niedziela, 20 maja 2012

Zakręcona lokata w Toyota bank


Niedawno napisaliśmy o żarłocznym kocie, który grasuje w Toyocie i zjada nam zyski. To nie jedyna nowość w tym banku. Pojawiła się tam ponadto bardzo zakręcona lokata, której warunki musiałem przeczytać kilkakrotnie, żeby zakumać o co w nich chodzi.

Zwykle oprocentowanie lokat podaje się w sposób bezwzględny przez podanie zwykłych liczb tak jak było w przypadku kota pokazującego 6,25%, niekiedy jednak otrzymujemy względny sposób podawania spodziewanego zysku. Przy czym oblicza się go najczęściej względem stawek WIBOR lub WIBID plus ewentualnie marża jak na przykład tutaj.

Toyota wymyśliła sobie inny sposób obliczania zysku na swojej nowej lokacie zwanej eGOL +19. Jak widać zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej zahaczają już o lokaty i przypuszczam, że wkrótce wystąpi istny wysyp lokat Euro. Zobaczmy więc jak wygląda pierwsza taka lokata.

 
Żeby zobaczyć ile możemy zarobić na tej lokacie potrzebny będzie kalkulator do obliczeń. Na stronie banku czytamy że oprocentowanie lokaty dzieli się na dwie części:

1 Przez pierwsze 12 miesięcy oprocentowanie lokaty będzie obliczane według wzoru 
[Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych / 0,81%] + 0,10%
2 W przypadku odnowienia lokaty po 12 miesiącach na kolejny taki okres
WIBID 1Y z poprzedniego dnia roboczego

Czyli ile? Dużo to czy mało? Warto założyć czy nie?


Zaczniemy od punktu pierwszego. Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych to opisowa nazwa inflacji czyli po uproszczeniu wzór do obliczania oprocentowania opisywanej lokaty to:

[inflacja / 0,81] + 0,10%

Teraz to wygląda trochę bardziej po ludzku ale wciąż zawile. Poziom inflacji jest podawany przez GUS czyli Główny Urząd Statystyczny raz w miesiącu. Przy czym w warunkach umowy podano, że w miesiącu trwania lokaty obowiązuje poziom inflacji sprzed dwóch miesięcy czyli skoro mamy teraz maj byłaby brana pod uwagę inflacja jaka była u nas dwa miesiące temu czyli w marcu.

A w marcu inflacja była na poziomie 3,9%. Zatem w naszym przypadku aby obliczyć oprocentowanie należałoby podstawić tę wartość w miejsce słowa inflacja. Stąd mamy:

[3,9 / 0,81] + 0,10% = 4,81% + 0,10% = 4,91%

Wniosek: mało

A ile dostalibyśmy po roku? Wtedy trzeba poszukać ile wynosi jednoroczny WIBID (1Y oznacza one year czyli jednoroczny WIBID) a na chwilę obecną wynosi on 4,9%

Wniosek: też mało

Tyle mordęgi i to tylko po to, żeby się dowiedzieć że nie było warto...

A pozostałe parametry lokaty? Oto one:
Minimalna kwota: 7 000
Kapitalizacja: na koniec okresu
Maksymalna liczba lokat: 10
Zerwanie przed terminem: wypłata należnych 0,10%

A więc nic ciekawego oprócz zakręconego sposobu liczenia. Zdecydowanie wolimy kota nawet głodnego bo dużo musiałby zjeść, żeby zniżyć się do tych parametrów.

A dla ciekawskich co daje dzielenie przez 0,81? Łatwo się domyślić, że to wartość podatku Belki. Taki wzór zamienia po prostu oprocentowanie netto na brutto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...