niedziela, 1 kwietnia 2012

Lokata relaks dla leniwych


Obok opisywanej wczoraj lokaty weekendowej, możemy także założyć identyczną lokatę relaks. Nie różni je praktycznie nic. Ta sama długość trwania, to samo oprocentowanie, taki sam czas ważności wniosku wynoszący 14 dni oznaczający że od momentu złożenia wniosku mamy 14 dni na wpłatę środków.

Open finance który oferuje tę lokatę ma w zwyczaju oferować lokaty o tych samych parametrach co Getin. Zaczyna w tym samym terminie, promuje dany produkt przez taką samą ilość dni, nawet przedłużenie jest zgodne. Nic dziwnego skoro za wszystkim stoi ten sam szef.


Trzeba jednak przyznać, że od samego początku jest jedna rzecz, która różni lokaty getinowskie od openowskich. Jest nią minimalna kwota wkładu. I choć oprocentowanie lokat i okresy na które można swoje oszczędności tam ulokować zmieniają się nieustannie to minimalny wkład jest stały.


Getin życzy sobie minimum 1000 zł i jest to norma rynkowa. Takiej kwoty żąda praktycznie każdy bank. Open życzy sobie połowę tej kwoty a więc 500 zł. I tak jest od samego początku. Nie jest to jednak rynkowe minimum lokatowe. Od niedawna bowiem Eurobank zaoferował lokaty, na które wystarczy zdeponować zaledwie 200zł.

Niestety oferta Eurobanku, choć nie taka zła, kończy się na 6,20% i dotyczy właśnie lokaty rocznej. My rozmawiamy dziś o lokacie 6,40% a więc odrobinę lepszej. Wydaje się jednak, że jeszcze lepszą ofertą jest półroczna polisolokata. Nie dość że okres o połowę krótszy to jeszcze oprocentowanie wynosi 6,51%.Przy lokacie długoterminowej warto powiedzieć kilka słów o różnicy między oprocentowaniem stałym a zmiennym. Powyższa lokata posiada oprocentowanie stałe. Ma to swoje dobre i złe strony.


Dobre to takie że jeśli oprocentowanie lokat kwartalnych będzie spadać np lokata wiosenna 6,40% letnia 6,30% jesienna 6,20% a zimowa 6,10% wówczas okaże się, że decyzja założenia lokaty relaks była jak najbardziej słuszna bo przez cały rok mamy zagwarantowane 6,40%


Zła strona jest taka, że jeśli jednak lokaty kwartalne będą rosnąć np pojawi się w przyszłym tygodniu lokata wiosenna na 6,40% a potem będą oferowane lokaty letnia na 6,50% jesienna na 6,60% oraz zimowa na 6,70%. To będziemy stratni. I to nie tylko na niższym oprocentowaniu lecz także na możliwości reinwestycji odsetek.

O tym co powoduje wahania oferty lokat i jak przewidywać prognozy porozmawiamy sobie wkrótce.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...