czwartek, 3 maja 2012

Najbogatsze państwa świataTrwa długi polski weekend i większość z Polaków wyjechała już na majówkę. Myślę, że warto byłoby na chwilę odłożyć sprawy finansowe na bok i zobaczyć gdzie znajdują się finansowe Mekki. Innymi słowy zobaczyć, które państwa są najbogatsze na świecie.

Wiele osób uważa, że w Polsce jest źle, nie da się porządnie zarobić i w pogoni za lepszą przyszłością wyjeżdża do pracy za granicę, choć niekoniecznie do tych najbogatszych krajów. Na końcu artykułu zobaczymy jak wygląda nasz 'dobrobyt' na tle innych krajów.

Niedawno magazyn 'Forbes' wziął pod lupę 182 kraje i do rankingu wziął pod uwagę PKB per capita. Ten tajemniczo brzmiący termin to wskaźnik zamożności obywateli danego państwa. Oblicza się go dzieląc wartość PKB przez ilość obywateli, którzy mieszkają w danym kraju. Ten wskaźnik jest w zasadzie zawarty w nazwie gdyż PKB per capita oznacza w tłumaczeniu PKB na głowę (w domyśle mieszkańca danego kraju)

Oto najlepsza dziesiątkę najbogatszych krajów. Dane te pochodzą od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)

1 Katar - 88 222$
2 Luksemburg - 81 466$ 
3 Singapur - 56 694$
4 Norwegia - 51 959
5 Brunei - 48 333$
6 Zjednoczone Emiraty Arabskie - 47 439$
7 USA - 46 860$
8 Hong Kong - 45 944$
9 Szwajcaria - 41 950$
10 Holandia - 40 973$
Źródło: wikipedia

Od razu rzuca się w oczy że Katar i Luksemburg mają miażdżącą przewagę nad innymi krajami bo tam dochód na głowę jest niemal dwukrotnie wyższy od reszty krajów. Więc dużo wody upłynie zanim dwa pierwsze kraje spadną w tym rankingu

Gdyby porównać powyższe najnowsze zestawienie opublikowane w tym roku do wyników za 2010 rok zauważymy praktycznie brak zmian. Jedynie Hong Kong, który poprzednio miał identyczny wynik z USA obsunął się na 8 nie zmienia to jednak w niczym istotnej kolejności.

Niestety nie jest tak, że powyższa lista informuje, że w Katarze mieszka się najlepiej a w ostatniej na liście czyli Demokratycznej Republice Konga najgorzej. W każdym kraju istnieje ubóstwo a wynik jak zwykle jest uśrednieniem na głowę co widać po nazwie.

Co powoduje że powyższe kraje są najbogatsze?
Oto źródło dochodów najbogatszych krajów świata według powyższego rankingu.
1 Zasoby naturalne i ceny surowców
2 Centrum finansowe świata
3 Centrum technologii  produkcji i finansów
4 Eksport ropy i gazu
5 Wydobycie ropy naftowej i gazu
6 Ropa naftowa i gaz
7 Największa gospodarka na świecie
8 Centrum finansowe i handlowe
9 Centrum finansowe Europy
10 Wydobycie gazu ziemnego

Gdzie na tej liście plasuje się nasz kraj?   
Polska znajduje się w okolicach 45 miejsca co jest niezłym wynikiem bo plasuje nas to w pierwszej ćwiartce wszystkich krajów na świecie, a przecież wcale nie żyje się tutaj tak komfortowo jak by to wynikało z zestawienia. 

Więc chyba nie jest u nas tak źle jak się powszechnie sądzi? 

Ciąg dalszy: Gdzie się żyje najlepiej

4 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że troszeczkę spłyciłeś temat. Ja bym porównał PKB per capita wraz z PKB per capita liczonym po parytecie siły nabywczej - dzięki temu będą pokazane nie tylko wartości czysto kwotowe ale również faktyczną wartość produktów jakie możemy kupić za te pieniądze na tle innych państw. Swoją drogą Global Innovation Index też stawia Polskę w okolicach 40-45 miejsca jeśli się nie mylę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwaga jak najbardziej słuszna. Parytet siły nabywczej umożliwia dokonywanie międzynarodowych porównań PKB.
   Wrócę do tego tematu w jednym z przyszłych artykułów.

   Usuń
 2. Tyle tylko ze inni nie maja Tuska,a to obniza nasze miejsce o 10 w dol

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja lubię ser!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...