środa, 21 listopada 2018

Lokata niepodległościowa w PKO czy beztrosko futurystyczna w Idea bank


Chociaż obchody 100-lecia Polski już za nami, to wciąż w ofercie mamy lokatę niepodległościową z oczywistym oprocentowaniem 1,918% symbolizującym rok widniejący w stawce. I to z szumnym hasłem: taka lokata zdarza się raz na 100 lat.

Pytanie czy warto z obywatelskiego obowiązku pakować tutaj swoje wolne środki? O lokatach PKO nie piszę, tym razem zrobię jednak wyjątek, dedykując wpis tym, którzy wahają się jeszcze czy uciekać z IB do banku, który przeszedł pozytywnie stress testy.

Takie lokaty nas czekają jeśli z rynku zniknie Idea bank

Lokata PKO daje marne 1,918% więc na dobrą sprawę jest wprost dosłownie cofaniem się w czasie. Można było zaoferować przecież lokatę ze stawką 2,018% na 100 lecie i takie oprocentowanie lepiej by wyglądało, a co więcej taka lokata byłaby bardziej na czasie.

Nas tutaj jednak nie interesują starodawne lokaty. Wolimy lokaty futurystyczne, które zaoferują dwa razy więcej. Dwa razy więcej to 3,836% ale najlepiej nie bawić się w takie bezsensowne trzy miejsca po przecinku, zaokrąglimy ją w górę jak za starych dobrych czasów. A po zaokrągleniu w górę dostaniemy 3,90%.

My jednak wolimy takie futurystyczne lokaty:)

A tyle właśnie daje futurystyczna w Idea bank. Futurystyczna tym bardziej, że funkcjonuje w niestandardowy sposób. Nie trzeba czekać na koniec by dostać odsetki, można zrywać i zgarniać odsetki chociażby codziennie

Tutaj założysz lokatę beztroską na 3,90% z możliwością zerwania z odsetkami

Blog powoli zbliża się do 7 lat. Przez cały ten okres nie było tak wygodnej w obsłudze lokaty, którą zakładam codziennie po czym zrywam następnego dnia by z odsetek uregulować swoje opłaty. Był jedynie Ping Pong, ale ten miał ograniczenie kwotowe do zaledwie 20.000 zł, czego na szczęście nie ma tutaj.

Codziennie można też dopłacać nowe środki i zakładać lokatę na wyższą kwotę. Dostałem odsetki z obligacji Aliora, poszły do Idea bank i zwiększyły kapitał. Dostałem kasę za nadgodziny, poszły do Idea bank i zwiększyły kapitał, który przez codzienne zgarnianie odsetek rośnie jak w 2011 gdy optymalizowaliśmy sobie kasę na bezbelkowych lokatach. 

Oferta beztroskiej z rewelacyjną stawką 3,90% pojawiła się przy wielkim szumie medialnym spowodowanym głośną aferą KNF o której wspomniałem na PP4. Jej efektem było między innymi wpisanie Idea bank na listę ostrzeżeń KNF, co spowodowało widoczną panikę wśród zwolenników lokat.

Lokata to nie produkt inwestycyjny, gdzie ważne jest kto jest oferentem. W przypadku lokat nie ma znaczenia kto ją oferuje czy największy bank w Polsce czyli PKO czy bank mający problemy czyli Idea bank. W obu przypadkach mamy gwarancję BFG i to tak naprawdę ma tutaj znaczenie.

Czy zatem mamy się obawiać o środki zdeponowane na szaleńczej i jakże wygodnej stawce 3,90%? Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Narodowy Bank Polski wyciągnął pomocną dłoń w stronę Idea bank i zwolnił nasz ulubiony bank z utrzymywania 50 proc. rezerwy obowiązkowej.

Pomoc ma być długoterminowa obowiązuje bowiem od 19 listopada 2018 aż do 31 grudnia 2021 czyli jeszcze przez ponad 3 lata. Mamy nadzieję, że przez ten czas bank ten będzie dalej istniał i oferować będzie dalej najlepsze lokaty na rynku.

A lokata niepodległościowa? Można ją postawić w gablocie na blogu jako ciekawostkę. O zobaczcie było coś takiego dla ludzi żyjących przeszłością. My jednak patrzymy w przyszłość i zdecydowanie wolimy futurystyczne lokaty:)


Niestety na świecie nic nie trwa wiecznie. Nie wiemy jak długo ta futurystyczna lokata będzie do naszej dyspozycji. Na pewno jednak warto na zapas założyć sobie 3 futurystyczne konta na 3,20%.

Tutaj założysz konta w Idea bank na 3,20% z gwarancją stawki do końca roku

Podobnie jak na beztroskiej tutaj też mamy dostęp do środków w dowolnym momencie. Sam zresztą przeniosłem swoją kasę z tych kont na beztroskie. I jak się skończy beztroska to tutaj wylądują środki z kolejnych wypłat:)  

Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie zadane w tytule niniejszego artykułu? Odpowiedź jest prosta: dziś niepodległość to warto uzyskać od PKO czy innego skostniałego banku. U mnie był to ING zaś ucieczka w niepodległą niezależność od jednego banku była jedną z najlepszych moich decyzji życiowych.

38 komentarzy:

 1. Ale te konta masz oprocentowane na 3,2% do końca 2019r,a pózniej niewiadomo. Więc kiedy chcesz przelać środki skoro Beztroska skończy Ci się w Lutym.A te konta można pózniej zamknąć przez net czy trzeba będzie jechać do oddziału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Oprocentowaniem kont nigdy nie wiadomo. Konta w WBK są na 3% odkąd skończyło się 4% w lipcu 2017 czyli już grubo ponad rok. Konto w Aliorze miało być na 3% do połowy 2018, a jak wiadomo będzie minimum 2020, więc trudno wyrokować co będzie z Idea bank, być może będzie podobnie.
   Inna sprawa to fakt, że w bank mam tylko część własnych środków, większość pracuje poza bankami. Często jednak kasa wraca do banków i wówczas takie konto masz jak ulał gdy nie będzie dobrych lokat. Lepiej mieć niż nie mieć coś takiego w zapasie.
   Kont KO póki co nie zamykam. Mam dalej nieużywane Savery czy Zośki, być może je zamknę przy jakiejś wizycie w oddziale w lecie.

   Usuń
  2. Chyba do końca 2018, a nie 2019 roku?

   Usuń
  3. Było do końca 2018, ale potem przedłużono do końca 2019 czyli de facto do 2020. Pisałem o tym w osobnym artykule.
   https://moneyafterhours.blogspot.com/2018/11/gwarancja-3-przez-ponad-dwa-lata-w-alior.html

   Usuń
  4. "Ale te konta masz oprocentowane na 3,2% do końca 2019r" Chodziło mi o wypowiedź kolegi, który pisze o 3.2% więc o IdeaBank a tam jest do końca 2018r. Chyba, że ja coś pomyliłem?

   Usuń
  5. "Chodziło mi o wypowiedź kolegi, który pisze o 3.2% więc o IdeaBank a tam jest do końca 2018r. Chyba, że ja coś pomyliłem?"

   Jeśli chodzi o IB - to masz rację: "Oprocentowanie promocyjne jest zmienne i naliczane jest do dnia 30.12.2018r."

   Usuń
 2. Ktoś wie jak opłacić lokatę w IB z opcją 'z innego konta' jeśli kasę będę miał na koncie Idealnym? Założyłem sobie kilka wniosków w razie gdyby w piątek już wycofali, ale kasę przelewam normalnie na konto idealne i potem sobie porozdzielam 'manualnie'.
  W razie gdyby wycofali i musiałbym wpłacać na konta przysłane mi na maila we wnioskach to po prostu z konta Idealnego mam zrobić przelewy na te podane konta? Ile czasu zabiera opłacenie lokaty w ten sposób? To idzie natychmiast czy jak normalna sesja elixir?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawie natychmiast, u mnie wystarczy odświeży ekran i lokata się pojawia.
   Ja nigdy nie zaglądam na maila, numer konta do przelewu zobaczysz jak klikniesz w nazwę lokaty do opłacenia. Tytuł przelewu i kwota są nieistotne.

   Usuń
  2. Czyli kwota może się różnic zupełnie od tej złożonej we wniosku czy musi być mniej więcej taka jak we wniosku???

   Usuń
  3. tzn w jakim sensie nieistotna jest kwota? Jak złożyłem wniosek na 49000 to chyba w przelewie musi być dokladnie tyle ( w opcji opłacenia takiego wniosku z konta Idealnego a nie w innym banku). Chyba że bank sam pobiera z Idealnego pieniądze w określonej wysokosci

   Usuń
  4. "tzn w jakim sensie nieistotna jest kwota? Jak złożyłem wniosek na 49000 to chyba w przelewie musi być dokladnie tyle ( w opcji opłacenia takiego wniosku z konta Idealnego a nie w innym banku)"

   Nie musi. Ja często wpłacałem więcej niż deklarowałem we wniosku i na tyle ile przelałem lokata się zakładała ;)

   Usuń
  5. Zakładam na zapas kilka lokat celowo na różne kwoty, bym nie pomylił numerów do przelewu. Nie wiem też jaką kwotę będę w stanie przelać do Idea na jutro bo mogę mieć dodatkową gotówkę w dowolnym momencie. Dlatego z definicji nie znam kwoty jaką wpłacę.
   Praktycznie zawsze kwoty są inne raz mniejsze raz większe. System to ignoruje, ważny jest tylko numer lokaty. Kwota czy tytuł przelewu jest nieistotny.

   Usuń
  6. "ważny jest tylko numer lokaty"

   Oczywiście nr konta do przelewu ;) Nr wniosku lokaty jest nieważny.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to co napisałeś tutaj wcześniej było nieprawdą? Czemu skasowałeś swój komentarz Jerzy?

   Usuń
  2. Nie, to co napisałem było prawdą, lecz wcześniej o tym było już napisane.

   Usuń
 4. Dzięki za wyjasnienia. Rzeczywiście te wszystkie systemy bankowe są ergonomiczne, ale kryją w sobie wiele niespodzianek. Nie pomyślałbym że coś takiego jest możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polcan tak z innej beczki: co myślisz o tej ofercie?
  https://www.nestbank.pl/indywidualny/oszczednosci/nest-rodzinne-oszczednosci.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1,2% w skali roku plus max 30% Czyli max oprocentowanie w wys 1,56% Bez komentarza

   Usuń
  2. To ciekawa opcja, brałem ją pod uwagę, ale te wysokie stawki są tylko dla środków z danego roku, pozostałe środki z lat ubiegłych są nisko oprocentowane.

   Usuń
 6. To wczorajszy komentarz Anonimowego pod poprzednim artykułem: "Akcje IB i GNB caly czas dziś zwyzkuja i to coraz szybciej. Obecnie jest to już ponad +33% dla GNB i +25% dla IB."

  Zobaczcie co dzieje się dzisiaj? Obydwa banki po 14% na plusie! Czyżby trend spadkowy się odwrócił? ;) Na tą chwilę w niecałe dwa dni GNB +47%, a IB +39%. Ładny wynik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobre info. Obawiam się jednak ze raporty wynikowe, choć co prawda za 3 kwartał, ostudzą trochę zapał. BYć może sam Czarnecki skupuje bo obroty duże, albo jest jakieś info dla wybranych które daje tym wybranym zarobić. Dla nas to wiadomość super bo stabilna kondycja banku z kłopotami to zawsze daje bufor zaufania.
   Dziś jest tez posiedzenie tego KSF i może jakieś dobre info będzie.

   Usuń
  2. Czyli jednak miałem racje z uspokojeniem emocji i powrotem na lokaty na 3.9%, a już do nest wszystko na 2.7% przeniosłem. W plecy odsetki za te manewry, ale co zrobić, człowiek spanikował. Teraz już tylko beztroska odnawiana co kilka dni i przedłużana na tyle ile się da i zbieramy dodatkowy % :))

   Usuń
  3. To po coś panikował, przecież nie miałeś akcji tego banku jak sądzę tylko lokaty:) Co ma piernik do wiatraka?

   Usuń
  4. Chodzi o kondycję banku. Miałem tam kilkaset tysięcy - prawie całe życiowe oszczędności. Uznałem, ze jakbym to stracił, to chyba zawał, a w nest akurat 2.7% było, więc nie taka wielka różnica - kilka stówek raptem przez 3 miesiące. Akcji nie miałem, ale panika medialna, komunikaty o ludziach stojących w kolejkach itd., potem ustąpienie wiceprezes idea, zawieszenie kursu w piątek, przesunięcie raportu kwartalnego, no sorry uznałem, że to już koniec i nie chce dla paru stów się kopać z tym. Na środki z bfg też się czeka 7 dni roboczych, więc de facto 9 dni zwykłych może być, a to też strata paru stówek na odsetkach. No, ale w poniedziałek komunikaty poszły uspokajające, ze NBP da im kroplówkę itd. i jakoś wczoraj mi przeszła panika, jeszcze zanim kurs zaczął rosnąć. Otrzeźwiałem i wróciłem do idei. Pierwszy raz coś takiego miałem, jednak media potrafią nakręcić sprawę.

   Usuń
 7. Getin Bank w IV Edycji od 22.11.2018r do 23.12.2018r na nowe środki daje już 3,50% i to aż do 400 000 zł. Saldo liczone na dzień 19.11.2018r.

  OdpowiedzUsuń
 8. getin KO 3.5 na nowe srodki -
  https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-oszczednosciowe.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapierałem się, że szybko nie wrócę do IB, a już wróciłem.
  Wczorajszy i dzisiejszy skok w górę na giełdzie spowodował, że wsypałem trochę grosza na lokaty 3,9% ale tylko dlatego, że można z nich ewakuować kasę w każdej chwili.
  Pewnie Idea szybko zlikwiduje lokaty jak rachunki oszczędnościowe, wówczas nie dosypię nic, bo na razie oni mojego zaufania nie odzyskali.
  Podejrzewam, że te zwyżki na giełdzie to nic innego jak granie na emocjach. Czekam co będzie dalej...

  OdpowiedzUsuń
 10. w getin banku na koncie oszczędnościowym 3,5 % do 400 tysięcy złotych. dla nowych środków, dzień badania to 19 listopad.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wchodzisz w lokaty. Wyświetlają się wszystkie , przy nieopłaconych jest opcja opłać. Klikasz i możesz wybrać konto IB z którego chcesz opłacić lokatę. Konto Idealne też jest.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podajcie proszę choć jedną przesłankę dlaczego na giełdzie akcje GB i IB idą w górę akurat od wczoraj!!!
  Ja nie chcę wątpliwych 3,9 - ja potrzebuję gwarantowanych i spokojnych 3%/3M/6M/12M.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od kilku dni głównym tematem na blogach poświęconych optymalizacji finansów jest sytuacja trojaczków ze stajni LC- jak na razie żadnej wtopy w moich finansach nie doświadczyłem a to z prostej przyczyny, nie trzymam wszystkich jaj w jednym koszyku i najważniejsze brak pazerności to skutkuje ze spie spokojnie czego i wam życzę.
  PS.Do sympatyków LC wskażcie z czego trojaczki będą czerpać zyski skoro w najlepszych latach drenowali ludzi uczciwych np LC Corp,poliso-lokaty,Getbeck

  OdpowiedzUsuń
 14. nigdy więcej PKO BP - oszukali mnie przy kredycie hipotecznym. Nie wiem co by musieli zrobić żeby przekonać mnie do swojej oferty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nie wiem co by musieli zrobić żeby przekonać mnie do swojej oferty!"

   A ja wiem. Dać taki % jak w Idei ;)

   Usuń
  2. W jaki sposób oszukali ?

   Usuń
 15. ..."skoro w najlepszych latach drenowali ludzi uczciwych np LC Corp,poliso-lokaty,Getbeck".
  Kto kogo drenował? Ktoś komuś kazał podpisać umowę na akcje GetBecku, czy polisolokatę? A może bank łamał kołem klientów aby brali kredyty frankowe???
  Nie, to pazerność ludzka, oraz totalna niewiedza klientów banków kupujących produkty finansowe nie mając elementarnej wiedzy co kupują! Dlaczego mnie i Ciebie nie złapali??? Mnie nie dlatego, że się znam na inwestowaniu ale dlatego, że nie jestem pazerny. To, że dałem się w ogóle złapać przez IB czy GB na lokaty to inna sprawa ale i tu będę czujny w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko się zgadza pazerność ludzka nie zna granic. Teraz głupa palenie i zgrzytanie zębów. W ogóle nie szkoda mi tych ludzi.

   Usuń
  2. Ależ z Ciebie życzliwy przyjemniaczek, łoo matko i córko...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...