wtorek, 27 listopada 2018

Lokaty do 3,15% poza Idea bank oraz Getin


W komentarzach pada często pytanie, co będzie jeśli z rynku zniknie Idea bank oraz Getin. Tfu, tfu. Nie chciałbym zapeszać, bowiem lepiej dla nas i całego rynku aby te banki nigdy nie zniknęły.

Może jednak się zdarzyć, że te banki nie upadną, lecz zostaną przejęte przez inny bank. To będzie szczególnie niekorzystne, szczególnie dla nas zwolenników najlepiej oprocentowanych depozytów. Czy i wówczas nie będzie szans na stawki rzędu 3% i więcej?

Najwyższe stawki dla długoterminowców

Niekoniecznie. Na chwilę obecną można znaleźć stawkę powyżej trójki i to poza bankami Leszka Czarneckiego. Wystarczy zajrzeć do poniższego linku by przypomnieć sobie o Inbanku.

Tutaj założysz lokaty do stawki 3,15% w Inbank

Bank po raz pierwszy udostępnił blogerom linki, co oznacza, że włącza się nareszcie w walkę o depozyty. Problem w tym, że Inbank stawia raczej na depozyty długoterminowe, a o tym czy warto czy nie są zdania są podzielone.
W komentarzach pojawiają się też głosy o chudych latach jakie nas czekają na depozytach. Podwyżej stóp procentowych raczej nikt się nie spodziewa, a nawet jeśli się pojawią to banki długo zwlekają z podniesieniem stawek na swoich depozytach.

Dlatego niektórzy wolą założyć depozyt długoterminowy i nie martwić się o to co przyniesie przyszłość. Tutaj mają gwarantowane 3,15% w perspektywie 3 lat, więc jest to jakaś opcja dla tych co wolą zdeponować swoje środki i zapomnieć.

Warto też przypomnieć, że depozyty oferowane przez Inbank mają inne gwarancje, są to jednak gwarancje także do kwoty 100 tysięcy euro, tak jak u nas. Niektórym przeszkadza fakt, że gwarantem jest Tagatisfond Roosikrantsi 2, jest to jednak odpowiednik naszego BFG, więc problemu tutaj nie ma.

Nie trzeba mieć konta:)
Jak dla mnie, gdyby bank postawił na krótsze terminy, to bez wątpienia brałbym go pod uwagę. Tym bardziej że nie ma konieczności zakładania konta w tym banku by korzystać z depozytów. 

Tutaj założysz lokaty do stawki 3,15% w Inbank

Póki jednak mamy świetną ofertę w Idea bank, nie ma konieczności korzystania z Inbank. Nic jednak nie trwa wiecznie i nie wiadomo jak długo IB będzie oferować fajne 3,90% i kiedy znów zacznie zabawę w kotka i myszkę do czego zdążył nas przyzwyczaić.

47 komentarzy:

 1. Chwila, chwila... Inbank nie jest bankiem polskim a depozyty gwarantuje estońskie BFG. Historia kryzysu islandzkiego sektora bankowego i kłopoty brytyjskich deponentów którzy korzystali z korzystnych lokat i prawa podatkowego sugerują że należy do tego typu układanek podchodzić z dużą ostrożnoscia. Estonia to mały kraj - BFG nie jest na tyle pojemny aby obsłużyć masowe depozyty z dużego kraju. Póki akcja depozytowa jest mała to jest ok, ale gdyby co drugi Polak poleciał zakładać lokaty na 4% jeśli się takie pojawią to będzie problem.
  I to nie jest problem broń boże samego banku tylko problem systemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze parę lat temu - sugerujący polskie korzenie Polbank - również opierał się nie na naszym BFG i jakoś to nie wszystkim przeszkadzało. Inna sprawa, że część ludzi nawet nie była tego świadoma ;)

   Usuń
  2. Dokładnie. Opierał się na Greckim BFG czyli również małego kraju

   Usuń
  3. No wiesz... historia pokazała jasno czym się kończa takie układy. ISlandia zablokowała depozyty Holendrom i Brytyjczykom. Depozyty ostatecznie zwracał bank Anglii i Holandii odpowiednio. Islandia zobowiązała się do oddania tym krajom równowartości po paru latach. Także tego ten...
   Polbank to chyba dawna Idea jeśli się nie mylę.

   Usuń
  4. Mylisz się, Polbank został przejęty przejęty bodaj przez Raiffeisena. Sam miałem fajne konta ror na 6% w tym banku i tutaj poznałem po raz pierwszy korzyści karty kredytowej. Toporny bank, ale bardzo konkretny.
   Oczywiście nie przeszkadzało mi wcale że gwarancje były Greckie, a na kraj narzekano że bankrut.

   Usuń
  5. Hmm .. na wiki stoi że Idea funkcjonował kiedyś pod nazwą Polbank SA a potem Opel Bank więc może był jakiś etap gdzie nazywał się rzeczywiście Polbank. Ale to tylko w ramach ciekawostki

   Usuń
  6. Akurat Polbank to pamiętam, bo zły byłem, że fajny bank przejął badziewny. Zresztą dodano go potem do nazwy i mieliśmy Raiffeisen Polbank.
   Podobnie jest zresztą z BGŻ, który po przejęciu przez Paribasa został w nazwie i to nawet na początku.

   Usuń
  7. "Hmm .. na wiki stoi że Idea funkcjonował kiedyś pod nazwą Polbank SA a potem Opel Bank więc może był jakiś etap gdzie nazywał się rzeczywiście Polbank"

   Widać, że wikipedia jest tworzona przez wielu ludzi i nie raz wprowadza ich w błąd. Dlatego zbiera składki na swoje utrzymanie ;)
   Polbank EFG S.A. - bo taka była jego pełna nazwa był greckim bankiem, który jak już Polcan napisał - został przejęty przez austriacki bank Raiffeisen Bank International AG. Więcej o tym w archiwalnym wpisie na Bankier.pl:
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polbank-EFG-jest-juz-bankiem-krajowym-z-gwarancjami-BFG-2408615.html

   Usuń
  8. Polbankowi poświęcałem onegdaj bardzo dużo miejsca, ale końcówkę mieli fatalną w przeciwieństwie do innych banków. Pisałem o tym na początku blogowania jeszcze na PP1:
   https://polakcan.blogspot.com/2012/01/trudnosci-z-zamknieciem-konta-w.html

   Usuń
  9. Akurat tak się składa że tu chodzi o Polbank SA aka Opelbank, który później zmienił się w GMAC Bank Polska SA przemianowany na ideę.
   Wystarczy trochę poszperać na google.

   Usuń
 2. Już prawie rok jestem klientem inbanku i korzystam z lokat na 3% i 3,15%.I dodam jeszcze że można tam teraz ulokować na lokatach do 400 tyś zł,wcześniej było 200 tyś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kiedyś pisałem jak w razie upadłości zadziała ichniejszy BFG to dostałem odpowiedź że mają gwarancję do 100 tys.euro. A jak zapytałem czy będę się musiał udać do Estonii żeby z niego skorzystać to,że ... maja gwarancję do 100 tys. euro :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również zadałem takie pytanie i otrzymałem następującą odpowiedź: Szanowny Kliencie,   Uprzejmie informujemy, że w przypadku ogłoszenia upadłosci środki zwracane są na rachunek, z którego dana lokta została zasilona.

   Informację o numerze rachunku do Funduszu przekazuje instytucja kredytowa, która upadła.   Pozdrawiamy,   Zespół Inbank

   Usuń
  2. Ok,więc trochę teraz rozjaśnili. Ja zaraz po wejściu Inbank do Polski dostałem powyższe odpowiedzi.I nie tylko ja. Było nawet gdzieś forum na ten temat. Jednak ich odpowiedź nie jest pełna ponieważ pewnie sam z siebie ich BFG nie przeleje środków tylko na wniosek,który trzeba tam złożyć. Ja w Polsce już przeżyłem trzy razy wypłaty z BFG -fakt że za pomocą banku,ale gdybym chciał żeby to robił BFG to z tego co pamiętam do kwoty 100 tys. zł można było przesłać do BFG wniosek , ale pow.100 tys.zł już się tam udać osobiście.Także jak tam masz środki to dopytaj,żebyś nie miał przymusowej podróży :)

   Usuń
  3. Nawet jakbym musiał tam jechać (chociaż nie myślę) to mnie to nie przeraża. W Estonii jeszcze nie byłem a w dzisiejszych czasach podróże samolotem są tak tanie że to sama przyjemność :)

   Usuń
  4. Też tak do tego podchodzę:)

   Usuń
 4. Przy próbie robienia przelewu wychodzącego z Getinu pojawia się możliwość założenia lokaty 3,5% na 3 m-ce jako oferta specjalna. W przypadku zignorowania oferty pojawia się ona ponownie przy następnym przelewie. Testowałem tylko kwoty > 35k.

  OdpowiedzUsuń
 5. E... myślałem że coś ciekawszego znalazło się niż lokata na 3 lata.
  Sam zresztą nie uznajesz tak długiego okresu deponowania i na blogu nie ma nigdy w zestawieniu lokat dłuższych niż 12M.
  Dla mnie max to lokata na 6M.
  Trzymam kciuki za LC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale mam na uwadze, że blog jest dla wszystkich, a nie tylko dla mnie. Są też osoby, które wolą mieć dobrą stawkę na długi okres i korzystać z życia, zamiast bawić się w przelewanie środków między bankami i śledzić wszystko na bieżąco.

   Usuń
  2. Dokładnie i ja do nich należę :)

   Usuń
 6. Mnie jak na razie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też nie przekonuje i ta we wcześniejszym wpisie enigmatyczna i mało rzetelna odpowiedź Inbanku cyt: Anonimowy 27 listopada 2018 13:39:
   Szanowny Kliencie,
   Uprzejmie informujemy, że w przypadku ogłoszenia upadłości środki zwracane są na rachunek, z którego dana lokata została zasilona.
   Informację o numerze rachunku do Funduszu przekazuje instytucja kredytowa, która upadła.
   Pozdrawiamy,
   Zespół Inbank

   Usuń
 7. Interesowałem się Inbankiem z rok temu ale obawy wzięły górę.
  Mam pytanko do tych co jednak lokaty w InBanku założyli.
  Skoro nie ma konieczności zakładania konta to czy ma się wpływ w trakcie okresu zdeponowania na lokatę?
  Np. przy zakładaniu lokaty środki przelewa się z rachunku X, na który po zakończeniu lokaty lub w przypadku zwrotu z estońskiego BFG środki zostaną zwrócone. Czy można zmienić nr rachunku do zwrotu środków z lokaty? Np w przypadku gdybym w trakcie trwania lokaty chciał zamknąć konto z którego dokonywałem przelewu na lokatę???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak można to konto zmienić ale za dodatkową opłatą

   Usuń
 8. Dla zainteresowanych objechałem dzisiaj warszawskie oddziały Getina i pustoooo.

  OdpowiedzUsuń
 9. A do mnie dziś dzwonili z Idei. Facet pytał dlaczego złożyłem wniosek na beztroską, a nie przelałem jeszcze pieniędzy. Dlaczego, dlaczego, dlaczego... Powiedziałem mu, żeby się zajął swoimi sprawami.

  OdpowiedzUsuń
 10. "A do mnie dziś dzwonili z Idei. Facet pytał dlaczego złożyłem wniosek na beztroską, a nie przelałem jeszcze pieniędzy."

  Chyba żartujesz? Mogłeś mu powiedzieć, że masz takie hobby. Jak robi się coś codziennie - tak jak ja - to już chyba nim się staje i ja mówiąc tak nawet bym nie skłamał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważaj bo znowu się odezwą przeciwnicy tej metody i umoczeni w getback 😂🤣😁

   Usuń
  2. To był wniosek ważny 3 dni na założenie lokaty przelewem z obcego banku. Dziś kończył się termin ważności wniosku. Widocznie bardzo potrzebują tych pieniędzy.

   Usuń
  3. "Uważaj bo znowu się odezwą przeciwnicy tej metody"

   Ja tylko wnioski składam codziennie, zrywałem na razie tylko raz, ale chciałbym tak m.w. co tydzień ;) jeśli będzie w ofercie.

   Usuń
  4. >Widocznie bardzo potrzebują tych pieniędzy.<

   Jeśli to prawda to niezbyt dobrze to świadczy o kondycji banku :-( Zawsze to łatwiej jednak ściągnać kase z rynku niż zadłużać się w NBP na 2.5% i jeszcze obligacje w zastaw a kredyt tak z minus 15% wartości zastawionych obligacji. Więc interes taki sobie z tym NBP. Tylko że tak średnio się czuję pożyczając kase desperatom

   Usuń
 11. A mnie w Toyota Bank przy kończącej się lokacie 180 dniowej na 3 %, zaproponowali Lokate Sprint na 180 dni na 3% (można założyć 10X 18000)
  pod warunkiem założenia Moto Konta i aplikacji Tankuj Korzyści (możliwość zyskania 5 lub 10% za tankowanie)
  Zgodziłem się i przetestowałem .Działa

  OdpowiedzUsuń
 12. Getin
  e-Lokata na Nowe Środki na 4 miesiące 3,90% do 200 tys. zł
  Na lokacie jest możliwość ulokowania wyłącznie nowych środków tj. nadwyżki powyżej salda środków złotowych Klienta w Getin Noble Banku SA (wg stanu na 30.09.2018 r.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Getin
   e-Lokata na Nowe Środki na 4 miesiące 3,90% do 200 tys. zł"

   Tak, zgadza się. Opisując dziś tą lokatę na PP4: https://polakcandwa.blogspot.com/2018/11/juz-350-na-lokacie-na-nowe-srodki-w.html -gdy jeszcze była na 3,5% użyłem takiego sformułowania. Cytuję siebie: "Odnosi się wrażenie, że banki te konkurują teraz nie tylko między sobą, a wręcz same ze sobą - ciągle podnosząc stawkę ;)"
   Teraz moje słowa potwierdzają się w 100%!

   Usuń
  2. "(…) wg stanu na 30.09.2018 r."
   Tutaj uważajcie! To jest napisane na stronie w reklamie 'lokaty', a w regulaminie mowa o badaniu salda na koniec 25 XI. https://secure.getinbank.pl/docs/getinbank/regulamin_promocji_e-lokata_na_nowe_srodki_VII_3_edycja.pdf

   Usuń
  3. 3 edycja az do miliona zl. Saldo nadane wzgledem 25.11.2018

   Usuń
  4. No to czas trwania edycji skrocili ponizej jednego dnia.
   26 rano byla jeszcze pierwsza edycja na 3,5. Po poludniu pojawila sie druga na 3,9, a nad ranem dzis byla juz niby ta sama ale do miliona

   Usuń
 13. No to tylko patrzeć jak wyjadą powyżej 4%. Jeżeli do mnie wydzwaniają i błagają o przelanie kasy na 3,9%, to musi być bardzo źle w obu bankach Czarneckiego. Leszek widział co się dzieje to zrobił z tego sprawę polityczną. Wie że teraz nie pozwolą mu upaść. Byłoby wszystko na PIS.Może nie polityczną? To dlaczego na papugę wziął Romka? Jak to było? "Koń jaki jest każdy widzi" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe czy Koń (pseud. Romana) ma konta w Idei lub Getinie.
  Jak sądzicie?

  Pozdrowienia
  Chudy Miś

  OdpowiedzUsuń
 15. GNB szaleje.
  Pojawila sie 3 edycja lokaty na nowe srodki. Kwota max. to az 1 mln zl.
  Stan nowych sroskow na 25.11.2018

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz dać linka bo u mnie ciągle 2 edycja.Dzięki

   Usuń
  2. Czyli liczą na tych co odpłynęli po taśmach Czarneckiego. Ale oni nie wrócą. Chcą spać spokojnie.

   Usuń
  3. Jest w zakladce Dokumenty, rozdział lokaty.
   Nawet jednak link z niby 2 edycji prowadzi do zakladania trzeciej

   Usuń
 16. Nie ekscytujcie się tak bardzo procentami i kolejnymi edycjami klonów Czarneckiego. Mimo BFG to dla lokatowców specer po kruchym lodzie. Chciwość zaślepia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Są wyniki za 3 kwartał IB
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Idea-Bank-ze-strata-w-trzecim-kwartale-7629001.html

  Jakiś księgowy jest na forum który objaśniłby te wyniki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie zarowno w przypadku IB jak i GNB jest lepiej od oczekiwan

   Usuń
 18. W inbanku dodali na lepszy procent jeszcze dwa dłuższe okresy na 4 i 5 lat - odpowiednio 3,25 i 3,35%.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...