środa, 9 maja 2012

Ranking kont - maj 2012


Jak powiedzieliśmy wczoraj zamiast cieszyć perspektywami, a więc tym co może będzie ale wcale nie musi, lepiej będzie jeśli rozejrzymy się za konkretami, za tym co jest wokół już dziś. Innymi słowy przyjrzymy się najlepszym kontom dostępnym na rynku według zasady minimum 5,50%

W zasadzie konta teoretycznie są niżej oprocentowane od lokat z tej racji, że na lokacie zamrażamy pieniądze na określony czas. Wcześniejsza wypłata skutkuje najczęściej całkowitą utratą odsetek. Ale cierpliwość ta jest nagradzana wyższym oprocentowaniem niż na koncie.

Z drugiej strony na koncie możemy wypłacić pieniądze w dowolnej chwili bez utraty odsetek, ale za to mamy mniejszy procent. I tak jest w większości banków, wystarczy tylko porównać ofertę lokat i kont. 

Okazuje się jednak że niektóre banki tą teorię postawiły totalnie na głowie i tam konto oprocentowane jest o wiele lepiej niż lokata. Mało tego konto jest oprocentowane lepiej niż zdecydowana większość nawet promocyjnych lokat. Jakie są więc te superkonta?
 
Zdecydowanym liderem pośród takich superkont jest konto w Deutsche banku. Od grudnia ubiegłego roku bank ten oferuje konto lepiej oprocentowane od wielu najlepszych oraz promocyjnych lokat, które opisywałem w rankingu lokat na maj dostępnym tutaj.

Oto czołówka najlepszych kont
1 Deutsche bank - db Konto oszczędnościowe 24h 8,10% (6,56%)       dzienne
2 BGŻOptima - Konto BGŻ Optima 6,50% (5,26%)
3 DnB Nord - Konto oszczędnościowe 5,50% (4,45%)
4 BNP Paribas - Konto więcej oszczędnościowe 5,50%                       dzienne

Jak widać w porównaniu do poprzedniego miesiąca zaszła tylko jedna zmiana, a mianowicie zniknęła dobra oferta Alior banku. I nic  godnego uwagi nie pojawiło się w zamian. Konta niestety zmieniają się rzadziej od lokat i praktycznie nie trzeba ich aktualizować raz w miesiącu tak jak to robię w przypadku lokat.

Myślę, że tylko te konta są godne uwagi. Reszta już oferuje zbyt mało, żeby zaprzątać sobie nimi głowę. Warto przy tym nadmienić, że Deutsche bank oraz Paribas oferują w dalszym ciągu dzienną kapitalizację co czyni je nieco mniej atrakcyjnym. Codziennie bowiem płacimy podatek zaokrąglany w górę na naszą niekorzyść. Więcej o tym w artykule Strzeż się kapitalizacji dziennej, teraz jest nieopłacalna

Dla lidera rankingu Deutsche banku należą się brawa za ciągłe przedłużanie promocji. Początkowo db konto było kontem promocyjnym z gwarancją oprocentowania tylko do końca lutego. Ale w związku z licznymi wyróżnieniami w rankingach bank zdecydował się przedłużyć promocję.

Przyznam szczerze, że w planach na marzec założyłem zamknięcie db konta. Mija już jednak trzeci miesiąc od planowanego końca promocji a konto jest dalej aktywne i nic nie zapowiada jej końca. Jedyną wadą jest ograniczenie kwotowe gdyż 8,10% oferowane jest tylko do kwoty 10 000zł. Jeżeli na naszym koncie umieścimy więcej środków wówczas oprocentowanie spadnie do zaledwie 4,09%.

Druga w rankingu BGŻOptima oferuje konto już tylko za 6,50% z ograniczeniem do 40 000zł. Dla osób których denerwuje takie ograniczenia proponuję dostępną już na rynku najnowszą ofertę piątej już serii obligacji Getin, która oferuje 8,52%. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj.

Wielu ludzi dziwi konieczność płacenia odsetek karnych za każdy dzień zwłoki. Powód dla którego tak sie dzieje bardzo łatwo wyjaśnić wystarczy ulokować nadwyżki finansowe choćby na jeden dzień na koncie. Jeśli konto ma oprocentowanie z kapitalizacją dzienną zobaczymy odsetki już na drugi dzień. I będą to odsetki nasze a nie do zapłacenia.

2 komentarze:

 1. DnB NORD i BNP Paribas mają atrakcyjne oprocentowanie, ale należałoby wspomnieć, że:
  - w DnB każdy przelew zewnętrzny z konta oszczędnościowego kosztuje 5 zł
  - w BNP wymagane jest założenie konta osobistego, z którego każdy przelew zewnętrzny kosztuje 0,50 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O warunku w BNP pisałem w rankingu za kwiecień do którego prowadzi odnośnik. Ale widać nie wszyscy oglądają zmiany.

   Zatem od nowego miesiąca wszystkie niuanse związane z prezentowaną czołówką kont zostaną zawarte w jednym artykule.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...