wtorek, 29 maja 2012

FM czarna seria lokat


Obserwując rynek lokat odnoszę wrażenie, że bankowcy jakoś nie mogą dojść do porozumienia co teraz? Jedni podwyższają oprocentowanie jak opisywany w zeszłym tygodniu neoBANK a inni obniżają jak choćby Meritum. Jeszcze inni kombinują z podwyższaniem kosztem zmiany innych parametrów jak Idea.

Spójrzmy jednak bardziej realnie na to zjawisko. Neobank promuje tylko wybrane produkty i to tylko z faworyzowaniem nowych klientów. To samo dotyczy Idei więc raczej tych propozycji nie możemy brać w ogólnym rozrachunku pod uwagę.

Bardziej istotna wydaje się oferta skierowana do wszystkich. I to najlepiej, jeżeli dotyczy ona wszystkich produktów a nie tylko wybranych. I tu niestety rzeczywistość jest bezlitosna. Ci co należą do czołówki rankingów lokat niestety obniżają oprocentowanie lokat. Niedawno obniżył Meritum a teraz wszystkie istotne lokaty obniża FM.


Spójrzmy na ofertę FM
3 miesiące - 5,90%
4 miesiące - 6,00%
6 miesięcy - 6,10%
9 miesięcy - 6,10%
12 miesięcy - 6,20%
24 miesięcy - 6,30%

Wszystkie lokaty zostały obniżone o 0,20%. Zatem lokata kwartalna już nie będzie odnotowywana w czerwcowym rankingu a 4 miesięczna będzie okupować ostatnie miejsce. Wszystkie powyższe lokaty oferują stałe oprocentowanie.

To nie wszystkie obniżki, gdyż pogorszono także ofertę lokat o zmiennym oprocentowaniu o których pisałem tutaj.
1 rok - WIBOR 6M + 1,10% (-0,20%)
2 lata - WIBOR 6M + 1,20% (-0,20%)
3 lata - WIBOR 6M + 1,40% (-0,20%)

Jak widać tutaj także obniżka wszystkich lokat wynosi 0,20%. Powodem jest przypuszczalnie wzrost wskaźnika WIBOR 6M który w chwili obecnej wynosi 5,09% a więc wzrósł o 0,12% w stosunku do momentu kiedy zaoferowano te lokaty.

Suma summarum FM wykombinował to na swoją korzyść. Koszt obsługi lokaty wzrósł o 0,12% ale bank obniżył o 0,20% więc i tak jest do przodu o 0,08. Należy jednak pamiętać, że lokata WIBORowska skonstruowana jest tak, że FM bierze pod uwagę stawkę WIBOR na początku każdego kwartału kalendarzowego czyli decydująca będzie stawka z początku lipca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...