej wody boi się przejmowania siłowego banków LC. Jeśli tak to przerzucanie tam kasy na lokaty jest bez sensu skoro BFG płaci tylko za odsetki do momentu upadłości banku. Sprawę potencjału BFG do obsługi tych zobowiązań zostawiam na inne rozważania.
  W czym rzecz - nawet jeśli jakimś cudem te banki nie upadną to będą musiały ciągle mieć wysoko oprocentowane depozyty a to prędzej czy później doprowadzi do upadłości bo te banki będą nierentowne. I tak w koło Macieju aż się wszystko rozleci.

  OdpowiedzUsuń
 24. Uspokajające komunikaty popłynęły wczoraj z ust A. Glapińskiego i po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej. Pytanie: czy jest tak dobrze, stabilnie i pewnie, że nie ma się czego obawiać? Czyżby panika wisiała w powietrzu i należało ją oddalić w czasie? Nic nie zmieni zaklinanie rzeczywistości przez znaczną część forumowiczów, że przecież BFG itd. etc... Na mnie wczorajsze oficjalne przekazy zrobiły mieszane wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 25. https://www.tvn24.pl/komitet-stabilnosci-finansowej-nbp-deklaruje-wsparcie-dla-getin-noble-bank-i-idea-bank,884909,s.html

  czemu te urzędaski obradują w niedzielę w nocy i od razu wydają komunikat zamiast w dzień roboczy to zrobić jak ludzie? dlatego bo dziś moi drodzy zeznaje leszek czarnecki. ewidentnie dłoń na jajach zaciśnięta jest już na tyle że słychać kwik a żelazny uścisk nadal może być dopiero przed nami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież to oczywiste że getin traci płynność. Getin jest w trudniejszej sytuacji bo to większy bank , z większymi problemami, z kredytami frankowymi i wyemitowanymi obligacjami. Dla każdego kto śledzi rynek oczywistą oczywistością jest skojarzenie faktu dużego obrotu na obligacjach skarbowych z trudnościami getinu i może IB w obsłudze zobowiązań. Po prostu banki te wyprzedają obligacje aby mieć na wypłaty dla klientów i działalność. Teraz dostaną kroplówkę z NBP - ale nie za darmo tylko też pod zastaw papierów wartościowych. Tak tylko pisze gdyby ktoś pomyślał że NBP teraz sprezentuje albo dodrukuje Getinom pieniadze

   Usuń
  2. "Jest tak stabilnie, że aż prezes NBP odwiedza TV i mówi jak bardzo jest stabilnie. Tak stabilnie, że Komitet Stabilności Finansowej zbiera się w niedzielę wieczorem, o drugiej w nocy wysyła komunikat, że jest stabilnie, a już o 9.30 robi briefing poświęcony stabilności".

   Usuń
 26. Co do Getinu: wiele razy było chyba nawet tutaj pisane, że Getin wypuszcza coraz to nowe serie obligacji i prawdopodobnie wpływami z nowszych obligacji finansuje wypłatę wcześniejszych. Wszyscy zdawali się rozumieć, że to nie świadczy dobrze o ich płynności, ale uspokajali, że Getin jest za duży, żeby wyłożyć się na czymś takim. Jak widać czas weryfikuje niektóre sprawy.
  Inna sprawa to "szacunek" dla LC za zrobienie z siebie ofiary rządów PISu - to faktycznie majstersztyk. Jednak ułatwił mu to fakt, że po drugiej stronie miał jak się okazuje całkowitych amatorów. Wystarczy przypomnieć chociażby ten fragment taśm:
  M.Ch.: No ale chyba mogę Panu zaufać?
  L.C.: Sądzę, że tak.
  :-))))))))))))))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jednak ułatwił mu to fakt, że po drugiej stronie miał jak się okazuje całkowitych amatorów"
   Czyli jak wszystkich w obecnie rządzących ;)

   Usuń
 27. i jak wygląda dziś sytuacja w oddziałach? Dalej widać kolejki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam dziś w Idei w Lublinie (aktualizacja dowodu),były przy kasie trzy osoby - staruszkowie. Jak wychodziłam - nikogo

   Usuń
 28. Dla osob bojaźliwych polecam artykuł red. Samcika:

  https://subiektywnieofinansach.pl/sa-gwarancje-nbp-wsparcia-finansowego-dla-getinu-i-idea-banku-ale-jest-i-dziwna-mowa-ciala-komitetu-stabilnosci-o-co-chodzi/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można sobie pisać, ale prawda jest taka że przynajmniej getin wizerunkowo jest już topielcem. Ten bank jest już spalony niestety bo klientela wystraszona jak po najeździe gangsterow na dom uciech. Tego wizerunkowo po prostu nie da się już posklejać że o wycenach na giełdzie nie wspomnę.

   Usuń
  2. A co z BOŚ-em ?

   Usuń
  3. BOS przestal przynosic straty i jest na malym plusie

   Usuń
 29. Objechałem właśnie w Warszawie dwa oddziały IB na Marszałkowskiej i Polnej i raczej pusto. Do kas pojedyncze osoby ale raczej w sprawach bieżących.
  W oddziałach GB na Jana Pawła, Grójeckiej pełno ludzi, na Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej kilka osób.

  OdpowiedzUsuń
 30. U mnie nadal oblężenie, jest nerwowo i głośno, na schodach wejściowych rozdawane są ulotki z posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej a do mnie dzwonili dziś rano z Idei żebym założył promocyjną lokatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się nakręca panikę. Nie przez przypadek w mediach, na twitterze dzis cisza. Poszła chyba powiastka ze służb do redakcji z prośba o wyciszenie emocji. Jeszcze kilka takich dni i naród ruszy pod PKO i dopiero będzie nieszczęście.
   A źródłem tej paniki nie jest sprawa korupcji czy Glapinskiego tylko to że POlacy dowiedzieli się że banki Czarneckiego są w trudnej sytuacji i mogą upaść. jakby Polak przed założeniem depozytu nie przeczytał w internecie gdzie pieniądze niesie.

   Usuń
 31. Właśnie dzwonił do mnie pracownik IB i proponował lokatę na 3,95%.Oczywiście lokat które tam mam nie zrywam ale więcej kasy tam nie dołożę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ta lokata też z możliwością zerwania bez utraty odsetek ?

   Usuń
  2. Niestety nie pytałem nawet o szczegóły.

   Usuń
  3. Lokata ta nazywa się Lokata Telefoniczny Zysk. Oprocentowanie 3,95%. Okres lokaty 3 miesiące. Na oplacenie sa 2 dni.
   Zerwanie powoduje utrate odsetek.
   Minimalna kwota lokaty 500zl, max milion.

   Uwaga - już niedługo pojawi się Lokata STANDARDOWA na 3,9% - a to oznacza, ze zniknie Beztroska, co może wskazywać na poprawe ilości kasy w IB.

   Nie pytajcie skad to wiem - ważne ze Wam o tym mowie :)

   Usuń
  4. Po twoim komentarzu złożyłem na wszelki wypadek kilka zapasowych wniosków o beztroską.
   Tylko ta mnie interesuje.

   Usuń
  5. Polcan: slusznie

   Usuń
  6. to nie świadczy o przypływie kasy tylko tym że bank zmaga się odpływem i chce mieć zagwarantowaną kasę na najbliższe miesiące. W przypadku Beztroskiej jej nie ma. A że to bardziej odstraszy niż przyciągnie klienta to inna sprawa.

   Usuń
  7. @Anonimowy 19 listopada 23:06
   Wcale nie słusznie, jak się okazało wczoraj logowałem się niepotrzebnie. Dziś rano lokaty dalej są dostępne więc złożyłem całą serię nowych. Wczorajsze są już śmieciowe.

   Usuń
  8. Polcan opłacasz codziennie te lokaty czy nieopłacone wnioski przepadają i zakładasz nowe w oczekiwaniu na zakończenie promocji aby dopiero wtedy zerwać aktualne lokaty i opłacić nowe?

   Usuń
  9. Oczywiście, zrywam lokatę, robię opłaty z odsetek i zakładam nowe. Nieopłacone wnioski przepadają, ale olać je skoro dzień ich ważności jest krótszy. Dlatego wczorajsze logowanie było bezcelowe.

   Usuń
 32. W artykule na Bankier.pl - pełniący obowiązki prezesa Idea Banku uspakaja klientów: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pruski-Dzialalnosc-Idea-Banku-przebiega-bez-zaklocen-4177989.html

  OdpowiedzUsuń
 33. Lekka panika jest - nie da sie ukryc. Ja nie wyplacam srodkow ponizej BFG z IB , chociaz gacie mam pelne. Stanie sie, co sie stac musi. Zobaczcie tez , ze Bitcoin dzis ponizej 5000 usd.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ale czym wy się przejmujecie? Jest BFG i nie stracicie ani grosza. Ja to przerabiałem juz trzy razy przy SKOKach Wołomin, Kujawiak i SK banku spółdzielczym. Mogę przerobić jeszcze raz, ale to nie mój problem tylko PiSu i Czarneckiego.

  OdpowiedzUsuń
 35. Teraz czekamy na ostatni strzał w potylicę banków LC czyli..... raporty banków za III kwartał.
  Problem pojawił się jednak z raportem Idea Banku za III kwartałem 2018 roku, gdzie już po wybuchu afery raport został przesunięty z 20 listopada na jeden z ostatnich dozwolonych terminów: 28 listopada. Jeszcze dłużej, bo do 29 listopada, poczekają akcjonariusze Getin Noble.
  Tu się wysypie trup z szafy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raporty ze stanem na wrzesien więc nie zakladam że tam coś jeszcze strasznego się pojawi Poprzednio też te raporty przesuwali.
   Dziś znalazłem zestawienie poziomu wymaganych kapitałów polskich bankow. Ciekawostka : Millennium aż 22% !!! To najzdrowszy bank (do czasu ewentualnego wybuchu bomby frankowej) mimo że ma dużą ekspozycję na kredyty frankowe i dlatego ma aż taki poziom wymaganego kapitału. Więc da się. Najsłabiej oczywiście Ieda i Getin co po ostatnich wydarzeniach jeszcze się pogorszy. Każdy wstrząs, każda taśma i afera będą te banki pogrążać. To widać po giełdzie . Nie pomogły zapewnienia o pomocy (kredycie de facto) z NBP. Akcje leca jak kamien w wodę

   Usuń
 36. Wg mnie Getin w III kwartale ma strate, ale IB chyba minimalny zysk.

  OdpowiedzUsuń
 37. sprawdzał ktoś zawrotne lokaty po ile % są?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś robiłem przelew do Millennium. Pokazało się wciąż 3,80%

   Usuń
 38. Słuchajcie... Albo wierzymy w Państwo abo nie... To tak samo jak z ZUSem. Albo wierzymy, że coś nam wypłacą jak przyjdą "te lata", albo liczymy na dzieci... Jeśli system gwarancji miałby się załamać to czy ktoś z Was wyobraża sobie co to by oznaczało?
  To jest bankructwo... Ale nie Getin Banku, czy Idea Banku, ale Państawa. Ja w taki scenariusz nie wierzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zustem, to akurat średni przykład, bo ja i pewnie większość czytaczy tego bloga średnio "wierzy" w zus :) Ja tam wolę sam odkładać na stare lata, niż mieć głodową emeryturę z zusu.

   Usuń
 39. Podobno zakończone lokaty w IB nie odnawiają się już na 0,01% ale na 3,9%.Co jeszcze nam zaproponują???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Podobno zakończone lokaty w IB nie odnawiają się już na 0,01% ale na 3,9%.Co jeszcze nam zaproponują???"
   Czy ktoś może to potwierdzić? I jaka to jest lokata? (Beztroska czy inna?)

   Usuń
  2. Taką informację ktoś zamieścił na innym forum i myślę że tu nie chodzi o beztroską.Oto cała wiadomość: Witam
   Widzę że sytuacja Idea Banku zmusiła ich nawet do bardziej etycznego postępowania z klientami i ich pieniędzmi. Od lat mam lokaty w Idea Banku i strasznie mnie denerwowała polityka banku chociaż ... nauczyła mnie pilnowania swoich interesów :) Najpierw można było wybierać czy lokata ma być odnawialna czy nie. Potem z automatu były odnawialne ale można było zmienić na nieodnawialne w konsoli. Następnie i to zabrali a lokaty odnawiały się z oprocentowaniem 0,01%. Jakież było moje zaskoczenie gdy wczoraj lokata odnowiła mi się jako 3-miesięczna na 3,9%. Chyba faktycznie ich przycisnęło. Jeszcze trochę i będzie można nieodnawialne lokaty zakładać :) Nieetyczne postępowanie z klientami prędzej czy później zawsze się mści. A IB w mojej ocenie zawsze był mało etyczny.

   Usuń
  3. To jest wlasnie lokata STANDARDOWA. Pisalem o tym w jednym z moich poprzednich komentarzy. Lokata jest na 3 miesiące, a zakres kwot od 0zl do 1mln (tak od ZERA).

   Usuń
  4. To prawda, dziś zmieniła się tab. oproc. w IB: https://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/tab_oproc_lok_os_fiz.pdf?A
   Lokaty standardowe - na które przedłużane są kończące się lokaty to: 12 m-cy - 3%, 6 - 3% i 3 -3,9% ;) Już nie lecą w kulki z dziadowskim procentem przy odnawianiu ;)

   Usuń
 40. To lekka oznaka desperacji ale:

  https://www.bondspot.pl/notowania_TBSPoland?date=20181119&month=11&year=2018
  Można zwrocić uwagę na wczorajsze obroty obligacji WZ - jest już prawie całkowity spokój. Małe obroty . Ceny stabilne. Widocznie bank centralny zainterweniował i banki nie musiały wyprzedawać obligacji.
  Dla porównania szczyt awantury:
  https://www.bondspot.pl/notowania_TBSPoland?date=20181114&month=11&year=2018
  Prawie półtora miliarda obrotu na samych WZ-tkach. Trzeba pamiętać ze taka IDEA jest bankiem dla firm. Nie wszystkie z nich maja gwarantowane depozyty a już na pewno nie pow. 100tys euro. i prawdopodobnie stąd te kłopoty + przestraszeni ciułacze.
  Ja sobie policzyłem i dla mnie zysk z kwoty jaką bym mógł przeznaczyć w chwili obecnej to jakieś 300zł ponad Millennium więc jakoś za bardzo nie chce mi się rzucać przez morze do IDei

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co masz na myśli mówiąc, że nie wszystkie firmy nie mają BFG? Działalność na pewno ma. Spółki nie maja? Myslalem, ze firmy normalnie posiadaja BFG.

   Usuń
  2. lista wykluczonych z bfg jest całkiem długa i są to klienci na tyle pokaźni że zwykłych śmiertelników . Każda firma mająca w banku ponad 100k euro nie jest chroniona. Tfi np jest przedsiębiorstwem.
   tu masz pkt 5.

   https://www.bfg.pl/faq-najczesciej-zadawane-pytania-stan-prawny-przed-9-pazdziernika-2016-r/

   Usuń
  3. Majaca powyzej 100k to wiadomo, ale mam na mysli zwykle spolki, czyli osoby prawne one chyba sa chronione?

   Usuń
 41. Od dzisiaj już 3,5% (4m).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Linki jakie wstawiamy z TomTomem są samoodnawialne, więc jeśli jest zmiana w ofercie linki się aktualizują.
   Można to sprawdzić w powyższym artykule, linki do lokaty pokazują już 3,50%

   Usuń
 42. "Od dzisiaj już 3,5% (4m)."

  Najnowsza oferta lokaty na 3,5% w GB jest już opisana na PP4:
  https://polakcandwa.blogspot.com/2018/11/juz-350-na-lokacie-na-nowe-srodki-w.html#more

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...