sobota, 19 maja 2012

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?


W kwietniowym artykule nowy blog pod patronatem Polak potrafi zaznaczyłem wyraźną różnicę między  blogami Polak potrafi oraz Finanse po godzinach. Pierwszy z nich za temat główny przyjął obligacje korporacyjne a więc inwestycje zawierające ryzyko, drugi głównie najlepsze konta, lokaty i inne inwestycje pozbawione ryzyka.

Do tego wyraźnego podziału zamierzam teraz wprowadzić drobną korektę. Taką mianowicie, że na niniejszym blogu znajdziecie od czasu do czasu informacje na temat obligacji skarbowych. Są ku temu co najmniej dwa powody.

Po pierwsze obligacje skarbowe to papiery wartościowe oferowane przez państwo, które charakteryzuje  zdecydowanie największe bezpieczeństwo, a praktycznie zerowe ryzyko. Po drugie obligacje te oferują bardzo niskie oprocentowanie. które przegrywa nawet z najlepszymi lokatami dostępnymi na rynku. Pasują więc bardziej tutaj.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że są one oferowane głównie przez bank PKO a więc bank który w przypadku lokat zajmuje miejsca na samym końcu rankingów. Podobnie jest w przypadku obligacji, które są zdecydowanie najniżej oprocentowane.

W chwili obecnej dostępne są:
obligacje 2 letnie - 4,75% przez cały okres trwania
obligacje 3 letnie - 4,97% w pierwszym okresie odsetkowym
obligacje 4 letnie - 5,50% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym
obligacje 10 letnie - 6,50% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym

Dzisiaj omówimy tylko obligacje dwuletnie po to, żeby pokazać ich potencjał, a właściwie jego brak. Trzeba tutaj zaznaczyć, że tylko obligacje 2 letnie mają oprocentowanie stałe są więc porównywalne do lokat. I tutaj doskonale widać ich słabość. Bo gdyby porównać je do lokat dwuletnich to wypadną bardzo, bardzo blado. 

Oto ranking obecnie oferowanych lokat dwuletnich
1 Bank Pocztowy - Zysk co miesiąc 7% (5,67%) - 500zł
2 FM Bank - FM lokata 6,50% (5,27%)
3 FM Bank - FM lokata WIBOR plus 6,36% (5,15%)
4 Getin - Lokata na plus 6,15% (4,98%) - 500 zł
5 Eurobank - Lokata standardowa internetowa 6% (4,86%) - 200 zł
6 BGŻ Optima - Lokata standardowa 6%

Jak zwykle w nawiasach podaję zysk brutto a podana po prawej stronie kwota jest minimalną kwotą wymaganą do założenia lokaty. Brak tej kwoty oznacza że wymagane jest standardowe 1000zł
W rankingach lokat które prezentuję na blogu Polak potrafi przyjąłem zasadę, że  godne uwagi są tylko te lokaty, które oferują minimum 6%. Jak widać z powyższego rankingu mamy aż sześć lokat, które dają 6% lub więcej za okres dwóch lat.

Możemy więc teraz przekonać się jak nieciekawie wyglądają obligacje na tle lokat o identycznym okresie trwania. Gdyby chcieć kontynuować powyższą listę tylko po to, żeby uplasować gdzieś omawiane obligacje skarbowe okazałoby się, że znalazłyby się one dopiero na...16 miejscu tuż pod lokatą Credit Agricole

15 Credit Agricole - Lokata standardowa 4,80%
16 Obligacje skarbowe - DOS0514  4,75%
17 Millenium - Lokata Millenium 4,75%

A tuż nad lokatą Millenium gdyż w rankingach przyjmuję zasadę, że w przypadku identycznego oprocentowania wyżej umiejscawiam produkt, który wymaga mniejszy wkład. Obligacje skarbowe wymagają minimum 100zł a lokata Millenium 200 zł stąd różnica.

Jak widać oferta obligacji skarbowych jest bardzo mało atrakcyjna. Dla porównania obligacje korporacyjne za okres dwuletni oferują zazwyczaj ponad 10%. Odpowiedź dlaczego różnica jest tak znaczna znajdziecie w moim wpisie na sąsiednim blogu. 

Ciąg dalszy: Od czego zależy  wysokość oprocentowania obligacji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...